Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła? W weekend obchodzone są najważniejsze katolickie święta

Wielka Sobota, dzień poprzedzający wielkanocne święto Zmartwychwstania Pańskiego, to jeden ważniejszych dat w kalendarzu liturgicznym. Zgodnie z tradycją jest to czas refleksji, modlitwy i przygotowania duchowego na przyjęcie radosnej nowiny. Tego dnia w kościołach w całej Polsce odbywa się święcenie koszyczków z tradycyjnym pokarmem. Wiele osób zastanawia się jednak, czy jest to święto nakazane. Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?

Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?

Wielki Tydzień to szczególny moment dla wszystkich katolików. Oprócz sprzątania, zakupów czy gotowania, powinno się także znaleźć czas na refleksję, pokutę i przygotowanie się do odpowiedniego duchowego przeżycia tych uroczystości. Dlatego wiele osób pości, uczestniczy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy przystępuje do sakramentu spowiedzi. Często pojawia się jednak pytanie, kiedy trzeba iść do kościoła na tradycyjną mszę.

Okazuje się, że Wielka Sobota nie zalicza się do świąt nakazanych, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestniczyć w mszy. Jednak zgodnie ze zwyczajem tego dnia w kościołach odbywa się uroczyste święcenie tradycyjnych pokarmów, które następnego dnia znajdą się na naszych stołach podczas śniadania.

Zobacz: Czy w Wielką Sobotę jest post? Kiedy należy powstrzymać się od jedzenia przed Wielkanocą?

Wielka Sobota – wolne od pracy?

Wielka Sobota to ważna data w kalendarzu kościelnym, ale nie wiąże się to niestety z żadnymi ograniczeniami dotyczącymi pracy. Nie jest to święto ustawowo wolne od pracy czy z zakazem handlu, dlatego – o ile ktoś pracuje w soboty – to czeka go normalny dzień roboczy. W Wielką Sobotę normalnie zrobimy również zakupy w większości sklepów oraz w galeriach handlowych.

Sprawdź też:

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general