USG bioderek u niemowląt

USG bioderek to jedno z najważniejszych badań, które przeprowadza się w pierwszych tygodniach życia naszej nowonarodzonej pociechy. Dzięki niemu lekarz jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju kości udowej, jej kieszeni oraz struktury kośćca. Szybko wykryte wady dają się całkowicie wyleczyć. Podpowiadamy, kiedy wykonać pierwsze USG bioderek u noworodka, w którym tygodniu badanie powtórzyć oraz na czym dokładnie polega badanie bioderek u niemowląt!

USG bioderek u niemowląt – jak wygląda badanie bioderek?

USG stawów biodrowych to jedno z najważniejszych badań wykonywanych u maluchów. Pozwala ono w szybki sposób wykryć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju stawów, co umożliwia ich całkowite skorygowanie. Kontrola bioderek obejmuje:

  • badanie kości udowej, jej budowy anatomicznej
  • badanie kieszeni kości udowej,
  • badanie struktury kośćca.

Dzięki badaniu można szybko wykryć dysplazję stawów biodrowych, która jest jedną z najcięższych wad wrodzonych. Nieleczona może prowadzić do utykania oraz zmian zwyrodnieniowych w okolicach bioder u dorosłych.

Kontrola stawów biodrowych u niemowląt nie wymaga żadnych konkretnych przygotowań. Do lekarza przychodzi się na podstawie skierowania lekarza lub wcześniejszej rejestracji. Podczas pobytu w gabinecie maluch powinien zostać rozebrany z ciuszków oraz pozbawiony pieluchy. Małego pacjenta kładzie się na stole – w uzależnieniu od zaleceń lekarza – na pleckach lub na boku.

USG bioderek obejmuje obydwa ze stawów biodrowych. Na skórze malca rozsmarowuje się żel, który sprzyja przekazowi fal dźwiękowych emitowanych przez sondę. Tę przykłada się pod różnymi kątami.

Całe badanie nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Kiedy podczas niego zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, należy skierować małego pacjenta ku dalszej diagnostyce.

Badanie wykonuje się bezpłatnie w ramach ubezpieczenia w przychodniach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

USG bioderek – jak się przygotować?

Do wykonania USG bioderek nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Badanie jest krótkie i całkowicie bezbolesne. Nie występują żadne przeciwwskazania dla jego wykonywania. Po przyjściu na umówioną wizytę, malucha rozbiera się, zdejmuje mu pieluchę i kładzie na stole. Warto jednak, aby dziecko było w tym czasie wyspane i najedzone, aby badanie mogło przebiec w jak najbardziej spokojnej atmosferze. Należy mieć na uwadze, że dzieci bardzo różnie zachowują się podczas badania – jedne są radosne, inne bardzo płaczliwe.

Badanie powinno być wykonywane w sposób profilaktyczny co najmniej trzy razy do momentu, kiedy dziecko nie zacznie samodzielnie i płynnie chodzić. U dzieci, w których wykryto jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie stawów lub kości, badanie wykonuje się znacznie częściej.

Warto mieć na uwadze, że podczas wykonywania badania lekarz będzie nas pytał, czy do tej pory nie zauważyliśmy u naszej pociechy żadnych niepokojących sygnałów świadczących o nieprawidłowym rozwoju stawów i kośćca.
Po badaniu ortopeda udzieli wszelkich niezbędnych wskazówek na temat tego, jak rodzice mogą wspomóc rozwój stawów swojej pociechy, w jaki sposób prawidłowo ją przewijać i jakie czynności wspomagające wykonywać.

Wczesne zgłoszenie wszelkich niepokojących objawów, takich jak: odgłosy wydawane podczas poruszania biodrami u dziecka, brak umiejętności poruszania biodrami na zewnątrz, nierówno długość nóżek, nierównomierna ich budowa lub niewłaściwe stawianie kroków, powinny natychmiast być konsultowane z lekarzem, aby w te sposób móc szybko skorygować przyczynę problemu oraz podjąć właściwe leczenie.

USG bioderek – interpretacja wyników

Wyniki USG bioderek u noworodków zapisuje się w skali Grafa. Wykorzystuje ona cztery typy diagnozy:

  • typ I – wynik badania jest pomyślny, bioderka rozwijają się w sposób prawidłowy,
  • typ II – bioderka fizjologicznie niedojrzałe,
  • typ III – bioderka dysplastyczne, które wymagają dalszej diagnozy i leczenia,
  • typ IV – bioderka dysplastyczne, które wymagają dalszej diagnozy i leczenia.

USG bioderek może otrzymać wynik w zapisie na przykład: I a, I b, II a, II b, etc. Te odnoszą się w sposób szczegółowy do ewentualnie występujących odchyleń od normy w budowie stawów naszej pociechy.

Kiedy wykonać pierwsze i drugie USG bioderek?

Rodzice, najczęściej ci, którzy wydali na świat dopiero pierwsze potomstwo, często zastanawiają się, kiedy badanie bioderek należałoby wykonać oraz kiedy je powtórzyć?

W przypadku dzieci, u których zaraz po narodzinach neonatolog nie wykrył żadnych nieprawidłowości, badanie USG bioderek należałoby powtórzyć trzy lub cztery razy. O konkretnej ilości odwiedzin w przychodni ostatecznie decyduje lekarz. Badania należy powielać, ponieważ, biodra u małych dzieci cechują się wysoką plastycznością oraz dynamicznie zachodzącymi zmianami w ich budowie. Jest to ściśle związane z szybkim procesem wzrostu.

Pierwsza wizyta kontrolna u ortopedy, podczas której wykonane zostanie badanie USG noworodka powinna odbyć się najwcześniej w szóstym, a najpóźniej w dwunastym tygodniu jego życia. Po raz drugi bioderka bada się najczęściej po upływie trzeciego miesiąca życia. Trzecia wizyta u lekarza ma miejsce, kiedy nasza pociecha zacznie stawiać pierwsze kroki.

W razie pojawiania się w stawach dziecka jakichkolwiek dysfunkcji, możemy się spodziewać, że badanie będzie trzeba wykonywać nieco częściej. Podjęcie szybkiego leczenia bardzo często pozwala całkowicie wyeliminować problem.

Warto podkreślić, iż od strony medycznej nie występują żadne przeciwwskazania dla wykonania badania USG bioderek u noworodka oraz starszych dzieci. Nie wiąże się ono z żadnymi potencjalnymi zagrożeniami oraz powikłaniami.

Rodzice pytają o USG bioderek u niemowląt:

Ile razy należy wybrać się do ortopedy z niemowlakiem?

Stan bioderek niemowlęcia po raz pierwszy oceniany jest zaraz po narodzinach dziecka. Kolejno powinien go sprawdzać lekarz pediatra każdorazowo przy wizytach kontrolnych. Niezwykle ważnym badaniem w tym zakresie jest USG stawów biodrowych. Pozwala ono określić budowę wewnętrznej struktury biodra, kości udowej, jak również jej kieszeni. Ma to duże znaczenie, gdyż umożliwia wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i wad rozwojowych.

Kiedy robić USG bioderek? Pierwsza wizyta u lekarza powinna się odbyć pomiędzy szóstym a dwunastym tygodniem życia. Kolejna w okolicach trzeciego miesiąca. Natomiast trzecia, kiedy dziecko zacznie chodzić. Kiedy w stawach biodrowych dziecka wykryje się dysfunkcje, badania będą musiały być przeprowadzane częściej. Ostateczną decyzję w sprawie ilości oraz częstotliwości wykonywania USG u dziecka powinien podjąć lekarz.

Czy konieczne jest wykonanie USG bioderek?

USG bioderek u dziecka pozwala określić, czy ich rozwój i wzrost przebiegają w sposób pomyślny. Badanie daje obraz struktury biodra, kości udowej oraz jej kieszeni. To jedno z najważniejszych badań w pierwszych tygodniach życia naszej pociechy. Dzięki niemu jesteśmy w stanie szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i podjąć szybkie działanie w celu ich eliminacji.

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo