Brzuch w ciąży tydzień po tygodniu

Każda kobieta, która zachodzi w ciążę, szczególnie ze swoim pierwszym dzieckiem, zastanawia się, kiedy jej brzuszek zacznie się zaokrąglać, a sama ciąża będzie widoczna. Oczywistym jest, że brzuch w ciąży tydzień po tygodniu będzie stawał się większy, natomiast tempo zmian i ich wielkość będzie ściśle uzależniona od bardzo wielu czynników. Będą nimi przede wszystkim: figura przyszłej mamy, ułożenia płodu w macicy i wielu innych. Podpowiadamy, kiedy brzuszek przyszłej mamy zaczyna być widoczny, jak będzie wyglądał w kolejnych miesiącach ciąży oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane przez przyszłe mamy pytania!

Kiedy widać brzuch w ciąży?

Każda kobieta jest inna, dlatego nie da się określić dokładnych reguł pozwalających ustalić konkretną wielkość ciążowego brzuszka. Istnieją panie, u których brzuch ciążowy będzie wyraźnie widoczny już w 12 tygodniu ciąży oraz takie, u których brzuszek uda się ukrywać do końca 6 miesiąca. To, jak szybko rośnie brzuch w ciąży zależy od bardzo wielu czynników, ale przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji przyszłej mamy.

Brzuch już w 12 tygodniu ciąży najczęściej zaczyna być widoczny u szczupłych i niskich kobiet, które posiadają stosunkowo krótki tułów, a rosnąca macica nie ma miejsca, aby „schować się” pod warstwą tkanki tłuszczowej. Panie o nieco bardziej obfitych kształtach zdecydowanie później zaobserwują u siebie rosnący brzuszek.

Widoczność brzucha jest też uzależniona od stopnia wzmocnienia jego mięśni. Panie wysportowane, posiadające silne mięśnie brzucha zdecydowanie dłużej pozostaną przy swojej figurze. Mięśnie brzucha rozluźniają się także podczas samej ciąży, dlatego kobiety, które już posiadają potomstwo najczęściej szybciej odnotowują zwiększającą się liczbę centymetrów w pasie.

Oczywistym jest, że brzuch w ciąży miesiąc po miesiącu będzie zdecydowanie szybciej rósł w przypadku ciąż mnogich. Uzależnione jest to od konieczności większego wzrostu macicy niż w przypadku, kiedy znajduje się w niej tylko jeden płód.

Pewnym pozostaje jednak, że w przypadku każdej kobiety podczas trwania pierwszego trymestru ciąży, uda się ją bez problemu ukryć. Oczywiście przyszłe mamy zauważą już pierwsze zmiany sylwetki w postaci dodatkowych kilku centymetrów w pasie, ale jest to spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie i spulchnieniem macicy, a nie samym wzrostem płodu. Pierwszych dodatkowych kilogramów można się spodziewać w drugim miesiącu i to jest czas, kiedy będzie można zacząć myśleć o zakupie pierwszych ciążowych ubrań.

Brzuch w ciąży tydzień po tygodniu – jak szybko rośnie brzuch w ciąży?

Wielkość brzucha w ciąży oraz fakt, jak szybko rośnie w ciąży uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji przyszłej mamy. U każdej przyszłej mamy tempo przyrostu na wadze będzie nieco inne i nie ma żadnych reguł, które pozwalałyby na dokładne jego obliczenie. Bardzo wiele będzie zależeć przede wszystkim od trybu życia prowadzonego przez ciężarną, zachowywanej przez nią diety, posiadanych predyspozycji genetycznych oraz wyjściowej figury. Do czynników, które mogą mieć wpływ na widoczność i wzrost ciążowego brzuszka można by zaliczyć:

  • masę ciała – u osób szczupłych, które mogą pochwalić się małą ilością tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha oraz wyraźnie płaskim jego zarysem, ciąża będzie zdecydowanie szybciej widoczna niż u pań z nieco bardziej zaokrąglonymi kształtami lub cierpiących na otyłość brzuszną; rosnąca macica potrzebuje nieco miejsca i kiedy nie ma się gdzie ukryć, będzie szybciej wypychała brzuszek do przodu;
  • prędkość przybierania na wadze w ciąży – waga w ciąży jest uzależniona od wielu czynników, ale przede wszystkim od utrzymywanej diety i aktywności fizycznej; kiedy tempo wzrostu wagi w ciąży jest większe niż to zalecane przez lekarzy, brzuch zdecydowanie szybciej się zaokrągli;
  • aktywność fizyczna i budowa ciała – mocne i wyćwiczone mięśnie są w stanie długo opierać się rozpychaniu przez rosnącego maluszka; z tego powodu wysportowane kobiety zdecydowanie później zauważą pierwsze ciążowe krągłości; druga i każda kolejna ciąża będą szybciej widoczne, ponieważ poprzednie przyczynią się do rozciągnięcia mięśni brzucha;
    wzrost – osoby ze stosunkowo krótkim tułowiem zdecydowanie szybciej odnotowują oznaki ciąży w postaci wystającego brzuszka;
  • metabolizm – tendencja do zatrzymywania wody w organizmie sprzyja widoczności brzucha;
  • postawa – skrzywiony kręgosłup potrafi ukrywać ciążowy brzuszek;
    apetyt w ciąży.

Brzuch w 2 miesiącu ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży (czyli tygodnie od pierwszego do czwartego) jest całkowicie niewidoczny, a jedynie sama ciężarna może zauważyć niewielkie zmiany figury wynikające z gromadzenia się wody w organizmie. Około 8. tygodnia zaczyna się nieco zwiększać masa ciała i jest to pierwszy moment, kiedy warto pomyśleć o powolnej zmianie garderoby. Wówczas nie będzie jeszcze widoczna charakterystyczna „piłeczka”, ale sam obwód pasa będzie ulegał powiększeniu.

Zwiększony obwód w pasie nie będzie spowodowany przybieraniem na wadze dziecka w łonie matki, ale zatrzymywaniem się wody w jej organizmie oraz zaparciami, co właśnie w tym czasie stanowi największy problem.

Brzuch w 3 miesiącu ciąży

Czyli tygodnie od 9. do 13.
W trzecim miesiącu ciąży brzuch zaczyna się nieco zaokrąglać, ale ciąża ciągle jest łatwa do ukrycia dla osób postronnych. Możliwe, że już w tym czasie stare ubrania zupełnie nie będą pasować, ale ciągle nie będzie to spowodowane rozmiarami macicy.

Brzuch w 4 miesiącu ciąży

Czyli tygodnie od 14. do 17.
Czwarty miesiąc to czas przełomowy, ponieważ właśnie teraz można się dowiedzieć, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka. Dotykając się w pozycji leżącej, pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem, wyczuwalna będzie twarda wypukłość. Będzie nią powiększona macica.

Rozrastająca się macica zacznie wypychać do przodu ciążowy brzuszek. Brzuch w 15 tygodniu ciąży ciągle nie będzie duży, ale już okrągły i widoczny.

Brzuch w 5 miesiącu ciąży

Czyli tygodnie od 18. do 22.
W piątym miesiącu ciąży przyszła mama może już czuć pierwsze ruchy dziecka. W tym czasie brzuch będzie już wyraźnie zaokrąglony i raczej nie umknie uwadze osób niewtajemniczonych.

Brzuch w 6 miesiącu ciąży

Czyli tygodnie od 23. do 27.
W szóstym miesiącu brzuch jest już na tyle duży, że skutecznie utrudnia wygodne ułożenie się do snu. Dodatkowo to czas, kiedy wyraźnie odczuwa się wzrost wagi, co skutkuje kolejną koniecznością wymiany garderoby. Najczęściej odbywa się to w okolicy 25. tygodnia ciąży.

Brzuch w 7 miesiącu ciąży

Czyli tygodnie od 28. do 31.
W siódmym miesiącu brzuch jest już mocno pokaźnych rozmiarów. Powoduje to uczucie ciężkości i problemy w zasypianiu. Dodatkowo dziecko zaczyna rozpychać się w macicy, a ta uciskać na narządy wewnętrzne.

Brzuch w 8 miesiącu ciąży

Czyli tygodnie od 32. do 35.
Brzuch jest bardzo widoczny i ciężki, co powoduje bóle kręgosłupa, zaparcia, zgagę i opuchliznę nóg. W ósmym miesiącu waga bardzo mocno wzrasta, a macica unosi się maksymalnie. To moment, kiedy brzuch styka się z klatką piersiową.

Brzuch w 9 miesiącu ciąży

Czyli tygodnie od 36. do 40.
W dziewiątym miesiącu dziecko jest w pełni rozwinięte i gotowe do samodzielnego życia. Kobieta musi zmagać się z częstymi bólami kręgosłupa, opuchlizną nóg, skurczami łydek oraz częstym oddawaniem moczu.

Rodzice pytają o brzuch w ciąży:

Od czego twardnieje brzuch w ciąży?

Uczucie twardnienia brzucha w ostatnich tygodniach ciąży może być spowodowane pracą macicy, która przygotowuje się do porodu. Skurcze tego rodzaju nazywane są przepowiadającymi lub skurczami Braxtona Hicksa. Początkowo są bezbolesne i krótkie. Skurcze tego rodzaju najprawdopodobniej będą się nasilać wraz z rozwojem ciąży i trwać maksymalnie do kilkudziesięciu minut.

Dlaczego brzuch w ciąży jest większy wieczorem?

Pęcznienie brzucha w ciągu dnia zazwyczaj ma podłoże żywieniowe. Dokładnie tak samo działo się przed ciążą. W czasie ciąży warto sięgać po lekkie produkty i pić dużą ilość płynów.

Dlaczego brzuch w ciąży swędzi?

Powyżej dokładnie opisaliśmy, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Brzuch ciążowy wraz z biegiem czasu stale powiększa się, co powoduje konieczność rozciągania się skóry, czego częstym objawem jest swędzenie. To zupełnie naturalna i często spotykana przypadłość.

Brzuch w ciąży tydzień po tygodniu będzie więc wymagał coraz to większej troski i opieki, aby zwiększyć elastyczność skóry i zapobiegać rozstępom.

Sprawdź także: Jak zmienia się wielkość oraz waga płodu tydzień po tygodniu?

Dodaj komentarz

Ciąża

Baby Blues po porodzie

Dopadł Cię syndrom Baby Blues? Sprawdź, jak możesz go pokonać! Wywołuje poczucie wielkiego osamotnienia, sprawia, że kobiety nie potrafią się cieszyć macierzyństwem, a swoimi objawami przypomina klasyczną depresję. Baby Blues,...

Czytaj dalej →
Ciąża

Jak rośnie brzuch w ciąży?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie dotyczącego tego, kiedy widać brzuch w ciąży. A zadaje je sobie wiele przyszłych mam – z różnych powodów. Czasami jest to spowodowane niecierpliwością i...

Czytaj dalej →
Ciąża

Ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia dla kobiety w ciąży Poznaj praktyczne porady, jak zadbać o swoją kondycje i zdrowie dziecka w ciąży. Okres ciąży, to moment w którym kobiety bardzo dbają o siebie. Nie...

Czytaj dalej →
Ciąża

Umowa na czas określony a ciąża

Realia polskiego rynku pracy nie są zbyt optymistyczne. Zwłaszcza w mniejszych miastach i na wsiach problem znalezienia dobrej pracy dotyka wiele osób. W związku z tym młode kobiety często wstrzymują się...

Czytaj dalej →
Ciąża, Karmienie niemowląt, Zakupy

Podgrzewacz do butelek

Podgrzewacz do butelek to według wielu osób jedna z obowiązkowych pozycji w wyprawce niemowlęcia. Można jednak się również spotkać z opiniami, że to zbędny gadżet. Kto ma rację? Czy podgrzewacz...

Czytaj dalej →
Ciąża

Torbiel na jajniku a ciąża

Torbiel w rozumieniu histopatologicznym jest łagodną zmianą, która nie przerzutuje i jest wyraźnie odgraniczona od otaczających ją tkanek przez torebkę. Bardzo często wypełniona jest surowiczym płynem i podzielona na komory....

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kiwi w ciąży i podczas karmienia piersią

Kiwi to niepozornie wyglądający owoc, który ma szerokie zastosowanie. Przede wszystkim oczywiście zastosowanie w kuchni, ale również w kosmetyce. Ma zbawienny wpływ na cerę i bardzo często jest dodawany jako...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general