Cechy dramatu szekspirowskiego. Czym charakteryzują się utwory Szekspira? Ta wiedza przyda się na maturze

William Szekspir to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowej literatury. Jego utwory dramatyczne zrewolucjonizowały teatr i pozostawiły w nim trwały ślad. Dlatego dzieła takie jak “Makbet” czy “Romeo i Julia” do dziś omawia się na lekcjach języka polskiego, a uczniowie przystępujący do matury powinni znać cechy dramatu szekspirowskiego? Czym różni się od dramatu klasycznego? Na czym polega złamanie zasady decorum?

Cechy dramatu szekspirowskiego

Teatr Szekspira był rewolucyjny pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że zrywał z konwencją tragedii antycznej i prezentował widzom coś zupełnie nowego, skupiając się głównie na przeżyciach wewnętrznych i motywacjach psychologicznych swoich bohaterów. Cechy dramatu klasycznego (antycznego) to przede wszystkim zasada trzech jedności i zasada decorum, których nie znajdziemy już u angielskiego twórcy.

6 cech dramatu szekspirowskiego:

 1. odejście od zasady decorum – czyli zasady stosowności: pokazywał na scenie krwawe potyczki i śmierć swoich bohaterów, przeplatał elementy komiczne z tragicznymi itd.
 2. wprowadzenie scen zbiorowych – w teatrze antycznym na scenie mogło być jednocześnie maksymalnie trzech aktorów,
 3. odrzucenie zasady trzech jedności – czyli miejsca, czasu i akcji (w tragedii greckiej akcja działa się od świtu do zmierzchu, zawsze w jednym miejscu i dotyczyła jednego wątku),
 4. głęboka analiza psychologiczna bohaterów – wydarzenia czy decyzje podejmowane przez bohatera wynikają z jego osobowości, nie ma na nie wpływu fatum, jak to miało miejsce w teatrze greckim,
 5. usunięcie chóru – chór już nie komentuje akcji, jak w tragedii greckiej,
 6. elementy fantastyczne przeplatają się z realistycznymi – świat nadprzyrodzony istnieje u Szekspira i często ingeruje w świat ludzki (pojawiają się wiedźmy, wróżki, duchy etc.).

Zobacz: Antyk – najważniejsze informacje przed maturą i sprawdzianem. Te dzieła trzeba znać

Cechy dramatu szekspirowskiego na podstawie Makbeta

Najbardziej znanym i szczegółowo omawianym w szkołach utworem Szekspira jest “Makbet”. Głównym tematem tragedii jest zbrodnia i skomplikowana psychika zbrodniarza – tytułowego Makbeta. Skuszony przez wiedźmy wizją władzy bohater postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i przyspieszyć spełnienie się przepowiedni. Zabija króla Dunkana, a następnie przejmuje tron i rozpoczyna swoje krwawe rządy. W strachu przed utratą władzy i ujawnieniem prawdy popełnia kolejne zbrodnie, a widz/czytelnik może śledzić, jak bohater pogrąża się w mroku. Cały utwór to rozbudowane studium psychiki zbrodniarza.

Dramat szekspirowski – cechy w Makbecie:

 1. odejście od zasady decorum – np. widać zakrwawionego Makbeta po zabójstwie,
 2. wprowadzenie scen zbiorowych – końcowa scena bitwy między wojskami Makbeta, a wojskami angielskimi z Makduffem i Malcolmem na czele.
 3. odrzucenie zasady trzech jedności – akcja Szekspira dzieje w XI wieku i trwa prawdopodobnie przez prawie 20 lat; wydarzenie rozgrywają się w Szkocji, w różnych miejscach: na wrzosowisku, w kilku zamkach etc.
 4. głęboka analiza psychologiczna bohaterów – autor opisuje mechanizm działania zbrodniarza oraz jego żony, a także wpływ popełnionych czynów na ich psychikę (wyrzuty sumienia, odrzucenie wszelkich skrupułów, a także poczucie winy, obłęd i samobójstwo Lady Makbet).
 5. brak chóru,
 6. elementy fantastyczne przeplatają się z realistycznymi – pojawiają się wiedźmy, które przedstawiają Makbetowi przepowiednie.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo