Małżeństwo: etapy związku oraz najczęstsze problemy małżeńskie

Małżeństwo – dla jednych spełnienie marzeń o dorosłym życiu, dla innych obowiązek wynikający ze zwyczajów kulturowych. Nawet w związkach małżeńskich zawartych z wielkiej miłości zdarzają się lepsze i gorsze okresy. Jak je przetrwać i cieszyć się długoletnim pożyciem małżeńskim?

Małżeństwo: i żyli długo i szczęśliwie?

Wiele ludzi zastanawia się nad definicją słowa małżeństwo. Dla ludzi wierzących małżeństwo to nierozerwalny sakrament, zobowiązanie które ma trwać i być pielęgnowany przez całe życie. Z kolei dla ateistów związek małżeński to decyzja o charakterze moralnym. Stanowi ona swoiste przyrzeczenie o trwaniu razem zarówno w dobrych jak i złych chwilach, w zdrowiu i w chorobie, w szczęściu oraz w smutku. Tak naprawdę nie ma więc różnicy między tym, jak odbierane jest małżeństwo przez osoby wierzące i niewierzące. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, której wagę podkreśla uroczysta oprawa towarzysząca zawarciu związku małżeńskiego.

Jak powinien wyglądać związek? Z dzieciństwa wynieśliśmy przekonanie, że po ślubie bohaterowie opowieści żyli długo i szczęśliwie. W rzeczywistości jednak nie ma idealnego przepisu na szczęśliwe małżeństwo. Warto również pamiętać, iż nawet w udanym związku będą zdarzały się kłótnie i ostre wymiany zdań. Choć mało przyjemne, są one potrzebne do oczyszczenia atmosfery, a także stanowią dowód na to, że zależy nam na drugiej osobie.

Jakie są etapy związku?

Dzień ślubu to dla wielu jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Jednak udane małżeństwo to nie tylko serduszka, całusy i miłość do grobowej deski. Z upływem czasu w każdym związku pojawiają się problemy małżeńskie. Spowodowane są zmianami zachodzącymi w małżonkach, problemami dnia codziennego, pojawieniem się dzieci oraz niespełnionymi obietnicami. Czego można się spodziewać w kolejnych latach trwania małżeństwa?

Jakie są etapy związku? Każde małżeństwo można podzielić tak naprawdę na siedem faz i tylko jeśli prawidłowo je zrozumiemy, będziemy mogli odpowiednio zadbać o uczucie pomiędzy nami. Każdy etap wymaga bowiem czegoś innego.

Etapy związku: Namiętność

To okres bezpośrednio po ślubie, często określany przez psychologów mianem „miesiąca miodowego”. Endorfiny wywołane wejściem w nowy stan cywilny zapewniają nie tylko namiętność i dobry seks, ale również wiele romantycznych gestów. Wbrew pozorom ten etap nie trwa kilku tygodni czy nawet miesięcy, ale rok po ślubie, a niejednokrotnie nawet dwa lata. To właśnie w tym okresie budujemy wzajemny szacunek i zaufanie, docieramy się i pracujemy nad bliskością emocjonalną. To niezwykle ważne, gdyż zbudowany w tym okresie fundament, pozwoli nam przetrwać nierozerwalnie kolejne etapy w związku.

Etapy związku: Uświadamianie

To okres, kiedy zaczynamy patrzeć na swojego partnera bardziej krytycznie, zauważając jego wady i uświadamiając sobie, że będą one nam towarzyszyć aż do samego końca. Czasem jesteśmy rozczarowani codziennością, szukając powodów do kłótni i pierwszych niewielkich konfliktów. Psychologowie często określają ten etap mianem „zderzenia z rzeczywistością”.

Etapy związku: Bunt

Niedługo po etapie uświadamiania może pojawić się okres tzw. buntu. Średni staż w momencie jego wystąpienia to 10 lat małżeństwa. Spowodowany on jest przede wszystkim spieraniem się o to, czyje potrzeby są w danym momencie ważniejsze, zwłaszcza jeżeli nie pokrywają się z potrzebami partnera. To okres, kiedy musimy nauczyć się, że najważniejsze to nie JA, lecz MY. Dopóki tego nie zrozumiemy, będzie trwać walka o władzę, prowadząca do buntu i frustracji niepowodzeniem naszych działań. Ważne, aby nie tłumić negatywnych emocji w sobie, lecz starać się ich pozbyć, nawet jeżeli ma to skutkować awanturą. To trudny okres, zdarza się że to właśnie na tym etapie pary podejmują decyzję o rozstaniu. Warto jednak nie poddawać się zbyt łatwo, bo jak każda faza w związku, również i ta prędzej czy później minie.

Etapy związku: Współpraca

Życie małżeńskie nie jest łatwe, jednak po okresie buntu przychodzi tzw. etap współpracy. Pomimo tego, iż zazwyczaj po kilku latach małżeństwa pojawiają się dzieci, a wraz z nimi zwiększa się ilość obowiązków domowych , coraz lepiej idzie Wam radzenie sobie z nimi. Jako partnerzy sprawnie zarządzacie całym Waszym domowym centrum dowodzenia, doskonale radząc sobie zarówno z obowiązkami domowymi jak i zawodowymi. Jesteście dla siebie wsparciem, a kłótni jest już zdecydowanie mniej niż wcześniej. Jeżeli chodzi o fazy w związku, współpraca to jeden z najdłuższych okresów, który może trwać nawet ponad 20 lat. Momentem jego zakończenia zazwyczaj jest wyjazd dzieci na studia lub spłata ostatnich rat wspólnie podjętego kredytu mieszkaniowego.

Etapy związku: Zjednoczenie

Z reguły zbiega się w czasie z syndromem pustego gniazda. To właśnie wspólny smutek po opuszczeniu domu przez dzieci często zbliża nas i pozwala wreszcie skupić się na roznieceniu na nowo ognia pomiędzy małżonkami. To doskonały sposób na wybaczenie starych win, zaakceptowanie wad partnera i optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Ten etap, występujący zwykle po upływie około 25 lat małżeństwa, jest możliwy tylko wtedy, kiedy uczucie pomiędzy małżonkami było pielęgnowane przez ostatnie ćwierć wieku. Aby poprawić relacje, warto również na nowo zdefiniować role poszczególnych małżonków w związku i wspólnie pomyśleć nad celami na najbliższe lata.

Etapy związku: Wybuch

To etap, który tak naprawdę może pojawić się w każdym momencie małżeństwa. Indukują go takie czynniki jak problemy zdrowotne, kłopoty finansowe, wypadki lub śmierć bliskich osób. Czujemy się przytłoczeni nadmiarem dotykających nas problemów i wstrząsających wydarzeń, które niejednokrotnie mocno oddziałują na naszą codzienność. W tym czasie partner powinien zadbać o odpowiednie wsparcie, tak by związek małżeński był głównym źródłem pociechy i poczucia bezpieczeństwa.

Etapy związku: Zakończenie

Choć brzmi groźnie, to ostatni etap, na który mogą liczyć jedynie długoletnie związki. To właśnie w tym okresie, kiedy większość problemów jest już za nami, możemy czuć się spokojni i szczęśliwi, a nasze małżeństwo uznać za spełnione. Niejednokrotnie na tym etapie rozumiemy się z partnerem praktycznie bez słów, doskonale znając swoje wady i zalety i bez trudu rozpoznając wszystkie swoje potrzeby.

Jak polepszyć relacje w związku?

Nie ma na to tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi, sekretem sukcesu jednak jest pielęgnacja tych wszystkich rzeczy, o które zadbaliśmy na samym początku małżeństwa. Mowa tu oczywiście nie tylko o miłości, ale również zaufaniu i wzajemnym szacunku. Złotą zasadą jest tu również stwierdzenie, że bez względu na etap małżeństwa, w którym się akurat znajdujemy warto pamiętać o tym, by żyć teraźniejszością a nie przeszłością.

Najczęstsze problemy w związku

W każdym małżeństwie, nawet najbardziej udanym i przepełnionym miłością, czasem pojawiają się problemy w związku i tzw. czarne chmury. Niejednokrotnie wystawiają one małżeństwo na ciężką próbę i sprawiają, że partnerzy zaczynają zastanawiać się nad tym czy to już koniec związku. Widmo rozwodu potrafi skutecznie nas sparaliżować. Aby do niego nie doprowadzić warto rozwiązywać problemy małżeńskie gdy tylko się one pojawią.

Co psuje relacje małżeńskie? Oto najczęstsze powody problemów w związku:

1. Brak komunikacji

Dobre relacje małżeńskie opierają się na właściwej komunikacji. Co to znaczy? Za komunikację uznaje się zrozumienie punktu widzenia partnera, czyli słuchanie go w taki sposób, w jaki samemu chcielibyśmy być wysłuchani. Musimy pamiętać, że małżonek ma prawo mieć odmienne zdanie, co więcej – powinniśmy je uszanować. Jeżeli będziemy skupiać się wyłącznie na sobie, trudno będzie o wzajemny szacunek w małżeństwie.

2. Niespełnione marzenia

Jedną z przyczyn rozpadu małżeństw w Polsce są niespełnione oczekiwania, jakie małżonkowie mieli wobec związku i siebie nawzajem. Często wynika to ze wspomnianego wcześniej braku komunikacji, jednak może być również spowodowane brakiem dokładnie sprecyzowanych oczekiwań. Jak poprawić relacje w związku w tym przypadku? Warto zacząć od nas samych i zastanowienia się nad tym, czy nasze oczekiwania są adekwatne. Przeanalizujmy również, czy sami zaoferowaliśmy partnerowi wszystko czego pragnął.

3. Przeszłość partnera

Brzmi to groźnie, jednak faktycznie niezamknięta przeszłość partnera niejednokrotnie potrafi rozbić nawet najtrwalsze i najbardziej kochające się małżeństwo. Jeżeli więc widzimy, że nasza przeszłość niekoniecznie pozytywnie wpływa na teraźniejszość, warto zastanowić się nad zamknięciem jej raz na zawsze.

4. Problemy seksualne

Brak pożycia intymnego to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów w naszym kraju. Sfera seksualna nieodłącznie wiąże się obustronnie z innymi aspektami małżeństwa. Zdarza się bowiem, że za brak bliskości w małżeństwie odpowiadają częste kłótnie, niedomówienia oraz brak czasu w związku. Brak seksualnego spełnienia może również powodować rutyna w małżeństwie. Dlatego też warto raz na jakiś czas zaskoczyć partnera np. niecodzienną grą wstępną. Pomoże to odświeżyć nieco nasz związek i tchnąć w niego nowe życie. Niedogadanie w kwestii seksu może bowiem prowadzić w niektórych przypadkach do niewierności. Jest ona powszechnie uważana za konsekwencję problemów w pożyciu małżeńskim. To sprawia, że tym bardziej powinniśmy podjąć kroki mające na celu naprawę naszego związku.

5. Żal

Ostatnią z najczęstszych przyczyn problemów w małżeństwie jest brak szczerości i otwartości pomiędzy partnerami. Skrywanie w sobie dawnych żali i niedomówień sprawia, że z czasem towarzysząca im frustracja przelewa czarę goryczy i powoduje koniec małżeństwa. Błahy powód może mieć więc poważne konsekwencje, dlatego tak ważna jest szczerość i otwarta rozmowa, które skutecznie mogą zapobiec powstawaniu niedomówień.

Przepis na udane małżeństwo

Jaki jest przepis na udane małżeństwo? Każde małżeństwo jest inne, nie da się więc wypracować jednego uniwersalnego przewodnika dla świeżo upieczonych małżonków. Czym jednak właściwie jest idealne małżeństwo? To związek dwóch osób, które nie tylko się kochają, ale również rozumieją się, wspierają oraz wzajemnie szanują. Znają swoje potrzeby i pragnienia i starają się je wzajemnie spełniać. Akceptują swoje wady i przyjmują partnera po prostu takim jakim jest. Jak to osiągnąć?

Oto tzw. dekalog małżeński, czyli uniwersalne zasady udanego związku, które warto wprowadzić w życie, oczywiście dostosowując je do swoich realiów:

  1. Szacunek w małżeństwie– to jeden z najważniejszych elementów, bez niego miłość zastąpi lekceważenie i obojętność.
  2. Wsparcie małżonka – razem z partnerem pomagajcie sobie nawzajem, zwłaszcza w pokonywaniu trudności, które pojawiają się każdego dnia. Nawet jeżeli nie jest to rzeczywista pomoc, okaż troskę i pozwól partnerowi poczuć się bezpiecznie, co z pewnością zminimalizuje u niego poziom stresu, spowodowany np. problemami w pracy.
  3. Tolerancja w związku – Nie chodzi tu jedynie o akceptowanie wad partnera i przymykanie oka na jego niedoskonałości, ale również o akceptowanie dotyczącej nas krytyki bez chęci zemsty. Choć nie jest to łatwe, z pewnością wpłynie pozytywnie na relacje w związku.
  4. Wyrozumiałość wobec małżonka – każdy z nas ma prawo mieć gorsze chwile. Niejednokrotnie zdarza nam się przecież np. przynosić problemy z pracy do domu, wybuchając w sposób nie do końca adekwatny do danej sytuacji. Partnerstwo w małżeństwie polega na rozumieniu tego typu zachowania i akceptowaniu go bez zbędnej krytyki.
  5. Dążenie do doskonałości – dobrze dobrane małżeństwo to takie, w którym każdy z partnerów dąży do samodoskonalenia się, jednak nie oczekuje tego samego od swojego małżonka. Zamiast doszukiwać się w jego osobie wad, zacznijmy widzieć w nim przede wszystkim te pozytywne cechy. Zamiast pouczać małżonka, skupmy się sami na swoich wadach i zastanówmy, jak możemy nad nimi popracować. Partner z pewnością to zauważy i doceni, a być może również sam zacznie dążyć do zminimalizowania skutków swoich wad.
  6. Nieosądzanie małżonka – zanim wydasz wyrok, wysłuchaj partnera i spróbuj zrozumieć jego motywację. Dopiero gdy poznasz intencje drugiej osoby, możesz wyrazić swoją opinię na dany temat.
  7. Motywacja– stare przysłowie mówi, że karma lubi wracać. Warto więc zadbać o odpowiednie zachowanie wobec swojego małżonka po to, by samemu doświadczyć podobnych uczuć.
  8. Przeprosiny– kryzys w związku małżeńskim często spowodowany jest nie tylko brakiem komunikacji między partnerami, ale również problemem z przyznawaniem się do winy. Obwiniamy siebie nawzajem, uznając że to druga strona pierwsza powinna wyciągnąć rękę na zgodę. Prowadzi to niejednokrotnie do trwających tygodniami tzw. cichych dni, w zależności od tego jak bardzo uparci jesteśmy. Nie wpływa to korzystnie na związek, dlatego zamiast się boczyć, bez względu na to po czyjej stronie jest racja, warto wyciągnąć rękę na zgodę.
  9. Wybaczanie w związku– nie chowaj urazy, ponieważ ona skutecznie zatruwa związek. To problem, który dotyka zwłaszcza długoletnie związki, dlatego warto już na samym początku wspólnej drogi nauczyć się wybaczać wyrządzone nam krzywdy, pamiętając o tym, że druga strona ma prawo być niedoskonała.
  10. Nieobwinianie małżonka – nie wiń małżonka za cierpienia, które Ciebie dotknęły, nawet jeżeli odgrywał on w nich istotną rolę. Kryzys w związku małżeńskim zawsze jest bowiem wynikiem działań obu partnerów, w związku z czym są oni oboje tak samo winni. Różnić się mogą jedynie konsekwencjami, które muszą ponieść.

Na czym opiera się związek? Jak widać, są to uniwersalne zasady, które można zastosować zarówno w przypadku małżeństwa jak i związków nieformalnych. Choć recepta na szczęśliwe małżeństwo nie daje 100% gwarancji, stosowanie się do jej zasad zwiększa szansę na wytrwanie w małżeństwie. I szczęśliwy happy end rodem z bajek…

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo