Skurcze łydek w ciąży [przyczyny i sposoby na złagodzenie dolegliwości]

Bolesne skurcze łydek w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, która dokucza przyszłym mamom. Pojawiają się zwłaszcza w nocy lub gdy kobieta znajduje się w pozycji leżącej. Co więcej skurcze nóg są na tyle uciążliwe, że nie pozwalają zasnąć i spokojnie odpoczywać. Ich przyczyną mogą być zaburzenia wodno-elektrolitowe lub powiększająca się macica, która obciąża kręgosłup i uciska nerwy. Skurcze nóg to przede wszystkim problem kobiet w III trymestrze ciąży.

Skurcze łydek w ciąży [przyczyny i sposoby na złagodzenie dolegliwości]
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Bolesne skurcze łydek w ciąży pojawiają się najczęściej w III trymestrze ciąży. Najbardziej dokuczliwe są w nocy lub podczas odpoczynku w pozycji leżącej.
 • Do przyczyn skurczów łydek w ciąży zalicza się: przemęczenie spowodowane długotrwałym staniem, niedobór potasu, magnezu i wapnia, obciążenie kręgosłupa przez powiększający się brzuch, ucisk macicy na naczynia krwionośne.
 • Częste skurcze łydek w nocy są wskazaniem do konsultacji lekarskiej i wykonania badań laboratoryjnych krwi w kierunku niedoborów elektrolitowych.
 • Leczenie skurczów łydek polega na uzupełnianiu niedoborów substancji odżywczych i wykonywaniu ćwiczeń odciążających kręgosłup.
 • Pomocna w likwidowaniu skurczów łydek jest dieta, zawierająca produkty bogate w wapń, potas i magnez.

Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży są powszechnie występującą dolegliwością, na którą najczęściej skarżą się kobiety w III trymestrze ciąży. Objawy pojawiają się zwykle w nocy lub po przyjęciu pozycji leżącej. Bardzo często towarzyszy im dyskomfort oraz silny, przeszywający ból, który utrudnia zasypianie i odpoczynek. Skurcze nóg w ciąży nasilają się także w ciepłych miesiącach, co ma związek z wpływem wysokich temperatur na organizm i układ krążenia.

Bolesne skurcze łydek powstają na skutek zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych. Ich zaciśnięcie sprawia, że cały mięsień staje się twardy, a przepływ krwi przez niego nie przebiega prawidłowo, z czym wiążą się nieprzyjemne odczucia i ból. Zwykle pojedynczy skurcz nóg w ciąży trwa kilka sekund. Pojawia się nagle i trudno go przewidzieć.

Skurcze łydek: przyczyny dolegliwości

Duży procent ciężarnych skarży się na nawracające skurcze łydek. Przyczyny tego stanu są złożone, dlatego niekiedy ciężko od razu je wyeliminować. Jednym z powodów są powiększające się brzuch i piersi oraz związana z tym zmiana sylwetki i postawy ciała – środek ciężkości przesuwa się do przodu, zwiększa się lordoza lędźwiowa i pojawia się kilka dodatkowych kilogramów, co znacznie obciąża kręgosłup, przyzwyczajony do innych warunków. Efektem jest ucisk kręgów na nerwy, a w konsekwencji bolesne skurcze łydek.

Inną przyczyną skurczów nóg w ciąży jest stale powiększająca się macica i zmiana rozmieszczenia anatomicznego narządów jamy brzusznej. Organy wewnętrzne naciskają na naczynia krwionośne, głównie tętnice, które zaopatrują w krew i substancje odżywcze mięśnie nóg. Niedobór tlenu i pierwiastków powoduje skurcze łydek.

Są także inne czynniki, które powodują, że pojawiają się skurcze łydek. Niedobór pierwiastków takich jak: potas, wapń i magnez wywołują mimowolne ruchy mięśni, które przyjmują postać bolesnych skurczów. Do braku substancji mineralnych przyczyniają się:

 • odwodnienie,
 • niewłaściwa dieta,
 • częste picie kawy i mocnej herbaty,
 • wzmożona potliwość (np. podczas upałów),
 • wymioty i biegunka,
 • przyjmowanie leków moczopędnych.

Bolesne skurcze łydek mogą być także wynikiem przemęczenia, długiego pozostawania w pozycji stojącej lub noszenia niewygodnego obuwia.

Nocne skurcze łydek w ciąży

Zdecydowanie częściej niż w dzień pojawia się skurcz łydki podczas snu lub nad ranem. Jest na tyle silny, że utrudnia zasypianie lub wręcz wybudza ze snu i uniemożliwia ponowne zaśnięcie. Jest to bardzo uciążliwe i znacząco wpływa na samopoczucie ciężarnej. Zwłaszcza, że organizm przyszłej mamy potrzebuje odpoczynku, aby się regenerować i umożliwić dziecku prawidłowy i niezakłócony rozwój.

Długotrwałe i powtarzające się skurcze łydek w nocy powinny skłonić kobietę do konsultacji lekarskiej i wykonania badań laboratoryjnych krwi w kierunku niedoborów elektrolitowych: magnezu, potasu, wapnia i sodu.

Skurcze łydek: co robić?

Co robić, kiedy pojawią się skurcze łydek w ciąży? Jak wcześniej wspomniano, nawracająca i bardzo bolesna dolegliwość jest wskazaniem do skonsultowania się z lekarzem pierwszego kontaktu. Powinien on zebrać dokładny wywiad i zlecić badania laboratoryjne krwi. Niekiedy może rozszerzyć diagnostykę o dopplerowskie badanie ultrasonograficzne, w celu wykluczenia zakrzepicy żył.

Niedobory składników odżywczych są najczęstszym powodem, dla którego pojawiają się skurcze łydek. Leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniej diety uzupełniającej lub suplementacji produktów leczniczych zawierających magnez, potas, sód lub wapń (w zależności od wyników badań). W aptece można kupić też żel i maść na skurcze łydek.

Aby pozbyć się skurczów łydek zalecana jest także wizyta u fizjoterapeuty. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup dla ciężarnych, dzięki którym zmniejszy się napięcie mięśni i obciążenie układu kostnego. Udzieli także wskazówek, jak utrzymać prawidłową postawę ciała w ciąży i podpowie jak samodzielnie rozmasować skurcz łydek. Masaż nóg należy wykonać delikatnie, okrężnymi ruchami rozmasowując dłonią napięty mięsień (wcześniej można zastosować ciepły okład).

Domowe sposoby na bolesne skurcze łydek w ciąży

Domowe sposoby na skurcze łydek umożliwiają nie tylko pozbycie się nieprzyjemnej dolegliwości w momencie pojawienia się, ale także zapobiegają nawrotom. Jedną z najskuteczniejszych metod jest modyfikacja jadłospisu, tak, aby znalazły się w nim potrzebne substancje odżywcze:

 • magnez – kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, soja, biała fasola, jarmuż, natka pietruszki,
 • potas – pomidory, rzeżucha, szpinak, brukselka, groch, soczewica,
 • wapń – rukola, jarmuż, cykoria, rabarbar, tofu, migdały.

Zalecane jest także picie minimum 2,5 litra niegazowanej i niesłodzonej wody dziennie. Warto też unikać pozostawania przez długi czas w jednej pozycji oraz codziennie przez przynajmniej 20 minut wykonywać lekkie ćwiczenia, których celem jest odciążenie kręgosłupa. Jednym z najlepszych rozwiązań jest joga. Dobrze zaopatrzyć się w ortopedyczną poduszkę dla ciężarnych, która ułatwi przyjęcie odpowiedniej pozycji do snu.

Mamy pytają o skurcze łydek w czasie ciąży

Jak rozmasować skurcze łydek?

Napięty mięsień, który uległ skurczowi należy delikatnie rozmasować dłonią, okrężnymi ruchami do momentu aż poczuje się ulgę. Wcześniej można zastosować ciepły okład.

Jak zapobiec skurczom łydek w ciąży?

Aby zapobiegać skurczom łydek w ciąży należy stosować dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników mineralnych, a także:

 • nie pozostawać przez długi czas w jednej pozycji,
 • nosić wygodne obuwie,
 • codziennie wykonywać gimnastykę odciążającą kręgosłup.

Co jeść, żeby pozbyć się skurczów łydek?

Aby pozbyć się skurczów łydek należy spożywać produkty bogate w magnez, potas i wapń. Warto sięgać po naturalne źródła tych produktów, jakimi są m.in. kasza gryczana, pestki dyni, szpinak, pomidory czy rukola.

Sprawdź: Jak siedzieć w ciąży – dobre praktyki i złe nawyki

Źródła:
 • Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety cz. II. Wybrane składniki suplementów oraz ich przeznaczenie., Hygeia Public Health 2012, 47(4): 433-441.
 • Wyszołek Z.K., Tipton P.W., Zespół niespokojnych nóg i nocne kurcze mięśni nóg – przegląd oraz przewodnik rozpoznawania i leczenia., Polish Archives of Internal Medicine, 2017; 127: 865–872.

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży
Opryszczka wargowa w ciąży [przyczyny, objawy, leczenie i skutki]
Opryszczka wargowa w ciąży: małe, swędzące pęcherzyki wypełnione płynem, które łatwo pękają powodując rozsiewanie wirusa. W zależności od typu wirusa, który wywołał te nieprzyjemne objawy, może być zlokalizowana zarówno na
Czytaj dalej
Leki w ciąży
Tabletki przeciwbólowe w ciąży: jakie stosować, żeby były bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka?
Ciąża to okres aż 9 miesięcy, więc bardzo prawdopodobne jest, że w tym czasie dopadnie Cię ból – głowy, pleców, zęba – możliwości jest wiele. W takiej sytuacji wiele kobiet
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?
Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból żeber w ciąży: Co oznacza ból pod prawym, a co pod lewym żebrem w ciąży?
Ból żeber w ciąży to dolegliwość, która dotyka większość przyszłych mam. Zazwyczaj początek objawów rozpoczyna się pod koniec II trymestru i może trwać nawet do końca ciąży. Dzieje się tak
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?
Czkawka w ciąży u płodu jest dość częstym zjawiskiem, które zachodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym maluch jest otoczony. Co jednak, kiedy czkawka pojawia się u przyszłej
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej