Kultowe bajki z dzieciństwa ostatnich kilku pokoleń. Te kreskówki były hitem. Dziś każdy wspomina je z sentymentem. Które pamiętasz?

Ulubione bajki z dzieciństwa po produkcje, do których wracamy z sentymentem nawet po wielu latach, przywołując ogrom emocji, przeżyć i wspomnień. Chocia animacje  nie były jeszcze tak dopracowane i profesjonalne jak dziś, to jednak miał już w sobie coś wyjątkowego, a bohaterowie poszczególnych historii na zawsze zapadli już w pamięć. Część z nich to produkcje naprawdę uniwersalne, które bawią kolejne pokolenia i wciąż nie tracą na aktualności. Które kreskówki z dzieciństwa wspominasz najlepiej?

Najlepsze, zapomniane bajki z dzieciństwa

Stare bajki dla dzieci mają w sobie pewien unikatowy urok. Z jednej strony wynika on bez wątpienia z sentymentu, ale ma też na pewno związek z techniką produkcji. Dawniej kreskówki były tworzone za pomocą rysunków, dziś animatorzy używają zazwyczaj programów komputerowych, co ma wpływ na ogólne wrażenia oraz estetykę. Klimat starych bajek, w pełni rysunkowych, a do tego często niemych jest nie do podrobienia, dlatego tak chętnie się do nich wraca i wciąż oglądają je kolejne pokolenia.

Najlepsze bajki dzieciństwa sprzed 40 i 50 lat:

  • “Bolek i Lolek” – polska animacja o dwóch chłopcach, Bolku i Lolku, którzy przeżywają różnorodne przygody w różnych zakątkach świata. Bolek jest bardziej pomysłowy i energiczny, a Lolek spokojniejszy i nieco nieporadny.
  • “Reksio” – historia sympatycznego psa Reksia, który mieszka na podwórku wiejskim. Każdy odcinek przedstawia nowe przygody związane z jego relacjami z innymi zwierzętami i właścicielami.
  • “Przygody kota Filemona” – opowiada o młodym kocie Filemonie, który uczy się życia na wsi, często pod okiem mądrego i doświadczonego kota Bonifacego.
  • “Pszczółka Maja” – opowieść o przygodach małej pszczółki Mai, jej najlepszego przyjaciela Gucia oraz innych mieszkańców łąki. Maja jest ciekawska, odważna i często wplątuje się w różne przygody.
  • “Miś Uszatek” – animacja o misiu Uszatku, który ma charakterystyczne oklapnięte uszko. Miś razem z przyjaciółmi przeżywa codzienne przygody pełne emocji i przynoszące interesujące morały.
  • “Krecik” – animowane przygody sympatycznego Krecika, który często spotyka różne zwierzęta i małe przeszkody do pokonania. Dostarcza mnóstwo radości i dobrego humoru.
  • “Wilk i zając” – bajka, której fabuła opiera się na pościgu Wilka za Zającem. Wilk jest niezdarny i często kończy swoje próby niepowodzeniem, podczas gdy Zając zawsze mu się wymyka.
  • “Zaczarowany ołówek” – historia chłopca Piotrka, który posiada magiczny ołówek. Narysowane przez niego przedmioty stają się rzeczywistością, co pomaga mu w rozwiązywaniu problemów i umożliwia przeżywanie przygód.
  • “Dziwne przygody Koziołka Matołka” – opowiada o zabawnym i naiwnym Koziołku Matołku, który podróżuje po świecie, szukając mitycznego Pacanowa, gdzie według legendy kują kozy.

Sprawdź: Bajki o miłości. 6 najpiękniejsze filmów animowanych o uczuciach! Idealne propozycje na walentynki

Bajki lat 90. Oto ranking bajek z dzieciństwa

W latach 90., kiedy Polska po zmianie ustrojowej bardziej otworzyła się na świat, do naszej telewizji zawitały nie tylko zagraniczne bajki, ale także całe kanały kreskówkowe, taki jak kultowy Cartoon Network. Coraz więcej gospodarstw domowych miało także telewizor z dostępem do telewizji kablowej, dzięki czemu więc trzeba było już czekać na codzienną wieczorynkę, ale można było cieszyć się ulubionymi kreskówkami właściwie przez cały dzień. Wiele z tych produkcji, które w tamtych czasach zyskały w Polsce na popularności, w Stanach Zjednoczonych powstało dekady wcześniej. Część z nich zyskało status kultowych, dlatego ogląda się do dziś, a nawet powstają kolejne odsłony przygód dobrze znanych bohaterów.

Lista bajek z dzieciństwa w latach 90.:

  1. Smerfy – niebieskie istotki żyją w wiosce ukrytej w lesie. Każdy Smerf ma swoje unikalne cechy, a ich wrogiem jest zły czarodziej Gargamel oraz jego kot Klakier.
  2. Flinstonowie – animacja o rodzinie Flintstonów, która żyje w prehistorycznym świecie, w miasteczku Bedrock. Fred Flintstone i jego przyjaciel Barney Rubble przeżywają zabawne sytuacje, wpadając na kolejne genialne pomysły.
  3. Tom i Jerry – animacja o nieustannej rywalizacji między kotem Tomem i myszą Jerrym. W każdym odcinku Tom próbuje złapać sprytnego Jerry’ego, ale zazwyczaj kończy się to jego porażką, ponieważ mysz wykazuje się zdecydowanie większym sprytem.
  4. Muminki – przygody nietypowych stworków, teraz swoją fizjonomią przypominają hipopotamy. Historia są zawsze pełne ciepła i pozytywnych emocji.
  5. Gumisie – małe kolorowe istotki muszą dzielnie bronić swojego małego świata oraz największego bogactwa, czyli magicznego soku z gumijagód przed wrogami.
  6. Inspektor Gadżet – kultowa bajka, która opowiada o przygodach pewnego nieco ekscentrycznego i niezdarnego detektywa, ukrywającego pewne nietypowe cechy – jest on bowiem w połowie cyborgiem, a jego ciało wyposażony jest w liczne gadżety umożliwiającemu walkę ze złem.
  7. Scooby Doo – tę bajkę znają chyba wszyscy i większość z nas pozytywnie wspomina. Jest to historia grupy przyjaciół oraz ich wiernego psa Scooby Doo. Teoretycznie natrafia na dziwne i tajemnicze zjawiska, ścigając potwory i rozwiązując zagadki. Niestety Scooby mimo swoich rozmiarów jest psem strasznie tchórzliwym.
  8. Kubuś Puchatek – wyjątkowa historia o sympatycznym łakomczuszku oraz jego przyjaciołach mieszkających w Stumilowym Lesie. Prosta fabuła umożliwia zawarcie mądrego i uniwersalnego przesłania m.in. o wartości przyjaźni, miłości i lojalności.

Zobacz: Bajki na Halloween dla dzieci. Najciekawsze pomysły na seans dla całej rodziny

Bajki 2000 do 2010. Które zapadły Ci w pamięć?

Dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie często z sentymentem wspominają także kreskówki emitowane między innymi na Cartoon Network w latach dwutysięcznych. Większość z nich nie była już na tyle kultowa, aby zasłużyć na remake, już dawno zniknęły ze szklanych ekranów. Wciąż jednak miło się o nich wspominasz, a do niektórych od czasu do czasu starsi widzowie nadal wracają.

Bajki z dzieciństwa 2000:

  1. Bob Budowniczy – to serial o pracowitym i niezwykle pomocnym Bobie, który prowadzi własną firmę budowlaną, i wraz z grupą swoich przyjaciół – m.in. koparką, betoniarką – Przeprowadza remonty, naprawia i ogólnie ulepsza wszystko w najbliższej okolicy. Ich przygody są najlepszym dowodem na to, że najwięcej można osiągnąć dobrze zorganizowaną pracą zespołową.
  2. Johnny Bravo – tytułowy bohater to umięśniony blondyn z charakterystyczną, wysoko ułożoną fryzurą. Uważa się za najprzystojniejszego mężczyznę świata, któremu nie jest w stanie oprzeć żadna kobieta. Niestety w rzeczywistości zwykle nie robi najlepszego wrażenia jego próby podrywu kończą się fiaskiem.
  3. Laboratorium Dextera – kultowy serial oparty na dość nietypowym koncepcie – główny bohater więc bowiem małym, niepozornym chłopcem, którym rzeczywistości posiada genialne zdolności. W zakamarkach swojego pokoju kryje ogromne laboratorium, gdzie tworzy nowe maszyny i eksperymentuje.
  4. Atomówki – opowieść o niezwykłym życiu trzech sióstr, Bójki, Bajki i Brawurki, które posiadają niezwykłe umiejętności i jako superbohaterki walczą ze złem czyhającym nad miastem.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo