Badanie nasienia czyli seminogram

Najważniejszym badaniem w przypadku diagnostyki męskiej niepłodności jest badanie nasienia. Do niedawna jeszcze powszechne było przekonanie, że problemy z płodnością dotyczą przede wszystkim kobiet. Jednak z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jednoznacznie wynika, iż w prawie połowie przypadków par mających problemy z zajściem w ciążę to właśnie czynnik męski jest za nie odpowiedzialny.

Badanie nasienia

Problemy z płodnością u mężczyzn często spowodowane są anomaliami nasienia, dlatego tak ważne jest, by wykonać  badanie jakości nasienia. Pozwala ono określić nie tylko ilość, ale również jakość i aktywność plemników, a dodatkowo parametry ogólne samego ejakulatu. Jest to co prawda dla wielu mężczyzn badanie krępujące, ale za to łatwo dostępne i niedrogie, a przede wszystkim pozwalające szybko określić przyczynę niepłodności. Jego cena waha się zwykle w granicach 100-200 złotych. Co więcej, w wielu przypadkach dzięki niemu możemy uniknąć długiej i kosztownej diagnostyki problemu u partnerki.

Badanie nasienia: jak się przygotować?

Według wytycznych jeżeli po roku regularnych starań parze nie udało się zajść w ciążę, koniecznie należy wykonać badanie nasienia. Ile dni abstynencji należy zachować? Optymalny okres wstrzemięźliwości pozwalający uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki to 3-5 dni. Krótszy okres może skutkować fałszywym obniżeniem ilości plemników, natomiast dłuższy negatywnie wpłynie na żywotność plemników. W tym okresie zakazane jest również spożywanie jakiegokolwiek alkoholu, który wykazuje negatywny wpływ na spermatogenezę, czyli proces powstawania plemników. Dodatkowo jeżeli byłeś chory i zażywałeś antybiotyki, badanie spermy może być wykonane najwcześniej po dwóch tygodniach od zakończenia kuracji.

Dowiedz się: Co to jest kapacytacja?

Jak pobrać nasienie?

Badanie płodności u mężczyzn, co warto podkreślić, nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie. To co zazwyczaj stwarza mężczyznom najwięcej problemów i zniechęca ich do wizyty w laboratorium lub klinice niepłodności to fakt, iż badanie jakości nasienia wymaga masturbacji, przez co dla wielu jest po prostu krępujące. Jednak jeżeli zadbasz o odpowiednie warunki, nasienie możesz oddać w domu. Dodatkowo, inwestując w specjalną prezerwatywę może to nastąpić w trakcie stosunku z partnerką.

Ważne jest, aby było ono oddane do jałowego pojemnika, który należy w ciągu maksymalnie 30 minut dostarczyć do laboratorium, zachowując temperaturę około 37 stopni Celsjusza w trakcie transportu. Dlaczego to takie ważne? Plemniki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, dlatego koniecznie owiń pojemnik z materiałem w ciepły materiał lub trzymaj go po prostu blisko ciała. Jeżeli nie masz możliwości w tak krótkim czasie dotrzeć do laboratorium, materiał należy oddać na miejscu. Następnie wszystkie parametry nasienia oceniane są przez wykwalifikowanego diagnostę laboratoryjnego zgodnie z najnowszymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak wygląda badanie nasienia?

W ramach badania nasienia oceniane są jego ogólne parametry, takie jak:

 • lepkość i objętość ejakulatu
 • pH
 • wygląd i barwa nasienia
 • czas upłynnienia
 • liczba plemników w 1ml nasienia
 • ogólna liczba plemników w ejakulacie

Dodatkowo pod mikroskopem diagnosta laboratoryjny ocenia:

 • odsetek żywych plemników o ruchu progresywnym
 • obecność i stopień aglutynacji
 • budowę plemników
 • stosunek plemników o prawidłowej budowie do tych z uszkodzeniami w strukturze (np. uszkodzenia witki, wstawki lub główki)
 • obecność leukocytów, które mogą świadczyć o stanie zapalnym

Niektóre kliniki niepłodności oferują dodatkowo komputerowe badanie nasienia (CASA), które umożliwia niezwykle dokładną ocenę ruchliwości plemników w ejakulacie na podstawie czterech parametrów:

 • całkowita droga plemnika w jednostce czasu (µm/s) czyli VCL,
 • droga przebyta przez plemnik po linii prostej (µm/s) czyli VSL,
 • matematycznie wygładzona droga przebyta przez plemnik w jednostce czasu czyli VAP,
 • amplituda bocznych wychyleń główki czyli ALH.

Takie udoskonalone komputerowe badanie nasienia charakteryzuje się większą obiektywnością oraz precyzją uzyskanych wyników, w stosunku do klasycznego badania nasienia, jednak jego cena jest zdecydowanie wyższa.

Interpretacje wyników

Najnowsze normy ustalone przez WHO prezentują się następująco:

 • Objętość nasienia  ≥ 1,5 ml
 • pH ≥ 7,2
 • Całkowita liczba plemników w ejakulacie ≥ 39 mln
 • Koncentracja plemników (liczba plemników/1 ml nasienia) ≥ 15 mln
 • Odsetek plemników o ruchu postępowym ≥ 32% – uznawany za najważniejszy parametr w całym badaniu
 • Ogólny odsetek ruchliwych plemników (ruch postępowy i niepostępowy) ≥ 40%
 • Żywotność plemników czyli odsetek plemników żywych ≥ 58%
 • Morfologia plemników (% plemników o prawidłowej budowie) ≥ 4%

Wynik zawsze powinien być dodatkowo uzupełniony o komentarz diagnosty wykonującego badanie. Często również, w sytuacji gdy w ejakulacie obecne są liczne leukocyty świadczące o stanie zapalnym, zalecany jest dodatkowo posiew nasienia. Pozwoli on wykluczyć lub potwierdzić ewentualną infekcję bakteryjną w obrębie narządów płciowych.

Pamiętaj, że jeśli chodzi o badanie nasienia wartości odbiegające od norm nie zawsze świadczą o bezpłodności. W większości przypadków wystarczy krótka terapia, by je poprawić!

Sprawdź:

Co to jest azoospermia?

Zapalenie jąder a bezpłodność

[Zdjęcie główne: elements.envato.com]

Dodaj komentarz

Plemniki

Ile żyją plemniki?

Plemniki to najbardziej marnotrawiony materiał genetyczny na świecie. Jeden wytrysk to od 40 do 100 milionów wystrzelonych plemników. Szansę na zapłodnienie ma tylko jeden z nich. Czemu zatem produkowanych jest...

Czytaj dalej →
Zakupy

Sukienki dla dziewczynek na wesele

Sukienki dla dziewczynek na wesele to obowiązkowy podpunkt na liście przygotowań przed sezonem ślubnym. Przyznacie przecież, że mało która młoda dama zechce iść na tak ważną uroczystość w spodniach. Pewnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general