Dodaj raz, a smak cię zaskoczy. Tajemnica mielonych Magdy Gessler

Jeśli kotlety mielone są dla ciebie nudne i mało wyraziste, spróbuj przepisu na te, które robiły wszystkie babcie. Wystarczy jeden wyjątkowy składnik, wymieszany z dobrym mięsem, a kotlety na nowo zagoszczą w twoim jadłospisie. Mielone, młode ziemniaki i lekka surówka, to obiad idealny!

Klasyk w najlepszym wydaniu

Idealne kotlety mielone muszą być soczyste, delikatne, perfekcyjne przyprawione, miękkie w środku, jednocześnie chrupiące zewnątrz. Ich sekretem jest odpowiedni dobór składników. Do perfekcyjnych mielonych, które smakować będą jak przygotowane przez samą Magdę Gessler czy też utalentowaną babcię, potrzebujecie przede wszystkim dobrej jakości mięsa i cebuli. Ten drugi składnik to klucz do sukcesu według Magdy Gessler. Nie wystarczy posiekać drobno cebulkę i dodać ją do mięsa. Należy się nią pierw odpowiednio zająć.

Przysmażanie cebuli

W kotletach mielonych z przepisu Magdy Gessler najważniejsza jest odpowiednio przysmażona cebulka. Musisz pierw ją obrać i pokroić, najlepiej w drobną kostkę. Następnie rozgrzać masło na patelni, to bardzo ważne. To musi być masło o wysokiej zawartości tłuszczu, a nie olej czy margaryna. To właśnie dzięki temu składnikowi cebula nabierze wyjątkowego smaku, który idealnie współgra z mięsem. Podsmażona cebula nie tylko dobrze doprawi całość, ale i nada mielonym soczystości.

Zobacz: Ten prosty sposób sprawi, że nie będziesz płakać przy krojeniu cebuli. Masz go pod ręką

Składniki na perfekcyjne mielone Magdy Gessler

Do stworzenia najlepszych kotletów mielonych potrzebujesz kilku ważnych składników. Ważna jest ich jakość. Musisz zadbać o to, aby każdy ze składników podanych na liście nie zepsuł smaku kotletów. Do mielonych wykorzystasz:

500 gramów mielonej wieprzowiny, karkówki bądź łopatki – najlepiej będzie, jeśli zakupisz cały kawałek, a następnie zmielisz go w domu. Dzięki temu masz pewność co jesz i co trafi do twoich kotletów,

  • 1 jajko – wybierz klasę 0 bądź 1, te jajka są najzdrowsze i najsmaczniejsze,
  • 1 większa cebula – musi być biała, zwykła, a nie np. czerwona,
  • 1 kajzerka,
  • 30 mililitrów wody gazowanej,
  • mleko do namoczenia bułki,
  • masło do smażenia,
  • przyprawy – sól, pieprz, czosnek, papryka mielona,
  • bułka tarta,
  • olej do smażenia, najlepiej rzepakowy.

Kotlety Magdy Gessler krok po kroku

Krok 1 – Na samym początku przygotowywania mielonych zabierz się za przygotowanie kajzerki. Musisz ją poszarpać na kawałki, aby płyny szybciej się w nią wchłaniały. Wrzuć pieczywo do miski, a następnie zalej je mlekiem. Zwróć uwagę na to, aby bułka nie pływała w płynie. Kajzerka powinna powoli wchłaniać mleko, a nie się w nim rozpuścić.

Krok 2 – To element według Magdy Gessler najważniejszy. Obierz cebulę, pokrój w drobną kostkę i wrzuć ją na rozgrzaną patelnię z masłem. Pilnuj jej, żeby się nie spaliła. Ma się ona jedynie podsmażyć, do złotawego koloru. Jeśli jest brązowa nie nadaje się do kotletów.

Krok 3 – Do miski wrzuć mielone mięso i podsmażoną cebulę. Zwróć uwagę na to, żeby nie była gorąca, inaczej zetnie mięso, a z dodanego później jajka zrobi jajecznicę.

Krok 4 – Przypraw mięso szczyptą soli, pieprzem, czosnkiem granulowanym i papryką mieloną. Jeśli chcesz pogłębić smak możesz wcześniej przesmażyć przyprawy na patelni, wraz z cebulą.

Krok 5 – Jajko wbij pierw do niewielkiej miski, aby upewnić się czy jest dobre. Nie wrzucaj go od razu do reszty składników. Jeśli okaże się zepsute, zniszczy to całe przygotowane już mięso. Dopiero po sprawdzeniu jajka wlej je do całej masy na kotlety.

Krok 6 – Ręcznie wyrabiaj mięso. To nada im niewątpliwej puszystości i sprawi, że na pewno będą idealnie wymieszane.

Krok 7 – Po wymieszaniu mięsa ze wszystkimi składnikami odstaw całość na chwilę, aby się przegryzła. Ważne jest to, że masa musi stać w miejscu z temperaturą pokojową. Mięso nie może być zimne, inaczej będzie bardzo długo dochodzić na patelni. Może się nawet przypalić, zamiast w pełni się usmażyć.

Krok 8 – Wilgotnymi dłońmi uformuj kotlety i dokładnie obtocz je w bułce tartej.

Krok 9 – Gdy mięso przejdzie już smakami weź patelnię i wlej na nią 2/3 łyżki oleju rzepakowego. Rozgrzej go, aby kotlety trafiły na gorący olej. Pamiętaj, aby układać je na patelni porcjami. Każdy kotlet ochłodzi temperaturę oleju, przez co mięso może zacząć się gotować i przypalać, zamiast smażyć.

Krok 10 – Smaż z obu stron po 5/6 minut na delikatnym ogniu. Jeśli nie masz pewności czy kotlety są gotowe, nakłuj je lekko widelcem. Gdy wypłynie z nich bezbarwny płyn, są poprawnie usmażone. Jeśli jednak krew, musisz kontynuować obróbkę mięsa. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo