Bon turystyczny – do kiedy ważny? To już ostatnie miesiące na skorzystanie! Później pieniądze przepadną

Bon turystyczny został wprowadzony w sierpniu 2020 roku, ale wciąż nie wszyscy zdecydowali się go wykorzystać. Świadczenie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi, a przyznane środki można przeznaczyć na różnego rodzaju wyjazdy, obozy czy wycieczki. Trzeba jednak pamiętać, że ważność dodatku jest ograniczona i po upływie terminu pieniądze po prostu przepadną. Z tego powodu rząd ponownie daje Polakom więcej czasu na skorzystanie ze środków. Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? Komu przysługuje i na co można go przeznaczyć?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Bon turystyczny będzie obowiązywał jeszcze kilka miesięcy.
  • Jego ważność obowiązuje do końca marca 2023, a więc można go będzie wykorzystać jeszcze podczas tegorocznych wakacji.
  • Otrzymać dodatek może każdy rodzic na dziecko do 18. roku życia.

Czym jest bon wakacyjny?

Bon wakacyjny, inaczej turystyczny, to świadczenie, które zostało wprowadzone przez rząd jako forma wsparcia nie tylko dla rodzin, ale także dla branży turystycznej. Jak wiadomo, ten sektor gospodarki jest jednym z tych, które najbardziej odczuły skutki pandemii i wprowadzanych obostrzeń. Hotele i pensjonaty przez wiele miesięcy pozostawały zamknięte, turyści znacznie rzadziej decydowali się na zagraniczne wycieczki, a rodzice rezygnowali z wysyłania dzieci na obozy czy kolonie.

Zasady przyznawania dodatku są nieco podobne do programu 500 plus – pieniądze nie są co prawda wypłacane “do ręki”, ale w formie bonu (niewymienialnego), ale równowartość 500 złotych przysługuje na każde dziecko poniżej 18. roku życia. Dodatkowy bon również o wartości 500 złotych otrzymuje rodzic dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami ustawy, w przypadku tego świadczenia nie obowiązuje kryterium dochodowe, co oznacza, że rodzice mogą z niego skorzystać niezależnie od tego, ile zarabiają.

Przyznanych środków nie można jednak wykorzystać na dowolny cel – ich przeznaczenie jest ściśle określone prawnie.

Zobacz: “Godziny czarnkowe” w szkołach – bezsensowny wymóg dla nauczycieli. “Nikt z nich nie korzysta”

Bon turystyczny – do kiedy ważny?

Początkowo bon miał być ważny jedynie do końca marca 2022 roku tak, aby rodzice mogli go wykorzystać także podczas ferii zimowych. Niestety pandemia po raz kolejny pokrzyżowała nieco zimowe plany wyjazdowe i chociaż hotele i branża turystyczna nie zostały zamknięte, to jednak z powodu liczby zakażeń i limitów osób nie wszyscy mogli skorzystać z atrakcji.

W związku z tym rząd postanowił wprowadzić nowelizację ustawy, która przedłuża ważność bonu, co oznacza, że można go wykorzystać jeszcze do końca marca 2023, a więc przez cały okres wakacyjny.

Zobacz: Jedynka za brak pracy domowej. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny 2022?

Bon otrzymujemy w formie elektronicznej. Wystarczy założyć profil na PUE, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można się tam zarejestrować za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub niektórych systemów bankowości internetowej. Po zalogowaniu się w serwisie i wejściu w zakładkę “Polski Bon Turystyczny” automatycznie powinny się wyświetlić wszystkie przysługujące nam świadczenia. Na stronie powinny znajdować się wszystkie dane, wartość i aktualne saldo, a także numer konkretnego bonu. Następnie aby z niego skorzystać, koniecznie trzeba go aktywować.

Jak aktywować bon turystyczny? Wystarczy wcisnąć przycisk “Aktywuj bon”. Po kliknięciu wyświetli się okienko, w którym należy wpisać aktualny numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail i ponownie wcisnąć przycisk ‘Aktywuj bon”. Następnie dostaniesz komunikat z kodem obsługi aktywności. Od tego momentu jest już aktywny i można posługiwać się nim w różnych miejscach w całej Polsce.

Zobacz: Dofinansowanie do gazu 2022 – niedługo pierwsze wypłaty. Sprawdź, komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Z bonu można skorzystać wyłącznie na terenie Polski. Można za jego pomocą opłacić pobyt w hotelu, pensjonacie lub różnych domach wypoczynkowych. Ale nie tylko! Warto wiedzieć, że bonem sfinansujemy również wyjazd dziecka na kolonie, obóz czy tzw. “zieloną szkołę”, akceptują go także niektórzy organizatorzy wycieczek. Może się to okazać szczególnie przydatną informacją w okresie wakacyjnym, kiedy dzieci będą chciały się wybrać np. na rozmaite obozy czy kolonie. Listę miejsc, które przyjmują płatności za pomocą bonów, można znaleźć na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – zniżki 2022. Jakie są zniżki na Kartę Dużej Rodziny?

Rodzice pytają o ważność bonu turystycznego:

Bon turystyczny – na co go wykorzystać?

Bonem można opłacić pobyt w hotelu czy innym miejscu noclegowym. Za jego pomocą można też pokryć koszt wycieczki lub obozu dziecka, które są organizowane przez prywatne firmy czy agencje turystyczne.

Czy jest bon turystyczny na 2022?

Bon turystyczny jest cały czas ważny, do końca marca 2023.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general