Który to tydzień ciąży według daty porodu?

Bardzo ważną informacją dla każdej przyszłej mamy jest określenie tygodnia ciąży, w którym aktualnie się znajduje. Dzięki temu będzie w stanie przygotować się fizycznie i psychicznie do czekających ją wydarzeń. Często także będzie pytana o tydzień ciąży w którym się znajduje w czasie badań i nie tylko. Aktualny tydzień ciąży można obliczyć znając datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki lub znając datę porodu. Jak to zrobić? O tym poniżej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Informacja o tym, w którym tygodniu ciąży aktualnie się znajdujesz jest ważna, ponieważ dzięki temu można określić, czy ciąża ma prawidłowy przebieg.
  • Znając datę porodu, możesz łatwo obliczyć tydzień ciąży w którym aktualnie się znajdujesz za pomocą kalkulatora na stronie calculator.net.
  • Wszystkie kalkulatory obarczone są dużym błędem statystycznym. Należy pamiętać, że tylko 4% dzieci przychodzi na świat w przewidywanym przez kalkulatory dniu.

Który tydzień ciąży według terminu porodu?

Najłatwiejszym sposobem na obliczenie aktualnego tygodnia ciąży (znając datę porodu) jest skorzystanie z kalkulatora na stronie calculator.net. Kalkulator jest co prawda po angielsku (nie udało nam się znaleźć jego polskiego odpowiednika), ale jest niezwykle intuicyjny. Wystarczy w polu “Calculate Based On:” wybrać opcję “Due date”, a następnie wybrać datę porodu. Po kliknięciu w “Calculate” otrzymamy nie tylko informację o tym, który aktualnie tydzień ciąży przechodzimy (“You are currently at week #aktualny-tydzień-ciąży”), ale dowiemy się, który to miesiąc ciąży, a także trymestr oraz jaką wagę oraz wzrost ma nasze dziecko.

Dzięki powyższemu kalkulatorowi przyszłe mamy znające jedynie przybliżoną datę porodu są w stanie dowiedzieć się, w którym tygodniu ciąży aktualnie się znajdują.

Standardowy kalkulator ciąży, który można spotkać na większości polskich stron internetowych, opiera się na podawanej przez przyszłe mamy dacie rozpoczęcia ostatniego cyklu menstruacyjnego. Do tego dnia dodaje się 7 dni. Następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje jeden rok. W ten sposób wylicza przybliżony termin porodu. Kalkulator cechuje się błędem w obliczeniach, który może wynosić do 14 dni. Z tego tez względu jego obliczenia należałoby traktować w sposób czysto orientacyjny.

Wzór na obliczenie terminu porodu wygląda tak:

TP = data OM + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

gdzie:
TP – termin porodu
data OM – data ostatniej miesiączki.

Który tydzień ciąży według daty porodu – kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży został stworzony, aby wskazywać na tydzień ciąży, w którym aktualnie znajduje się kobieta oraz szacunkowy termin porodu. Dzięki niemu nasz kalendarz ciąży będzie zdecydowanie bardziej precyzyjny i miarodajny. Kalkulator został stworzony przez niemieckiego położnika Franza Naegelego, który za podstawę obliczeń przyjął datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki.
Kalkulator terminu porodu wykorzystuje założenie, jakoby każdy cykl menstruacyjny trwał 28 dni, a menstruacja następowała dokładnie w jego środku. Obliczenia uproszczono wprowadzając również średni czas trwania miesiąca, który wynosi 30,416 dnia. Reguła stanowi, że czas trwania ciąży to 40 tygodni, a więc 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i 266 dni od ostatniej owulacji.

Z podanych informacji jasno widać, że przedstawione przez kalkulator dane będą jedynie czysto poglądowe, a on sam nie będzie w stanie jednoznacznie określić rzeczywistego wieku płodu i dokładnej daty porodu.

W rzeczywistości niezwykle trudny jest do określenia dokładny czas, kiedy doszło do zapłodnienia, nawet w przypadku kobiet o bardzo regularnych cyklach menstruacyjnych i znajomości terminów zbliżeń seksualnych. Dzieje się tak z uwagi na zróżnicowane tempo rozwoju płodu i brak regularności cykli. Z tego też powodu terminy porodu wyznaczane przez kalkulator jedynie w nielicznych przypadkach są adekwatne do daty, kiedy dochodzi do porodów właściwych. Statystycznie zaledwie 4% dzieci przychodzi na świat w przewidywanym przez kalkulatory dniu.

Sprawdź: Jak obliczyć termin porodu?

Pomimo niepodważalnych ułomności, jakimi cechuje się kalkulator, niezwykle ważne jest chociaż przybliżone określenie wieku ciąży. Staje się to wprost nieodzowne szczególnie w przypadkach ciąż o nieprawidłowym przebiegu. Dodatkowo kalkulator pomaga w planowaniu badań i przewidywaniu, co się będzie działo w kolejnych tygodniach naszego życia. To również wielka pomoc dla lekarzy w przypadku ciąż przedwczesnych.

Rodzice pytają o obliczanie tygodnia ciąży:

W jaki sposób obliczać tydzień ciąży?

Chociaż zwykło się mówić i pisać, że ciąża trwa dokładnie 40 tygodni, to są to jedynie dane uproszczone, które wynikają z ułomności powszechnie stosowanych kalkulatorów ciąży. Te obliczenia rozpoczynają od pierwszego dnia ostatniego cyklu menstruacyjnego, a więc około 14 dni wcześniej niż możliwe jest dojście do zapłodnienia. W rzeczywistości więc sama ciąża trwa 38 tygodni, czyli 280 dni.

Tydzień ciąży oblicza się za wykorzystaniem kalkulatora ciąży, który będzie wymagał od nas podania terminu pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

W którym tygodniu rozpoczyna się 3 miesiąc ciąży?

Trzeci miesiąc ciąży rozpoczyna się od dziewiątego tygodnia i trwa do tygodnia trzynastego.

Dodaj komentarz

Ciąża, Mama

Masturbacja w ciąży: czy szkodzi?

Masturbacja w ciąży to – podobnie jak każdy inny rodzaj masturbacji – temat tabu. Przyszłe mamy rzadko o nim ze sobą rozmawiają, ale o istnieniu tego zjawiska świadczy obecność pytań...

Czytaj dalej →
Ciąża

Porażenie prądem w ciąży

Porażenie prądem, potocznie nazywane kopnięciem w ciąży to sytuacja, której nie wolno ignorować. Nie chodzi jednak o takie porażenia, które wywołują jedynie lekkie łaskotanie w dłoni. Tego typu sytuacje, które...

Czytaj dalej →
Ciąża, Prawo

Surogatka: Czy w Polsce to legalne?

Surogatka to kobieta, która urodzi dziecko parze, która nie może lub z jakichś powodów nie chce zajść w ciążę. Sytuacja popularna wśród gwiazd Hollywood, coraz częściej zdarza się również na naszym...

Czytaj dalej →
Ciąża

Kiedy i jak powiedzieć o ciąży?

Dwie kreski na teście ciążowym – wyczekane i wymarzone, szalona radość. Albo totalne zaskoczenie i nieśmiało kiełkujące szczęście. Niedługo przyjdzie moment, gdy wieścią tą będziesz chciała podzielić się z całym światem....

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Drożdżaki: objawy, choroby, leczenie

Drożdżaki – grzyby o niewinnie brzmiącej nazwie, które potrafią przysporzyć wielu problemów. Czym dokładnie są, jak się nimi można zarazić i jak walczyć z drożdżakami? Drożdżaki Candida Drożdżaki to rodzaj...

Czytaj dalej →
Ciąża

Plan porodu [Pobierz wzór PDF]

Plan porodu Dla wszystkich kobiet ciężarnych wizja porodu jest mniej lub bardziej stresująca. Nawet jeśli mamy dobre nastawienie, zawsze pojawiają się wątpliwości, czy wszystko pójdzie dobrze, czy podołamy, czy personel...

Czytaj dalej →
Ciąża

Warszawa: 11 Onkobieg Razem pod zdrowie!

Tradycyjnie od 11 lat, w pierwszą niedzielę września, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki ,,SARCOMA’’ zachęca do udziału w najstarszym w Polsce biegu charytatywnym o tematyce onkologicznej. Na bieg można się zarejestrować...

Czytaj dalej →
Ciąża, Badania

USG połówkowe

USG połówkowe to badanie, które – jak sama nazwa wskazuje – wykonuje się w połowie ciąży. Pozwala na sprawdzenie stanu ogólnego dziecka, na dokładne przyjrzenie jego rozwijającym się organom, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo