Matura międzynarodowa 2024 wystartowała. Uczniowie tych szkół są już po egzaminie z polskiego. Kiedy napiszą pozostałe?

Nie wszyscy maturzyści w Polsce rozpoczynają egzaminacyjny maraton dopiero po majówce. Część zdających ma już pierwsze zmagania za sobą. Mowa o tych, którzy podchodzą do matury międzynarodowej (IB). W tym samym terminie do tego egzaminu przystępują uczniowie z całego świata. Sesja startuje jednak już pod koniec kwietnia. Na pierwszy ogień poszedł język polski. Matura międzynarodowa 2024 – kiedy pozostałe egzaminy?

Matura międzynarodowa 2024 – terminy i zasady

Absolwenci klas przygotowujących do International Baccalaureate zaczynają maturę już pod koniec kwietnia. Pierwszy egzamin – z języka polskiego – napisali w minioną środę, a do kolejnych przedmiotów przystąpią w ciągu najbliższego miesiąca. Cała sesja egzaminacyjna trwa bowiem od 24 kwietnia do 17 maja. Termin konkretnych egzaminów wyznacza szkoła i najlepiej sprawdzać harmonogram na jej stronie internetowej lub dowiadywać się o szczegóły w sekretariacie.

Uczniowie decydujący się na zdawanie matury międzynarodowej mogą wybierać przedmioty spośród sześciu modułów. Mogą przystąpić do egzaminów z języka, a także do następujących przedmiotów:

  • nauki społeczne: historia, politologia, geografia, psychologia, religie świata. Mogą one nieco różnić się w zależności od szkoły.
  • nauki doświadczalne: m.in. chemia, fizyka, biologia, nauka o zdrowiu,
  • nauki matematyczne: matematykę można zdawać na trzech poziomach zaawansowania,
  • przedmioty związane ze sztuką: m.in. malarstwo, nauka o filmie i teatrze.

Zobacz: Najważniejsze lektury do matury 2024. Te 9 utworów musisz znać, jeśli marzysz o pozytywnym wyniku

Matury IB 2024 – dlaczego warto je zdawać?

Maturę IB stworzono w Genewskiej Szkole Międzynarodowej w Szwajcarii. Uczniowie chcący do niej przystąpić są kształceni komleksowo i z wykorzystaniem nowoczesnych metod. Osoby, którym udało się zdać maturę międzynarodową, mają otwartą drogę na większość najlepszych uniwersytetów na świecie. To także gwarancja opanowania języka angielskiego na wysokim poziomie. Trzeba jednak pamiętać o dość dużych kosztach. Aby podejść do matury międzynarodowej, na początek musimy wydać 100 euro, a za każdy dodatkowy przedmiot – jeszcze 80 euro.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo