Który to tydzień ciąży według daty porodu?

Bardzo ważną informacją dla każdej przyszłej mamy jest określenie tygodnia ciąży, w którym aktualnie się znajduje. Dzięki temu będzie w stanie przygotować się fizycznie i psychicznie do czekających ją wydarzeń. Często także będzie pytana o tydzień ciąży w którym się znajduje w czasie badań i nie tylko. Aktualny tydzień ciąży można obliczyć znając datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki lub znając datę porodu. Jak to zrobić? O tym poniżej.

Który to tydzień ciąży według daty porodu?
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Informacja o tym, w którym tygodniu ciąży aktualnie się znajdujesz jest ważna, ponieważ dzięki temu można określić, czy ciąża ma prawidłowy przebieg.
  • Znając datę porodu, możesz łatwo obliczyć tydzień ciąży w którym aktualnie się znajdujesz za pomocą kalkulatora na stronie calculator.net.
  • Wszystkie kalkulatory obarczone są dużym błędem statystycznym. Należy pamiętać, że tylko 4% dzieci przychodzi na świat w przewidywanym przez kalkulatory dniu.

Który tydzień ciąży według terminu porodu?

Najłatwiejszym sposobem na obliczenie aktualnego tygodnia ciąży (znając datę porodu) jest skorzystanie z kalkulatora na stronie calculator.net. Kalkulator jest co prawda po angielsku (nie udało nam się znaleźć jego polskiego odpowiednika), ale jest niezwykle intuicyjny. Wystarczy w polu “Calculate Based On:” wybrać opcję “Due date”, a następnie wybrać datę porodu. Po kliknięciu w “Calculate” otrzymamy nie tylko informację o tym, który aktualnie tydzień ciąży przechodzimy (“You are currently at week #aktualny-tydzień-ciąży”), ale dowiemy się, który to miesiąc ciąży, a także trymestr oraz jaką wagę oraz wzrost ma nasze dziecko.

Dzięki powyższemu kalkulatorowi przyszłe mamy znające jedynie przybliżoną datę porodu są w stanie dowiedzieć się, w którym tygodniu ciąży aktualnie się znajdują.

Standardowy kalkulator ciąży, który można spotkać na większości polskich stron internetowych, opiera się na podawanej przez przyszłe mamy dacie rozpoczęcia ostatniego cyklu menstruacyjnego. Do tego dnia dodaje się 7 dni. Następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje jeden rok. W ten sposób wylicza przybliżony termin porodu. Kalkulator cechuje się błędem w obliczeniach, który może wynosić do 14 dni. Z tego tez względu jego obliczenia należałoby traktować w sposób czysto orientacyjny.

Wzór na obliczenie terminu porodu wygląda tak:

TP = data OM + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

gdzie:
TP – termin porodu
data OM – data ostatniej miesiączki.

Sprawdź:  test nowego wpisu z nowym zdjęciem

Który tydzień ciąży według daty porodu – kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży został stworzony, aby wskazywać na tydzień ciąży, w którym aktualnie znajduje się kobieta oraz szacunkowy termin porodu. Dzięki niemu nasz kalendarz ciąży będzie zdecydowanie bardziej precyzyjny i miarodajny. Kalkulator został stworzony przez niemieckiego położnika Franza Naegelego, który za podstawę obliczeń przyjął datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki.
Kalkulator terminu porodu wykorzystuje założenie, jakoby każdy cykl menstruacyjny trwał 28 dni, a menstruacja następowała dokładnie w jego środku. Obliczenia uproszczono wprowadzając również średni czas trwania miesiąca, który wynosi 30,416 dnia. Reguła stanowi, że czas trwania ciąży to 40 tygodni, a więc 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i 266 dni od ostatniej owulacji.

Z podanych informacji jasno widać, że przedstawione przez kalkulator dane będą jedynie czysto poglądowe, a on sam nie będzie w stanie jednoznacznie określić rzeczywistego wieku płodu i dokładnej daty porodu.

W rzeczywistości niezwykle trudny jest do określenia dokładny czas, kiedy doszło do zapłodnienia, nawet w przypadku kobiet o bardzo regularnych cyklach menstruacyjnych i znajomości terminów zbliżeń seksualnych. Dzieje się tak z uwagi na zróżnicowane tempo rozwoju płodu i brak regularności cykli. Z tego też powodu terminy porodu wyznaczane przez kalkulator jedynie w nielicznych przypadkach są adekwatne do daty, kiedy dochodzi do porodów właściwych. Statystycznie zaledwie 4% dzieci przychodzi na świat w przewidywanym przez kalkulatory dniu.

Sprawdź: Jak obliczyć termin porodu?

Pomimo niepodważalnych ułomności, jakimi cechuje się kalkulator, niezwykle ważne jest chociaż przybliżone określenie wieku ciąży. Staje się to wprost nieodzowne szczególnie w przypadkach ciąż o nieprawidłowym przebiegu. Dodatkowo kalkulator pomaga w planowaniu badań i przewidywaniu, co się będzie działo w kolejnych tygodniach naszego życia. To również wielka pomoc dla lekarzy w przypadku ciąż przedwczesnych.

Sprawdź:  Kulki gejszy do ćwiczeń mięśni Kegla

Rodzice pytają o obliczanie tygodnia ciąży:

W jaki sposób obliczać tydzień ciąży?

Chociaż zwykło się mówić i pisać, że ciąża trwa dokładnie 40 tygodni, to są to jedynie dane uproszczone, które wynikają z ułomności powszechnie stosowanych kalkulatorów ciąży. Te obliczenia rozpoczynają od pierwszego dnia ostatniego cyklu menstruacyjnego, a więc około 14 dni wcześniej niż możliwe jest dojście do zapłodnienia. W rzeczywistości więc sama ciąża trwa 38 tygodni, czyli 280 dni.

Tydzień ciąży oblicza się za wykorzystaniem kalkulatora ciąży, który będzie wymagał od nas podania terminu pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

W którym tygodniu rozpoczyna się 3 miesiąc ciąży?

Trzeci miesiąc ciąży rozpoczyna się od dziewiątego tygodnia i trwa do tygodnia trzynastego.

Dodaj komentarz

Rozrywka
Te komedie romantyczne dla dwojga warto obejrzeć tej jesieni [teraz także online]
Komedie romantyczne to idealne filmy dla zakochanej pary. Na szczęście na portalach internetowych można znaleźć sporo ciekawych produkcji, które polecane są zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Oto kilka propozycji komedii
Czytaj dalej
Ciąża
Brzuch w ciąży tydzień po tygodniu
Każda kobieta, która zachodzi w ciążę, szczególnie ze swoim pierwszym dzieckiem, zastanawia się, kiedy jej brzuszek zacznie się zaokrąglać, a sama ciąża będzie widoczna. Oczywistym jest, że brzuch w ciąży
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból łydek w ciąży – przyczyny i skuteczne sposoby na łagodzenie bólu
Ból nóg, kręgosłupa czy pleców w ciąży, to bardzo częste dolegliwości, na które uskarżają się ciężarne. Zmiany w fizjologii, rosnący brzuch, obciążający kręgosłup oraz mięśnie, do tego zmiany w obrębie
Czytaj dalej
Ciąża
Ciąża po 40-stce: wady i zalety późnego macierzyństwa
Wiek, w którym kobiety zachodzą w ciążę, stopniowo przesuwa się w górę i w Polsce wynosi średnio 27 lat. Coraz mniej osób dziwi widok kobiety po 40 roku życia w
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże
Czytaj dalej
Badania w ciąży
Badanie dna oka w ciąży – zagrożenia, wskazania, terminy
Badanie dna oka w ciąży jest niezmiernie ważne. Podczas niego można wykryć specyficzne zmiany degeneracyjne na obwodzie naszej siatkówki. Te będą jednoznacznie wskazywały na konieczność zakończenia ciąży metodą cesarskiego cięcia.
Czytaj dalej
Poród
Dokumenty do porodu. Jakie wyniki badań musisz zabrać ze sobą do szpitala?
Badania do porodu powinny odbywać się systematycznie podczas trwania całego przebiegu ciąży. Prawdą jest jednak, iż tuż przed samym przyjściem dziecka na świat wykonuje się ich zdecydowanie więcej niż w
Czytaj dalej
Planowanie ciąży
Inseminacja a in vitro – czym się różnią?
Trudności z poczęciem potomstwa pojawiają się obecnie u coraz większej ilości par pragnących zostać rodzicami. Według WHO, kiedy czas podejmowania bezowocnych prób wydłuża się do kilku, a w niektórych przypadkach
Czytaj dalej
Choroby w ciąży
Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży
Ciąża to okres wyjątkowy. Nie tylko wielkie oczekiwanie na przyjście na świat nowego członka rodziny, ale również szereg różnego rodzaju zmian w organizmie kobiety. Stopniowy wzrost objętości macicy może powodować
Czytaj dalej