Szybka i zdrowa kolacja dla dziecka - przepisy. Zdrowa kolacja dla dziecka

Szybka i zdrowa kolacja dla dziecka – przepisy.

Czy zdrowa kolacja dla dziecka jest wskazana? Powszechnie uważa się śniadanie za najważniejszy posiłek dnia, co jest w pewien sposób błędne. Kolacja jest równie ważna, chociażby dla samego procesu regeneracji. Warto znaleźć odpowiedni pomysł na kolację dla dzieci, która będzie zdrowa i pożywna.

Zdrowa kolacja dla dziecka – przepisy

Co na kolację dla dziecka? Ostatni posiłek dnia jest również bardzo istotny w życiu młodego człowieka. To właśnie ona przygotowuje organizm do snu, a w nim zachodzi bardzo ważny dla dziecka proces regeneracji, zarówno mózgu, jak i całego ciała. Jednak różni się ona czymś od innych posiłków, mianowicie powinna być w miarę lekka, jednocześnie będąc całkiem sycącą. Warto również zadbać o to, aby kolacja odbywała się dwie godziny przed spaniem. Aby twoje dziecko mogło w poprawny sposób się rozwijać, warto zadbać o odpowiednie przepisy na kolację dla dzieci, które będą zawierać różne witaminy, białko, czy wapń.

Co ciekawe, eksperci zalecają, aby dany przepis na kolacje dla dziecka pokrył około 20% dziennego zapotrzebowania energii malca. Należy też pamiętać, aby jedzenie było w pewien sprytny sposób zaprezentowane. Ułożenie w charakterystyczny sposób owoców i innych produktów może skłonić nawet największego niejadka do zjedzenia czegoś pożywnego.

Zobacz także: Dieta przy biegunce u dzieci

Szybka kolacja dla dzieci [przepis]

Musli z mlekiem to pyszna kolacja na ciepło dla dzieci. Warto takie musli tworzyć samodzielnie, chociażby za pomocą zwykłych, lub suszonych owoców. Jest to też dość uniwersalna kolacja, ponieważ można użyć tutaj wiele różnych składników. Wszystko tak naprawdę zależy od gustu naszego dziecka. Dobrym pomysłem będzie użycie tutaj bananów, rodzynek, a także płatków kukurydzianych, owsianych, lub pszennych. Oczywiście, istnieje opcja zdobycia takich posiłków w sklepie, warto jednak dokładnie sprawdzać skład, ponieważ tego typu produkty mogą zawierać pewną chemię. Będzie to również dobra kolacja dla trzylatka.

Zwykłe kanapki, to również zdrowa, oraz szybka kolacja dla dzieci. Warto w tej sprawie dobrać odpowiedni rodzaj pieczywa. Najzdrowszymi wariantami będzie pieczywo wielo- i pełnoziarniste. O ile kanapki będą serwowane raz na jakiś czas, z całą pewnością nie znudzą one dziecka, a będą stanowiły bardzo bogate źródło witamin i minerałów, chociażby za sprawą dodania sałaty, ogórka, pomidorka, sera i wędliny. Tego typu kanapki to dobra kolacja, nawet dla dwulatka.

Jajecznica to kolejna kolacja, nawet dla rocznego dziecka. Jest bardzo łatwa do zrobienia, a umożliwia dodanie wielu różnych składników. Warto też zadbać o odpowiednie podanie posiłku, aby zwiększyć szansę na zjedzenie dania przez malucha. W tym celu samą jajecznicę warto umieścić na talerzu, a następnie stworzyć na niej wzór królika. Jego uszy można stworzyć z liści sałaty, nosek z pomidorka, natomiast oczy z oliwek.

Zobacz także: Szparagi dla niemowlaka: Sprawdzone przepisy dla dzieci

Kolacja dla niejadka [przepis]

Ryż na kolację dla dziecka? To możliwe! Na dodatek, przedstawiony przepis to dobra kolacja nawet dla roczniaka. Tylko że w jego przypadku, lepiej użyć wariantu z kaszką. Daje ona sporo możliwości, ponieważ po ugotowaniu ryżu lub kaszki i przeniesieniu go do małej miseczki, można stworzyć ciekawe wzory za pomocą owoców, lub innych składników. Jedna z łatwiejszych możliwości to twarz pirata. Można ją stworzyć, chociażby za pomocą suszonych owoców, borówki oraz miodu. Ciekawy wzór, powinien także pomóc w kwestii namówienia malca do zjedzenia posiłku.

Naleśniki, to dobra kolacja, nawet dla 3-, 4- i 5-latka. Łatwo je zrobić, a mogą być czasem zamiennikiem nawet dla obiadu. Można je serwować z wieloma produktami, dzięki czemu można stworzyć naleśniki słodkie, jak i słone. Dobrymi dodatkami będzie twaróg, szczypiorek, ewentualnie w wersji na słodko, serek i owoce. Tego typu placki na kolację dla dzieci mogą się okazać świetnym pomysłem.

Kolacja dla dzieci z makaronem jest również bardzo ciekawą opcją. Warto w tym celu dobrać ze sklepu specjalny makaron dla dzieci, chociażby w kształcie zwierząt lub literek. Dobrym pomysłem będzie dobranie do niego owoców, takich jak truskawki. Warto również odpowiednio wyeksponować danie, aby zachęcić dziecko do zjedzenia posiłku. Ciekawie podany makaron to świetna kolacja dla każdego malucha.

Lekka kolacja dla dziecka [przepis]

Sałatki to zdecydowanie najbardziej zdrowe kolacje dla dzieci. Mogą stanowić dodatek, chociażby do kanapek, ale sprawdzą się równie dobrze w roli głównego posiłku. Odpowiednio podana, będzie pełniła funkcję świetnej kolacji dla przedszkolaka. Użycie takich warzyw, jak ziemniak, marchewka, pietruszka, czy kukurydza, zwiększy znacząco wartość odżywczą danej sałatki. Całość można również zalać w odpowiedniej ilości majonezem, który stanowi bogate źródło różnych witamin.

Kolacja dla dzieci na szybko, która będzie przy okazji jeszcze dość lekka, to omlet warzywny. Dobrym pomysłem będzie również stworzenie omletu z pożywną kaszą jaglaną i warzywami, takimi jak marchewka czy brokuł. Na omlecie jajecznym, dobrze sprawdzą się również pomidory, ser, czy szczypiorek. Z całą pewnością tego typu danie spełni się, jako zdrowa kolacja dla dziecka.

Zobacz także: Pomysł na szybkie śniadanie dla dziecka

Rodzice pytają o zdrową kolację dla dziecka:

Co na kolację dla dzieci, które nie chcą jeść?

Przede wszystkim, warto zadbać o posiłki ładnie i ciekawie podane. Małe dzieci często korzystają z wyobraźni, więc dania estetyczne bardziej im się podobają. Ewentualnie, warto dodać do posiłku owoce, ponieważ dużo dzieci lubi ich smak.

Co zrobić dziecku na kolację?

Wszystko tak naprawdę zależy od jego wieku. Maluchom do około 2 roku życia warto przygotowywać, chociażby różnego rodzaju kaszki. Nieco starsze dzieci mogą już jeść makarony, czy kanapki.

Co na kolację dla rocznego dziecka?

Dla rocznego dziecka dobrym pomysłem będzie kaszka z owocami, a nawet jajecznica. Niestety, lepiej się wstrzymać z ciężkostrawnymi daniami, ponieważ z powodu młodego wieku, może on mieć później problemy, takie jak np.: ból brzucha.