Kiedy Święta Wielkanocne w 2024? W tym roku wypadają wyjątkowo wcześnie. Już wkrótce przerwa w szkole

Wielkanoc, czyli najważniejsze uroczystości liturgiczne dla wszystkich chrześcijan, co roku obchodzona jest w innym terminie. Zgodnie z tradycją jej data uzależniona jest od wiosennej pełni Księżyca. Główne obchody przypadają jednak zawsze na niedzielę. Kiedy w 2024 są Święta Wielkanocne? Kiedy rozpoczyna się przerwa wielkanocna w szkołach?

Kiedy są Święta Wielkanocne 2024 roku?

Termin Wielkanocy nie jest stały, co roku chrześcijanie świętują w inny dzień. Tradycyjnie bowiem datę tych wiosennych świąt wyznacza pierwsza wiosenna pełnia Księżyca przypadająca po 21 marca. W kolejny weekend po pełni obchodzi się w Kościele Niedzielę Wielkanocną. Data ta może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia.

W tym roku Niedziela Wielkanocna wypada wyjątkowo wcześnie, bo 31 marca. Oficjalne obchody Zmartwychwstania poprzedza jednak cały tydzień uroczystości, które rozpoczną się już 24 marca w Niedzielę Palmową. W Kościele trwa następnie Wielki Tydzień, którego specjalny moment stanowi Triduum Paschalne – od Wielkiego Czwartku do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania.

Zobacz: Piękne życzenia na święta wielkanocne 2024. Czego życzyć na Wielkanoc?

Wielkanoc 2024. Kiedy ferie wielkanocne 2024?

Ze względu na rangę uroczystości wielkanocnych Niedziela Zmartwychwstania, a także kolejny dzień – Poniedziałek Wielkanocy to w Polsce dni ustawowo wolne od pracy. Uczniowie mogą jednak liczyć na dodatkowy odpoczynek, ponieważ co roku z okazji świąt mają krótkie ferie. W tym roku rozpoczną się one 28 marca, w Wielki Czwartek, i potrwają do 2 kwietnia włącznie.

Sprawdź: Czy Wielki Czwartek jest wolny od szkoły 2024? Ferie świąteczne to okazja na dłuższy odpoczynek od nauki

Czytelnicy pytają o terminy świąt 2024

Wielkanoc kiedy 2024?

Niedziela Wielkanocna wypada w tym roku na 31 marca, a Niedziela Palmowa tradycyjne tydzień wcześniej – 24 marca.

Kiedy wypadają święta wielkanocne 2024 i ferie?

Najbardziej uroczyste niedzielne obchody przypadają na 31 marca, ale świętowanie w Kościele trwa cały tydzień, począwszy od Niedzieli Palmowej 24 marca.

Którego są święta wielkanocne w 2024 roku?

Niedziela Wielkanocna wypada 24 marca.

Wielkanoc

Kiedy się je żurek wielkanocny?

Wiele osób zastanawia się kiedy się je żurek wielkanocny? Osoby te zastanawiają się też jak podać żurek wielkanocny, by był pyszny i smakował wszystkim uczestnikom świątecznego śniadania. Jest to niewątpliwie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo