CKE matura 2024. Centralna Komisja Egzaminacyjna to nie Sąd Ostateczny. W jaki sposób można odwołać się od wyniku?

Wyniki uzyskane na maturach zdecydują o przebiegu rekrutacji na studia. Im bliżej egzaminów, tym wyższy poziom stresu wśród maturzystów. Warto jednak pamiętać, że po otrzymaniu rezultatów jeszcze nic nie jest ostatecznie przesądzone. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie jest najwyższą instancją, a od jej decyzji można się odwołać. Jak to zrobić? CKE matura 2024 – czy można zweryfikować procenty z egzaminów?

CKE matura 2024. Jak odwołać się od wyniku egzaminu?

Nie każdy maturzysta po sprawdzeniu wyników ma powody do radości. I nie chodzi wyłącznie o tych, którym nie udało się osiągnąć 30% z obowiązkowych egzaminów, ale także o tych, którzy nie uzyskali niezbyt wysoką liczbę punktów z przedmiotów rozszerzonych. Czasami nawet jeden słaby rezultat może przekreślić marzenia o kontynuowaniu nauki na wybranym kierunku. Nie zawsze jednak musi tak być – każdy wynik można ponownie zweryfikować i zgłosić się do CKE z prośbą o wgląd do pracy.

Zgodnie z przepisami każdy maturzysta ma prawo odwołać się od wyników w ciągu 6 miesięcy od momentu ogłoszenia wyników. Najlepiej jednak zrobić to natychmiast, aby przyspieszyć procedurę i zyskać szanse na zweryfikowanie punktacji jeszcze przed zakończeniem rekrutacji na studia. W tym celu należy dostarczyć specjalny wniosek o wgląd do pracy do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (wzór do pobrania na stronie właściwej OKE). Wniosek należy złożyć złożyć za pośrednictwem portalu ZIU

Gdy wniosek zostanie przyjęty, OKE wyznacza termin i miejsce spotkania, podczas którego maturzysta może zajrzeć do swojego arkusza, przejrzeć odpowiedzi, przeliczyć punkty, a nawet robić notatki, zdjęcia i zadawać pytania przedstawicielowi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Jeśli maturzysta stwierdzi, że liczba punktów została obliczona nieprawidłowo lub doszło do pomyłki przy sprawdzaniu, musi złożyć kolejny wniosek, tym razem – o weryfikację punktów. Ma jednak na to tylko dwa dni robocze. We wniosku powinno znaleźć się odpowiednie uzasadnienie -informacja o wszystkich zadaniach, które zostały nieprawidłowo ocenione lub niepoliczone, a także ewentualne zastrzeżenia i wątpliwości dotyczące sposobu sprawdzania danych zadań.

Następnie OKE w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku wyznacza egzaminatora, który ponownie przejrzy egzamin i zweryfikuje punktację. W ciągu 14 dni od dokonania weryfikacji OKE poinformuje maturzystę o jej przebiegu. Jeśli suma puntów uległa zmianie, ustala się nowy wynik i wydaje nowe świadectwo maturalne. W przypadku gdy wynik wciąż będzie niezadowalający, można odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

Zobacz: Matura 2024 przecieki. Te zadania na pewno pojawią się na egzaminie!

Egzamin maturalny – czy CKE i MEN wprowadzą zmiany?

O planowanych zmiana w egzaminie maturalnym mówi się już od kilku lat. Jeszcze przed wybuchem pandemii Ministerstwo Edukacji planowało wprowadzić próg zdawalności na maturach rozszerzonych na poziomie 30%, a na obowiązkowych podnieść go do 50%. Projekt ten pokrzyżowała nauka zdalna i na razie nikt do niego nie wraca. Prawdopodobnie przyszłoroczni maturzyści napiszą egzaminy jeszcze na starych zasadach, ale w kolejnych latach zmiany mogą wejść w życie.

Sprawdź też:

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo