9 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży? Jakie objawy i dolegliwości dotyczą w tym okresie większości przyszłych mam? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące dziewiątego tygodnia ciąży – dzięki naszemu poradnikowi nic Cię nie zaskoczy!

Rozwój dziecka w dziewiątym tygodniu

9. tydzień ciąży to okres, w którym dziecko zaczyna już wyglądać jak miniaturowy człowiek. Wielkość zarodka wynosi od 19 do 25 mm, rączki i nóżki są już ukształtowane, a po ogonie zwykle nie ma ani śladu. Poza tym wewnątrz ciała dziecka powoli rozwijają się narządy płciowe. Ludzki wygląd nadawany jest przez zaczątki oczu, nosa i uszu. Na twarzy maluszka zarysowują się już nawet szczegóły, takie jak wargi oraz dziurki w nosie, a oczy pokrywają się powiekami. Jednocześnie obraz USG wykazuje, że główka zajmuje blisko połowę długości całego ciała. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: układ nerwowy (w tym mózg) rozwija się znacznie szybciej niż inne układy. W mózgu rozwijają się już półkule mózgowe, tyłomózgowie oraz międzymózgowie, a wraz z nim przysadka mózgowa, która będzie odpowiedzialna za produkcję hormonów.

USG w 9. tygodniu ciąży

Jeśli chodzi o ułożenie dziecka, na początku dziewiątego tygodnia jego główka pozostaje przygięta do klatki piersiowej – dopiero później plecy płodu się prostują. Powoli formują się struktury, które później przekształcają się w wargi. Na twarzy Twojego maluszka będzie można już również zauważyć zarysowującą się brodę. Oczy przemieszczają się na przód głowy (wcześniej znajdują się po jej bokach); kształtują się tęczówki i narządy szkliwotwórcze. Na zdjęciu USG widać już paluszki stóp i rąk oraz przewężenia, które z czasem zostaną zastąpione przez kolana i łokcie. Wyodrębnia się także szyja, w krtani pojawiają się więzadła głosowe, a w jamie ustnej zaczynają się rozwijać kubki smakowe. Całe ciało dziecka jest pokryte bardzo delikatnym meszkiem.

Oprócz widocznych zmian jakie zachodzą na buzi maluszka, kształtują się również inne narządy. Pojawiają się między innymi zaczątki płuc, wątroby, nerek oraz układów – pokarmowego oraz krwionośnego. Kościec dziecka jest już w pełni ukształtowany, mimo to, że nie składa się jeszcze z kości, ale galaretowatych tkanek. Serduszko dziecka ma już wykształcone cztery komory i podejmuje swoją funkcję, czyli pompuje krew.

9. tydzień ciąży: ruchy dziecka

Co bardzo istotne, w 9. tygodniu pojawiają się pierwsze mimowolne ruchy dziecka; niestety matka jeszcze ich nie wyczuwa. Ruchy te są spowodowane tym, że mięśnie dziecka co jakiś czas kurczą się samoczynnie. Skóra płodu jest wyraźnie grubsza, ale wciąż przezroczysta i jednowarstwowa. Kości są wciąż bardzo miękkie, ponieważ jak na razie są zbudowane z galaretowatej chrząstki. Narządy płodu pracują w znikomym zakresie, ale np. serce ma już cztery komory i pompuje krew.

Choć narządy płodu są już wykształcone, wciąż nie da się rozpoznać płci dziecka. Mimo to, w organizmie dziecka zachodzą duże zmiany, w przypadku dziewczynek zaczynają się wykształcać pęcherzyki nasienne, natomiast w ciele chłopców wykształcają się jądra.

Wielkość pęcherzyka ciążowego powinna w tym okresie mieścić się w przedziale od 32 do 37 mm.

9. tydzień ciąży: który to miesiąc?

9. tydzień ciąży przypada na pierwszy trymestr ciąży. Jest to początek 3. miesiąca ciąży. Okres ten wiąże się z dużymi zmianami w ciele dziecka oraz mamy, jednak jeśli nie wystąpią żadne niepokojące objawy, a kobieta czuje się dobrze, nie ma większej potrzeby, aby wprowadzać w swoim dotychczasowym trybie życia dużych zmian. W dalszym ciągu bardzo istotne jest odpowiednie odżywianie i dbanie o siebie, tak aby dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, oraz unikanie nadmiernego wysiłku.

Jakie są objawy ciąży w 9 tygodniu?

Skoro macica mamy jest już duża jak mały melon, brzuch powinien być wyraźnie większy, a ciąża – dostrzegalna (oczywiście przy noszeniu obcisłych ubrań). Zmiany zachodzące w organizmie nie dotyczą już tylko wagi. Matki w 9. tygodniu ciąży odczuwają także wyraźne zmiany hormonalne – nowe dolegliwości są bardzo pokrewne objawom związanym ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

9. tydzień ciąży: waga matki

Brzuch w 9 tygodniu ciąży zaczyna już być widoczny. To przez stale powiększającą się macicę. Wprawdzie nie jest jeszcze na tyle duży, że może powodować problemy z zapięciem spodni, ale będzie już widoczny w bardziej obcisłych ubraniach. W związku z powolnym wzrostem maluszka, w tym okresie ciąży mama powinna przybrać na wadze około 1,5 do 2 kg. W przypadku niektórych kobiet może się nawet zdarzyć, że w ciągu tych pierwszych miesięcy nieznacznie tracą na wadze. Jeśli tak jest w Twojej sytuacji, powinnaś zastanowić się nad swoim sposobem odżywiania i trybem życia, ponieważ spadek wagi może być spowodowany właśnie niewłaściwym odżywianiem lub zbyt intensywnym wysiłkiem. Przyczyną spadku wagi mogą być również bardzo częste wymioty, które są w tym okresie często spotykane.

W 9. miesiącu ciąży zauważalne będzie na pewno powiększenie piersi. Stają się one odrobinę nabrzmiałe i nieco pełniejsze. Oprócz tego, dzięki największemu stężeniu hormonu ciążowego, czyli HCG, skóra staje się bardziej gładka, piękniejsza, a włosy są w lepszej kondycji i znacznie mniej się przetłuszczają. Ten czas jest odpowiedni, aby zacząć kompletować nową garderobę, która będzie odpowiednia, gdy brzuszek jeszcze bardziej urośnie. Warto zainwestować w dobry biustonosz, który zapewni komfort i wygodę oraz ubrania, które będą jednocześnie i wygodne i poprawią przyszłej mamie humor.

Wystąpić mogą takie symptomy, jak lekki ból podbrzusza, bóle głowy, częste zmiany nastroju oraz ostuda (ciemne przebarwienia na twarzy). Część mam już w dziewiątym tygodniu dostrzega na swoim brzuchu pionową, ciemną linię. Tak zwana linea negra biegnie przez pępek aż do spojenia łonowego. Poranne nudności nie tylko nie znikają, ale wręcz osiągają swoje apogeum; z reguły towarzyszą one mamom jeszcze przynajmniej przez kilka tygodni. Ponadto zmysły przyszłej mamy są w dalszym ciągu bardzo wyczulone, a niektóre dźwięki czy zapachy mogą być bardzo drażniące. Jednocześnie nasileniu ulegają zachcianki ciążowe na konkretne produkty czy potrawy, wywoływane prawdopodobnie przez niezbilansowany jadłospis i niedobory niektórych składników w organizmie.

Mniej więcej w tym okresie może wystąpić opuchlizna dziąseł, spowodowana tym, że całe ciało jest bardziej ukrwione. Niestety nie u wszystkich kobiet skóra staje się piękniejsza i pełna blasku. Niektóre przyszłe mamy mogą w tym okresie cierpieć z powodu licznych wyprysków lub wrażliwości skóry na podrażnienia. Kobiety o jasnej karnacji zaczynają się bardzo często rumienić. Z powodu stałego powiększania się macicy, bardzo często pojawia się tępy ból podbrzusza, jednak w większości przypadków nie ma się czym martwić. Niekiedy u przyszłych mam występuje brązowa lub czerwona wydzielina z pochwy, która pojawia się zwykle w terminie, w którym normalnie wystąpiłaby miesiączka. Zwykle nie jest to objawem żadnych nieprawidłowości, jednak warto skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że Tobie ani maluszkowi nie dzieje się nic złego.

Co do piersi, ich gruczoły stają się coraz większe. W ten sposób przygotowują się na czekające je zadanie wykarmienia dziecka. Guzki wokół brodawek uwypuklają się i powiększają, podobnie jak brodawki, które stają się ciemniejsze niż zazwyczaj.

Postępujące zmiany emocjonalne

Im bliżej końca pierwszego trymestru, tym więcej zmian emocjonalnych związanych ze zwiększonym wydzielaniem hormonów. Wiele mam przechodzi rozchwianie emocjonalne, a przez to wymaga stałej opieki najbliższych, a czasem także konsultacji psychologicznej. Przykładowe dolegliwości na tym tle to chociażby bardzo żywe sny, które można łatwo pomylić z jawą, a także wszechogarniający stres. Już na etapie 9. tygodnia mogą się pojawić obezwładniające obawy o dziecko, przebieg porodu, przyszłe rodzicielstwo i przyszłość dziecka, a także paniczny strach przed brudem. Inny powszechny objaw to obniżenie zdolności zapamiętywania. W związku z tym nie ma się czym martwić, jeśli zaczniesz zapominać czegoś kupić, czy wyleci Ci z głowy jakieś umówione spotkanie – jest to w pełni normalny objaw ciąży. Żeby uniknąć stresu związanego z zapominaniem i towarzyszącymi temu kłopotliwymi sytuacjami, zapisuj wszystkie ważne sprawy w kalendarzu i często do niego zaglądaj.

Bardzo ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że powodem rozchwiania emocjonalnego są zmiany hormonalne, które mają rzeczywisty wpływ na funkcjonowanie mózgu. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach nagły płacz czy agresja mogą mieć jakiś powód, czy to istniejący głównie w głowie przyszłej mamy czy bardziej realny. Aby zachować spokój, warto problem od razu rozwiązać i o nim zapomnieć. W tym okresie bardzo ważne jest wsparcie bliskich i ich zrozumienie.

Aktywność w 9. tygodniu ciąży

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania sportu w 9. tygodniu ciąży. Dlatego jeśli jesteś aktywna, nie musisz, a nawet nie powinnaś, rezygnować z aktywności. Oczywiście, ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne, dlatego jeśli czujesz, że zaczynasz się męczyć albo pojawia się jakikolwiek ból, to znak, żeby zakończyć wysiłek. Ćwiczenia powinny przede wszystkim sprawiać przyjemność i być okazją do relaksu, nie mogą w żaden sposób nadwyrężać ciała przyszłej mamy. W związku z tym lepiej unikaj ćwiczeń, takich jak brzuszki czy podskoki, ponieważ powodują one wzrost ciśnienia w jamie brzusznej oraz nacisk na szyjkę macicy, co może być szkodliwe dla Twojego dziecka.

Dieta w 9. tygodniu ciąży

Dieta jest ważna od pierwszych tygodni ciąży, ponieważ decyduje o dostarczeniu maluszkowi odpowiednich wartości niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Niezwykle ważne jest dostarczenie wystarczającej ilości żelaza, co pozwoli zapobiegać anemii. Najlepszym źródłem żelaza jest mięso, szczególnie podroby oraz wołowina. Żelazo występuje również w innych rodzajach mięs, jednak w innej postaci, która jest słabiej przyswajalna. Oprócz tego istotne jest dostarczenie dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na zdrowie mamy i maluszka.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

18 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś już w naprawdę daleko! Twoje dziecko rośnie jak szalone, a Ty coraz bardziej zaczynasz się cieszyć urokami ciąży, ponieważ już za Tobą jej pierwsze, ciężkie tygodnie. Większość uporczywych...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

7 tydzień ciąży

W siódmym tygodniu ciąży podczas badania USG można już obserwować zarodek oraz bicie jego serca. Kobieta może odczuwać silne objawy ciąży… bądź ich brak, co jest kwestią bardzo indywidualną. Nadal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży mija Ci pod znakiem intensywnego wzrostu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o jego masę mięśniową i długość ciała. Pod koniec tego tygodnia będzie mierzyć już do 10 cm,...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży

Większość kobiet wyszukujących informacje na temat pierwszego tygodnia ciąży, ma na myśli pierwszych siedem dni następujących po zapłodnieniu jajeczka przez plemnik. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to moment, w którym płód bardzo mocno przypomina już swoim wyglądem noworodka, który przyjdzie na świat za kilka tygodni.  Jego waga stale wzrasta i w tym momencie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może już osiągnąć dwa kilogramy i wciąż się powiększa, aż do chwili porodu. W związku z tym, że nasz maluch rośnie, również waga...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży to etap, w którym rzadko która kobieta zdaje sobie sprawę ze swojej ciąży, jednak jeśli stara się świadomie o dziecko, to powinna zaplanować wizytę u lekarza oraz...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży waga dziecka przekracza już półtora kilograma. Co ciekawe w tym okresie szybkość wzrostu naszego maleństwa jest znacznie mniejsza, natomiast waga płodu nadal systematycznie się zwiększa dążąc...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

26 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to już ten okres, w którym dziecko zaczyna szybciej rosnąć i dawać coraz wyraźniej znać o swojej obecności pod Twoim sercem. Zacznij kompletować wyprawkę i szukać szkoły...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko urodzi się zbyt wcześnie. Na tym etapie ciąży u większości dzieci wszystkie narządy są już w pełni...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general