Jak uratować uschnięty wrzos? Kiedy przycinać? Pielęgnacja wrzosów w pigułce

Uschnięte wrzosy po zimie to problem, z którym mierzy się wiele osób. Wrzos zwyczajny potrafi być kapryśny. Stąd właśnie zebraliśmy najważniejsze informacje. Dowiecie się m.in.: dlaczego wrzosy usychają, czy wrzosy się przycina, jak uratować wrzosy, oraz jak dbać o wrzosy w doniczce.

Wrzos usycha. Co robić? Przede wszystkim nie panikować, gdyż proces można jeszcze zatrzymać. Wystarczy kilka ogrodniczych sztuczek, aby znów zachwycał pięknymi kolorami. Poniżej zdradzimy zatem, czemu wrzosy usychają i jak temu zaradzić.

Czy wrzos jest wieloletni? Kilka słów wstępu

Największą popularnością wrzosy cieszą się w okresie jesiennym. Wówczas sklepy zalewają wszelkiego rodzaju odmiany i wersje kolorystyczne. Stąd też często pojawiają się wątpliwości, czy wrzosy są wieloletnie. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Trzeba jednak o nie odpowiednio dbać cały rok. W jaki sposób to zrobić?

Wrzosy – kiedy sadzić? Termin jest kluczowy

Popularność tych kwiatów w okresie jesiennym wynika z faktu, że właśnie wtedy przypada okres ich kwitnienia. Chcąc cieszyć się kolorowymi kwiatostanami, musimy przypilnować terminu sadzenia, a są one dwa. Można to zrobić wczesną wiosną, najlepiej na przełomie kwietnia i maja lub też późną jesienią (wrzesień/październik).

Wrzosy – uprawa. Gdzie sadzić wrzosy w ogrodzie i jak sadzić wrzosy do gruntu?

Należy zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Takim zaś będzie stanowisko słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Dobrze, jeśli nie gromadzi się też w tym miejscu woda, aby nie doprowadzić w deszczowe dni do jej zastoju. To krótka droga do gnicia kwiatów. Później musimy zadbać o ziemię. Musi być przepuszczalna, a odczyn kwaśny. Między wrzoścami dobrze jest też wysypać korę sosnową. Nie tylko zatrzyma wilgoć, ale podczas rozkładu zakwasi podłoże.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie zasadzenie. Sadzonki powinniśmy wsadzać do dołków o głębokości 30 cm z warstwą drenażu na dnie. Odstępy najlepiej, jeśli wynoszą od minimum 30 do maksymalnie 45 cm. Jeśli natomiast chodzi o towarzystwo, to świetnym będą inne rośliny wrzosowate lub iglaki.

Wrzosy – przycinanie. Czy wrzos się rozrasta? Czyli jak przycinać wrzosy

Wrzosy z roku na rok się rozrastają, o ile są regularnie i dobrze przycinane. Przeprowadza się je, gdy roślina nie będzie narażona na przymrozki. Optymalnym terminem jest kwiecień. Przydadzą się do tego nożyczki lub sekator. Należy pozbyć się zeszłorocznych kwiatostanów, przycinając pędy nieco poniżej punktu, z którego wyrastały kwiaty.

Jak często podlewać wrzosy w ogrodzie? Poradnik, jak podlewać wrzosy

Najważniejszą zasadą jest, że podlewamy ziemię. Woda nie powinna mieć kontaktu z kwiatami, aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych. Jeśli rozsypaliśmy ściółkę z kory, to nie ma konieczności podlewania roślin codziennie, gdyż zatrzymuje ona wodę. Można to wówczas robić co 3, a nawet 4 dni. Do podlewania najlepiej sprawdzi się deszczówka lub woda z nawozem zakwaszającym. Lepiej podlewać wrzosy mniej, a częściej. Nie należy dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej.

Nie ma nic piękniejszego niż wrzos. Jak pielęgnować wrzosy na balkonie?

Decydując się na uprawę wrzosów na balkonie, należy przesadzić je od razu do większej doniczki tuż po zakupie. Dla jednej sadzonki średnica donicy lub skrzynki powinna wynosić minimum 12 cm. Podobnie jak w przypadku wrzosów sadzonych do gruntu, ziemia musi mieć kwaśny odczyn, a na dnie powinna znajdować się warstwa drenażu. Musimy też zadbać o otwory, które w razie potrzeby odprowadzą nadmiar wody z doniczki.

Wrzosy nie będą rosły na zacienionych i wietrznych balkonach. Powinny mieć dostęp do słońca. Trzeba je także codziennie podlewać niewielką ilością wody. Nie może to być kranówka. Najlepiej woda odstana lub z dodatkiem nawozu.

Dlaczego wrzos usycha? Czy uschnięty wrzos odrośnie? Brązowienie wrzosów można powstrzymać

Najczęstszym błędem w uprawie wrzosów jest sposób podlewania. Kwiaty są w tym aspekcie bardzo wrażliwe. Nie możemy ani przesuszyć, ani przelać ziemi. Pierwszą przyczyną może być za rzadkie podlewanie szczególnie w okresie letnim. Trzeba pamiętać, że podłoże wrzosów musi być stale wilgotne, ale nie mokre. W gorące dni można zatem podlewać roślinę nawet dwa razy dziennie niewielką ilością wody.

Drugą przyczyną może być zła woda. Nie może zawierać wapnia. Najlepiej jeśli dodamy do niej nawóz zakwaszający, aby uniknąć brązowienia liści.

Gdy już dojdzie do tego, że wrzos jest przesuszony, nie wszystko stracone. Musimy obciąć uschnięte kwiatostany, delikatnie podlewać i obserwować. Jeśli pojawią się nowe pędy, to mamy szansę uratować wrzosy. Wtedy najlepiej wspomagać je regularnie specjalnym nawozem.

Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Czy przycinać wrzosy przed zimą?

Nie należy przycinać wrzosów jesienią, jeśli mają przetrwać zimę. Narazimy je bowiem na przemarznięcie. Co zatem zrobić, aby przetrwały zimę? W im większej donicy jest zasadzony wrzos, tym lepiej. Gleba stworzy naturalną barierę.

Dobrze jest przenieść kwiaty w chłodne miejsce w domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to owijamy wrzosy folią bąbelkową, wkładamy do skrzynki i zasypujemy korą. Nie zapominamy jednocześnie o umiarkowanym podlewaniu, aby nie doprowadzić do przesuszenia korzeni.

Kiedy wrzosy w sklepach? Wtedy wrzosy wieloletnie zaczynają się pojawiać

Wrzosy można zakupić w sklepach ogrodniczych przez cały rok. Jednak prawdziwe zatrzęsienie szczególnie w marketach i największy wybór pojawia się we wrześniu. Wtedy bowiem zaczynają kwitnąć i najpiękniej się prezentują.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo