2 owulacje w jednym cyklu – czy to możliwe? To mówią specjaliści

Podręcznikowy cykl owulacyjny zakłada, że dochodzi w jego trakcie do owulacji, w trakcie której kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę. Okazuje się jednak, że tej reguły zdarzają się pewne odstępstwa. Jeśli gospodarka hormonalna w organizmie nie pracuje prawidłowo, może się zdarzyć, że dojdzie do podwójnego jajeczkowania. Jak to możliwe i czy powinno budzić niepokój? 2 owulacje w jednym cyklu – jakie konsekwencje mogą za sobą nieść? Sprawdź, co na ten temat mówią specjaliści.

2 owulacje w jednym cyklu

Owulacja to dość skomplikowany i złożony proces, który zazwyczaj – zgodnie z podręcznikowymi normami – występuje u kobiety raz w ciągu cyklu menstruacyjnego. Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo, pod wpływem działania hormonów co miesiąc w pęcherzyku Graafa dojrzewa jedna komórka jajowa, która następnie zostaje z niego uwolniona i przemieszcza się do jajowodu. Tam dochodzi do ewentualnego zapłodnienia.

Termin owulacji trudno jest jednoznacznie określić i może się zdarzyć, że w każdym cyklu wypadnie ona nieco inaczej. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna dla każdej kobiety. Najczęściej specjaliści ustalają moment jajeczkowania na ok. 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki. Wiadomo jednak, że nie wszystkie cykle są sobie równe i często dochodzi do drobnych przesunięć menstruacji – co jest oczywiście zupełnie normalne, ale utrudnia jednoznaczne wskazanie, kiedy pojawi się jajeczko. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą w tym pomóc. W okolicy owulacji kobieta może obserwować u siebie m.in. wzrost temperatury ciała, a także zmianę konsystencji i koloru śluzu wydzielanego przez pochwę – staje się on bardziej obfity, przezroczysty, lepki i rozciągliwy. Niektórym kobietom w momencie jajeczkowania towarzyszy również ból któregoś z jajników, a na skórze mogą pojawiać się zmiany trądzikowe.

W podręcznikowym przebiegu cyklu menstruacyjnego owulacja występuje tylko raz. Czasami może jednak dojść do pewnego odstępstwa od tej normy. Zdarzają się cykle bezowulacyjne, a innym razem takie, w czasie których w jajowodach pojawią się dwa jajeczka. Podwójne jajeczkowanie nie jest jednak zazwyczaj powodem do niepokoju, nie jest to bowiem stan chorobowy czy niebezpiecznie odbiegający od standardów. Najczęściej 2 owulacje w jednym cyklu zdarzają się jednocześnie, ale niekiedy może wystąpić między nimi kilka dni odstępu.

Zobacz: Dodatkowe 500 złotych na dziecko niedługo traci ważność. Pamiętaj, by skorzystać w terminie

Podwójna owulacja w jednym cyklu przyczyny

Każda miesiączkująca kobieta z reguły doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pewne zaburzenia cyklu zdarzają się od czasu do czasu z różnych powodów i nie jest to nic niespotykanego. Wszystko zależy od działania hormonów, które może zmieniać się pod wpływem czynników fizycznych, psychicznych czy emocjonalnych. Na przebieg cyklu może oddziaływać np. stres czy intensywne uprawianie sportu, a także zmęczenie, nieodpowiednie odżywianie czy niewysypianie się – wszystko to może zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu. U niektórych kobiet pojawianie się podwójnej owulacji może mieć także podłoże genetyczne.

Owulacja 2 razy w cyklu może zdarzyć się także u kobiet, które przyjmują leki do leczenia niepłodności. Silna dawka hormonów może powodować taki skutek.

Sprawdź: Powiedziała szefowi, że jest w ciąży. Nie do wiary co odpowiedział!

Podwójna owulacja – objawy

Podwójnej owulacji w zasadzie nie sposób samodzielnie odróżnić od tej typowej, pojedynczej. Kobieta może jedynie zwracać uwagę na delikatne symptomy i znaki, które wskazują, że w organizmie dochodzi do intensywnego działania hormonów. Nie u wszystkich jednak wyglądają one tak samo, nie zawsze są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Do najczęstszych objawów owulacji w ogóle należy:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • przezroczysty, rozciągliwy i obfity śluz szyjkowy,
  • ból w okolicach jajników,
  • zwiększone libido.

Zobacz: Dała na komunię 200 złotych i łańcuszek. To, co powiedziała rodzina wywołało szok

Owulacja tylko z jednego jajnika

Zgodnie z wiedzą książkową owulacja następuje naprzemiennie, co oznacza, że raz jajeczko uwalniane jest z lewego jajnika, a raz z prawego. Nie jest to jednak reguła. Zdarza się, że komórki jajowe produkuje tylko jeden jajnik, a pod wpływem nieregularnej pracy hormonów istnieje prawdopodobieństwo, że w jednym cyklu uwolni się po jednym jajeczku z każdego jajnika.

Sprawdź: Bon turystyczny 2022. To już ostatnie chwile na skorzystanie! Oto lista najpopularniejszych atrakcji

Rodzice pytają o dwie owulacje w cyklu

Dwie owulacje w odstępie tygodnia – czy to możliwe?

Tak, z powodu zaburzenia racy hormonów wywołanego np. czynnikami stresowymi, zmęczeniem lub przyjmowaniem konkretnych leków, może dojść do podwójnej owulacji w jednym cyklu.

Dwa pęcherzyki – jaka szansa na ciążę?

Dwie komórki jajowe uwolnione w jednym cyklu mogą doprowadzić do ciąży bliźniaczej, dwujajowej.

Owulacja z dwóch jajników? Forum

Zgodnie z wiedzą książkową co miesiąc jajeczko uwalniane jest z innego jajnika – naprzemiennie. Nie jest to jednak reguła. Może się zdarzyć, że w ramach jednego cyklu z oby jajników uwolni się po jednym jajeczku.

Ile komórek jajowych w jednym cyklu?

Standardowo w każdym cyklu z jajnika uwalniana jest jedna komórka jajowa. Pod wpływem działania hormonów może jednak dojść do podwójnej owulacji.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo