9 miesięczne dziecko nie ma zębów. Czy opóźnione ząbkowanie to powód do niepokoju?

Ząbkowanie to mocno wyczekiwany przez wszystkich rodziców moment, a jednocześnie prawdopodobnie jedno z najbardziej wymagających wyzwań rodzicielstwa na tak wczesnym etapie. Gdy jednak mijają kolejne miesiące, a pierwsze ząbkowanie wciąż się nie rozpoczyna, rodzice zaczynają się niepokoić i zastanawiają się, dlaczego dziecku nie rosną zęby i czy przyczyna takiego stanu rzeczy może być poważna. Dlaczego 9 miesięczne dziecko nie ma zębów? Czy późne wyżynanie się zębów może niepokoić?

9-miesięczne dziecko nie ma zębów – czy to powód do niepokoju?

Najczęściej pierwsze zęby u niemowlaków zaczynają pojawiać się w okolicach 6. miesiąca życia. Zwykle na początku pojawiają się dwa dolne przednie, następnie cztery górne przednie, a na koniec pozostałe dwa z dołu. Podręcznikowo niemal wszystkie zęby mleczne powinny wyrzynać się stopniowo aż do 3. roku życia, kiedy to zgryz ostatecznie się kształtuje. Jak to jednak bywa w bardzo wielu przypadka, podobnie z ząbkowanie, poszczególne etapy rozwoju są kwestią mocno indywidualną. Nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z przyjętymi “wzoracami”, co wcale nie oznacza, że rodzice powinni się martwić.

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej pierwszy ząb może pojawić się między 4. a 15. miesiącem życia dziecka. W związku z czym brak zębów u 9 miesięcznego dziecka nie powinien niepokoić. Może to świadczyć jedynie o tym, że w przypadku naszej pociechy ząbkowanie przebiegnie nieco później. Większość w wieku 11 miesięcy ma dopiero cztery zęby, a więc jest jeszcze czas.

Zobacz: Ząbkowanie u niemowląt – pierwszy test dla rodziców? Objawy i kolejność wychodzenia zębów

Roczne dziecko nie ma zębów

Jak wynika z powyższych danych, powodem do niepokoju nie powinien być równie brak zębów u rocznego dziecka. Specjaliści się zgodni, że pierwszy ząb może pojawić się dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. Dlatego w tym przypadku rodzice nie muszą martwić się lekko opóźnionym ząbkowaniem.

Wizytę u lekarza w celu skontrolowania sytuacji i sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo zaleca się dopiero wówczas, gdy zęby nie pojawią się po 14. miesiącu życia dziecka.

Sprawdź: Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?

Późne ząbkowanie – z czego wynika?

Rozpoczęcie ząbkowania to kwestia bardzo indywidualna – każdy organizm jest inny i rozwija się w swoim własnym tempie. Najczęściej późne wyrzynanie się zębów ma podłoże genetyczne. Jeśli podobne przypadki występowały w rodzinie matki lub ojca, nikogo nie powinno dziwić, że podobnie jest u maluszka.

Bardzo często ząbki pojawiają się z opóźnieniem również u wcześniaków, szczególnie jeśli po narodzinach i w pierwszym okresie życia cechowała je zbyt niska lub niska masa ciała.

Eksperci wskazują, że opóźnione ząbkowanie może występować również w sytuacji, gdy dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka z piersi lub formuła mleka modyfikowanego nie jest odpowiednio pożywna. Należy pamiętać, że prawidłowa mieszanka powinnna zawierać przede wszystkim wapń, a także fosfor i witaminy A, C i D.

Pewne opóźnienie w rozwoju na wczesnym etapie życia, w tym również późne pojawienie się ząbków, może dotyczyć również dzieci cierpiących na niedoczynność tarczycy.

Przyczyny późnego ząbkowania:

  • cechy genetyczne,
  • bycie wcześniakiem i niska masa po urodzeniu,
  • fizyczna niedrożność dziąseł,
  • niedoczynność przysadki,
  • niedoczynność tarczycy,
  • krzywica oporna na witaminę D,
  • zespół Downa,
  • zespół Turnera,

Zobacz: Czy można wziąć L4 na dziecko? Zwolnienie lekarskie na opiekę nie wszystkim przysługuje. Jakie są warunki?

Rodzice pytają, dlaczego 9-miesięczne dziecko nie ma zębów

10 miesięczne dziecko nie ma zębów – dlaczego?

Każdy maluch dojrzewa w swoim własnym tempie, a pierwsze zęby mogą pojawić się dopiero około 15. miesiąca życia. Dlatego 10 miesięcy brak zębów nie są powodem do niepokoju.

8 miesięcy i brak zębów – czy to powód do zmartwień?

Nie, zęby mogą zacząć się wyrzynać nawet dopiero w 14. miesiącu życia.

Brak zębów po roku – dlaczego?

Późniejsze ząbkowanie jest zupełnie naturalne. Pierwsze zęby mogą wychodzić dopiero po ukończeniu roku.

Roczne dziecko ma tylko 2 zęby – czy to normalne?

Tak, jest to zupełnie naturalne, niekiedy u rocznych dzieci zęby dopiero zaczynają się wyrzynać i również jest to normalne.

Ile zębów ma roczne dziecko?

Najczęściej dzieci w wieku 12. miesięcy mają cztery, czasami pięć zębów. Nie jest to jednak reguła.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Zdrowie niemowlaka

Czym złagodzić wysypkę u dziecka?

Wysypka u dziecka nie zawsze stanowi powód do niepokoju, choć bywa, że jest objawem jednej z poważnych chorób. Zazwyczaj jednak ma podłoże alergiczne i ustępuje niezwłocznie po ograniczeniu kontaktu z...

Czytaj dalej →
Zdrowie niemowlaka

Żółta skóra na stopach lub dłoniach u dziecka

Zażółcenie skóry jest najczęściej spowodowane nadprodukcją lub zatrzymaniem bilirubiny w organizmie. To objaw chorobowy, powszechnie nazywany żółtaczką. Inną przyczyną zażółcenia wewnętrznej strony stóp i dłoni może być nadmierne spożywanie dyni...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general