500+na pierwsze dziecko 2019. Zmiany w programie 500 Plus! Zmieni się kryterium dochodowe

500+ na pierwsze dziecko miało być celem na 2019 rok. Już wiemy, że nie ma na to szans, jednak minister Rafalska zapowiada inne zmiany w Programie 500 Plus w 2019 roku.  Podniesione zostanie kryterium dochodowe przy wnioskach o wypłatę 500+ na pierwsze dziecko.

500+ na pierwsze dziecko od 2019?

Jak większość z nas pamięta podczas jednego z wystąpień wicepremier Beata Szydło zapewniała, że to rodzina jest symbolem Polski i to taka, która może godnie żyć. Wiceminister widziała też pewne szanse na wprowadzenie 500+ na pierwsze dziecko od 2019 roku. W minionym, 2018 roku, miało być to niemożliwe ze względu na zatwierdzony już budżet.

Obecnie warunki przyznawania 500 zł na pierwsze dziecko i jedynaków pozostają niezmienione:

  • świadczenie otrzymują te rodziny, których dochód netto na osobę jest nie większy niż 800 zł
  • w przypadku rodzin z dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością jest to kwota 1200 zł.

Rząd zastanawia się jednak nad wprowadzeniem zmian w programie 500 Plus w 2019. Mają dotyczyć kryterium dochodowego przy 500+ na pierwsze dziecko.

Zmiana kryterium dochodowego przy 500+ na pierwsze dziecko

Jako pierwszy zmiany w programie 500 Plus w 2019 zapowiedział premier. W wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia potwierdziła je również minister Rafalska, według której kryterium dochodowe przy 500+ na pierwsze dziecko miałoby wzrosnąć co najmniej o 100 zł.

“Dla mnie punktem wyjścia jest wzrost co najmniej o kwotę 100 zł. Ostatecznie jaka to będzie kwota dowiemy się wkrótce, bo taki projekt będzie lada moment wpisany do prac Rady Ministrów i będzie procedowany. Uzgodnię to jeszcze z premierem i z panią minister Czerwińską. Na pewno powinien to być wzrost wyższy niż 100 zł” – powiedziała Rafalska podczas rozmowy w Polskim Radiu.

Zdaniem minister Rafalskiej taka zmiana jest normą w przypadku świadczeń.

“Ponieważ jest to podniesienie kryterium dochodowego po okresie trzyletnim, czyli takim normalnym okresie weryfikacyjnym, który jest stosowany przy wielu innych świadczeniach, to ono nie może być na tyle nieistotne, żeby za chwileczkę powodowało to, że wzrost minimalnego świadczenia w kolejnym roku ograniczy dostęp do korzystania ze świadczenia wychowawczego Rodzina 500+” – tłumaczyła minister.

Projekt lada chwila zostanie wpisany do prac Rady Ministrów. Zapewne również wtedy dowiemy się, jak zmiana kryteriów 500+ na pierwsze dziecko w 2019 r. wpłynie na budżety polskich rodzin.

Zobacz: PiS zapowiada 500 Plus na 1 dziecko od 2019 roku!

[Jak pierwsza na ten temat napisała Gazeta Prawna]

Dodaj komentarz

500+

500+ na dziecko a opieka naprzemienna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozpatrzył sprawę ojca, który złożył skargę po nieotrzymaniu świadczenia 500+. Mężczyzna opiekuje się synem na przemian z byłą partnerką. WSA postanowił nie przyznać dofinansowania ojcu....

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general