Objawy Ciąży POMOCNE WARTO PRZECZYTAĆ + fotki

Dam taki artykuł ciekawy może sie przyda 😉
Objawy Ciazy dobrze opisane acz brak jest kilku informacji ktore postaram sie jeszcze zdobyc i dokleic

Prawidłowy cykl miesiaczkowy przygotowuje organizm kobiety do ciazy. Zapoczatkowane w tym czasie zmiany nasilaja sie z chwila zagniezdzenia sie zapłodnionej komórki w doczesnej.
Ciaze rozpoznaje sie na podstawie objawów subiektywnych, które pojawiaja sie w wyniku
reakcji organizmu kobiety na działanie hormonów ciałka zółtego i trofoblastu, oraz obiektywnych, stwierdzanych na podstawie badan fizykalnych i laboratoryjnych i bedacych wyrazem obecnosci oraz rozwoju elementów jaja płodowego. Pojawiajace sie w tym okresie
objawy dzielimy takze na pewne i prawdopodobne.


OBJAWY PRAWDOPODOBNE

1. Zatrzymanie krwawienia miesiaczkowego jest czesto pierwszym objawem
zapłodnienia, zwłaszcza u kobiet zdrowych z prawidłowym cyklem. Nalezy jednak
dodac, ze u niektórych kobiet w ciazy moga pojawiac sie delikatne krwawienia i
plamienia w okresie kolejno przypadajacego krwawienia miesiaczkowego.
2. Nudnosci, wymioty, slinotok, zgaga- powstaja prawdopodobnie w wyniku pobudzenia
układu autonomicznego i wystepuja u 50% kobiet we wczesnym okresie ciazy z bardzo rózny nasileniem. Pojawiaja sie w godzinach rannych, moga tez trwac przez cały dzien. Poranne wymioty i nudnosci pojawiaja sie około 6-8 tygodnia ciazy i zwykle mijaja po 12 – 14 tygodniach. Znaczny wpływ na wystepowanie i nasilenie
sie tych dolegliwosci ma stan psychiczny i emocjonalny ciezarnej. Czesto
wprowadzenie lekko strawnej diety, czestych i mało obfitych posiłków oraz ochrona stanu emocjonalnego łagodzi te przykre objawy.
3. Czeste oddawanie moczu – jest spowodowane przekrwieniem całego układu moczowego, działanie estrogenów i progesteronu na pecherz moczowy, a takze stopniowe powiekszanie sie trzonu macicy i jego uciskie na pecherz moczowy.
4. Zaparcia – pojawiaja sie we wczesnym okresie ciazy i trwaja zazwyczaj przez cały jej okres. Sa efektem działania progesteronu zwiotczajacego miesnie gładkie.
Dolegliwosci te powinny byc łagodzone przez stosowanie odpowiedniej diety i podawanie duzej ilosci płynów.
5. Bolesnosc gruczołów sutkowych – moze pojawic sie około 6 tygodnia ciazy, o
róznym nasileniu, poczawszy od uczucia kłucia az do wyraznego bólu. Jest takze
nastepstwem działania hormonów ; estrogenów na przewody wyprowadzajace,
progesteronu na układ wewnatrzwydzielniczy.
6. Zmiany samopoczucia- najczesciej objawiaja sie zmeczeniem, drazliwoscia, czy pobudliwoscia psychiczna. Czesto wystepuje brak łaknienia lub nadmierne łaknienie, niechec do pewnych potraw lub zapachów.

OBJAWY OBIEKTYWNE

1. Podwyzszenie podstawowej temperatury ciała –temperatura powyzej 378C, która utrzymuje sie po okresie jajeczkowania przez co naj niej 3 tygodnie, z
równoczesnym brakiem krwawienia miesiaczkowego[ działanie progesteronu].
2. Zmiany w gruczołach sutkowych – pojawiaja sie około 6-8 tyg. ciazy i sa spowodowane podwyzszonym stezeniem hormonów steroidowych i prolaktyny.
Powoduja one ; powiekszenie, wzmozenie napiecia i obrzmienie gruczołów,; poszerzenie siatki, zylnych naczyn podskórnych, ;pojawienie sie wtórnych obwódek,
powiekszenie sie gruczołów łojowych oraz przebarwienie brodawek i obwódek piersiowych ; wydzielanie pod wpływe ucisku płynu – wyraznie od 12 tygodnia ciazyu pierworudek.

ZMIANY W NARZADACH PŁCIOWYCH

1. Zasinienie przedsionka i scian pochwy, rozpulchnienie pochwy, zwiekszenie rozciagliwosci i szerokosci pochwy – to wynik przekrwienia oraz działania progesteronu.

zsinienia wystepuja w okolicach opisowych od urethal opening do waginal openoing jest to tak zwany walek.
rownierz w miejscu waginal opening i hymen.Zasinienie mozna opisac w sposub taki ze normalnie mamy kolor rozowy ale w zasinieniu jest to jakby naplyw koloru niebieskawego zmieszanego z naszym naturalnym rozowym kolorem czasami jest mocno przekrwione i badrziej wyglada na bordowo niebieski(niemylic z chorobami narzadow plciowych rownierz wtedy zmieniaja kolor) niewiem czy za bardzo nienaplatalam ale mam nadzieje ze pomoglam
2. Zmiany w szyjce macicy –zasinienie[ przekrwienie], rozpulchnienie [ około 4 tygodnia ciazy], ; zmiana sluzu szyjkowego – traci on własciwosci tworzenia w rozmazie tzw. Lisci paproci, – zmetniały, bezpostaciowy.

3. Wzmozona wydzielina – jest biaława lub szarawa, sluzowa, nie ma zwiazku z zakazeniem.
4. Zmiany w dolnym odcinku macicy – rozpulchnienie – około 6 tygodnia ciazy- dajace wrazenie oddzielania sie trzonu od szyjki macicy.
5. Zmiany w trzonie macicy- 4-5 tygodnia ciazy nieregularne rozpulchnienie, około 10 tyg. – macica kulista o ciastowatej konsystencji 2-krotnie wieksza od macicy nieciezarnej, pod koniec 12 tyg. Dno macicy znajduje sie ponad spojeniem łonowym.
PRÓBY CIAzOWE.

– wszystkie testy ciazowe polegaja na stwierdzeniu w moczu lub
surowicy krwi kobiety ciezarnej obecnosci gonadotropiny kosmówkowej, wytwarzanej przez trofoblast.
ULTRASONO RAFIA- za pomoca tej metody mozna najwczesniej uzyskac pełne potwierdzenie ciazy, umozliwia uwidocznienie pecherzyka ciazowego juz w 5 tyg. ciazy.
ELEKTROKARDIOGRAFIA płodowa –jest mozliwa do wykonania od 12 tyg. ciazy. Dzieki niej mozna stwierdzic czynnosc serca płodu oraz przesledzic zapis ewolucji serca.

OBJAWY KTÓRE MOGA WYSTEPOWAC U KOBIET CIEZARNYCH W II EJ
POLOWIE CIAZY

1. Zwiekszenie owłosienia [ hirsutyz ] na twarzy i całym ciele, zwłaszcza u brunetek i
kobiet o ciemnej karnacji skóry.
2. Zmiany skórne – o charakterze zwiekszonej pigmentacji- wynik pobudzenia elanoforów. Wystepuja takze rozstepy skórne, najczesciej w okolicy brzucha i gruczołów sutkowych.
3. Czynne ruchy płodu – wysłuchanie, wyczucie – u pierwiastki około 20 tyg. ciazy, a u wieloródki około 18 tyg.
4. Stwierdzenie elementów płodu w badaniu palpacyjnym około 22 tyg. ciazy
5. Wysłuchanie czynnosci serca płodu, szmeru pepowinowego [ucisk lub skrecenie pepowiny i jest zgodny z tetnem płodu.],i szmeru łozyskowego [ w miejscu usadowienia łozyska słyszalny najlepiej – zgodny z tetnem matki].
6. Balotowanie płodu – odpychanie czesci przodujacej płodu, która wraca na miejsce pierwotne.[/quote]

22 odpowiedzi na pytanie: Objawy Ciąży POMOCNE WARTO PRZECZYTAĆ + fotki

  1. Dziewczyny chcialam Wam opisac troszke takich fizycznych objawow po czym mozna rozpoznac ze jest sie w ciazy 🙂
    Pozwolilam sobie na zalozenie takiego tematu gdyz na forum pojawiaja sie dziewczyny o wlasnie takich pytaniach 🙂 Chcialabym w ten sposob ulatwic im szukanie na temat objawow ciazy 🙂

    KREW
    W organizmie kobiety krazy kolo 5 litrow krwi. Od 3 miesiecy ciazy krwi stale przybywa. Na krotko przed porodem przeplywa przez cialo 1,5 litra krwi wiecej niz wczesniej, a wiec okolo 6,5 litra. 25% dodatkowej objetosci krwi jest potrzebne dla macicy, reszta dzieli sie pomiedzy piersi i inne wazne organy.

    PIERSI
    Odczuwane sa jako ciezkie, twarde i najczesniej bardzo wrazliwe. Kłujace, bole i swedzenia sa objawami normalnymi. Pod zewnetrzna powieszchnia skory przeswituja niebieskie zyly. Gruczoly lojowe wokol brodawek sutkowych zaznaczaja sie mocniej i staja sie rozowe. Pod koniec ciazy brodawki i otoczki sutkowe ciemnieja.

    PRZYBIERANIE NA WADZE
    Aby moc wlasciwie odzywiac dziecko organizm kobiety odklada zapasy tluszczu gromadzac w ten sposob energie. Rowniez wtedy, gdy je pani malo, plod moze korzystac z rezerw tluszczu. Nie moze byc ono zbyt gwaltowne i zbyt duze. Zbyt duzy przyrost masy ciala obciaza kregoslub i wiezadla.

    SKORA WLOSY I PAZNOKCIE
    U wielu kobiet wlosy staja sie bardziej geste i blyszczace u innych natomiast wypadaja. Skra ma silne skolonnsci do pigmentacji. pojawiaja sie tez na niej ciemne plamy. Paznokcie u niektorych ciezarnych robia sie kruche i lamliwe, natomiast u innych sa gladkie i blyszczace. Obojetni ejakie zmiany pani zauwazy: PO PORODZIE WSZYSTKO WROCI DO NORMY !!!

    HEMOROIDY I ZYLAKI
    Sa rozszerzeniami zylnymi. Sklonnosci do nich sa dziedziczne. Jesli cierpi pani z powodu hemoroidow powinna w czasie ciazy dbac o regularne wyproznianie poprzez odpowiednie odzywianie. Prosze sie wiele ruszac i tak czesto jak to tylko mozliwe klasc nogi wysoko. Wskazane sa elastyczne ponczochy i wygodne buty.

    SKURCZE
    lydek, ale rowniez sklonnosci do skurczow macicy moga powstac, gdy rosnace dziecko zabierze z organizmu matki za duzo wapnia i magnezu. Mozna temu zapobiec, poprzez jedzenie produktow bogatych w wapn i magnez, np. mleka i jego przetwory, bananow i zielonych warzyw.

    BOLE GRZBIETU
    moga powstawac na skutek rosnacego brzucha zmieniaja sie krzywizny kregoslupa, do utrzymania rownowagi ciala. Tych bolow mozna uniknac jesli nosi sie plaskie buty czesto spaceruje i od czasu do czasu odpreza poprzez nog wyzej. Po za tym na gimnstyce ciazowej bedzie sie pani uczyc pewnych cwiczen na odciazanei grzbietu. Prosze unikac w czasie ciazy dzwigania ciezkich toreb i reklamowek.

    POCHWA
    Od samego poczatku ciazy zmienia sie tkanka pochwy. Komorki miesniowe powiekszaja sie a blona sluzowa nabrzmiewa tak by w czasie porodu latwiej mogla sie rozciagnac. Moze to prowadzic do powtarzajacych sie uplawow. Nie ktore kobiety w wyniku tego odczuwaja narastajace pozadanie seksualne.

    ROZSTEPY SKORNE
    pojawiaja sie najczesciej na piersciach, brzuchu i udach. Po porodzie kurca sie roche i staaj sie opalizujace. Rozstepow nie da sie usunac, lecz mozna je zmniejszyc wcierajac oliwke robiac masaze i cwiczac. A wlasciwia pielegnacja wplywa na dobrze nie tylko na pani skore lecz takze na skore dziecka.

    ZGAGA
    wystepuje podczas ciazy szczegolnie noca. Spowodowana jest powiekszeniem sie macicy, ktora wypycha zoladek do gory przez co czesc kwasnej zawartosci tresci zoladkowej dostaje sie do przelyku. Dlatego w nocy nalezy spac na 2 poduszkach, tak aby czesc ciala byla uniesiona zlagodzi to nie co kwasne odbijanie.

    ZAPARCIA
    wysokie stezenie hormonow w organizmie powoduja miedzy innymi to ze macica nie kurczy sie przedwczesnie. Rownoczesnie tez odzialowuje na jelita. Skutkiem jest zatwardzenie! Pelnoziarniste produkty ryzowe, swieze owoce, kwasne mleko lub kiszona kapusta pobudzaja czynnosc jelit i sprzyjaja wytwarzanie sie miekkiego stolca.

    ZEBY
    Wysokie stezenie progesteronu sprawia ze brzegi dziasel sa miekkie i rozpulchnione. W wyniku tego resztki pokarmow moga sie latwiej tam osadzac i wywolywac prochnice i zapalenia. Nalezy wec podczas ciazy dbac szczegolnie i konrolowac je co jakis czas stomatologa.

    to i ja dolaczam kilka info na temat tegoo jak rozpoznac ewentualna ciaze:)Smile

    Domyślne objawy ciąży:
    1. Zatrzymanie miesiączki. Powodem może być również zmiana klimatu, przeżywanie dużego stresu, choroba, nadmierne i szybkie odchudzanie.
    2. Nudności i wymioty. Mogą być również przyczyną błędu dietetycznego lub chorób takich jak angina, czy grypa.
    3. Niechęć do jedzenia pewnych potraw i odwrotnie – łaknienie na pewne potrawy.
    4 Wzmożony apetyt.
    5 Napięcie i bolesność piersi.
    6. Częste oddawanie moczu i uczucie parcia (w pierwszym i ostatnim trymestrze)
    7. Zaparcia, które jednocześnie mogą towarzyszyć każdej kobiecie nie spodziewającej się dziecka.
    8. Łatwość męczenia się i znużenie.
    9. Utrzymywanie się dłużej niż 3 tygodnie podniesionej temperatury ciała.

    10. Przyrost masy ciała.
    11. Obniżona sprawność intelektualna.
    12. Zmienność nastroju ( podniesiony lub podwyższony), który towarzyszy również kobietom przed miesiączką.

    Prawdopodobne objawy ciąży:
    1. Powiększenie się macicy ( od 6 do 28 tygodnia ciąży)
    2. Szmery maciczne ( po 16 tygodniu ciąży można zaobserwować szmery powyżej spojenia łonowego. Powodem jest zwiększenie napływającej krwi do macicy co powoduje rozszerzenie się naczyń macicznych).
    3. Skurcze macicy ( mogą występować dopiero w 28 tygodniu ciąży).

    Pewne objawy ciąży:
    1. Tony serca płodu ( można wysłuchać je już w 16 – 17 tygodniu ciąży).
    2. Ruchy płodu ( u pierwiastki dopiero w 20 tygodniu ciąży, a u wieloródki w 18 tygodniu ciąży).
    3. Stwierdzenie zarysów płodu na badanie USG.

    Można wyróżnić grupę kobiet, które potrafią wychwycić pierwsze, nawet najsubtelniejsze symptomy sugerujące ciążę, pojawiające się przed spodziewanym terminem miesiączki. Należą do niej najczęściej te kobiety, które na podstawie długotrwałej, dokładnej obserwacji cyklu miesiączkowego znają go tak perfekcyjnie, że potrafią zauważyć nawet najmniejsze zmiany w jego przebiegu.
    Pierwsze 14 dni, czyli od owulacji do terminu miesiączki
    to są objawy bardzo sugestywne najwcześniej pojawiają się 6 dni po owulacji – plamienie implantacyjne (około 7 dni po owulacji ale nie musi występować)
    to są objawy bardzo sugestywne najwcześniej pojawiają się 6 dni po owulacji – (około 7 dni po owulacji ale nie musi występować)
    UWAGA !!! kolor plamienia czerwony bądź jasnoróżowy, brązowy świadczy o braku progesteronu
    Jest to wynik zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Nazywane jest ono plamieniem lub krwawieniem implantacyjnym, jednak należy zaznaczyć, iż nie u każdej kobiety ono występuje. Od tego momentu mogą pojawiać się delikatne pobolewania dołem brzucha przypominające te odczuwane tuż przed zbliżającą się miesiączką. Wiele kobiet odczuwa również wyraźne „kłucie” w okolicy jednego z jajników. Najprawdopodobniej jest to wynik nieznacznego powiększenia się w tym czasie ciałka żółtego, które nie zanika tak jak podczas cyklu, w którym do zapłodnienia nie doszło, lecz rozpoczyna intensywną produkcję hormonów (progesteronu i estrogenów) niezbędnych do utrzymania ciąży.
    – brak spadku temperatury przed miesiączką
    – bolące piersi – z boku jak się przyciśnie -Od momentu implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy, można odczuć objawy ze strony gruczołów piersiowych. Sutki pod wpływem zmian hormonalnych stają się nieco powiększone, obrzęknięte, bolesne oraz wrażliwe na dotyk. Czasami pojawia się uczucie mrowienia lub bolesne stają się tylko brodawki sutkowe. Tuż pod skórą można także zauważyć poszerzoną sieć naczyń żylnych. Wraz ze wzrostem ciąży objawy te ulegają nasileniu, piersi przygotowują się bowiem do procesu laktacji. Brodawki stają się większe a zabarwienie ich otoczki ciemniejsze.
    – wstręt do kawy np iniektórych zapachów – Bardzo charakterystyczne dla wczesnej ciąży są zmiany powonienia oraz smaku, jak również nadmierny lub osłabiony apetyt, którym często towarzyszą poranne nudności i wymioty. Odczuwają je często kobiety palące papierosy, które mogą zauważyć nagłą niechęć do palenia, jak również silnie drażniące działanie dymu tytoniowego. Może pojawić się także wzmożone wydzielanie śliny oraz niechęć do spożywania niektórych pokarmów i napojów. Często takim napojem jest kawa a pokarmem mięso i przetwory mięsne.
    – senność – Działanie produkowanego przez ciałko żółte progesteronu, którego stężenie w ciąży znacznie wzrasta, powoduje wiele charakterystycznych objawów. Jednym z nich jest nadmierna senność i zmęczenie. Objaw ten jest najlepiej zauważalny na początku ciąży, gdyż stężenie progesteronu jest wówczas największe.
    – krwawienie z nosa
    – biały śluz – Pod wpływem zmian hormonalnych często dochodzi do zmiany ph pochwy na zasadowe oraz do pobudzenia wydzielania gruczołów znajdujących się w pochwie i szyjce macicy. Pojawić się wówczas może większa niż zazwyczaj ilość wydzieliny pochwowej, zawierającej śluz szyjkowy oraz złuszczone komórki nabłonka. Jest ona zazwyczaj bezwonna o zabarwieniu przeźroczystym lub białawym.
    – przed terminem miesiączki skurcze macicy bóle podbrzusza lekkie w okolicy jednego z jajników prawdopodobnie wywołane dużym ciałkiem żółtym
    – ból w krzyżu
    – nudności lekkie (przy dziewczynce)
    – czasami częstsze wizyty w łazience – Kolejnym objawem wywołanym dużą ilością krążącego w organizmie progesteronu jest częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Pod wpływem tego hormonu dochodzi do zwiotczenia mięśniówki pęcherza moczowego, w wyniku czego, konieczność korzystania z toalety pojawia się częściej niż dotychczas.
    – marznące stopy
    – widoczne bardziej rozstępy i żyły – We wczesnej ciąży mogą zacząć pojawiać się zmiany skórne, którymi najczęściej są rozstępy ciążowe lub przebarwienia. Rozstępy są to czerwone lub sinoczerwone linie najczęściej pojawiające się na piersiach, brzuchu oraz na biodrach, pośladkach czy też udach. Są one wynikiem zbyt szybkiego przyrostu masy ciała. Tzw linia biała, czyli linia przebiegająca od pępka do spojenia łonowego pod wpływem zmiany pigmentacji w ciąży staje się bardziej widoczna i przybiera kolor brązowy. Najszybciej objaw ten można zauważyć u brunetek o ciemniej karnacji.
    Ciemniejsze stają się także otoczki brodawek sutkowych.

    Badania hormonów a wczesna ciąża – zazwyczaj jeżeli robimy badania 7 dni po owulacji wyniki wyglądają dziwnie poziom progesteronu jest w górnej granicy, zaś poziom prolaktyny często przekracza normę, dlatego z leczeniem np. hiperprolaktynemii zawsze należy się wstrzymać do nowego cyklu

    a to moze byc pomocne dla dziewczynek starajacych:)Smile

    Kiedy komórka jajowa uzyskuje dojrzałość, następuje owulacja, określana też jako jajeczkowanie.

    Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka i wyrzuceniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. To właśnie ten moment decyduje o możliwości zajścia w ciążę, a także dzieli cykl płciowy na dwa okresy – przed- i poowulacyjny. W pierwszym, przedowulacyjnym okresie cyklu w organizmie dominują estrogeny, w drugim – progesteron. Właśnie te substancje hormonalne decydują o zmianach ogólnoustrojowych w pierwszej i drugiej fazie cyklu.

    Zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne wtedy, gdy plemniki są już w jajowodzie, a komórka jajowa wpada właśnie do bańki jajowodu.

    Oznacza to, że najbardziej prawdopodobne jest zajście w ciążę, jeśli stosunek seksualny odbędzie się przed jajeczkowaniem. Można też zajść w ciążę w wyniku stosunku w trakcie lub tuż po owulacji, oczywiście jeśli plemniki dotrą na miejsce odpowiednio szybko. Przeciętnie podróż plemników z pochwy do bańki jajowodu trwa od 6 do 10 godzin. Dodajmy jeszcze, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia zaledwie przez 24 godziny, ale plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 5 dni.

    Wynika z tego, że okres, w którym faktycznie można zajść w ciążę, to mniej więcej 6 dni: zaczyna się na 5 dni przed owulacją, a kończy mniej więcej w dobę po jej zakończeniu.

    W pozostałe dni cyklu miesiączkowego kobieta nie może zajść w ciążę. Na tej prawidłowości opierają się metody naturalnej antykoncepcji. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, jajeczko wędruje przez jajowód i macicę, a po 7 – 10 dniach wydostaje się na zewnątrz. W czasie tej podróży w jajniku dokonują się ważne przemiany. W miejsce pękniętego pęcherzyka Graafa powstaje tak zwane ciałko żółte, małe skupisko komórek, w którym wytwarzany jest główny hormon drugiej fazy cyklu – progesteron. (To właśnie ten hormon odpowiada za przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży, a także za dokonujące się w drugiej fazie cyklu przemiany: obrzęk piersi, wzrost masy ciała, podwyższenie temperatury). Ciałko żółte mniej więcej po 2 tygodniach ulega samoistnemu zanikowi. To powoduje szybki spadek poziomu hormonów, wystąpienie krwawienia i złuszczenie błony śluzowej wyścielającej macicę, czyli miesiączkę. Z chwilą pojawienia się miesiączki zaczyna się nowy cykl przemian.

    Jeżeli jednak dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa zaczyna się dzielić jeszcze podczas wędrówki poprzez jajowód.

    Jednocześnie wydziela mikroskopijne ilości hormonu HCG, pobudzającego ciałko żółte do dalszej pracy. Mniej więcej po 6 dniach zapłodniona komórka (mająca już postać ilkunastokomórkowego tworu) trafia do jamy macicy, gdzie przykleja się do śluzówki i zaczyna w niej zagłębiać. Hormon HCG, wydzielany w coraz większej ilości, podtrzymuje dalszy rozwój ciałka żółtego, co jest przyczyną braku miesiączki. Właśnie brak miesiączki to pierwszy sygnał, że zaczęła się ciąża. Nawiasem mówiąc, dopiero wszczepienie się w śluzówkę rozwijającej się zapłodnionej komórki, a nie, jak się potocznie uważa, połączenie plemnika z jajeczkiem, medycyna uznaje za początek ciąży. Napisaliśmy wcześniej, że zapłodniona komórka wędruje przez niespełna tydzień z bańki jajowodu do macicy.

    Jeżeli jednak z jakichś powodów podróż się komórki jajowej opóźni, to mimo zapłodnienia nie dojdzie do ciąży.

    Ciałko żółte jest bowiem za słabo pobudzane, błona śluzowa wyścielająca macicę zaczyna się złuszczać, dochodzi do miesiączki, a zapłodniona komórka jest wydalana z organizmu. Mówimy wówczas o zjawisku, jakim jest naturalne mikroporonienie. Specjaliści twierdzą, że aż 40 do 60 proc. zapłodnionych komórek jajowych w ten właśnie sposób kończy swój byt. Dodajmy jeszcze, że w takim przypadku kobieta nawet nie wie, że w ogóle doszło do zapłodnienia.

    Zdarzają się też inne przyczyny mikroporonień.

    Jeżeli z jakiegoś powodu ciałko żółte nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, ciąża może ulec samoistnemu przerwaniu. W bardzo wczesnym okresie ciąży ginie także znaczna część zarodków obarczonych wadami genetycznymi. Kobieta najczęściej nie uzna tego za poronienie, ale za spóźnioną miesiączkę. Sama ciąża jest więc uwarunkowana tak wieloma czynnikami biologicznymi, że nawet odbywające się w płodnym okresie cyklu współżycie całkowicie zdrowych partnerów niekoniecznie musi skończyć się zajściem w ciążę.

    Indeks Pearla dla kobiet prowadzących regularne życie seksualne i nie stosujących żadnej metody antykoncepcji wynosi 80.

    Oznacza to, że spośród 100 kobiet współżyjących bez zabezpieczenia aż 80 zajdzie w ciążę w czasie jednego roku.

    • częste oddawanie moczu – 6-8 tydzień
      mdłości – 2-6 tydzień
      skurcze- początek ciaży
      zawroty głowy-I trymestr
      zaparcia, wzmozony apetyt-I trymestr
      rozpulchnienie macicy -2-8 tydzień
      mrowienie w piersiach- początek ciazy
      powiększenie brzucha -8-12 tydzień
      zaciemnienie wokól sutków- I trymestr
      Zaciemnienie linii białej od pępka do wzgórka łonowego-4-5 miesiąc
      USG-4-6 tydzień
      bicie serduszka-10-20 tydzień
      ruchy dziecka – od 16 tygodnia
      zmęczenie, drażliwość, nadpobudliwość, bolesność gruczołów piersiowych od 6. tygodnia ciąży.
      Jeden, dwa cykle w roku mogą się zdarzyć bezowulacyjne i nie dojdzie do krwawienia!!!!!!!!!Nie wiedziałam
      Zdarza się nawet, ze około 11 – 12 dnia od zapłodnienia dochodzi do drobnego krwawienia z dróg rodnych !!!
      Pierwsze 14 dni, czyli od owulacji do terminu miesiączki. Objawy, które mogą ale też nie muszą wystepować:

      – plamienie implantacyjne (około 7 dni po owulacji ale nie musi występować),
      -wyraźne „kłucie” w okolicy jednego z jajników,
      -brak spadku temperatury przed miesiączką,
      – bolące piersi – z boku jak się przyciśnie
      – wstręt do kawy np i niektórych zapachów,
      – senność i zmęczenie,
      – krwawienie z nosa,
      – biały śluz,
      – ból w krzyżu,
      – lekkie nudności,
      – marznące stopy,
      – widoczne bardziej rozstępy i żyły,
      – czesem częstsze wizyty w toalecie.

      • Normy beta-HCG

        tydzień ciąży mlU/ml
        3? 4 9 – 130
        4? 5 75? 2600
        5? 6 850 – 20,800
        6? 7 4,000 – 100,200
        7? 12 11,500 – 289,000
        12? 16 18,300 – 137,000
        16? 29 1,400 – 53,000
        29? 41 940 – 60,000

        NATURALNE PLANOWANIE RODZINY
        REGUŁY WYZNACZAJĄCE POSZCZEGÓLNE FAZY CYKLU

        I. FAZA PRZEDOWULACYJNA
        Wyznaczanie fazy niepłodności przedowulacyjnej względnej reguły typowe:

        1/ W pierwszych 3-ech cyklach obserwowanych nie wyznacza się fazy niepłodności przedowulacyjnej.
        • W przypadku rozpoczęcia obserwacji oraz jeśli kobieta nie posiada notatek dotyczących długości jej cykli w ciągu ostatniego roku fazy niepłodności przedowulacyjnej nie wyznacza się przez pierwsze 3 cykle. Za początek fazy płodności przyjmuje się wtedy pierwszy dzień cyklu.
        Dla tych cykli za początek fazy płodności przyjmuje się pierwszy dzień cyklu.

        2/ W cyklach od 4-go do 6-go faza niepłodności przedowulacyjnej.
        • Od 4-ego do 6-ego cyklu włącznie przyjmuje się pierwsze 5 dni cyklu jako niepłodność przedowulacyjną pod warunkiem, że żaden z dotychczasowych cykli nie był krótszy niż 26 dni i poprzedni był dwufazowy. Jeśli cykle były krótsze stosuje się zasadę obliczeń „najkrótszy cykl minus 21”.
        • Faza niepłodności przedowulacyjnej:
        a) rozpoczyna się 1 dnia cyklu,
        b) koniec tej fazy wyznacza się przez podwójne sprawdzenie:
        – za pomocą obliczeń:
        * znając długość 6-12 cykli – od najkrótszego z nich odejmuje się 21,
        – na podstawie obserwacji śluzu:
        * wg obserwacji objawu śluzu do: ostatniego dnia odczucia “sucho” i braku śluzu lub ostatniego dnia nie zmieniającej się wydzieliny i / lub ostatniego dnia nie zmieniającego się odczucia.
        – na podstawie obserwacji szyjki:
        * wg obserwacji objawu szyjki (jeśli kobieta jest pewna tej obserwacji) ostatniego dnia twardej, zamkniętej i nisko położonej szyjki.

        Decyduje objaw, który wystąpi wcześniej !!!

        3/ W cyklach od 7-go do 12-go faza niepłodności przedowulacyjnej.
        • Po uzyskaniu obserwacji (na kartkach) z sześciu kolejnych cykli, od 7-ego cyklu dla wyznaczenia końca fazy niepłodności przedowulacyjnej stosuje się jako drugi wskaźnik (obok śluzu) obliczenia: najkrótszy cykl minus 21, pod warunkiem, że poprzedni cykl był dwufazowy.
        • Faza niepłodności przedowulacyjnej:
        a) rozpoczyna się 1 dnia cyklu,
        b) koniec tej fazy wyznacza się przez podwójne sprawdzenie:
        – za pomocą obliczeń:
        * znając długość 6-12 cykli – od najkrótszego z nich odejmuje się 21,
        – na podstawie obserwacji śluzu:
        * wg obserwacji objawu śluzu do: ostatniego dnia odczucia “sucho” i braku śluzu lub ostatniego dnia nie zmieniającej się wydzieliny i / lub ostatniego dnia nie zmieniającego się odczucia.
        – na podstawie obserwacji szyjki:
        * wg obserwacji objawu szyjki (jeśli kobieta jest pewna tej obserwacji) ostatniego dnia twardej, zamkniętej i nisko położonej szyjki.

        Decyduje objaw, który wystąpi wcześniej !!!

        4/ W cyklach od 13 i więcej faza niepłodności przedowulacyjnej.
        * Po uzyskaniu obserwacji (na kartach) z 12-tu kolejnych cykli, w cyklu 13-ym możemy wyznaczyć fazę niepłodności przedowulacyjnej, pod warunkiem, że poprzedni cykl był dwufazowy.
        a) rozpoczyna się 1 dnia cyklu,
        b) koniec tej fazy wyznacza się przez podwójne sprawdzenie:
        – za pomocą obliczeń:
        * znając długość 12 i więcej cykli – od najkrótszego z ostatnich 12 odejmuje się 20.
        – na podstawie obserwacji śluzu:
        * wg obserwacji objawu śluzu do: ostatniego dnia odczucia “sucho” i braku śluzu lub ostatniego dnia nie zmieniającej się wydzieliny i / lub ostatniego dnia nie zmieniającego się odczucia.
        – na podstawie obserwacji szyjki:
        * wg obserwacji objawu szyjki (jeśli kobieta jest pewna tej obserwacji) ostatniego dnia twardej, zamkniętej i nisko położonej szyjki.

        Decyduje objaw, który wystąpi wcześniej !!!

        ___
        FAZA PRZEDOWULACYJNA – PODSUMOWANIE:

        • Jeśli istnieje możliwość stosowania obliczeń, to faza niepłodności przedowulacyjnej względnej trwa od początku cyklu do:
        – dnia ustalonego z obliczeń,
        – ostatniego dnia odczucia „sucho” i braku śluzu lub ostatniego dnia nie zmieniającej się wydzieliny i/lub nie zmieniającego się odczucia,
        -ewentualnie (jeśli kobieta jest pewna tej obserwacji) ostatniego dnia twardej, zamkniętej i nisko położonej szyjki. Decyduje objaw, który wystąpi wcześniej.

        Np. w 8 cyklach (29, 28, 30, 29, 29, 30, 29, 30) najkrótszy wynosi 28 dni; 28 minus 21=7. Tak więc 7 dzień cyklu jest ostatnim dniem niepłodności wyznaczonym z obliczeń. Płodność rozpoczyna się 8-go dnia cyklu, jeżeli wcześniej nie pojawi się jakikolwiek śluz lub zmiana wydzieliny stałej, ani żadna zmiana szyjki.

        Współżycie w tej fazie jeśli nie planuje się poczęcia dziecka może mieć miejsce codziennie wieczorem, gdy w ciągu dnia jest odczucie suchości i jeśli kobieta pewna jest swoich obserwacji. W innych sytuacjach co drugi dzień wieczorem.

        ___

        II. FAZA OKOŁOOWULACYJNA – PŁODNA
        Wyznaczanie fazy płodności (reguły typowe):

        • Faza płodności rozpoczyna się:
        – następnego dnia po dniu uzyskanym z obliczeń (w pierwszych 3 cyklach od pierwszego dnia cyklu),
        – pierwszego dnia wystąpienia jakiegokolwiek śluzu, czy zmiany odczucia,
        – ewentualnie pierwszego dnia zmiany, położenia, konsystencji lub rozwarcia szyjki.

        Decyduje objaw, który wystąpi wcześniej !!!

        • Faza płodności kończy się:
        – 3 dnia temperatury nad linią pokrywającą wieczorem (3-cia temperatura powinna wykazywać wzrost o 0,2°C w stosunku do najwyższej z 6-ciu, jeśli nie spełnia tego warunku, czekamy do 4-tej temperatury, która powinna znajdować się jedynie nad linią pokrywającą),
        – 3 dnia po szczycie śluzu wieczorem,
        – 3 dnia po szczycie szyjki wieczorem,
        (istnieje dość ścisła korelacja objawu szczytu śluzu i szyjki).

        Decyduje objaw, który wystąpi najpóźniej !!!

        III. FAZA POOWULACYJNA – NIEPŁODNA
        Wyznaczanie fazy niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej:

        • Faza niepłodności poowulacyjnej rozpoczyna się:
        – Faza niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej rozpoczyna się po ustalonym (jak wyżej) zakończeniu fazy płodności i trwa do końca cyklu.

        Decyduje wskaźnik, który wystąpił ostatni !!!

        • Faza niepłodności poowulacyjnej kończy się z końcem cyklu.

        Współżycie w tej fazie może być prowadzone w sposób dowolny.

        REGUŁY STOSOWANIA METODY:

        1) W celu odłożenia poczęcia dziecka:
        a) W fazie niepłodności przedowulacyjnej:
        * współżycie może się odbywać codziennie wieczorem, gdy w ciągu dnia jest odczucie suchości i jeśli kobieta pewna jest swoich obserwacji. W innych sytuacjach co drugi dzień wieczorem.
        b) W fazie płodności:
        * należy zaniechać współżycia płciowego i jakichkolwiek kontaktów genitalnych.
        c) W fazie niepłodności poowulacyjnej:
        * współżycie można prowadzić w sposób dowolny o dowolnej porze dnia i nocy, dowolną ilość razy.

        2) W celu poczęcia dziecka:
        Współżycie w fazie płodności, w dniach obecności śluzu płodnego (rozciągliwy, przejrzysty, dający odczucia: mokrości, śliskości, “naoliwienia”) i w pierwszym dniu po szczycie objawu śluzu, stwarza największe możliwości poczęcia dziecka.

        WARUNKI MIERZENIA PODSTAWOWEJ TEMPERATURY CIAŁA

        PODSTAWOWĄ TEMPERATURĘ CIAŁA MIERZYMY:
        1. Po przynajmniej 3 godzinnym śnie (spoczynku),
        2. Bezpośrednio po przebudzeniu się,
        3. Przed wstaniem z łóżka,
        4. Przez 5 minut (lub krócej – zależnie od rodzaju termometru),
        5. W ustach pod językiem lub w pochwie lub w odbycie,
        6. Przez cały cykl w tym samym miejscu,
        7. Przez cały cykl tym samym termometrem,
        8. O tej samej porze (między 4.00 a 11.00),
        9. Temperaturę zapisujemy bezpośrednio po zmierzeniu – przy pomiarze termometrem rtęciowym,
        Używając termometru elektronicznego (termometr elektroniczny ma pamięć pomiaru), po zmierzeniu PTC można spać dalej
        10. Każdy cykl zapisujemy na osobnej karcie.

        Do pomiaru podstawowej temperatury ciała można używać dobrego termometru elektronicznego. Nowoczesne, dobre termometry elektroniczne takie jak np. elektroniczny termometr lekarski “Microlife MT 1622” (którego precyzja pomiarowa wynosi ok. 0,01oC), posiadają pamięć i krótki czas pomiaru.
        Elektroniczny termometr lekarski “Microlife MT 1622” jest dostępny w aptekach, cena ok. 25,00 zł.

        CZYNNIKI, KTÓRE MOGĄ MIEĆ WPŁYW NA PTC:
        1. Zmiana godziny pomiaru PTC:
        Korygowanie pomiaru podstawowej temperatury ciała ze względu na zmianę godziny pomiaru:
        a) jeżeli pomiaru dokonujemy wcześniej od ustalonej przez siebie godziny
        – to dodajemy 0,05°C do wyniku pomiaru za każde 30 min. przyspieszenia.
        b) jeżeli pomiaru dokonujemy później od ustalonej przez siebie godziny
        – to odejmujemy 0,05°C od wyniku pomiaru za każde 30 min. opóźnienia.
        2. Zmiana termometru,
        3. Dolegliwości chorobowe (katar, ból gardła itp.),
        4. Zmiana klimatu,
        5. Bezsenność,
        6. Wypity poprzedniego dnia wieczorem alkohol,
        7. Zdenerwowanie

        Wzrost (skok) temperatury jest rozpoznawany wtedy, gdy różnica wynosi 0,2oC lub więcej pomiędzy najwyższą z sześciu ostatnich niższych, a trzecią z następujących po sobie, niezakłóconych, wyższych temperatur.
        Wzrost (skok) temperatury jest to wzrost podstawowej temperatury ciała (PTC) o minimum 0,2°C pomiędzy najwyższą z sześciu ostatnich niższych temperatur, a trzecią z następujących po sobie, niezakłóconych, wyższych temperatur. Jeżeli 3-cia temperatura nie spełnia tego warunku, należy poczekać do 4-tej, która jedynie powinna znajdować się powyżej linii pokrywającej.
        Dla wyraźnego oddzielenia fazy temperatur wyższych od niższych wykreśla się na karcie tzw. linię pokrywającą.

        Linia pokrywająca jest to linia pomocnicza do zinterpretowania dwufazowości cyklu, oddziela fazę temperatur niskich od fazy temperatur wysokich.
        Linia pokrywająca jest to linia pomocnicza do zinterpretowania dwufazowości cyklu, oddziela fazę temperatur niskich od fazy temperatur wysokich.
        Przebiega o 0,025°C (pół kratki) powyżej najwyższego z ostatnich 6 niezakłóconych punktów fazy temperatur niskich, powyżej linii pokrywającej powinny być co najmniej 3 kolejne punkty fazy temperatury wyższej, trzeci powinien być o co najmniej 0,2°C wyżej od najwyższego z ostatnich 6-ciu niezakłóconych punktów fazy niskiej temperatury. Jeżeli 3-cia temperatura nie spełnia tego warunku, należy poczekać do 4-tej, która jedynie powinna znajdować się powyżej linii pokrywającej.

        Wykres odpowiadający tym warunkom określamy mianem wykresu dwufazowego.

        Na karcie zaznaczamy wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na PTC.
        Zakłócenia PTC nie mają wpływu na prawidłową interpretację zapisu.

        Instrukcja interpretacji kart z obserwacji typowego cyklu – reguły typowe
        1. Należy zawsze:
        • sprawdzić numer cyklu,
        • znaleźć i zakreślić kółkiem wszystkie zakłócenia,
        • odnotować, czy w poprzednim cyklu krzywa termiczna była dwufazowa.

        2. Interpretacja krzywej termicznej:
        • Sprawdź, czy wystąpił skok temperatury i upewnij się, czy było co najmniej sześć niższych temperatur poprzedzających skok.
        • Po stwierdzeniu ustalonego wzrostu temperatury narysuj linię pokrywającą. Powinna ona przebiegać ½ (0,025°C) kratki powyżej najwyższego punktu z sześciu niezakłóconych temperatur poprzedzających skok.
        • Linia pokrywająca oddziela wyraźnie fazę temperatur niższych od fazy temperatur wyższych i jest szczególnie przydatna w interpretacji kart ze skokiem przebiegającym w sposób nietypowy (schodkowy, zębaty itp.)
        • Po narysowaniu linii pokrywającej zaznacz 1,2 i 3 dzień niezakłóconych temperatur fazy wyższej. Warunkiem koniecznym do stwierdzenia trzech pierwszych temperatur fazy wyższej jest to, aby znajdowały się one nad linią pokrywającą, a trzecia z nich była odległa od najwyższej z sześciu pod linią przynajmniej o 0,2°C. Jeśli trzecia temperatura nad linią pokrywającą nie spełnia tego warunku, należy poczekać do czwartej, która nie musi być wyższa o 0,2°C, a jedynie powinna znajdować się powyżej linii.

        Jak uzyskać czytelny wykres temperatury?

        Aby uzyskać prawidłowy wykres temperatury należy pamiętać, co może go zakłócić, i zaznaczać na karcie wszystkie wydarzenia, które mogłyby mieć wpływ na przebieg krzywej temperatury, np.:

        * za późno poszłam spać?
        * za krótki sen?
        * zwiększone spożycie alkoholu, szczególnie późno wieczorem lub w nocy?
        * przeciążenie, stres?
        * zdenerwowanie (silne)?
        * choroby, nawet najlżejsze
        * lekarstwa (jeśli to możliwe podać ich nazwę i zażywaną ilość)
        * pobyt na kuracji
        * podróże (samolot, zmiana czasu?)

        Wszystkie te zapiski są ważne nie tylko dla początkującej. Dzięki nim każda kobieta może zebrać doświadczenia, jak jej organizm reaguje na różne wydarzenia. Może się zdarzyć, że u jednej kobiety częste wstawanie w nocy nie będzie miało żadnego wpływu na pomiary temperatury, u innej natomiast spowoduje jej podwyższenie. Tak więc konkretne doświadczenia odnośnie reakcji na “czynniki zakłócające” są dla danej kobiety bardzo ważne.

        Skąd się biorą trudne do interpretacji wykresy temperatury?

        W przeważającej części ze złego jej mierzenia. Jeśli obserwujemy przebieg temperatury odbiegający bardzo od typowego, dobrze będzie prześledzić z nami przyczyny powstawania zakłóceń. Zapytajmy siebie:

        1. Czy mierzyłam temperaturę zaraz po przebudzeniu i czy na pewno była to pierwsza wykonywana przeze mnie czynność? Nie zawsze? A czy zostało to odnotowane na karcie obserwacji w rubryce “ZAKŁÓCENIA””? Jeśli sporadycznie zdarza się mierzyć temperaturę po wykonaniu jakiejś czynności, to zaznaczamy to zakłócenie w odpowiedniej rubryce, a tej temperatury nie bierzemy pod uwagę podczas interpretacji. Jeśli jednak często podrywa mnie coś, zanim zdążę zmierzyć temperaturę, to trzeba zastanowić się, co można zrobić. Czy mąż może w tym pomóc?

        2. Czy zaznaczałam czas pomiaru w sytuacjach, kiedy temperatura była mierzona więcej niż pół godziny wcześniej lub później niż normalnie? Szczególnie wtedy, gdy pojawi się już śluz, lub występuje odczucie mokrości musimy zadbać o to, by temperatura była mierzona o tej samej porze aż do dnia, kiedy będzie już można wyznaczyć początek fazy poowulacyjnej niepłodności.

        3. Czy używałam stale tego samego termometru i stosowałam stale ten sam sposób mierzenia? To znaczy przez cały cykl tylko w ustach, albo tylko w odbycie, albo tylko w pochwie? Jeśli mierzę temperaturę w ustach i zauważam duże wahania temperatury, to muszę sprawdzić czy na pewno termometr wkładam ukośnie pod język z boku? Czy moje usta są podczas mierzenia temperatury cały czas zamknięte? Czy mierzę temperaturę przez 8 minut? Jeśli w pokoju jest zimno, należy termometr włożyć do ust, powiedzmy z prawej strony, a gdy się już ogrzeje, przesunąć go na lewą stronę, by uzyskać właściwy pomiar. Włożony pod język bardzo zimny termometr zabierze ciepło z tego miejsca, by się ogrzać i obniży nam wynik pomiaru. Jeśli przełożymy go po ogrzaniu, to pomiar będzie właściwy. Jeśli jestem wieloródką, mierzę temperaturę w pochwie i mam duże wahania temperatury, to znaczy że banieczka z rtęcią czasami dotyka ścianek pochwy, a czasami nie. Rada jest prosta: od następnego cyklu mierzę temperaturę w odbytnicy.

        4. Kolejna sprawa. Czy wiecie, że drogi elektroniczny termometr może dawać gorsze pomiary niż zwykł termometr rtęciowy? Dokładność pomiaru elektronicznego termometru może być niewystarczająca, bo wynosi 0.1 stopnia Celsjusza. Przy wzroście owulacyjnym wynoszącym 2/10 st. Celsjusza jest to o wiele za mało. Tradycyjny termometr rtęciowy będzie tu bardziej przydatny. Oprócz tego końcówka termometru elektronicznego czule reaguje na każde poruszenie termometru. I dlatego odczytana wartość może być trochę przypadkowa, nie odpowiadająca podstawowej temperaturze ciała – stąd przypadkowe wahania temperatury na wykresie.

        A teraz coś dla pań, które pracują na zmiany.

        Ktoś pomyśli – skoro może być tyle kłopotów z mierzeniem temperatury, to ja pracująca na zmiany nie mam się co za to brać. Niekoniecznie. To, co było powiedziane przed chwilą, miało zwrócić tylko uwagę na możliwe przyczyny trudnych do zinterpretowania wykresów temperatury i przypomnieć, na co zwracać uwagę.
        Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, czy praca wielozmianowa ma wpływ na wykres temperatury czy nie. Trzeba być samemu dla siebie naukowcem i to po prostu sprawdzić. Znamy karty pracującej na różnych zmianach w kolejne dni pielęgniarki. Kładła się spać o różnych porach doby, ale mierzyła temperaturę zawsze po przebudzeniu się. Mimo, że były to pomiary z różnych pór dnia, wychodził z tego klasyczny wykres temperatury.

        Rady dla kobiet pracujących na różnych zmianach są następujące:

        1. Prowadzić dokładną obserwację śluzu. Dokonywać zewnętrznej obserwacji przy każdym oddaniu moczu; czy to w domu, czy w pracy, a dwa razy dziennie, w domu, obserwacji wewnętrznych.

        2. Jako podstawę fazy III przyjmować objaw śluzu i potwierdzać go wzrostem temperatury, aby stwierdzić, że nie mamy do czynienia z podwójnym szczytem śluzu. Stać się naukowcem dla określenia najlepszego czasu mierzenia swojej temperatury. Przez jeden czy dwa cykle mierz ją dwa, trzy razy dziennie każdego dnia i zaznaczaj na karcie różnymi kolorami. Tym samym kolorem tę samą porę mierzenia w kolejnych dniach.

        Sugerujemy następujące pory mierzenia:

        1. Po przebudzeniu się z najdłuższego snu
        2. Przed snem, tzn. kładę się do łóżka, mierzę temperaturę, notuję i dopiero wtedy zasypiam.
        3. O tej samej porze dnia, w której nie wykonujesz ciężkiej pracy i nie bezpośrednio po posiłku.

        Na końcu takiego cyklu pojawią kolorowe wykresy na tej samej karcie. porównując je z objawem śluzu lub szyjki można powiedzieć, który jest najbardziej czytelny i odpowiada obrazowi śluzu. Porę mierzenia temperatury z najbardziej czytelnego wykresu należy przyjąć na przyszłość. Przy różnych kłopotach z wykresem temperatury bardzo ważna jest obserwacja śluzu. Pilnujemy wyznaczania dnia szczytu i czterech dni jego zanikania, a wzrost temperatury, jest potwierdzeniem odbytego jajeczkowania. Potwierdzeniem, że był to prawdziwy szczyt. Do wyznaczenia okresu poowulacyjnej niepłodności stosujemy regułę B, ponieważ opiera się ona głównie na objawie śluz lub szyjki, a temperaturę traktuje jako wskaźnik potwierdzający.

        Jeśli porą mierzenia będą godziny wieczorne, to wyznaczając początek trzeciej fazy, należy dla potwierdzenia objawu śluzu wziąć pod uwagę nie trzy, lecz cztery dni wyższej temperatury, bowiem temperatury mierzone wieczorem mogą wzrastać o dzień wcześniej niż mierzone rano.

        SPOSÓB OBSERWACJI ŚLUZU

        Na obserwację śluzu składają się odczucia i wygląd (ocena wzrokowa). W ciągu dnia kobieta jest w stanie zauważyć i rozróżnić odczucie suchości, wilgotności lub mokrości, śliskości, występujące w okolicy ujścia pochwy.

        Ocenę wzrokową śluzu kobieta prowadzi każdorazowo przy korzystaniu z toalety. Dotykając papierem toaletowym okolicy sromu, stwierdza obecność śluzu i jego właściwości.

        Obserwacje notuje się wieczorem. Notuje się najbardziej płodne cechy śluzu zaobserwowane w ciągu całego dnia.

        ODCZUCIA JAKIE DAJE ŚLUZ I WYGLĄD ŚLUZU

        Odczucia:
        * sucho } brak śluzu
        * wilgotno lub “już nie sucho” } śluz mniej płodny
        * mokro } śluz płodny
        * ślisko } śluz płodny
        * “naoliwienie” } śluz płodny

        Wygląd:
        * mętny } śluz mniej płodny
        * lepki } śluz mniej płodny
        * gęsty } śluz mniej płodny
        * kleisty } śluz mniej płodny
        * płynny } śluz płodny
        * przejrzysty } śluz płodny
        * rozciągliwy } śluz płodny

        Szczyt objawu śluzowego (dzień szczytu śluzu) jest to ostatni dzień, w którym śluz szyjkowy ma choć jedną cechę śluzu płodnego. Rozpoznać go można tylko retrospektywnie w dniu następnym, gdy stwierdza się, że śluz zupełnie zniknął lub wyraźnie się zmienił na śluz typu mniej płodnego, a także zniknęło odczucie mokrości (śliskości) w przedsionku pochwy.

        Instrukcja interpretacji kart z obserwacji typowego cyklu – reguły typowe
        1. Należy zawsze:
        • sprawdzić numer cyklu,
        • znaleźć i zakreślić kółkiem wszystkie zakłócenia,
        • odnotować, czy w poprzednim cyklu krzywa termiczna była dwufazowa.

        2. Interpretacja zmian objawu śluzu:
        • Zwykle przez kilka dni po miesiączce występuje odczucie „suchości” i brak jakiegokolwiek śluzu. Następnie pojawia się odczucie „wilgotności” (zmiana z „suchości” na „już nie sucho”), a wraz z nim śluz gesty, lepki, nierozciągliwy, mętny (śluz o cechach mniejszej płodności).
        • U niektórych kobiet po miesiączce występuje stała, nie zmieniająca się wydzielina z odczuciem wilgotności lub jedynie samo odczucie wilgotności bez śluzu.
        • Po kilku dniach w obu tych sytuacjach w miarę wzrostu pęcherzyka jajnikowego pojawia się śluz rozciągliwy, przejrzysty, podobny do surowego białka jaja kurzego (typ śluzu wysoce płodnego) i towarzyszą mu odczucia „mokro”, „ślisko”, „naoliwienie”.
        • Ostatni dzień, w którym śluz posiada jakąkolwiek cechę śluzu wysoce płodnego, nazywa się dniem szczytu objawu śluzu. Dzień ten ustala się retrospektywnie. Następnego dnia, gdy nie stwierdza się obecności żadnego śluzu lub wystąpi śluz o cechach mniejszej płodności (nierozciągliwy, gęsty, mętny) i zaniknie odczucie „mokrości”, „śliskości”, „naoliwienia”, a pojawia się odczucie „suchości” lub „wilgotności” ustala się, że dzień poprzedni był dniem objawu szczytu śluzu.
        • Zaznacz 1,2, i 3 dzień po dniu szczytu objawu śluzu (S+3).

        BADANIE SZYJKI MACICY

        Badanie szyjki macicy poleca się tym kobietom, które tego chcą, w następujących sytuacjach szczególnych:
        * w okresie premenopauzy,
        * przy trudnościach z poczęciem,
        * gdy śluzu jest mało,
        * po porodzie.

        Kobieta przeprowadza autopalpację szyjki macicy:
        * raz dziennie,
        * o tej samej porze,
        * niekoniecznie wieczorem.

        Badając szyjkę zwracamy uwagę na:
        * położenie,
        * konsystencje,
        * rozwarcie,
        * obecność śluzu.

        Zapis obserwacji nanosimy na kartę cyklu.

        OBSERWACJA SZYJKI MACICY

        1. Na początku cyklu szyjka jest:
        – nisko,
        – zamknięta,
        – twarda.

        2. Gdy narastają objawy płodności:
        – wyżej,
        – otwarta,
        – miękka.

        3. Gdy zbliża się owulacja:
        – wysoko,
        – otwarta,
        – miękka.

        4. Po owulacji szyjka jest:
        – nisko,
        – zamknięta,
        – twarda.

        Szczyt objawu szyjki jest to dzień, w którym szyjka macicy jest uniesiona najwyżej, ma najbardziej otwarte ujście zewnętrzne i jest miękka.

        Instrukcja interpretacji kart z obserwacji typowego cyklu – reguły typowe

        1. Należy zawsze:
        • sprawdzić numer cyklu,
        • znaleźć i zakreślić kółkiem wszystkie zakłócenia,
        • odnotować, czy w poprzednim cyklu krzywa termiczna była dwufazowa.

        2. Interpretacja zmian szyjki macicy
        • Po miesiączce przez kilka dni szyjka jest zwykle twarda, zamknięta i usytuowana nisko. W miarę zbliżania się jajeczkowania szyjka zmienia położenie, unosi się do góry lub wykonuje zwrot od kości krzyżowej od tyłu, ku spojeniu łonowemu do przodu (sprawia wrażenie, że jest bliżej i wyżej), otwiera się i mięknie. Dzień szczytu objawu szyjki to ostatni dzień, w którym jest ona najwyżej, najbardziej otwarta i miękka.
        • Zaznacz 1,2 i 3 dzień po dniu objawu szyjki (S+3).

        Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę
        w zależności od dnia stosunku
        dzień 0 oznacza owulację

        -5 0%
        -4 11%
        -3 15%
        -2 20%
        -1 26%
        0 15%
        1 9%
        2 5%
        3 0%

        Współzycie seksualne a prawdopodobieństwo ciąży

        Badania opublikowane w amerykańskim czasopiśmie medycznym New England Journal of Medicine wykazały bowiem, że najczęściej do poczęcia dochodzi w wyniku współżycia mającego miejsce w dzień owulacji (39,6 % poczęć), dzień przed owulacją (25,6% poczęć) oraz dwa dni przed owulacją (11,2%). Codzienne współżycie podnosi prawdopodobieństwo poczęcia do 37% (przy współżyciu co drugi dzień wskaźnik ten wynosi 33%).

        Zbliżenie pod koniec trwania objawu śluzu płodnego, gdy jest on najbardziej rozciągliwy i obfity lub gdy jest najmocniejsze odczucie mokrości; czasami (według badań hormonalnych) dniem jajeczkowania jest pierwszy dzień wysychania śluzu po dniu szczytu, a niekiedy owulację sygnalizuje jednodniowy spadek temperatury, poprzedzony kilkudniową obecnością śluzu płodnego, dlatego współżycie rano w takim dniu spadku temperatury może być bliskie owulacji.

        Również pierwsza podwyższona poranna temperatura (po dniach ze śluzem i dniach z temperaturą niższą) może wystąpić w kilkugodzinnym odstępie od jajeczkowania – współżycie rano w tym dniu może być również bliskie owulacji.

        Badania wykazały też, że dzień owulacji przeważnie wypada w bardzo bliskim sąsiedztwie dnia szczytu śluzu. Warto także nauczyć się obserwacji zmian w szyjce macicy – jej uniesienie się, miękkość i otwarcie są bardzo wiarygodnymi sygnałami zbliżającej się owulacji.

        WSPARCIE FARMAKOLOGICZNE STARACZEK

        Dla kobiety:
        1 X 1 wit.E w dawce 200mg
        1×1 kwas foliowy w dawce 5 mg ( na receptę)

        Dla meżczyzny:
        2×1 wit.E w dawce 200mg
        1×1 Salfazin
        2×2 Folik w dawce 0,4 mg

        • O NALEŻY MIEĆ, ABY ROZPOCZĄĆ OBSERWACJE:
          – termometr (najlepiej owulacyjny ma on większą i dokładniejszą skalę)rtęciowy, kukupić go mozna w każdej aptece;
          – zeszyt do zapisywania objawów i codziennych pomiarów temperatury;
          – trochę cierpliwości i wiary w to, ze się uda!!!

          ZACZNIEMY OD TEMPERATURY:
          – w czasiw trwania cyklu temperatura zmienia się pod wpływem różnych czynników;
          – cykl kobiety(liczy się go od pierwszego dnia krwawiena (plamienia przed @ zaliczają się jeszcze do starego cyklu) do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem) dzieli się z reguły na dwie fazy:

          FAZA NIŻSZYCH TEMPERATUR (trwa do momentu owu) i FAZA WYŻSZYCH TEMPERATUR (trwa od owu do średnio jednego dnia przd @);
          Przed OWu temperatura dodatkowo obniża się o jakieś 0,1- 0,2 stopni C.

          JAK ZAOBSERWOWAĆ SKOK???
          Temperatura po owu podnosi się z reguły o 0,2 st. C (co jest wynikiem działania progesteronu), nie zawsze jednak będzie to skok o te 2 kreski, jednak trzecia temperatura po OWu powinna być już wyższa o 2 st. poprzedzające skok, czyli:
          Zaobserwowałaś skok o 1 st. C i ta tempka utrzymała się przez dwa dni, trzeciego dnia temperatura MUSI BYĆ JUŻ WYŻSZA OD 6 POPRZEDZJACYCH SKOK, jeśli nie będzie wyższa to znaczy, że owu nie było. Po skoku tempka utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez ok. 12-16 dni i jest tzw. FAZA LUTEALNA (faza ciałka zółtego).
          Jeśli doszło do zapłodnienia i zagnieżdzenia się komórki jajowej w jamie macicy faza temperatur podwyższonych trwa nie mniej jak 18 dni od dnia skoku.

          JEDNA BARDZO WAŻNA WIADOMOŚĆ:
          Nieprawdą jest, ze tempka u kobiety ciężarnej musi być pow. 37,0 ważne jest,żeby była na podwyższonym poziomie, np. skok z 36,5 na 36,8!!!

          Bardzo istotną sprawą jest to, aby tempkę mierzyć zawsze o tej samej porze (rano, najlepiej przed 7:30), przed wstaniem z łózka, tym samym dobrze strzępniętym termoetrem.

          ŚLUZ
          Podobnie jak temperatura, śluz również zmnienia się przez cały cykl.
          Na początku trwania cyklu nie obserwujemy śluzu, lub jest go mało, jest lepki, nierozciagliwy, gęsty. Gdy zblizamy się do OWu śluz staje się bardziej płynny, rozciągliwy, jest go więcej i odczuwamy mokrość i śliskość przy wejściu do pochwy. Ostatni dzień śluzu płodnego jest tzw. dniem SZCZYTU OBJAWU ŚLUZU, czyli dniem,kiedy obserujemy śluz płodny poraz ostatni. Szczyt śluzu ma ścisły związek czasowy z owu, któa występuje najczęsciej dwa dni po lub dwa dni przed szczytem. Po owu śluz staje się znowu gęsty, lepki i nieprzejrzysty, zamykając tym samym weście do macicy (przez szyjkę oczywiśćie).

          SZYJKA MACICY
          Pdobnie jak śluz i tempka szyjka zmienia się pod wpływem działania hormonów (gł. estrogenu). Po @ szyjka przez parę dni jest zamknięta, twarda jak chrzątka i sucha, przed owu, otwiera się, podnosi się w pochwie do góry, staje się miękka jak płatek uszny i jest b. mokra.
          Po owu szyjka znów się zamyka, staje się twarda i sucha.

          JAK BADAĆ SZYJKĘ?
          Najlepiej zacząć badać szyjkę po skończonej @. Zawsze tym samym palcem i w tej samej pozycji (wygodnie jest, gdy jedną nogę oprzemy o krzesło). Jeśli szyjka jest b. wysoko i nie możemy jej dotknąć można drugą (wolną ręką)delikatnie ucisnąć na dół brzucha!

          • ZASADY MIERZENIA TEMPERATURY – Metody naturalne – Metoda termiczna

            wskaźnik Pearla: 1 – 20

            W czasie jajeczkowania wzrasta poziom progesteronu – hormonu, który sprzyja utrzymaniu ewentualnej ciąży. Jednocześnie zwiększa on ciepłotę ciała. W dniu owulacji temperatura gwałtownie podnosi się o 0,5 – 1oC i stopniowo obniża się aż do wystąpienia miesiączki. Trzeba więc codziennie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, sięgnąć po termometr. Wyniki najlepiej odnotowywać na papierze milimetrowym, wtedy dzień owulacji uwidoczni się na wykresie, jako linia gwałtownie wznosząca się do poziomu ponad 37oC. 5 dni przed tym skokiem temperatury i 4 dni po nim to okres zalecanej wstrzemięźliwości w kontaktach seksualnych.

            Metoda termiczna polega na systematycznym, codziennym mierzeniu i dokładnym zapisywaniu temperatury ciała (tuż po przebudzeniu i zawsze tym samym termometrem). U zdrowej kobiety w czasie jajeczkowania ciepłota ciała nieznacznie spada, a następnie podnosi się, często nawet do 37,5oC. Przez całą drugą połowę cyklu utrzymuje się na tym poziomie. Od 3 dnia podwyższonej temperatury zaczyna się okres niepłodny. Na początku stosowania metody termicznej należy przez co najmniej sześć cykli współżyć tylko po owulacji.

            KIEDY ZACZYNAMY MIERZYĆ?

            Pomiary zwykle rozpoczyna się od pierwszego dnia cyklu-od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego-nie plamień.

            CZYM MIERZYĆ?

            Termometr:
            zwykły
            zwykły ale specjalny do NPRu
            elektroniczny – z 2 miejscami po przecinku – często poleca się MICROLIFE

            GDZIE MIERZYĆ?

            ODBYT
            POCHWA
            USTA
            (absolutnie nie pod pachą!!!!)

            W ustach mierzymy stale w tym samym miejscu, głęboko pod językiem, z zamkniętymi ustami, termometr zawsze w tej samej pozycji (bo w ustach w różnych miejscach jest różna temperatura i do tego znacznie różna). Niektórzy lekarze nie polecają mierzenia w ustach osobom z częstymi infekcjami gardła oraz tym, które śpią z otwarta buzią -to powoduje zmiany temperatury.
            Przed pomiarem w ustach nie wolno nic pić ani jeść (ale jak napijesz się w srodku nocy wody to nie wpływa to na poranny pomiar).

            O JAKIEJ PORZE DNIA MIERZYĆ?

            Mierzymy ją rano zaraz po przebudzeniu, w pozycji leżącej, przed wstaniem z łóżka, przed wykonaniem jakiejkolwiek innej czynności.
            (absolutnie nie w dowolnym momencie dnia!!!!)
            Jeśli kobieta pracuje na zmiany mierzy temperaturę po co najmniej 3h ciągłego snu.
            Nocne wstanie do dziecka czy do ubikacji nie ma znaczenia.

            JAK DŁUGO MIERZYĆ?

            Czas mierzenia w zależności od miejsca pomiaru i termometru. Zwykle rtęciowym 8 minut a elektronicznym do 3 minu (ale to mkwestia posiadanego termometru)

            KOREKTA TEMPERATURY:

            Taką korektę można przeprowadzić jedynie w godzinach 4.00- 11.00. można korektować temperaturę w taki sposób, że

            – odejmuje się 1 kreskę na godzinę (0,1 st. C/h) albo półkreski co 1/2 h (0,05 st. C/pół h) jeśli temperatura była mierzona później niż zwykle

            – dodaje się 1 kreskę na godzinę (0,1 st. C/h) albo półkreski co 1/2 h (0,05 st. C/pół h) jeśli temperatura była mierzona wcześniej niż zwykle

            Mniej niz pół godziny różnicy nie ma znaczenia.

            czyli jeśli codziennie mierzysz temperaturę o 8.00

            A)zmierzyłaś o 7.00 i wyszło ci 36,7 to możesz wpisać +0,1 czyli 36,8
            B)zmierzyłaś o 9.00 i wyszło ci 36,7 to możesz wpisać -0,1 czyli 36,7
            C)zmierzyałaś o 7.30 i wyszło ci 36,7 to możesz wpisać +0,05 czyli 36,75
            D)zmierzyałaś o 8.30 i wyszło ci 36,7 to możesz wpisać -0,05 czyli 36,65

            CO DALEJ?

            Wyniki każdego pomiaru (codziennie rano, zaraz po wstaniu z łóżka) należy zapisywać na karcie tak, że powstaje wykres zmian temperatury.
            Temperaturę notujemy zaraz po zmierzeniu termometrem zwykłym bo jesli trochę poleży, to po czasie temperatura wskazywana może się zmienić. W elektronicznych nei ma takiego problemu, bo pomiar jest pamiętany.
            Jako zakłócenie należy na karcie zaznaczyć: chorobę, stres, podróż, zmianę klimatu, spożyty poprzedniego dnia alkohol itp.

            TEMPERATURA A OWULACJA
            Temperatura podnosi się tuż po owulacji o kilka kresek i aż do miesiączki pozostaje na podwyższonym poziomie. Jeśli przez kilka cykli mierzysz temperaturę rano, tuż przed wstaniem z łóżka, możesz zaobserwować jej comiesięczny niewielki wzrost (o 0,4-0,8 stopnia).
            Temperatura ciała kobiety podnosi się zaraz po owulacji i na podwyższonym poziomie pozostaje przez około dwa tygodnie.

            TEMPERATURA A CIĄŻA

            Jeśli zaszłaś w ciążę, temperatura pozostanie podwyższona, jeśli nie – spadnie do poprzedniej wartości na początku krwawienia miesiączkowego.

            podwyższonym poziomie pozostaje przez około dwa tygodnie.

            TEMPERATURA A MIESIĄCZKA

            po okresie podwyższonej temperatury jej spadek w II połowie cyklu zwiastuje nadejście okresu

            ZALETY

            – Metoda dla stałych partnerów będących w ustabilizowanych związkach.

            WADY

            Metody tej nie można stosować:

            – w okresie poporodowym,
            – w czasie karmienia piersią,
            – podczas przeziębienia,
            – gdy kobieta jest zmęczona,
            – w czasie chorób z gorączką,
            – po nieprzespanej nocy,
            – u bardzo młodych kobiet przed zakończeniem okresu pokwitania,
            – w okresie pokwitania.

            • Fajnie, że przeniosłaś, będzie łatwiej znaleźć nowym dziewczynom na forum… w ogóle ten temat powinien być pierwszym przeczytanym, rozwiewa wiele wątpliwości, odpowiada na wiele pytań. No i ciekawy jest ten artykuł.

              • Popieram Kamila świetny artykuł. I teraz łatwiej będzie do niego zajrzeć, szczególnie nowym na forum osobom.

                • Myślę, że warto ten wątek podpiąć.

                  • Zamieszczone przez Słoneczko2009
                    5 dni przed tym skokiem temperatury i 4 dni po nim to okres zalecanej wstrzemięźliwości w kontaktach seksualnych.

                    no to się Wam najbardziej przyda!!!!!! 😀

                    • Bardzo dużo przydatnych info na pewno wiele osób skorzysta 😀

                      • Dzięki słoneczko za te wszystkie informacje 🙂 dobra robota 😉

                        • Zamieszczone przez paszula

                          no to się Wam najbardziej przyda!!!!!! 😀

                          A MI SIĘ WYDAWAŁO, ŻE TO WŁAŚNIE JEST TEN OKRES PŁODNY

                          • OJ SORKI PASZULKA MIAŁAM ZACYTOWAC TAMTĄ WYPOWIEDŹ

                            • Zamieszczone przez Słoneczko2009
                              Normy beta-HCG

                              Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę
                              w zależności od dnia stosunku
                              dzień 0 oznacza owulację

                              -5 0%
                              -4 11%
                              -3 15%
                              -2 20%
                              -1 26%
                              0 15%
                              1 9%
                              2 5%
                              3 0%

                              Współzycie seksualne a prawdopodobieństwo ciąży

                              Badania opublikowane w amerykańskim czasopiśmie medycznym New England Journal of Medicine wykazały bowiem, że najczęściej do poczęcia dochodzi w wyniku współżycia mającego miejsce w dzień owulacji (39,6 % poczęć), dzień przed owulacją (25,6% poczęć) oraz dwa dni przed owulacją (11,2%). Codzienne współżycie podnosi prawdopodobieństwo poczęcia do 37% (przy współżyciu co drugi dzień wskaźnik ten wynosi 33%).

                              Zbliżenie pod koniec trwania objawu śluzu płodnego, gdy jest on najbardziej rozciągliwy i obfity lub gdy jest najmocniejsze odczucie mokrości; czasami (według badań hormonalnych) dniem jajeczkowania jest pierwszy dzień wysychania śluzu po dniu szczytu, a niekiedy owulację sygnalizuje jednodniowy spadek temperatury, poprzedzony kilkudniową obecnością śluzu płodnego, dlatego współżycie rano w takim dniu spadku temperatury może być bliskie owulacji.

                              Również pierwsza podwyższona poranna temperatura (po dniach ze śluzem i dniach z temperaturą niższą) może wystąpić w kilkugodzinnym odstępie od jajeczkowania – współżycie rano w tym dniu może być również bliskie owulacji.

                              Badania wykazały też, że dzień owulacji przeważnie wypada w bardzo bliskim sąsiedztwie dnia szczytu śluzu. Warto także nauczyć się obserwacji zmian w szyjce macicy – jej uniesienie się, miękkość i otwarcie są bardzo wiarygodnymi sygnałami zbliżającej się owulacji.

                              WSPARCIE FARMAKOLOGICZNE STARACZEK

                              Dla kobiety:
                              1 X 1 wit.E w dawce 200mg
                              1×1 kwas foliowy w dawce 5 mg ( na receptę)

                              Dla meżczyzny:
                              2×1 wit.E w dawce 200mg
                              1×1 Salfazin
                              2×2 Folik w dawce 0,4 mg

                              1. Często nawala mi myślenie logiczne, ale czy podane statystyki nie przeczą sobie? Kolumnowa mówi, że dzień owulacji, to 15%, a najwięcej dzień przed, bo aż 26% ale z drugiej strony, że najwięcej poczęć jest w dniu owulacji

                              2. Również pierwsza podwyższona poranna temperatura (po dniach ze śluzem i dniach z temperaturą niższą) może wystąpić w kilkugodzinnym odstępie od jajeczkowania – współżycie rano w tym dniu może być również bliskie owulacji.

                              Ale odstępie, w którą stronę? Bo ja już nie wiem nic. Niektóre źródła podają, że owulacja jest w ostatnim dniu niskich temperatur, inne, że w pierwszym dniu wysokich temperatur. Jeśli jest w pierwszym dniu wysokich, to dlaczego FF zaznacza na wykresach ostatni dzień niskich jako termin owulacji?

                              3. Czy z końcówki mam rozumieć, że M. mam też podawać folik?

                              • ciążą??

                                słuchajcie mam jeszcze jedno pytanie dnia 24.11. kochalam sie z moim chlopakiem i on skonczyl we mnie dnia 1.12. dostalam okres i strasznie mnie brzuch bolal przez 3 dni gdzie zawsze bolal mnie przez pierwszy dzien okresu okres trwal do dnia 10.12. do rana i byl to skapy okres gdzie zawsze musialam z 3-4 razy zmieniac podpaske teraz tylko raz dziennie i od dnia 7.12 strasznie zaczol mnie bolec ponownie brzuch i piersi jak bym miala znowu dostac okres i dnia 10.12 wieczorem dostalam drugi okres i teraz to tylko lekkie plamienie co to moze oznaczac dodatkowo ostatnio wypilam male piwo i sie upilam gdzie nigdy tak nie mialam nawet w slabszych dniach i to powtorzylo sie jeszcze 3 razy. Dodam ze jeszcze nigdy nie bylam w ciazy i prosze o pomoc a nie glupie komentarze

                                • Też miewam przerwy w okresie, więc to raczej nie drugi okres u Ciebie.
                                  Jeśli masz wątpliwości czy jesteś w ciąży kup czuły test ciążowy (10 mIU/ml)
                                  Kiedy miałaś pierwszy dzień poprzedniego cyklu tzn tego, który się skończył 1.12?

                                  • tak to byl pierwszy dzien i nigdy nie mialam tak to jest pierwszy raz a miesiaczke mam juz z chyba 9 lat i strasznien mam napiety brzuch

                                    • To zapytam inaczej… w którym dniu cyklu dostałaś okres tego 1 grudnia? 🙂

                                      • Dziewczyny ponieważ Słoneczko zrobiła super robotę z tymi całymi objawami, nie można by tego gdzieś przykleić??

                                        Tam jest wszystko o co dziewczyna może na początku zapytać.

                                        • Ja bym proponowała umieścić link w Vademecum… ale wg uznania 🙂

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Objawy Ciąży POMOCNE WARTO PRZECZYTAĆ + fotki

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general