800 plus tylko dla pracujących? Zdania między przyszłymi koalicjantami są podzielone. Część rodziców może stracić świadczenie

Ze względu na wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych czeka nas w najbliższym czasie sporo zmian. Część z nich może dotyczyć przysługujących świadczeń rodzinnych. Okazuje się, że kwestia waloryzacji 500 plus jest przedmiotem konfliktu przyszłej koalicji rządzącej. Być może od stycznia zmienią się zasady przyznawania świadczenia. Czy 800 plus będzie tylko dla pracujących?

Świadczenie 800 plus tylko dla pracujących?

Wiele wskazuje na to, że po 8 latach dojdzie w Polsce do zmiany władzy. Zjednoczona Prawica utraciła parlamentarną większość, a szansę na stworzenie większościowego rządu ma koalicja złożona z ugrupowań opozycyjnych: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy. W związku ze zmianami wielu Polaków zaczęło się obawiać, co dalej ze świadczeniami rodzinnymi, zwłaszcza 500 plus.

Jeszcze przed wyborami rząd przegłosował ustawę, która wprowadza waloryzację programu 500 plus. Od stycznia 2024 rodzice będą otrzymywać na każde dziecko poniżej 18. roku życia 800 zł miesięcznie. Właśnie ta kwestia może jednak okazać się kością niezgody pomiędzy koalicjantami.

Politycy KO i Lewicy podkreślają, że ich ugrupowania nie planują żadnych zmian dotyczących świadczeń rodzinnych. Członkowie Trzeciej Drogi również nie zamierzają wycofywać się z obowiązujących dodatków, ale nie wykluczają zmodyfikowania zasad przyznawania pieniędzy. Być może z czasem przepisy zostaną zmienione i świadczenie będzie trafiało tylko do osób pracujących.

Zobacz: Co czeka polskie rodziny po wyborach? Przypominamy najważniejsze obietnice opozycji

Waloryzacja 500 plus tylko dla pracujących. PSL składa nową propozycję

Propozycję zmian świadczenia 800 plus przedstawił jeden z polityków PSL Miłosz Motyka. W rozmowie z portalem WP.pl przyznał, że świadczenie nie zostanie odebrane, ale być może podwyższony dodatek trafi wyłącznie do rodziców, którzy pracują.

Powinniśmy dążyć do tego, aby 800 plus przysługiwało tylko tym osobom, które pracują, którzy są zatrudnieni, którzy są aktywni zawodowo. polityk PSL Miłosz Motyka

Co ważne, 500 plus obowiązywałoby w dalszym ciągu tak jak dotychczas. Otrzymywaliby je wszyscy rodzice na każde dziecko poniżej 18. roku życia, jedynie podwyżka o 300 złotych przysługiwałaby osobom pracującym. Polityk zaznaczył, że podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w innych krajach w Europie.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo