“Lalka” – najważniejsze motywy literackie z powieści Prusa. Z tą napiszesz (prawie) każde wypracowanie maturalne!

“Lalka” Bolesława Prusa to prawdopodobnie jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury polskiej. A z pewnością jedno z najistotniejszych w kontekście matury. Ze względu na swoją obszerność i liczbę wątków powieść jest w zasadzie skarbnicą motywów, które można wykorzystać w niemal każdym temacie wypracowania maturalnego. Jakie zagadnienia warto sobie przypomnieć? Jakie są konteksty w “Lalce”? “Lalka” – motywy, przykłady i wątki, które trzeba znać!

Najważniejsze motywy w “Lalce”

Motywy literackie w “Lalce” dotyczą wielu rozmaitych zagadnień – od miłości, cierpienia i samotności jednostki, aż po problemy społeczne, kulturowe i zagrożenia związane z nową sytuacją historyczno-gospodarczą. Dobra znajomość nie tylko najważniejszych wątków powieści, ale także szczegółów mogą się okazać już połową sukcesu na maturze.

Ważne motywy w “Lalce” do rozprawki:

 1. Motyw pracy w “Lalce”: Wokulski ciężko pracuje na swój sukces, najpierw jako młody chłopak zarabia pieniądze i jednocześnie przygotowuje się do egzaminów do Szkoły Głównej. Jego starania popłacają, ponieważ odnosi sukces i zaczyna wymarzone studia. Po powrocie z Syberii z zesłania również nie próżnuje i ciężko pracuje w sklepie Minclów, a później gdy przejmuje majątek po żonie (Małgorzacie Miclowej) i zakochuje się w Izabeli, jedzie do Bułgarii, aby zajmować się dostawami żywności dla wojska. Pracuje tam niemal dzień i noc bez wytchnienia, aby pomnożyć majątek.
  • Człowiekiem pracy w “Lalce” jest również Ignacy Rzecki, całe życie poświęca pracy w sklepie, z wielką powagą podchodzi do swoich obowiązków, uczciwie opiekuje się biznesem Wokulskiego, gdy ten wyjeżdża, najpierw na wojnę, a później do Paryża. Mieszka w małym pokoiku przy sklepie, a za ladą spędza całe dnie, a czasem nawet pojawia się w sklepie w niedzielę, aby udekorować witrynę na kolejny tydzień.
 2. Motyw podróży w “Lalce” – podróże w powieści podróże odzwierciedlają różne aspekty życia społecznego; Wokulski podróżuje do Bułgarii i do Paryża w celach zarobkowych, na Syberię wyrusza po tym, jak został zesłany za udział w powstaniu styczniowym; Ochocki pod koniec książki informuje, że wyjeżdża za granicę, aby móc kontynuować swoje badania naukowe. Przedstawiciele wyższych warstw społecznych, arystokraci tacy jak Tomasz Łęcki i jego córka podróżują w celach towarzyskich, dla rozrywki.
 3. Motyw cierpienia w “Lalce” – bohaterem, który cierpi najwięcej w powieści jest oczywiście Stanisław Wokulski. Mężczyzna cierpi przede wszystkim z powodu nieszczęśliwej miłości – kocha on Izabelę Łęcką miłością bardzo intensywną, romantyczną, ale niestety kobieta nie odwzajemnia tych uczuć. Najpierw traktuje go z góry, z pogardą, z czasem zmienia nieco nastawienie, a ostatecznie przyjmuje nawet oświadczyny, ale wkrótce na jaw wychodzi, że zdradza narzeczonego z kuzynem Starskim. Po tym ciosie Wokulski próbuje popełnić samobójstwo, a później pozbywa się wszystkich swoich interesów i znika z miasta (wyjechał lub popełnił samobójstwo, tym razem skutecznie).
 4. Motyw nauki i rozwoju w “Lalce” – w epoce pozytywizmu jednym z najważniejszych społecznych celów był rozwój nauki i rozumowego poznania świata. Dlatego tak wielu ludzi chciało studiować i rozwijać się – wśród nich znalazł się również Stanisław Wokulski, który ukoń­czył Szko­łę Przy­go­to­waw­czą i roz­po­czął na­ukę w Szko­le Głów­nej na wy­dzia­le ma­te­ma­tycz­no-przyrodniczym, swoje naukowe pasje kontynuuje również na zesłaniu na Syberii. Pasjonatem nauki jest również Julian Ochocki, który marzy o skonstruowaniu maszyny latającej. Osoba, która całkowicie poświęca się dla nauki to profesor Geist, który traktowany jest już w środowisku jak dziwak, ponieważ od lat pracuje nad swoim największym wynalazkiem – metalem lżejszym od powietrza.
 5. Motyw idealizmu w “Lalce” – w powieści odnajdujemy trzy pokolenia idealistów: Rzecki jest idealistą politycznym, który wierzy, że ród Napoleonów przywróci w Europie ład; Wokulski to idealista miłości, wierzący w prawdziwą, romantyczną miłość, a Ochocki to idealista nauki. Dwaj pierwsi ponoszą porażkę, ale Ochocki ma szansę zrealizować plany, chociaż musi wyjechać z Polski.

Zobacz: Cechy dramatu szekspirowskiego. Czym charakteryzują się utwory Szekspira? Ta wiedza przyda się na maturze

“Lalka” – motywy literackie do rozprawki

Dokładna znajomość “Lalki” może się naprawdę przydać podczas matury z języka polskiego. Gdy przeanalizuje się tematy z różnych arkusz, również z poprzednich lat, trudno nie zauważyć, że “Lalka” pasuje niemal do każdego.

“Lalka” – pozostałe motywy do matury:

 1. Motyw samotności w “Lalce” – w powieści widzimy wiele przykładów osamotnienia. Samotności doświadcza Wokulski, który czuje się niezrozumiany przez otoczenia (zarówno w młodości, gdy próbował swoich sił na uniwersytecie, jak i później, gdy starał się o rękę Łęckiej). Do szczęścia brakuje mu szczerej, prawdziwej miłości ukochanej kobiety. Samotny jest także Rzecki, który zupełnie nie pasuje do nowych czasów, nie umie odnaleźć się w kapitalistycznej rzeczywistości, w której idealizm został zastąpiony przez pieniądze, naiwnie wierzy w powrót do władzy potomków Napoleona, nigdy się nie ożenił, wydaje się, że żyje tylko pracą i życiem Wokulskiego.
 2. “Lalka” – motyw miasta – Warszawa w powieści ma dwie twarze: jedna to salony, bale, Łazienki i trakt królewski, czyli życie pełne luksusu i przepychu arystokratycznych rodzin, a druga: Powiśle i Nalewki – dzielnice biedy, gdzie mnożą się choroby, nędza, a najbiedniejsi są pozostawieni sami sobie, bez perspektyw na poprawę.
 3. Motyw buntu w “Lalce” – klasycznego motywu buntu nie znajdziemy w “Lalce”, ale pewnym jego przejawem z pewnością będzie udział Wokulskiego w powstaniu styczniowym, a także chęć podjęcia studiów w Szkole Głównej wbrew przeciwnościom (brak pieniędzy, brak odpowiedniego przygotowania, drwiny otoczenia).
 4. Motyw przyjaźni w “Lalce” – przykładem najsilniejszej przyjaźni w powieści jest relacja Wokulskiego z Rzeckim. Stary subiekt dba o interesy Wokulskiego jak o własne, chciałby, aby Stachowi układało się jak najlepiej – pragnie, żeby ożenił się ze Stawską i założył szczęśliwą rodzinę.

Sprawdź: Najważniejsze lektury do matury 2024. Te 9 utworów musisz znać, jeśli marzysz o pozytywnym wyniku

Czytelnicy pytają o najważniejsze motywy “Lalka”

Jakie są motywy w “Lalce”?

Motyw przyjaźni, cierpienia, patriotyzmu, nauki, pracy, marzeń, podziałów społecznych, miasta, idealizmu itd/

Praca u podstaw definicja?

Praca na rzecz najniższych warstw społecznych, dzięki której najubożsi będą mieli szansę poprawić swoją sytuację.

Jakie są konteksty do “Lalki”?

Miłość romantyczna (np. na podstawie IV cz. Dziadów), kontekst epoki – pozytywizm i jego postulaty, konteksty społeczne i historyczne – przemiany drugiej połowy XIX wieku: rewolucja przemysłowa, narodziny kapitalizmu, powstanie styczniowe etc.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo