Choinka DIY: jak zrobić choinkę z makaronu, papieru lub szyszek?

Pięknie przystrojona choinka to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Warto jednak czasem trochę poeksperymentować i samemu lub z dziećmi w ramach zabawy, zrobić małe choinki DIY: z papieru, makaronu lub szyszek. Wcale nie jest to trudne, a przyjemne zarówno dla dorosłych, jak i maluszków.

Choinka DIY: łatwiejsza niż myślisz!

W okresie świątecznym ozdabiamy nasze domy zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wszechobecne są stroiki, ozdoby, sztuczny śnieg i lampki. Jednak dekoracje do domu to niemały wydatek. Małe choineczki są dostępne niemal wszędzie, ale ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet ponad stu złotych. Zamiast kupować w marketach, możemy choinkę wykonać samemu metodą DIY. Nigdy nie próbowaliście? To łatwiejsze, niż moglibyście przypuszczać! Najlepiej robienie choinki z papieru czy makaronu przekształcić w rodzinną zabawę i zaangażować w nią partnera oraz dzieci. Każdy, kto lubi prace manualne będzie zachwycony, a dzieciom zagospodarujemy czas w w długi zimowy wieczór.
Choinki DIY możemy wykonać z wielu materiałów: szyszek, papieru, makaronu, a nawet ze skrawków starych ubrań. Zanim zabierzemy się za robienie dekoracji, warto zaopatrzyć się w mocny klej, długie patyczki, cekiny, guziki itp. Możemy je kupić w sklepie z artykułami artystycznymi, ale wystarczy trochę pobuszować po zakamarkach w naszym domu. Na pewno znajdziemy coś, co świetnie się nada do dekoracji.

Zobacz też: Kolorowanki z choinką do wydruku

Choinka z papieru

Pierwszy i najprawdopodobniej najprostszy sposób na zrobienie choinki DIY to wykonanie jej z papieru. Zawsze znajdzie się w naszych domowych zasobach niezapisana kartka. Młodsze dzieci uczęszczające na plastykę powinny mieć również kolorowe bloki, więc za zrobienie takiej ozdoby możemy się zabrać bez specjalnego przygotowania. W poniższym filmiku mamy krok po kroku wytłumaczone jak zrobić choinkę z papieru. Ze względu na to, że autorka bazuje na sztuce origami, dzieci mogą potrzebować odrobinę naszej pomocy, ale do wykonania ozdoby wystarczy kartka papieru i nożyczki.

Choinka z papieru krok po kroku

Potrzebna nam będzie kartka A4 w dowolnym kolorze oraz nożyczki. Potem już jedynie postępujemy według wskazówek.

 1. Chwytamy prawy górny róg kartki i składamy ją w kształcie trójkąta.
 2. Odcinamy prostokątny pasek tak, aby po ponownym rozłożeniu kartki otrzymać kwadrat.
 3. Składamy kwadrat po przekątnej ponownie uzyskując trójkąt i jednocześnie robiąc drugie zagięcie.
 4. Odwracamy kartkę i znowu zginamy ją na pół tworząc kolejne zagięcia.
 5. Chwytamy za dwa przeciwległe rogi i przyciągamy je do siebie jednocześnie składając kartkę. Im mocniej uda się docisnąć zagięcia, tym lepiej.
 6. Ponownie zginamy kartkę w trójkąty formując kształt choinki.
 7. Zyskujemy coś na kształt latawca. Odcinamy jego dolną część.Zaginamy elementy kartki do środka.
 8. Nacinamy choinkę w 6 miejscach i zaginamy papier do środka.
 9. Rozkładamy kartkę uzyskując trójwymiarową choinkę z papieru

Choinka z makaronu i szyszek

Kolejną propozycją na wykonanie choinki, to zrobienie choinki z szyszek lub makaronu. Do ich przygotowania potrzebujemy:

 • mocnego kleju – najlepiej zadziała klej na gorąco,
 • makaronu typu rurki
 • szyszek.

Aby zrobić ozdobę, potrzebny będzie jeszcze stelaż, który możemy wykonać sami z papieru. Powinien być w miarę stabilny i o stożkowym kształcie. To do niego powoli doklejamy makaron. Kiedy zapełnimy całą powierzchnię stożka, a nasza choinka ma ładny kształt, należy zabrać się za ozdabianie. Makaron można pomalować, najładniej wygląda farba w sprayu, gdyż równomiernie pokrywa powierzchnię całej ozdoby. Następnie możemy dodać kolorowe cekiny, brokat itp. Całość powinna nam zająć około godziny, jeśli bawimy się z dziećmi. W momencie, kiedy mamy już wprawę w robótkach ręcznych to wystarczy nam ok. 30 min na zrobienie ozdoby.

Wykonanie choinki z szyszek przebiega tak samo, jak zrobienie ozdoby z makaronu. Wystarczy stopniowo dokładać elementy do stożka, a następnie całość udekorować. Możemy zrobić małe kokardki ze wstążki i podoklejać je wokół całej choinki. Warto wtedy użyć czerwonej i zielonej wstążki wpisującej się w świąteczny klimat. Przy majsterkowaniu musimy jednak nadzorować dzieci, zwłaszcza kiedy używamy kleju na gorąco i nożyczek, gdyż w ferworze zabawy łatwo o skaleczenia.

Choinka z materiału

Jeśli masz w domu stare ubrania, które nie nadają się już do noszenia albo skrawki materiału, możesz przemienić je w choinkę DIY. Tu raczej dzieci będą mogły jedynie się przyglądać lub dekorować końcowy produkt, gdyż zrobienie choinki z materiału wymaga umiejętności szycia. Aby zrobić ozdobę, musimy wyciąć dwa kawałki materiału w trójkątnym kształcie. Następnie zszyć je razem, jednocześnie wypychając środek niewielką ilością waty. Całość nabić na grubszy, zaostrzony patyczek i przystroić. Takie choineczki możemy włożyć do doniczek w naszych domowych, “parapetowych” ogródkach.

Robienie choinek DIY to świetna zabawa dla całej rodziny, a zrobione samodzielnie ozdoby będą mogły służyć nam równie długo, jak te z marketów.

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie

Przesądy wigilijne

Chociaż mamy XXI wiek i wszyscy staramy się być nowocześni, to nadchodzi taki dzień, kiedy odstawiamy cały swój sceptycyzm na boku i na przekór wszystkiemu wykonujemy szereg małych rytuałów, które...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie

Jaki kalendarz adwentowy wybrać dla dziecka?

Długie jesienne wieczory wcale nie muszą oznaczać bezproduktywnie spędzanego czasu przez telewizorem! Wykorzystaj już teraz ten czas, by skompletować prezenty na zbliżające się wielkimi krokami mikołajki! Doskonałym prezentem na taką...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka

Masa solna: Jak zrobić masę solną?

Masa solna Masa solna, jak sama nazwa wskazuje jest masą wykonaną z soli (oraz mąki i wody), z której możemy przygotować różnego rodzaju dekoracje, figurki i nie tylko. W internecie...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie, Życzenia

Życzenia świąteczne dla dzieci

Życzenia świąteczne dla dzieci mają zwykle bardzo szczególną, pogodną formę. Nie powinny one być skomplikowane, tak by maluch w danym wieku mógł je naprawdę zrozumieć. Nie inaczej jest, gdy chodzi...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie

Świąteczne piosenki

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas ulubiony okres w roku. Zaczyna się on już na wiele tygodni przed nimi. Przygotowujemy plany na świąteczne menu, myślimy o prezentach dla...

Czytaj dalej →
Cesarskie cięcie

Ile można mieć cesarek?

Pytanie o to, ile można mieć cesarek, nurtuje wiele kobiet posiadających już za sobą co najmniej jeden taki zabieg. Odpowiedź jest jednak złożona i zależy w decydującej mierze od naszego...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general