Jakie są sposoby na oszczędzanie pieniędzy przy dziecku?

5 sposobów na oszczędzanie pieniędzy, gdy w domu są małe dzieci

Bycie rodzicem to dla większości z nas jeden z najpiękniejszych momentów w życiu. Niestety ubrania, zabawki, jedzenie dla niemowląt czy kosmetyki sporo kosztują, przez co rodzicielstwo często nierozerwalnie łączy się z podjęciem sporego wyzwania jakim bywa dopięcie domowego budżetu. I mimo, że koszty są naprawdę spore, wiele mam wypracowało sposoby na oszczędzanie pieniędzy nawet wtedy, gdy w domu jest małe dziecko.

Zacznij od samego początku!

Najlepiej od momentu, gdy dowiesz się o ciąży. Prawdopodobnie po urodzeniu dziecka pojawi się sporo zupełnie zaskakujących i nieprzewidzianych wydatków, dlatego już teraz warto zacząć rozsądnie gospodarować domowym budżetem. Jak?

Po pierwsze zatroszcz się o zmniejszenie kosztu badań lekarskich w ciąży. Wiele z nich możesz zrobić za darmo. Warto też zastanowić się nad wykupieniem na te 10 miesięcy ubezpieczenia w jednej z dużych przychodni lekarskich, które zapewniają pełną opiekę ciężarnym. Prawdopodobnie będzie to znacznie tańszym rozwiązaniem niż płacenie za pojedyncze wizyty u lekarza.

Sprawdź:

Po drugie z wyprzedzeniem zaplanuj zakup wyprawki dla dziecka. Koszt wszystkich niezbędnych rzeczy może się wahać od kilkuset złotych do… kilku tysięcy! Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz nowego wózka i czy nie możesz odkupić ubranek dla niemowlaka np. od sąsiadki. Dzieci korzystają z tych rzeczy przez bardzo krótki czas, więc może warto zaoszczędzić na pierwszych zakupach?

Sprawdź:

Proś o pomoc i pomagaj innym oszczędzać pieniądze

Wiele mam czuje się niekomfortowo prosząc o pomoc. Wolą wszystko zrobić i kupić same niż porozmawiać z sąsiadką czy dalszą znajomą. Tymczasem być może możecie pomóc sobie nawzajem? Niektóre rzeczy dla niemowlęcia (jak. np. wyparzacz do butelek) służą nam tylko przez bardzo krótki czas, a jednocześnie są bardzo drogie. Naprawdę nie warto przepłacać. Być może uda się je wypożyczyć na kilka miesięcy w zamian oferując swoją pomoc w innych kwestiach?

Naturalne kosmetyki i tańsze zamienniki

Kosmetyki dla dziecka nie muszą kosztować majątku. Wiele z nich można zastąpić naturalnymi zamiennikami lub nieco tańszymi odpowiednikami. Warto wykorzystać m.in. nawilżające właściwości gliceryny dodając ją do kąpieli dziecka. Emulsję dla niemowląt można zamienić na olej kokosowy. Takie przykłady można mnożyć. O zamienniki można też zapytać w aptece, w której najczęściej kupujecie preparaty dla noworodka.

Oszczędzaj pieniądze na gotowaniu

Każda z nas chce dać swojemu dziecku najlepszej jakości jedzenie, ale też nie zawsze możemy sobie pozwolić na przepłacanie. Kluczem do oszczędzania pieniędzy w kuchni jest planowanie. Myśl o menu dziecka z pewnym wyprzedzeniem i rozpisuj je tak, by z kilku produktów ugotować np. 2-3 różne dania. Planowanie pozwala też na kupowanie jedynie tych produktów, których faktycznie potrzebujemy. Idąc na większe zakupy możemy też pokusić się o pojechanie do trochę dalszego, ale za to tańszego supermarketu, do którego nie opłaca nam się wyskoczyć po bułkę i mleko, bo to kupujemy obok domu.

Najprostsze zabawki dają najwięcej radości!

Twoje dziecko nie musi mieć tysiąca zabawek, z których każda będzie mówić i uczyć je nowych rzeczy. Każdy zakup powinien być szczegółowo przemyślany. Jeśli kupujemy droższą zabawkę interaktywną, popytajmy o opinię innych rodziców lub poczytajmy je na formach. Być może właśnie trwa gdzieś promocja, dzięki której zaoszczędzimy na zakupie?

Pamiętaj też, że maluchy często cieszą się z drobiazgów: kawałek kredy i Twój udział w grze w klasy może być fajniejszym wspomnieniem niż półki dziecinnego pokoju uginające się pod ciężarem zabawek.

Jakie są Wasze sposoby na oszczędzanie pieniędzy przy małych dzieciach?