Czy budzić dziecko z gorączką? To warto wiedzieć, aby nie szkodzić

Infekcja u dziecka to zawsze stresująca sytuacja, szczególnie jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka. Często jednak w trosce o zdrowie i komfort swojej pociechy rodzice decydują się sięgnąć po leki przeciwgorączkowe niemal natychmiast, przez co nie pozwalają organizmowi samodzielnie powalczyć z chorobą. Jak zatem postępować, gdy dziecku zaczyna rosnąć temperatura ciała, aby pomóc, a nie zaszkodzić? Czy budzić śpiące dziecko z gorączką? Kiedy podawać środki na zbicie gorączki?

Sen przy gorączce

Gorączka pojawiająca się przy infekcji bakteryjnej czy wirusowej bywa niekiedy niestety mylnie interpretowane. Rosnąca temperatura ciała wbrew pozorom świadczy właśnie o prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego, który uruchamia ją jako jeden z mechanizmów ochronnych, które walczą z chorobą. Jak wskazują specjaliści, celem gorączki jest stymulowanie systemów odpornościowych do eliminowania infekcji. Dlatego nie zawsze natychmiastowe jej zbijanie jest dobrym rozwiązaniem.

Warto pamiętać, że u dzieci naturalna temperatura ciała może być zawsze nieco wyższa niż u dorosłych, co oznacza, że nieco więcej kresek na termometrze nie musi oznaczać gorączki. W przypadku niemowląt w pierwszych 3 miesiącach życia “gorączką nazywa się tem­pe­ra­tu­rę ciała ≥ 38°C mierzoną w od­by­cie”, natomiast pomiędzy 3. miesiącem a 3. rokiem życia będzie to przedział ≥ 38,0–39,0°C. “U dzieci powyżej 3. roku życia gorączką określa się tem­pe­ra­tu­rę przekra­cza­ją­cą 38°C, mierzoną w jamie ustnej”.

Nie zawsze przekroczenie podanych wartości musi wskazywać na poważne schodzenie. Niemniej jednak konieczne jest, aby przy takich objawach rodzice zwracali szczególną uwagę na dziecko i regularnie kontrolowali temperaturę.

Obserwacja jest w tym przypadku kluczowa. Od niej bowiem w dużej mierze zależy to, w którym momencie zdecydujemy się podać dziecku leki przeciwgorączkowe. Większość specjalistów nie zaleca obniżania temperatury środkami farmakologicznymi, jeśli jej wysokość nie przekracza 38,5°C tak, aby organizm miał czas sam zawalczyć z chorobą. Mnóstwo zależy jednak od tego, jak dane dziecko znosi gorączkę. Jeśli daje mu się ona wyjątkowo mocno we znaki – dziecko jest bardzo słabe, marudne, nie chce pić ani jeść – warto sięgnąć po apteczne wsparcie wcześniej.

Zobacz: To co odpowiedziało dziecko chwyta za serce. Zapytano je co to miłość

Czy budzić dziecko na lek przeciwgorączkowy?

Jak już wyżej wspomniano, specjaliści odradzają zbijanie dzieciom temperatury lekami od razu, gdy tylko zacznie rosnąć. Na początek zaleca się uważną obserwację, a wsparcia farmakologiczne warto rozważyć, jeśli temperatura osiągnie 38°C. Podanie dziecku leków przeciwgorączkowych specjaliści uznają za konieczne w przypadku, gdy wysokiej temperaturze towarzyszą inne niepokojące objawy (np. wymioty czy biegunka albo gdy dziecko zachowuje się dziwnie i jest wyjątkowo słabe), a także u dzieci, u których kiedykolwiek wystąpiły drgawki gorączkowe.

Sen jest bardzo ważny w procesie regeneracji organizmu, dlatego budzenie dziecka z gorączką nie zawsze jest konieczne. Jeśli temperatura rośnie i nie przekracza 37,5°C, wystarczy dziecko dobrze okryć. W przypadku wystąpienia gorączki powyżej 37,5°C czy 38°C należy uważnie obserwować dziecko i regularnie mierzyć temperaturę. Gdy uznamy to za konieczne, ponieważ termometr wskaże 38,5°C, najważniejsze powinno być podanie środków przeciwgorączkowych. Niezbędne może być także przebranie dziecka, jeśli zauważymy, że mocno się spociło i jego ubranko jest mokre – należy to zrobić jak najszybciej. Prawdopodobnie jednak pod wpływem tak wysokiej temperatury dziecko i tak samo się przebudzi lub zacznie zachowywać niespokojnie. W takiej sytuacji najważniejsze powinno być zbicie temperatury, niezależnie od czego, czy przerwiemy dziecku sen, czy też nie.

Sprawdź: Jak rozpoznać małego geniusza? 4 oznaki, że dziecko jest nad wyraz inteligentne

Czy budzić dziecko z gorączką?

To, czy budzić dziecko z gorączką, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim najważniejsza jest temperatura – jeśli przekroczy wspomnianą wyżej granicę lub nasze dziecko jest szczególnie narażone na wystąpienie groźnych jej skutków, najistotniejsze powinno być zbicie temperatury. Nawet jeśli będzie oznaczało zbudzenie dziecka. Można oczywiście spróbować podać lek w postaci czopka bez budzenia, ale może to być ciężkie zadania. Dodatkowo przy bardzo wysokiej temperaturze warto zastosować także inne środki na zbicie gorączki – np chłodne okłady (ale absolutnie nie prosto z lodówki czy zamrażalnika) lub kąpiele w temperaturze o 1,5 do 2°C niższej niż temperatura ciała.

Pamiętajmy również, że przy podwyższonej temperaturze niezmiernie ważne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Rodzice powinni regularnie podawać dziecku płyny, najlepiej wodę w niewielkich ilościach.

Zobacz: Ten przepis na obiad ze szparagami pokocha każdy. Genialne połączenie, które można jeść codziennie

Rodzice pytają, czy budzić dziecko, gdy ma gorączkę

Czy wybudzać dziecko podczas gorączki?

Jeśli temperatura bardzo gwałtownie rośnie, dziecko mocno się poci i termometr wskazuje w okolicach 38,5°C i powyżej, najważniejsze powinno być zbicie temperatury, nawet jeśli oznaczałoby to obudzenie dziecka. Warto także wiedzieć, że jeśli u dziecka (lub jego rodzeństwa) w przeszłości występowały drgawki gorączkowe lub wygląda na wyjątkowo osłabione, wymiotuje, ma biegunkę – środki przeciwgorączkowe należy podać jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo