Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Gdy mówi się o możliwości zajścia w ciążę w dni niepłodne, zwykle zwraca się uwagę na to, że mamy do czynienia ze stosunkowo niewielkimi szansami. Niemal nigdy jednak nie zetkniemy się z informacją o tym, że szanse te są zerowe. Medycyna zna przypadki zajścia w ciążę niemal na każdym etapie cyklu menstruacyjnego, warto więc przyjrzeć się bliżej takim mniej typowym zjawiskom.

Zajście w ciążę w dni płodne

Tak naprawdę, z medycznego punktu widzenia, można mówić o możliwości zajścia w ciążę przez kobietę tak długo, jak długo ona sama miesiączkuje. Oczywiście, należy mieć na uwadze to, że nie w każdym momencie cyklu szanse na tosą jednakowo duże. Aby planowanie rodziny było łatwiejsze, mówi się więc o dniach płodnych oraz dniach niepłodnych.

Już na tym etapie natrafiamy więc na pułapkę, która dla wielu kobiet jest trudna do pokonania. Jeśli bowiem mamy tak czytelny podział, czy nie można bezpiecznie założyć, że prawdopodobieństwo zajścia w ciąże w dni płodne jest o wiele większe niż w pozostałych dniach cyklu? Na to przecież wskazuje ich nazwa. Aby lepiej zrozumieć poziom skomplikowania analizowanego tu zagadnienia (a tym samym również specyfikę starań o dziecko, które często kończą się niepowodzeniem nawet pomimo braku zdiagnozowanych medycznych przeciwwskazań), konieczne jest wspomnienie o owulacji.

Termin ten jest stosowany, aby opisać moment, w którym komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka jajnikowego, a tym samym – jest gotowa do połączenia się z plemnikiem. Właśnie moment takiego połączenia jest określany jako zapłodnienie. Jeśli cykle są prawidłowe, z owulacją mamy do czynienia mniej więcej w połowie cyklu. Dysponując już takimi, podstawowymi danymi na temat owulacji, łatwo można określić, że pary starające się o dziecko powinny zintensyfikować swoje wysiłki właśnie w dniach, w których zachodzi owulacja. Zdecydowana większość innych dni cyklu to dni niepłodne.

Poznaj: Objawy dni niepłodnych

Dni niepłodne a ciąża

Termin dni niepłodne, którym posługujemy się na co dzień, jest dość szeroki. Mianem tym określa się dni, które poprzedzają owulację, a także te, które następują po niej. I już na tym etapie okazuje się, że niemal każda kobieta ma nieco inną liczbę dni płodnych oraz niepłodnych. Wpływa na to wiele czynników, mylą się przy tym osoby przeświadczone o tym, że do głosu dochodzą przede wszystkim nieprawidłowości związane z kobiecym zdrowiem. Ciąża w dni niepłodne jest możliwa choćby dlatego, że nie każda kobieta ma tak samo długi cykl menstruacyjny, wyliczenia aktualne dla pewnej ich grupy nie są więc aktualne w przypadku innej. Co do zasady, jeśli kobieta ma krótki cykl, automatycznie mniej ma dni niepłodnych. Jest to przy tym nie jedyna, ale jedna z wielu zależności, z istnienia których należy zdawać sobie sprawę.

Ciąża w dni niepłodne?

Nasza wiedza na temat zależności pomiędzy owulacją i możliwością zajścia w ciążę, zwykle jest dość ograniczona. Warto więc przypomnieć, że dni płodne obejmują przeważnie cztery dni przed owulacją, a także dwa kolejne, które następują już po niej. Wynika to przede wszystkim z tego, że sama komórka jajowa wcale nie traci możliwości zapłodnienia natychmiast po uwolnieniu się z jajnika. Zwykle może dojść do niego nawet po dwudziestu czterech godzinach od tego momentu. Niektóre kobiety zastanawiające się nad tym, czy po dniach płodnych można zajść w ciążę, nie są więc nawet świadome tego, że w rzeczywistości ich dni płodne nadal trwają.

Żywotność komórki jajowej to bardzo ważny czynnik, z całą pewnością jednak nie jest on jedynym, który decyduje o zapłodnieniu. W tym miejscu konieczne jest zatem wspomnienie o żywotności plemników. Jeśli znajdą się one w kobiecych drogach rodnych, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że pozostaną tam od trzech do nawet pięciu dni. Ilość dni płodnych waha się więc także dlatego, że różny jest potencjał partnerów kobiet, które starają się o dziecko.

Czy żywotność plemników może być więc powodem zajścia w ciążę w dni niepłodne? Okazuje się, że istnieje taka zależność zwłaszcza, że podany przedział czasowy jest przede wszystkim przeciętną. I choć mamy do czynienia z plemnikami mniej aktywnymi, znane są przypadki i takich, które potrafią przebywać w kobiecym organizmie znacznie dłużej niż wskazywałyby na to statystyki. Kobieta współżyje więc w dniach, które z dużym prawdopodobieństwem określa jako bezpłodne, a jednak zachodzi w ciążę.

Zobacz: Kalendarz dni płodnych i niepłodnych

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne ze względu na inne czynniki?

Zastanawiając się nad tym, czy można zajść w ciążę w dni niepłodne, należy brać pod uwagę i to, że określenie tego, które dni można rzeczywiście uznać za płodne, a które nie, może być zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym niż wydaje się to wielu kobietom. Szacunki mogą być dokładniejsze, jeśli pod uwagę bierzemy czynniki takie, jak choćby zmiany śluzu pochwowego oraz zmiany zachodzące w temperaturze ciała. Nawet najbardziej skrupulatne wyliczenia
nie są nam jednak w stanie dać całkowitej pewności. Już niewielkie zmiany w długości cyklu mogą wprowadzić zamieszanie w istotny sposób wpływając na niedoskonałość obliczeń. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się więc, że nie mamy wcale do czynienia z ciążą w dni niepłodne, ale z dniami płodnymi, które jednak nie zostały oszacowane w odpowiedni sposób.

Skąd wiadomo, że to dni niepłodne?

Jeśli będziemy mieć na uwadze to, że kobiecy organizm zachowuje się u każdej osoby nieco inaczej, możemy wymienić pewne cechy charakterystyczne dla dni niepłodnych. Najczęściej można rozpoznać je po tym, że panie nie posiadają wówczas gęstej wydzieliny, niektóre zaś zmagają się nawet z uczuciem suchości. Innymi objawami dni niepłodnych przed okresem są:

  • zwiększony apetyt,
  • obniżone samopoczucie,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • większa niż zazwyczaj niechęć do aktywności fizycznej,
  • obniżone libido.

Należy jednak pamiętać o tym, że podane objawy nie występują u każdej kobiety. Co więcej, nawet ich pojawienie się nie daje stuprocentowej pewności tego, że współżycie w tym czasie nie doprowadzi do zajścia w ciążę, wyjątkowo żywotny plemnik może bowiem „przeczekać” ten moment w drogach rodnych.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo