Czy można wziąć l4 na dziecko? Zwolnienie lekarskie na opiekę nie wszystkim przysługuje. Jakie są warunki? L4 na dziecko

Czy można wziąć L4 na dziecko? Zwolnienie lekarskie na opiekę nie wszystkim przysługuje. Jakie są warunki?

Opieka nad chorym dzieckiem to zawsze wyzwanie, szczególnie jeśli rodzice pracują, a pobliżu nie ma dziadków lub nikogo innego z rodziny, kto mógłby pomóc. W takim przypadku jeden z rodziców może uzyskać zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad pociechą, ale niestety nie zawsze jest taka możliwość. Konieczne jest spełnianie kilku warunków. Kto może dostać L4 na chore dziecko? W jakich sytuacjach jest wystawiane?

Komu przysługuje L4 na dziecko?

Nawracające infekcje i przeziębienia to prawdziwa zmora wszystkich rodziców. Wiadomo, że trzeba nie tylko zapewnić choremu dziecku odpowiednią opiekę, ale także pójść z nim do lekarza, odwiedzić aptekę, przygotować pożywne i lekkie posiłki. Gdy więc oboje rodzice pracują i nie mają możliwości poproszenia kogoś o pomoc, nie pozostaje im nic innego, jak zwolnić się pewnie okres z pracy.

Aby uzyskać stosowne zwolnienie lekarskie na chore dziecko, rodzic musi być objęty ubezpieczeniem chorobowym, czyli odprowadzać odpowiednie miesięczne składki do ZUS. Warunek ten spełniają m.in. osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, a także prowadzące własną działalność gospodarczą lub pracujące w ramach umowy zlecenie, o ile złożyły oświadczenie o chęci odprowadzania takiej składki (w przypadku przedsiębiorców lub zleceniobiorców jest to bowiem składka dobrowolna).

O zwolnienie na chore dziecko mogą się ubiegać matka i ojciec dziecka, a także opiekunowie prawni. Opieka z tego tytułu jest przyznawana, jeśli chorujące dziecko nie ukończyło jeszcze 14. roku życia, a w gospodarstwie domowym nie ma innej osoby, które mogłaby się nim zająć. Wyjątkiem od tej zasady będzie sytuacja, gdy drugi z rodziców lub opiekunów również zachoruje i nie będzie w stanie sprawować opieki.

Zobacz: Powody nieobecności w szkole. Co powinno zawierać usprawiedliwienie, aby nie zostało odrzucone?

Kiedy lekarz wystawia zwolnienie na dziecko?

Zwolnienie na dziecko można uzyskać z dwóch powodów. Przede wszystkim może je wystawić lekarz na podstawie diagnozy. Jeśli stwierdzi, że dziecko powinno przez jakiś czas pozostać w domu, aż do poprawienia stanu zdrowia, wystawia jednemu z rodziców/opiekunów L4.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że rodzicom zatrudnionym na umowę o pracę przysługują dwa dni (lub 16 godzin) płatnego urlopu w przypadku wystąpienia nagłej konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do 14. roku życia. Co ważne, być może od nowego roku wymiar tego urlopu jeszcze wzrośnie za sprawą specjalnej unijnej dyrektywy work-life balance.

Rodzice, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe do ZUS, na podstawie zwolnienia lekarskiego na dziecko mogą w okresie sprawowania opieki pobierać zasiłek opiekuńczy. Aby zasiłek został przyznany, konieczne jest złożenie wniosku (formularz Z-15A) – w niektórych przypadkach należy również jak najszybciej dostarczyć do pracodawcy zwolnienie. Co jednak niezwykle istotne, liczba dni w ciągu roku, którą rodzic może poświęcić na opiekę jest ograniczona i zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Limity wyglądają następująco – rodzicom przysługuje w roku kalendarzowym:

  • 60 dni na opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub na chorym dzieckiem do lat 14.
  • 14 dni na opiekę nad chorym dzieckiem do 14. roku życia.
  • 30 dni na opiekę nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.

Warto pamiętać, że wspomniane wyżej 60 dni rocznie na opiekę nad zdrowym dzieckiem poniżej 8. roku życia przysługuje tylko pod pewnymi warunkami, tj. w sytuacji gdy:

  • niespodziewanie zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii) – zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, gdy dowiesz się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem,
  • zachorowała niania, która podpisała umowę uaktywniającą, albo zachorował dzienny opiekun dziecka,
  • inspektor sanitarny podejrzewa, że dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej, i wydał decyzję o izolacji dziecka,
  • twój małżonek lub rodzic dziecka, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
  • matka z powodu porodu nie może opiekować się dzieckiem.

Sprawdź: Minimalne alimenty na dziecko 2022. Ile wynoszą? Na tej podstawie sąd wylicza konkretną kwotę

L4 na dziecko – ile płatne?

Niestety okres zwolnienia lekarskiego na dziecko nie jest płatny w stu procentach. Zgodnie z przepisami w jego trakcie rodzic/opiekun pobiera wynagrodzenie w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Aby dokładnie wyliczyć kwotę, należy obliczyć średnią pensję na podstawie ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd 2022? Wielodzietni mogą liczyć na niższe rachunki. Ile zyskają?

Rodzice pytają o zwolnienie lekarskie na dziecko

Zwolnienie lekarskie na dziecko ile płatne?

Okres zwolnienia nie jest w pełni płatny, zasiłek opiekuńczy wynosi bowiem tylko 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Sprawdź też: