Jak siedzieć w ciąży? Dobre praktyki i złe nawyki

Siedzenie po turecku w ciąży jest zakazane? Jak siedzieć podczas ciąży, żeby nie obciążać kręgosłupa i zapewnić dziecku oraz sobie zdrową oraz bezpieczną pozycję? Przeczytaj porady naszych specjalistów i dowiedz się, czy zbyt długie siedzenie w ciąży jest niebezpieczne.

Jak siedzieć w ciąży? Dobre praktyki i złe nawyki
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Optymalną pozycją do odpoczynku jest dla ciężarnej pozycja półleżąca z lekko uniesionymi nogami.
 • Należy robić przerwę po każdej godzinie spędzonej w pozycji siedzącej.
 • Najlepszą pozycją do siedzenia w ciąży jest siedzenie na piłce do ćwiczeń.
 • Podczas siedzenia stopy ciężarnej powinny być stabilnie oparte na podłodze, a kolana ustawione równolegle względem siebie.
 • Nie należy zakładać nogi na nogę ani siedzieć z podkurczonymi nogami.

Dobre praktyki w codziennych czynnościach to najlepszy sposób na zachowanie dobrego samopoczucia przyszłej mamy. Ważne, żeby już od pierwszych tygodni wiedzieć, jak siedzieć w ciąży, jak wstawać z krzesła czy kanapy i jak absolutnie tego nie robić. Każdy dodatkowy kilogram przyszłej mamy porównywalny jest do dodatkowych siedmiu dla jej kręgosłupa! Wypracowanie dobrych nawyków bez wątpienia jest zatem istotne w profilaktyce różnorodnych bólów powodowanych wadą postawy.

Jak siedzieć w ciąży?

Już w pierwszych tygodniach oczekiwania na maluszka warto dowiedzieć się, jak prawidłowo siedzieć w ciąży. Wiedza ta okaże się nieoceniona na późniejszych etapach, kiedy brzuch przyszłej mamy zacznie jej coraz bardziej ciążyć. Jak bezpiecznie siedzieć w ciąży?

 • na piłce: najlepsza pozycja do siedzenia w ciąży to właśnie ta na piłce do ćwiczeń. W tej pozycji naturalnie prostuje się kręgosłup i zyskuje prawidłowe oparcie, zaś miednica nie jest nadmiernie obciążona. Należy jednak pamiętać, że piłka powinna być na tyle duża i napompowana, aby miednica znajdowała się wyżej niż stawy kolanowe;
 • na krześle: by była to bezpieczna i wygodna pozycja do siedzenia w ciąży, wymaga maksymalnego dosunięcia pośladków do oparcia. W ten sposób plecy mogą przylegać całą powierzchnią do oparcia krzesła. Uda powinny być podparte na całej długości, a plecy pozostawać wyprostowane. Dobrze jest wybierać krzesła z podłokietnikami, które ułatwiają wstawanie;
 • na podłodze: siedzenie po turecku w ciąży nie jest zakazane. Co więcej, u wielu kobiet wręcz sprzyja utrzymywaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa i ćwiczeniom oddechowym.

Co jeszcze warto wiedzieć o siedzeniu w ciąży?

 • stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder i obie oparte na podłodze;
 • kolana nie powinny być skierowane do środka. Należy zachowywać tzw. ustawienie od kończyny dolnej, czyli środek stawu biodrowego, środek stawu kolanowego i 2 lub 3 palec stopy powinny stanowić jedną linię;
 • guzy kulszowe (kości wyczuwalne w pośladkach w pozycji siedzącej) powinny być skierowane w dół;
 • ramiona powinny być rozluźnione;
 • kręgosłup powinien być wyciągnięty w górę (brak przekrzywienia w jedną lub drugą stronę osi ciała).
Sprawdź:  Cynk w ciąży

Jak nie siedzieć w ciąży?

Przede wszystkim nie jest wskazane długie siedzenie w ciąży – zarówno na krześle, jak i na piłce . Przyszła mama powinna robić co najmniej jedną przerwę na godzinę, w trakcie której dobrze jest się przespacerować i porozciągać mięśnie. Absolutnie odradza się siedzenie z podkurczonymi nogami w ciąży, jeśli występują zaburzenia krążenia (odczuwane jako mrowienie lub drętwienie) lub jeśli przyszła mama odbiera tę pozycję jako niewygodną. Kobiety w ciąży powinny również unikać zakładania nogi na nogę i siedzenia na bardzo miękkich meblach, które sprzyjają niefizjologicznemu podwijaniu kości ogonowej pod siebie i obciążania tym samym dolnego odcinka kręgosłupa. Z tego powodu długa jazda samochodem, w szczególności w zaawansowanej ciąży, nie jest polecana – może powodować drętwienie nóg, ból kręgosłupa i problemy z dotlenieniem.

Wbrew pozorom, pozycja siedząca wcale nie jest odpowiednią pozycją do wypoczynku dla przyszłej mamy. Rekomendowaną przez położników i fizjoterapeutów jest pozycja półleżąca z lekko uniesionymi nogami (np. na poduszce).

 

Siedzenie po turecku w ciąży

Siedzenie po turecku w ciąży jest w pełni bezpieczną pozycją. Należy jednak pamiętać o tym, aby z tej pozycji nie wstawać zbyt gwałtownie. Najlepiej robić to stopniowo, można oprzeć się o pobliski mebel lub wesprzeć się na kolanie. Podobnie jak w przypadku każdej innej pozycji, przyszła mama powinna być wyczulona na sygnały swojego ciała: jeśli w siedzeniu po turecku obserwuje u siebie drętwienie kończyn lub jakiegoś odcinka kręgosłupa, należy unikać tej pozycji. Warto również skonsultować się z fizjoterapeutą, który sprawdzi, co jest powodem tych dolegliwości. To, czy w ciąży można siedzieć po turecku warunkowane jest również przebiegiem ciąży: dla zdrowej ciąży nie ma w tym względzie przeciwwskazań, natomiast dla zagrożonych pozycja ta (podobnie jak każda siedząca) uznawana jest za zbyt wymagającą.

Sprawdź:  Paciorkowiec w ciąży [zarażenie, objawy, leczenie]

Mamy pytają o to, jak siedzieć w ciąży:

Czy można kucać w ciąży?

W zdrowej, fizjologicznie rozwijającej się ciąży nie ma przeciwwskazań do pozycji kucznej. Niektóre ćwiczenia jogi dla ciężarnych czy pilatesu wykorzystują tą pozycję do ćwiczeń dna miednicy i nauki oddychania ułatwiającego poród. Jednak nie wszystkie przyszłe mamy czują się stabilnie kucając w zaawansowanej ciąży. Dodatkowo (jeśli przyszła mama nie jest w stanie utrzymać w niej prostych pleców) pozycja ta może powodować ból kręgosłupa. W takim przypadku można spróbować na czas ćwiczeń podłożyć pod pięty złożony koc  – jeśli również to nie pomoże, nie warto się forsować. Jeśli pozycja kuczna powoduje mrowienie i drętwienie nóg, koniecznie należy z niej zrezygnować.

Czy praca siedząca w ciąży jest niebezpieczna?

Pozycja siedząca w ciąży nie jest generalnie niebezpieczna, jeśli nie jest nadużywana. Zaleca się, aby przyszłe mamy robiły przerwy od siedzenia co najmniej raz na godzinę, a długi czas spędzony w jednej pozycji rekompensowały późniejszym spacerem i/lub aktywnością fizyczną dostosowaną do ich stanu. Dowiedziono, że minimalizowanie godzin spędzonych na siedzeniu zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy ciążowej, ale również depresji ciężarnych.

Czy i ile można siedzieć w ciąży zagrożonej?

Każda ciąża zagrożona wymaga pozostawania w kontakcie z lekarzem prowadzącym, który udziela najlepszych indywidualnych wskazówek dla przyszłej mamy. Generalnie jednak pozycja siedząca, ze względu na nacisk macicy na szyjkę macicy, nie jest wskazana. W ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem zalecane jest unikanie pozycji pionowych i spędzanie większości czasu w pozycji półleżącej i leżącej. W skrajnych przypadkach zakazane jest wstawanie z łóżka i podnoszenie się nawet do pozycji półleżącej.

Źródła:
 • Physiotherapy Advice in Pregnancy, Norfolk and Norwich University Hospitals.
 • Położna Iza Dembińska radzi. Rodzić można łatwiej, Izabela Dembińska, wydawnictwo Oficyna 4eM, 2019.

1 komentarzy: Jak siedzieć w ciąży? Dobre praktyki i złe nawyki

2020-10-02 10:29:59

Leżenie na plecach a siedzenie

Wiele można przeczytać na forum i w literaturze na temat unikania leżenia i spania na plecach, bo m.in. uciska się żyłę wrotną, co powoduje gorsze ukrwienie macicy. A jak jest Waszym zdaniem z siedzeniem, szczególnie z uniesionymi nogami? To przecież jest właściwie takie “półleżenie”. Czy to też jest niewskazane?
A swoją drogą mój brzuszek, jak stwardnieje, to najszybciej się rozluźnia, gdy choć na chwilę położę się na plecach. Nie bardzo pomaga mu pozycja na lewym boku. Czy Wy też tak macie, czy jestem jakimś odmieńcem?

Sprawdź:  Ból głowy w ciąży
mysia2 Dodane ponad rok temu,

Re: Leżenie na plecach a siedzenie

Tak szczerze się przyznam, że mi jeszcze nigdy nie stwardniał brzusio. Pewnie wszystko przede mną. A co do leżenia na lewym boku, to mi akurat pomaga, jeśli coś mnie kłuje czy potrzebuje odpocząć. Ale nie żajuję sobie też leżenia na prawym boczku. Nawet na tym wolę, bo coś mi się lepiej zasypia. A co do leżenia na plecach, to na pewno jest to dobre, jeśli tak się leży i nogi wyżej. Czytałam, że jeśli ktoś ma problemy z żylakami, puchnięciem nóg itp. tak powinien dosyć często odpoczywać. Ostatnio w pracy miałam chwile ogromnego luzu i siedząc na krześle założyłam nogi na biurko (ale wstyd) ale pomyślałam, że Fasolka może się w ten sposób znaleźć w krwawym dołku, bo krew spływa z nóg i tułowia. Więc szybko wróciłam do pozycji noramlnej. Ale to moje przemyślenia.
To tyle moich doświadczeń i wiedzy.
.

Sprawdź:  Wady cewy nerwowej
kasiaj1 Dodane ponad rok temu,

Re: Leżenie na plecach a siedzenie

Jak brzuch stwardnieje to najlepiej zmienić pozycję. Spać starać się na boku – dopóki Maluch na to pozwala :)) – bo potem to dopiero są wieczorne negocjacje :))

Kaśka – kwietniowy brzuchacz (doświadczony w dziedzienie skurczy :))

Sprawdź:  Paciorkowiec w ciąży [zarażenie, objawy, leczenie]
13aga Dodane ponad rok temu,

Re: Leżenie na plecach a siedzenie

Z tego co ja slyszalam siedzenie z nogami uniesinymi powyzej serca jest jak najbardziej wskazane poniewaz zapobiega to zylakom i puchnieciu nog. Co do lezenia na plecach to ja osobiscie do dzis tak klade sie spac bo inaczej nie moge zasnac i wowczasz jak twardnieje mi brzuch to wystarczy ze podkurcze nogi i przechodzi mi.

Sprawdź:  Cynk w ciąży

Dodaj komentarz

Rodzice
Siła rodziny: Jak kobiety i mężczyźni postrzegają swoje role w związku? 
Czy tradycyjny model rodziny w Polsce odchodzi do lamusa? Wiele wskazuje na to, że tak właśnie jest, jednak dogmaty w tym obszarze ciągle mają się znakomicie. Pierwszy z nich – rodzina to instytucja,
Czytaj dalej
Noworodek
Nie wiesz, jak i gdzie zameldować noworodka? #Wyjaśniamy
Zameldowanie dziecka: gdzie zameldować noworodka? Każdy obywatel Polski jest zobowiązany do zameldowania się w miejscu stałego pobytu na terytorium kraju. Obowiązek ten dotyczy również dzieci. W jaki zatem sposób zameldować noworodka
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Skoki ciśnienia w ciąży
Skoki ciśnienia w ciąży to zjawisko częste, a zarazem wymagające uważnego monitorowania i odpowiedniej reakcji. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie powinny zostać każdorazowo skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę, zaś w
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Duszności w ciąży – kiedy są normalne, a kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza
W ciąży jesteśmy wyczulone na wszelkie niepokojące objawy, jakie wysyła nam nasz organizm. Osłabienie, zawroty głowy czy duszności w ciąży, mogą się pojawiać od samego początku i towarzyszyć nam, przez
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Cynk w ciąży
Mikroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu w dosłownie każdych warunkach, a gdy mówimy o organizmie osłabionym i rozwijającym się, zapotrzebowanie na mikroskładniki znacząco wzrasta. Wynika z tego, że witaminy
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Czy żółte upławy w ciąży to powód do zmartwień?
Upławy w ciąży są zjawiskiem całkowicie normalnym, które nie wskazuje na stan chorobowy. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama nie powinna zachować wzmożonej czujności. Jeżeli w okresie ciąży pojawi
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże
Czytaj dalej
Badania w ciąży
Badanie dna oka w ciąży – zagrożenia, wskazania, terminy
Badanie dna oka w ciąży jest niezmiernie ważne. Podczas niego można wykryć specyficzne zmiany degeneracyjne na obwodzie naszej siatkówki. Te będą jednoznacznie wskazywały na konieczność zakończenia ciąży metodą cesarskiego cięcia.
Czytaj dalej