Choinka DIY: jak zrobić choinkę z makaronu, papieru lub szyszek?

Pięknie przystrojona choinka to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Warto jednak czasem trochę poeksperymentować i samemu lub z dziećmi w ramach zabawy, zrobić małe choinki DIY: z papieru, makaronu lub szyszek. Wcale nie jest to trudne, a przyjemne zarówno dla dorosłych, jak i maluszków.

Choinka DIY: łatwiejsza niż myślisz!

W okresie świątecznym ozdabiamy nasze domy zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wszechobecne są stroiki, ozdoby, sztuczny śnieg i lampki. Jednak dekoracje do domu to niemały wydatek. Małe choineczki są dostępne niemal wszędzie, ale ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet ponad stu złotych. Zamiast kupować w marketach, możemy choinkę wykonać samemu metodą DIY. Nigdy nie próbowaliście? To łatwiejsze, niż moglibyście przypuszczać! Najlepiej robienie choinki z papieru czy makaronu przekształcić w rodzinną zabawę i zaangażować w nią partnera oraz dzieci. Każdy, kto lubi prace manualne będzie zachwycony, a dzieciom zagospodarujemy czas w w długi zimowy wieczór.
Choinki DIY możemy wykonać z wielu materiałów: szyszek, papieru, makaronu, a nawet ze skrawków starych ubrań. Zanim zabierzemy się za robienie dekoracji, warto zaopatrzyć się w mocny klej, długie patyczki, cekiny, guziki itp. Możemy je kupić w sklepie z artykułami artystycznymi, ale wystarczy trochę pobuszować po zakamarkach w naszym domu. Na pewno znajdziemy coś, co świetnie się nada do dekoracji.

Zobacz też: Kolorowanki z choinką do wydruku

Choinka z papieru

Pierwszy i najprawdopodobniej najprostszy sposób na zrobienie choinki DIY to wykonanie jej z papieru. Zawsze znajdzie się w naszych domowych zasobach niezapisana kartka. Młodsze dzieci uczęszczające na plastykę powinny mieć również kolorowe bloki, więc za zrobienie takiej ozdoby możemy się zabrać bez specjalnego przygotowania. W poniższym filmiku mamy krok po kroku wytłumaczone jak zrobić choinkę z papieru. Ze względu na to, że autorka bazuje na sztuce origami, dzieci mogą potrzebować odrobinę naszej pomocy, ale do wykonania ozdoby wystarczy kartka papieru i nożyczki.

Choinka z papieru krok po kroku

Potrzebna nam będzie kartka A4 w dowolnym kolorze oraz nożyczki. Potem już jedynie postępujemy według wskazówek.

 1. Chwytamy prawy górny róg kartki i składamy ją w kształcie trójkąta.
 2. Odcinamy prostokątny pasek tak, aby po ponownym rozłożeniu kartki otrzymać kwadrat.
 3. Składamy kwadrat po przekątnej ponownie uzyskując trójkąt i jednocześnie robiąc drugie zagięcie.
 4. Odwracamy kartkę i znowu zginamy ją na pół tworząc kolejne zagięcia.
 5. Chwytamy za dwa przeciwległe rogi i przyciągamy je do siebie jednocześnie składając kartkę. Im mocniej uda się docisnąć zagięcia, tym lepiej.
 6. Ponownie zginamy kartkę w trójkąty formując kształt choinki.
 7. Zyskujemy coś na kształt latawca. Odcinamy jego dolną część.Zaginamy elementy kartki do środka.
 8. Nacinamy choinkę w 6 miejscach i zaginamy papier do środka.
 9. Rozkładamy kartkę uzyskując trójwymiarową choinkę z papieru

Choinka z makaronu i szyszek

Kolejną propozycją na wykonanie choinki, to zrobienie choinki z szyszek lub makaronu. Do ich przygotowania potrzebujemy:

 • mocnego kleju – najlepiej zadziała klej na gorąco,
 • makaronu typu rurki
 • szyszek.

Aby zrobić ozdobę, potrzebny będzie jeszcze stelaż, który możemy wykonać sami z papieru. Powinien być w miarę stabilny i o stożkowym kształcie. To do niego powoli doklejamy makaron. Kiedy zapełnimy całą powierzchnię stożka, a nasza choinka ma ładny kształt, należy zabrać się za ozdabianie. Makaron można pomalować, najładniej wygląda farba w sprayu, gdyż równomiernie pokrywa powierzchnię całej ozdoby. Następnie możemy dodać kolorowe cekiny, brokat itp. Całość powinna nam zająć około godziny, jeśli bawimy się z dziećmi. W momencie, kiedy mamy już wprawę w robótkach ręcznych to wystarczy nam ok. 30 min na zrobienie ozdoby.

Wykonanie choinki z szyszek przebiega tak samo, jak zrobienie ozdoby z makaronu. Wystarczy stopniowo dokładać elementy do stożka, a następnie całość udekorować. Możemy zrobić małe kokardki ze wstążki i podoklejać je wokół całej choinki. Warto wtedy użyć czerwonej i zielonej wstążki wpisującej się w świąteczny klimat. Przy majsterkowaniu musimy jednak nadzorować dzieci, zwłaszcza kiedy używamy kleju na gorąco i nożyczek, gdyż w ferworze zabawy łatwo o skaleczenia.

Choinka z materiału

Jeśli masz w domu stare ubrania, które nie nadają się już do noszenia albo skrawki materiału, możesz przemienić je w choinkę DIY. Tu raczej dzieci będą mogły jedynie się przyglądać lub dekorować końcowy produkt, gdyż zrobienie choinki z materiału wymaga umiejętności szycia. Aby zrobić ozdobę, musimy wyciąć dwa kawałki materiału w trójkątnym kształcie. Następnie zszyć je razem, jednocześnie wypychając środek niewielką ilością waty. Całość nabić na grubszy, zaostrzony patyczek i przystroić. Takie choineczki możemy włożyć do doniczek w naszych domowych, “parapetowych” ogródkach.

Robienie choinek DIY to świetna zabawa dla całej rodziny, a zrobione samodzielnie ozdoby będą mogły służyć nam równie długo, jak te z marketów.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo