Zabieg histeroskopii

Histeroskopia to zabieg mający na celu diagnostykę oraz leczenie trudności związanych z zajściem w ciążę. W jakich przypadkach jest jeszcze wykonywana i jak wygląda zabieg histeroskopii?

Co to jest zabieg histeroskopii?

Zabieg histeroskopii to badanie wnętrza macicy. Odbywa się ono za pomocą histeroskopu, czyli urządzenia, którego główną częścią jest bardzo cienka, długa rurka wprowadzana przez pochwę do macicy. Na jej końcu znajduje się kamerka, dzięki której możliwe jest dokładne obejrzenie ścian macicy i ewentualnych zmian na nich. Histeroskopia pozwala na ocenę budowy macicy i pobranie wycinków jej błony śluzowej, które w dalszych etapach poddawane są badaniom histopatologicznym. W czasie zabiegu możliwe jest usunięcie drobnych zmian, takich jak mięśniaki, polipy czy zrosty, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Badanie pozwala również wykryć ewentualne zmiany nowotworowe.

Wskazania do histeroskopii

Badanie jest wskazane, gdy kobieta pomimo wielu prób nie może zajść w ciążę lub ciążę poroniła. Może być to sygnał, że zarodek z jakichś powodów nie jest w stanie utrzymać się po zagnieżdżeniu w ścianach macicy.

Wskazaniem do histeroskopii są również krwawienia o nieustalonej przyczynie, podejrzenia istnienia wad w budowie macicy, konieczność oceny stanu endometrium, istnienie mięśniaków czy cyst w macicy.

Zabieg histeroskopii

Zabieg histeroskopii jest mało inwazyjny. Przez pochwę i szyjkę macicy wprowadzany jest histeroskop. Zazwyczaj urządzenia te wyposażone są w rurkę o średnicy 3-4 milimetrów. Przed zabiegiem pacjentce podawane jest znieczulenie ogólne, a przez cały czas jego trwania na sali obecny jest anestezjolog. Kobieta siada na fotelu, który przypomina te obecne w gabinetach ginekologicznych. Jama macicy zostaje wypełniona gazem CO2, który ma na celu lekkie rozciągnięcie ścian macicy, by stała się ona bardziej przestronna, dzięki czemu widoczność staje się znacznie lepsza.

Całe badanie trwa od kilkunastu minut do godziny. Może pojawić się po nim niewielkie plamienie i utrzymywać się przez kilka kolejnych dni.

Histeroskopia: w którym dniu cyklu?

Zabieg histeroskopii powinien wykonywany być tuż po miesiączce. Pierwsze dni po comiesięcznym krwawieniu są najlepszym okresem na to badanie, ponieważ błona śluzowa macicy jest świeżo złuszczona, nie zaczęła się jeszcze pogrubiać i rozpulchniać przez kolejnym jajeczkowaniem. Z uwagi na to łatwiej zaobserwować ewentualne nieprawidłowości. Również w tym okresie pobrane do badań fragmenty błon dają najlepszy obraz.

Histeroskopia i Sono-HSG

Oprócz zabiegu histeroskopii często wykonuje się badanie Sono-HSG, czyli ultrasonograficzną histerosalpingografię. Badanie sprawdza drożność jajowodów, z którą problemy mogą powodować niemożność zajścia w ciążę. Sono-HSG opiera się na wstrzyknięciu kontrastu, który pozwala zaobserwować jego przepływ przez jajowody oraz macicę. Podobnie jak histeroskopia, zabieg Sono-HSG wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Najlepszym okresem na jego wykonanie jest czas tuż po ustaniu krwawienia miesięcznego.

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo