To imię o królewskim rodowodzie. Szlacheckie, a ma je tylko 7 dziewczynek

To imię dla dziewczynki w 2022 roku dostało zaledwie 7 dziewczynek. Męski odpowiednik cieszy się za to większą, choć wciąż niewielką, popularnością. W 2022 roku dostało je 149 chłopców.

Szlacheckie imię zapomniane

Ludwika to imię, którego korzenie sięgają już czasów Polski szlacheckiej. Większą popularnością cieszył się męski odpowiednik tego imienia pochodzenia germańskiego, czyli Ludwik, oznaczające “męstwo w bitwie”. Wśród polskich królów to imię cieszyło się dużym uznaniem, jednak nie jest znane tylko w kręgach polskich.

Sprawdź: To imię dla dziewczynki błyskawicznie zyskuje popularność. Jest niezwykle eleganckie i klasyczne

Innym odpowiednikiem imienia Ludwik, nieco bardziej obecnie popularne, jest Luiza. Aczkolwiek to imię wciąż pozostaje w czołówce najchętniej wybieranych imion dla dziewczynek. Ludwika za to łączy w sobie tradycję z nowoczesnością i można stworzyć od niej mnóstwo pięknych zdrobnień, np.

Ludwisia, Ludka, Ludzia, Ludwinia, Lusia, Wika, Wisia, Wikunia

Osoby o imieniu Ludwika

Osoba o imieniu Ludwika jest mądra i odważna w wyrażaniu swoich poglądów. Jest wrażliwa, a jednocześnie niezależna, więc zawsze można liczyć na jej szczerość. Potrafi dostrzec u innych to, czego nie widzą pozostali, dlatego świetnie dobiera sobie ludzi. Wie, kogo musi unikać, a z kim może nawiązać głębszą znajomość.

Sprawdź: To wyjątkowe imię oznacza “deszcz”. W Polsce nosi je tylko 10 kobiet

Relacje z bliskimi są dla niej jedynymi z najważniejszych wartości w życiu. Jest dla nich pomocna, wspierająca i dba o dobre relacje. Jest również skora do poświęceń, dlatego doskonale sprawdzi się w zawodach społecznych, niosących pomoc innym, np. sędzia, psycholog, psychiatra.

Jako partnerka Ludwika jest bardzo zmysłowa, czuła i oddana. Ludwiki nie lubią być w centrum uwagi, dlatego też wolą, aby to partner otaczał opieką i grał główną rolę.

Sławne osoby o imieniu Ludwika

Sław od średniowiecza do teraźniejszości o tym pięknym, szlacheckim imieniu nie brakuje. Warto wspomnieć też o dwóch patronkach tego imienia, świętej Ludwice Sabaudzkiej i świętej Ludwiki de Marillac.

Sprawdź: Najpiękniejsze greckie imiona żeńskie. Jedno znów króluje w rankingu, a kolejne coraz bardziej podbijają serca rodziców

Na polskim gruncie możemy mówić między innymi o Ludwice Marii Gonzaga, Ludwice Śniadeckiej. Za to w Europie znane Ludwiki to oczywiście Ludwika Windsor, Ludwika Burbon czy Ludwika Orleańska.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo