Przechowywanie sałaty – Jak przechowywać sałatę?

Jak przechowywać sałatę? Konserwacja tego warzywa wydaje się ciężka, i niejedna osoba ma problem z tym. Wyrzucenie jej po kilku dniach od zakupu tylko niepotrzebnie naraża nas na kolejne wydatki, a z kolei poszukiwanie okazu ze świeżymi liśćmi nie należy do najprzyjemniejszych. Sposób na przechowywanie sałaty jest kilka i każdy z Was znajdzie coś idealnie pasującego do siebie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Sałata to nietrwałe warzywo i wymaga specjalnego traktowania.
  • Idealną temperaturą do przechowywania sałaty jest przedział od 3°C do 5°C.
  • Ręczniki papierowe mogą okazać się kluczowe przy przechowywaniu sałaty.

Jak przechowywać sałatę w lodówce?

Sałata jak na bardzo ważny element naszej diety jest bardzo nietrwała. Proces więdnięcia warzywa jest nieuchronny, ale można go spowolnić, stosując kilka sposobów, które pozwalają przedłużyć jej życie. Jedną z rzeczy, którą powinniśmy mieć w domu, jest wirówka do sałaty. Pozwala ona wysuszyć sałatę po umyciu, ale jak się okazuje – przechowywanie sałaty w lodówce z użyciem wirówki pozwala przedłużyć jej życie. Wszystko to zawdzięczamy budowie urządzenia. Pozwala ona odseparować sałatę od dna, a także zapewnia jej idealną cyrkulację powietrza. Co jeśli takiej wirówki nie mamy? Dobrze zastąpi nam ją garnek (lub głębokie naczynie np. miska), sitko oraz pokrywka od garnka. Optymalną temperaturą przechowywanie sałaty jest przedział od 3°C do 5°C.

Zobacz także: Jak przechowywać ciasto na pizzę?

Jaki pojemnik do przechowywania sałaty?

Specjalnych pojemników do przechowywania żywności jest wiele. Jednak nie każdy sprawdzi się dobrze w przypadku przechowywania sałaty. Warzywo to potrzebuje pojemnika z dobrą cyrkulacją powietrza oraz takiego, który pozbędzie się z niej niepotrzebnej wilgoci. Idealnie nadadzą się do tego pojemniki z wbudowanym sitkiem oraz pochłaniaczem wilgoci. Takie opakowania znajdziemy w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub na serwisach aukcyjnych.

Zobacz także: Gorzka sałata – Dlaczego sałata jest gorzka?

Jak przechowywać sałatę masłową?

Przechowywanie sałaty masłowej nie różni się niczym od przechowywania innych gatunków tego warzywa. Mity, które powstały na temat przechowywania tej odmiany są błędne. Nie należy używać woreczków foliowych, folii aluminiowych, a także hermetycznie szczelnych pojemników. Sałata ta musi oddychać tak jak każda.

Jak przechowywać sałatę lodową?

Co jednak gdy nie mamy dostępu ani do wirówki, ani do specjalnych pojemników? Jak przechowywać sałatę w takich okolicznościach? Z pomocą mogą przyjść nam dobrze znane nam ręczniki papierowe oraz duży, kuchenny pojemnik. Oczywiście przechowywanie sałaty w lodówce w ten sposób nie przedłuży aż tak długo życia warzywa jak używanie specjalnych pojemników, ale zawsze będziemy mogli się cieszyć z naszej sałaty kilka dni dłużej. Co należy wykonać, gdy chcemy przechować sałatę przy pomocy ręczników papierowych oraz pojemnika kuchennego? Zaczynamy od tego, co zawsze, czyli umycie sałaty i wysuszenie liści. Następnie należy wyłożyć pojemnik 2-3 warstwami ręczników papierowych, na których ułożymy liście sałaty lodowej. Ważne jest to, żeby nie dociskać liści, ponieważ zabierze im to miejsce, dzięki któremu będą mogły swobodnie oddychać. Przed zamknięciem pojemnika warto położyć na sałatę warstwę ręczników papierowych, aby dwie strony warzywa zostały dokładnie osuszone. Sposoby jak przechowywać sałatę są naprawdę proste.

Zobacz także: Przechowywanie czosnku – Jak przechowywać czosnek?

Rodzice pytają o przechowywanie sałaty:

Jak przechowywać mix sałat?

W przypadku przechowywania mixu sałat to nie są nam potrzebne żadne sposoby. Wystarczy przechowywać mix w opakowaniu, w którym został zakupiony, ponieważ jest on już umyty i gotowy do spożycia.

Jak przechowywać sałatę zieloną?

Przechowywanie tej odmiany sałaty jest banalnie proste. Potrzebna będzie nam do tego zaledwie ściereczka, w którą owiniemy umytą i wysuszoną sałatę. Taki sposób pozwala utrzymać świeżość sałaty do nawet 7 dni!

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo