Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?

Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy zależne jest od kilku czynników i niekoniecznie należy spieszyć się z podaniem kolejnej dawki.

Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
elements.envato.com

Po jakim czasie spada temperatura w czasie choroby?

Lekko podwyższona temperatura oznacza, że organizm się broni i jest w trakcie wytwarzania przeciwciał niezbędnych do zwalczenia choroby. Sama w sobie nie jest więc niepożądanym objawem. Problemem jest jedynie zbyt wysoka temperatura, która oprócz bardzo złego samopoczucia, może powodować dodatkowe komplikacje, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenia narządów wewnętrznych. Dzieci w trakcie chorób gorączkują stosunkowo często. Dlatego warto wiedzieć, po jakim czasie działa paracetamol czy ibuprofen oraz co zrobić, gdy nie pojawiają się oczekiwane rezultaty. Kiedy należy udać się do lekarza?

Według badań medycznych i ulotek producentów leków, zarówno paracetamol jak i ibuprofen zaczynają działać około 30 minut od zażycia prawidłowo dobranej do wagi dziecka dawki. Przy wysokiej gorączce nie oznacza to jednak, że temperatura wróci do normy w dwa kwadranse po aplikacji leku. To, czy lek działa, ocenić można mniej więcej po 1-1,5 godziny. Jeśli w tym czasie temperatura w ogóle się nie obniży, a dziecko nadal będzie wysoko gorączkować, należy rozważyć następujące scenariusze:

  • jeśli temperatura przewyższa lub jest równa 39,5 st.  i mimo odpowiednio dobranej do wagi dziecka dawki leku nie zmniejsza się – należy zgłosić się do lekarza (w weekendy na opiekę świąteczną)
  • jeśli temperatura jest mniejsza niż 39 stopni, warto zastosować chłodne okłady na czoło i chłodną kąpiel. “Chłodna” kąpiel oznacza wodę o temperaturze 1-2 stopnie niższą, niż temperatura ciała. Po upłynięciu 4 godzin od momentu aplikacji pierwszego leku, przy wysokich gorączkach zaleca się wprowadzenie drugiego leku i podawanie ich naprzemiennie co 4 godziny. Przykładowo: paracetamol o 10:00, ibuprofen o 14:00, paracetamol o 18:00, ibuprofen o 22. Jeśli mimo powyższych zaleceń po dwóch dawkach leków i działań dodatkowych gorączka nie spada, utrzymuje się lub wzrasta – konieczna jest konsultacja lekarska. Warto porozmawiać o tej metodzie z lekarzem przed pojawieniem się choroby (np. na wizycie kontrolnej) i upewnić się, że nie istnieją przeciwwskazania do jej stosowania.
Sprawdź:  Jak widzi świat dziecko z autyzmem? Zobacz poruszający FILM!

Uwaga: gorączkujące dzieci bardzo szybko się odwadniają! Konieczne jest podawanie wody i niesłodzonych napojów, małymi porcjami, możliwie jak najczęściej. Niemowlętom należy proponować pierś (mleko modyfikowane) i wodę (u niemowląt starszych niż 6. miesiąc życia).

Po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy? Minęło pół godziny i nic!

Dawkowanie leku przeciwgorączkowego powinno być dobrane do wagi a nie wieku dziecka. Częstą pomyłką popełnianą przez młodych rodziców jest podawanie dawki dostosowanej do przedziału wiekowego, a ta bywa bardzo zachowawcza. Bardzo ważne jest dokładne odmierzanie dawek i nie przekraczanie dobowej maksymalnej dawki leku; jednak aby osiągnąć leczniczy rezultat, należy upewnić się, że dawka nie jest za niska.

Najpopularniejsze leki przeciwgorączkowe – paracetamol i ibuprofen

Elementem każdej domowej apteczki powinny być leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli jednym z domowników jest dziecko, warto zaopatrzyć się w leki dostosowane do podawania maluchom – w formie syropu lub czopków. Sposób podawania leku oraz jego dawka powinna być uprzednio skonsultowana z lekarzem pediatrą prowadzącym dziecko. Jednak lekami pierwszego wyboru w przeważających przypadkach są paracetamol i ibuprofen, które są dostępne bez recepty.

Oba leki są lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi. Ibuprofen jest również lekiem przeciwzapalnym. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, w przypadku pojawiającej się gorączki leczenie zaczyna się od paracetamolu uznawanego za najbezpieczniejszy lek dla niemowląt, dzieci i dorosłych, podawanego w najmniejszej możliwej dawce dostosowanej do wagi.

Paracetamol dostępny jest pod różnymi nazwami handlowymi, np. Apap Forte. Z kolei Ibuprofen jest substancją czynną w m.in. takich lekach jak Ibum Forte dla dzieci, Nurofen Forte. Po jakim czasie działa Nurofen dla dzieci? Działanie przeciwbólowe wszystkich wymienionych środków rozpoczyna się około 30. minut od ich zażycia, w podobnym czasie zaczynają działać przeciwgorączkowo. To, czy lek działa, można ocenić po godzinie. Wyjątkiem od tej zasady może być Kidofen Duo – po jakim czasie działa ten lek? W niektórych przypadkach może być to już 10 minut. Tak szybkie działanie związane jest z faktem, że lek ten jest kombinacją paracetamolu i ibuprofenu. Warto jednak pamiętać, że łączne (tj. w ramach jednej aplikacji) podawanie tych dwóch leków stanowi duże obciążenie dla nerek i nie jest wskazane jako działanie pierwszego wyboru przez pediatrów, ponieważ nie wykazano do tej pory większej skuteczności jednoczesnego podawania tych dwóch leków. Podawanie leków złożonych powinno być zawsze poprzedzone konsultacją lekarską, szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci.

Sprawdź:  Mukowiscydoza [objawy choroby, przebieg leczenia i rokowania]

Tymczasem należy mieć na uwadze, że naprzemienne (w osobnych aplikacjach, rozdzielonych co 4 godziny) podawanie obu leków jest wskazane przy wysokich gorączkach ponieważ nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka (jeśli nie istnieją przeciwwskazania, jak uczulenie na jeden z leków, choroby nerek, serca etc.). Dodatkowo ta metoda została uznana za skuteczną w walce z przewlekłymi bólami i wysoką temperaturą. Naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu obniża ryzyko przedawkowania jednego środka i zwiększa szanse na efektywne zwalczenie gorączki czy bólu przez dużą częstotliwość aplikacji leków (co 4 godziny). Mimo to, tego typu działania powinny być zawsze konsultowane z lekarzem.

Źródła:
  • Ulotki informacyjne producentów leków OTC z paracetamolem i ibuprofenem przeznaczonych do stosowania przez niemowlęta i dzieci
  • "A clinical and safety review of paracetamol and ibuprofen in children", Dipak J. Kanabar, NCBI 2017
  • "Fever management: evaluating the use of ibuprofen and paracetamol", J. Crook J, Paediatr Nurs. 22(3):22-6, 2010 kwiecień, NCBI
  • "Prescribing Controversies: An Updated Review and Meta-Analysis on Combined/Alternating Use of Ibuprofen and Paracetamol in Febrile Children", Giulia Trippella, Martina Ciarcià i Elena Chiappini, NCBI 2019

Dodaj komentarz

Choroby w ciąży
Nadciśnienie w ciąży [Rodzaje, Objawy, Leczenie i Skutki]
Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety, jednak zmiany które zachodzą w jej organizmie mogą prowadzić do różnego rodzaju powikłań, jak np. nadciśnienie w ciąży. To poważny
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Ewenement na skalę Polski. Cała gmina utrzymywała szkołę do której uczęszczał 1 uczeń!
Filia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu, która mieści się w Radziszewie Starym, to placówka do której formalnie uczęszcza jeden uczeń. Cały koszt utrzymania budynku, etatu nauczyciela oraz czynności
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Atopowe zapalenie skóry [przyczyny, objawy, dieta, leczenie]
Sucha skóra, swędzenie, wysypka, czerwone plamy, problemy ze snem — wielu rodziców dzieci, u których diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry, wymienia takie właśnie objawy, pojawiające się u malucha. Atopowe zapalenie
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Egzema u dzieci: przyczyny, objawy i postępowanie [Wyprysk kontaktowy]
Egzema to zgodnie z medyczną definicją "wyprysk kontaktowy", manifestujący się w postaci przewlekłego stanu zapalnego skóry o różnym nasileniu. Egzema może przybierać różne formy: nadżerek, przesuszonej skóry, strupków czy grudek.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Zdrowie dziecka
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Wrażliwe oko dziecka: Choroby i infekcje oczu niemowląt i starszych dzieci
Dlaczego oko dziecka jest tak wrażliwe i jak przeciwdziałać chorobom oczu u dzieci? Choroby i infekcje oczu u niemowląt i starszych dzieci nie są niczym niezwykłym. Rodzice zmagający się ze
Czytaj dalej