Palma wielkanocna dla dzieci. Jak wykonać z maluchami najpiękniejszą palmę?

Palma to jeden z nieodłącznych elementów kojarzących nam się ze Świętami Wielkanocnymi. To właśnie w Niedzielę Palmową, gdy w kościołach symbolicznie święci się kolorowe palmy, rozpoczyna się Wielki Tydzień, czyli ostatnie dni przygotowujące wiernych na najważniejsze uroczystości w roku. W wielu regionach Polski tradycja nakazuje samodzielne przygotowanie palmy na niedzielną mszę. Zwyczaj ten może stać się wspaniałą okazją do zabawy z dziećmi i spędzenia z nimi czasu w kreatywny sposób. Palma wielkanocna dla dzieci – jak zrobić? Jak zrobić palmę wielkanocną z dzieckiem – z bazi i bukszpanu? Jak zrobić palmy wielkanocne z bibuły?

Palmy wielkanocne dla dzieci. Jak zrobić palmę z dzieckiem?

Kolorowa, pięknie ozdobiona palma to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Świąt Wielkanocnych, zaraz obok pisanek i lukrowego baranka. Zgodnie z tradycją palmy przynosi się do kościoła w Niedzielę Palmową, czyli dokładnie tydzień przed Wielkanocą. W ten sposób wierni upamiętniają przybycie Chrystusa do Jerozolimy.

Palmy na Wielkanoc można oczywiście kupić – w sklepach lub na stoiskach przed kościołami. Jednak w wielu miejscach w Polsce ważnym elementem świątecznej tradycji jet wykonanie palmy własnoręcznie, z pomocą całej rodziny, szczególnie najmłodszych jej członków. To dobra okazja do wspólnej zabawy, a także do wytłumaczenia dzieciom znaczenia poszczególnych zwyczajów i uroczystości wielkanocnych. A w dodatku palma zrobiona przez dzieci własnoręcznie cieszy jakieś sto razy bardziej i maluchy chętnie powędrują z nią do kościoła.

Do przygotowania palmy można użyć niemal niezliczonej liczby materiałów. Najczęściej stosuje się bukszpan, zasuszone żyto czy pszenicę, a dla dodatnia koloru – suszone kwiaty. Bez problemu wykonamy także piękną palmę z krepiny czy bibuły – wystarczy odrobina wyobraźni, zdolności manualnych oraz klej i sznurek. W przypadku wykonywania palmy z bibuły czy papieru przyda się jakiś element usztywniający, do którego przymocujemy ozdoby, w tym celu warto zaopatrzyć się w prosty kawełek drewna lub patyk.

Do własnoręcznie przygotowywanej palmy trzeba oczywiście wpleść tradycyjne wierzbowe witki, czyli popularne bazie lub kotki. Zgodnie z tradycją symbolizują one nowe, odradzające się życie i nadzieję.

Palma wielkanocna z bukszpanu – jak ją zrobić? Dokładne instrukcje wykonania prezentowane na poniższym filmie pochodzą z kanału Kreatywna Ala.

Co przygotować:

  • kilka gałązek bukszpanu,
  • 2 lub 3 bazie (mogą być sztuczne),
  • 3 kolory bibuły(u mnie fiolet ,żółty i zielony),
  • taśma klejąca(papierowa),
  • pistolet na gorący klej,
  • papier toaletowy lub ręcznik papierowy,
  • nożyczki,
  • drucik

A poniżej przepis na piękną palmę, którą wykonamy w kilka chwil, nawet na ostatnią chwilę (instrukcja z kanału Asiasiowo).

Zobacz: Czy Wielki Czwartek jest wolny od szkoły 2023? Ferie świąteczne to okazja na dłuższy odpoczynek od nauki

Piękne palmy wielkanocne – nowe wzory. Jak zrobić palmę wielkanocną z dziećmi?

Palma wielkanocna dla dzieci może zostać wykonana nie tylko przy użyciu gałązek wierzby, ale także gałązek jałowca, forsycji czy leszczyny. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się również eko palma wielkanocna. Wykonanie jej z najmłodszymi to z jednej strony ogromna frajda i ciekawe, kreatywne wyzwanie, a z drugiej – okazja do poruszenia ważnych kwestii związanych z ochroną środowiska. Palmę w wersji ekologicznej należy przygotować wyłącznie z materiałów pochodzenia naturalnego – tj. jak główny trzon wykorzystać w miarę prosty patyk, a następnie za pomocą sznurka (nie kleju) przymocować do niego bukszpan, bazie, suszone kwiaty, a dodatkowo do ozdoby można wykorzystać także np. małe szyszki czy cis.

Piękną i dość nietypowo wyglądającą palmę można wykonać także z krepiny. Zadanie nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart poświęcenia i wszelkiego wysiłku włożonego w proces. Aby wykonać taką palmę, należy przygotować: krepinę w różnych kolorach, klej do papieru oraz patyk (długość zależy od tego, jak duża ma być palma). Poniżej szczegółowa instrukcja wykonania krok po kroku zaprezentowana na kanale MaMi ART.

Sprawdź: 20 niekonwencjonalnych sposobów na życzenia Wielkanocne dla rodziców

Prosta palma wielkanocna dla dzieci. Jak ozdobić palmę wielkanocną?

Wzory palm wielkanocnych różnią się od siebie w zależności od regionu. Tradycyjna palma wileńska charakteryzuje się tym, że do jej dekoracji wykorzystuje się nawet 50 rodzajów ususzonych kwiatów – mogą być to kwiaty polne, leśne czy ogrodowe. Można ich użyć także do ozdobienia naszej domowej palmy, którą zrobimy z dzieckiem. Warto jednak wcześniej zadbać o suszenie kwiatów lub kupić gotowe – w sklepach czy hurtowniach można czasem dostać specjalne mieszanki na suche bukiety. Najczęściej wykorzystuje się gatunki takie jak: kocanki ogrodowe czy suchłuski.

Do udekorowania palmy można wykorzystać również różnobarwne wstążki, którymi obwiążemy gałązki. Sprawdzi się w tym celu także kolorowa bibuła czy krepina.

Zobacz: Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc? Ten termin to gwarancja pięknej rośliny na święta

Palma wielkanocna – przedszkole. Jak zrobić palmę wielkanocną dla dzieci?

Wspólne przygotowanie wielkanocnej palmy to także świetny pomysł na kreatywną zabawę dla maluchów w przedszkolu. Dzieci będą miały okazję nie tylko poćwiczyć swoje zdolności manualne i rozwinąć wyobraźnię, ale jednocześnie będzie to również znakomity moment na wytłumaczenie im, skąd wzięła się ta tradycja i co właściwie oznacza.

W przedszkolu najlepiej wykonać palmę z bibuły, która jest stosunkowo prosta do wykonania, a przy tym bardzo efektowna i wyjątkowo barwna. Do zrobienia palmy wystarczy spora ilość bibuły w różnorodnych kolorach (najwięcej zielonej). Instrukcja krok po kroku znajduje się w poniższym filmie, który pochodzi z kanału Praca Plastyczna. Palma wielkanocna z bibuły – jak ją zrobić?

Palma wielkanocna z papieru – propozycja wykonania z kanału MaMi ART. Jak zrobić palmę dla dzieci?

Sprawdź: 12 potraw wielkanocnych. Jakich dań nie powinno zabraknąć na Wielkanoc?

Czytelnicy pytają o palmy wielkanocne wykonane przez dzieci

Palma wielkanocna DIY dzieci – z czego zrobić?

Do własnoręcznego przygotowania świetnie sprawdzi się palma wielkanocna z bazi, bukszpanu z dodatkiem suszonych zbóż lub kwiatów. Palmy wielkanocne robione przez dzieci powinny być przede wszystkim wielokolorowe.

Palma wielkanocna jak zrobić z dzieckiem?

Najlepiej przygotować palmę z bibuły, ponieważ nie wymagać wielkiego nakładu pracy, a może przynieść sporo frajdy.

Palma wielkanocna żywa – z czego ją wykonać?

Z bukszpanu, bazi, gałązek wierzby lub leszczyny, a do dekoracji kolorowe suszone kwiaty polne lub ogrodowe.

Jak zrobić palmę wielkanocną do szkoły?

Najlepiej wykorzystać do tego bukszpan lub bibułę.

Z czego zrobić palmę wielkanocną?

Można wykorzystać połączenie bukszpanu i suszonych kwiatów/zbóż lub użyć kolorowej bibuły.

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo