Prawidłowy wzrost i waga 8 latka [plus rozmiar buta]

Ile powinien ważyć 8 latek? Jaki jest prawidłowy wzrost dziecka w tym wieku? To pytania dość często trapiące rodziców, którzy zastanawiają się czy ich dziecko prawidłowo się rozwija. Oczywiście, wszystko zawsze dzieje się w swoim tempie – każdy człowiek jest inny. Specjaliści opracowali jednak pewne normy, które pozwolą ocenić rozwój dzieci – czy jest prawidłowy, czy też istnieje podejrzenie, że może dziać się coś złego. Jaka jest idealna waga i wzrost przeciętnego 8-latka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 8 letnie dziecko waży zwykle od 20 do 41 kilogramów.
  • Dziewczynka powinna ważyć od 20 do 40 kilogramów, a chłopiec 20-41 kilogramów.
  • Dzieci w wieku 8 lat mają średnio 130 centymetrów wzrostu.
  • Wzrost dziewczynki powinien wynosić od 119 do 141 centymetrów, a chłopca od 120 do 140 centymetrów.

Wzrost 8 latka

Dzieci 8-letnie średnio mają 130 centymetrów wzrostu. Zakresy dopuszczalnego wzrostu, określanego jako normalny są jednak bardzo duże. Dla dziewczynek przeciętny wzrost w tym wieku to 119-141 centymetrów, a dla chłopców 120-140 centymetrów.

Oczywiście, zdarzają się odchylenia od tej normy, które nie wskazują wcale na proces chorobowy. Jeśli jednak rodziców cokolwiek niepokoi, powinni skonsultować się z pediatrą, który najlepiej oceni czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy nie dzieje się nic złego. Najczęściej już zaraz po urodzeniu widać czy dziecko będzie drobne (również w późniejszym czasie), czy też będzie raczej górowało nad swoimi rówieśnikami. Wyniki badań sugerują, że przeciętnie dorośli mężczyźni są o 3,5 centymetra wyżsi od swoich ojców, a kobiety o 3 centymetry wyższe od swoich matek. Na tym etapie rozwoju ciężko jednak z całą pewnością ocenić jaki będzie ostateczny wzrost dziecka gdy dorośnie. 

Waga 8 latka

Dziecko w wieku 8 lat waży zwykle od 20 do 41 kilogramów. Norma dla dziewczynek to 20-40 kilogramów, a dla chłopców 20-41 kilogramów. Zbyt niska waga wskazuje na niedowagę, a zbyt duża na nadwagę. Nie jest to od razu powód do niepokoju, lecz na pewno warto się skonsultować ze specjalistą.

Niedowaga może wynikać z wielu różnych czynników – na przykład z nieodpowiedniej diety, która nie pokrywa codziennego zapotrzebowania dziecka na kalorie. Może to być jednak także wynik jakiejś choroby, więc konsultacja z lekarzem i potwierdzenie, że wszystko jest w porządku to konieczność. Nadwaga także jest zwykle wynikiem nieodpowiedniej diety – zbyt dużej ilości tłuszczu i węglowodanów w diecie. To może być także efekt braku ruchu przy jednoczesnym dostarczaniu do organizmu sporej nadwyżki kalorii. Nadwagę dziecka również trzeba skonsultować z lekarzem, by zapobiec w przyszłości otyłości i by dziecko rozwijało się zdrowo. 

Dziewczynka 8-letnia

Dziewczynka w wieku 8 lat powinna ważyć od 20 do 40 kilogramów, a prawidłowy wzrost dziecka 8-letniego waha się od 119 do 141 centymetrów. Dzieci w tym wieku lubią poznawać nowych ludzi. Są towarzyskie i zdobywają coraz to nowsze umiejętności. Maluch w tym wieku ma wiele zainteresowań. Pilnie się uczy, bo chce się wykazać w szkole.

To właśnie w tym wieku dziecko zdaje sobie sprawę, że jego zachowanie ma wpływ nie tylko na niego samego, ale także na innych. Rozwija w sobie empatię. Wszystkie 8-latki lubią się przytulać do mamy, która jest dla nich największym autorytetem i pomagać jej. Robią tak zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Jednocześnie dzieci nadal miewają swoje lęki, choć teraz nie są już nimi irracjonalne strachy spod łóżka a realne zagrożenia – na przykład obawa przed ośmieszeniem przed znajomymi i wychowawcą w szkole. 

Chłopiec 8-letni

Przeciętny wzrost chłopców w wieku 8 lat wynosi 120-140 centymetrów. To oczywiście wzrost średni, ponieważ dzieci rozwijają się w swoim indywidualnym tempie. Zdarzają się dzieci mniejsze, gdy na przykład wynika to z czynników genetycznych – dziecko ma rodziców niskiego wzrostu. Jednak jeśli maluch nie mieści się w tej normie, warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Podobnie należy postąpić gdy będzie miał nadwagę lub niedowagę.

Przeciętny 8-latek waży 20-41 kilogramów. Nadwaga może wskazywać na nieodpowiedni sposób odżywiania – zbyt dużo tłuszczów i słodyczy w diecie. Niedowaga może także być spowodowana złą dietą, ale też różnymi chorobami. Warto więc wszystko sprawdzić u pediatry – rodzice na pewno uspokoją się gdy powie, że wszystko jest w porządku. Każdy 8-latek to raczej dziecko towarzyskie, które lubi chodzić do szkoły i uczyć się nowych rzeczy. Dzieci w tym wieku umieją już odróżniać dobro od zła. Rozwijają w sobie powoli empatię. 

Rozmiar buta 8 latka

Rodzice często zastanawiają się jakie buty kupić dla swoich pociech. Zastanawiają się też, czy rozmiar buta ich dzieci jest prawidłowy. Często myślą czy dziecko nie ma zbyt małych lub zbyt dużych stóp. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i zdarzają się sytuacje, że stopy są nieproporcjonalne do reszty sylwetki.

Powyżej 7 roku życia stopy dziecka kształtują się tak indywidualnie, że trudno byłoby w tym odnaleźć jakąś regułę. Najlepiej wybrać się na zakupy razem z dzieckiem, by zmierzyło buty przed zakupem i stwierdziło nie tylko czy się mu podobają, lecz również czy są odpowiednio wygodne. Ewentualnie można zmierzyć stopę dziecka od czubka palca do końca pięty, dodać do tej miary 1 centymetr i w ten sposób sprawdzać później wszystkie produkty aż wybierze się coś w sam raz. Pierwszy sposób jest jednak znacznie lepszy!

Wzrost i waga 8 latka – rodzice pytają

Ile powinien ważyć 8 latek?

8 latek powinien ważyć od 20 do 41 kilogramów.

Jaki jest prawidłowy wzrost dziecka w wieku 8 lat?

Prawidłowy wzrost dziecka w wieku 8 lat wynosi od 119 do 141 centymetrów.

Wzrost i waga 8 latka
Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo