Czy karpia można zamrozić? Sprawdzone metody na przechowanie ryby

Karp – ryba, która w czasie Wigilii nadal gości na większości polskich stołów. Smażony, pieczony, w galarecie. Sposobów na przygotowanie karpia jest bardzo dużo. Często też przygotowujemy go w zbyt dużych ilościach. Co zrobić z resztą ryby, która została nam po Świętach? Czy można zamrozić smażonego karpia? Jeśli tak, to na jak długo? A co zrobić ze świeżym karpiem, którego kupiliśmy jeszcze przed świętami? Czy można zamrozić surowego karpia? Jak długo można mrozić karpia? Czy myć ryby przed zamrożeniem? Czy smażonego karpia można zamrozić?

Czy karpia można zamrozić?

Mrożenie karpia to sprawdzona metoda na przechowanie go na dłużej i zachowanie świeżości. Rybę można spokojnie zamrozić, nawet jeśli została wcześniej poddana obróbce termicznej (smażeniu, pieczeniu). Można przechowywać w zamrażalniku również ryby surowe. Mrożenie surowego karpia wymaga nieco więcej ostrożności – najlepiej mrozić ryby zakupione w sklepie. Należy też pamiętać, że absolutnie nie wolno mrozić ryby, która była już wcześniej mrożona.

Zobacz: Jak przechować karpia do Wigilii? Ile czasu może leżeć karp w lodówce?

Jak przygotować karpia do zamrożenia? Jak zamrozić karpia?

Karpia możemy zamrozić zarówno smażonego, jak i pieczonego. Przed mrożeniem jednak musimy ściągnąć z niego panierkę.
Każdy kawałek ryby zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do zamrażarki. Gdy karp się zamrozi, to wszystkie jego części możemy przełożyć do jednej reklamówki lub innego większego pojemnika z przeznaczeniem do mrożenia.
Każda z części karpia powinna nadal pozostać w folii aluminiowej.

Chcąc za jakiś czas wiedzieć, że w reklamówce lub pojemniku znajduje się karp, warto umieścić w nim karteczkę z opisem zawartości oraz datą mrożenia.

Jak mrozić surowego karpia?

Wiele osób zaczyna świąteczne przygotowania znacznie wcześniej. Dzięki temu unikają pośpiechu i bardziej bezstresowo przechodzą przygotowania. Nie wszystkie rzeczy jednak jesteśmy w stanie zdążyć zrobić wcześniej, ponieważ żywność zwyczajnie mogłaby ulec zepsuciu i cała praca poszłaby na marne.

Na szczęście istnieje bardzo prosta metoda na zakonserwowanie potraw bez obawy o utratę ich walorów smakowych i wartości odżywczych. Mowa oczywiście o mrożeniu. Dlatego wiele osób przed Świętami zastanawia się, czy można zamrozić świeżego karpia i na ile dni przed Wigilią można to zrobić. Świeżego karpia oczywiście można mrozić wcześniej. Przed mrożeniem należy go jednak odpowiednio przygotować. Najpierw dokładnie patroszymy i oczyszczamy z łusek, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą i podzielić na porcje.

Jak przyprawić karpia przed zamrożeniem? Niektórzy zalecają również, aby przed włożeniem do zamrażalnika natrzeć kawałki ryby solą i dopiero wtedy owinąć folią aluminiową lub umieścić w specjalnych woreczkach do mrożenia.

Karp zamrozi się szybciej – a więc proces będzie skuteczniejszy i bezpieczniejszy – gdy umieścimy go blisko dna lub brzegu zamrażalki.

Zobacz również: Mrożenie ciasta: Jak i jakie ciasta można mrozić?

Jak długo można przechowywać karpia w zamrażarce? Jak długo można mrozić świeżego karpia?

Ryby smażone lub pieczone mogą przebywać w zamrażalniku maksymalnie przez okres od 4 do 6 miesięcy. Zasady przechowywania ryb surowych są jednak nieco bardziej skomplikowane. Ryby tłuste (do których zalicza się karp) psują się szybciej i można je trzymać w zamrażalniku maksymalnie przez 2-3 miesiące. Ryby chude natomiast wytrzymają dłużej, nawet do 6 miesięcy.

Czy solić karpia przed zamrożeniem?

Jeszcze przed umieszczeniem karpia w zamrażarce możemy go natrzeć solą i innymi przyprawami. Takie porcje także możemy owinąć folią aluminiową i mrozić osobno, a później umieścić w reklamówce. Porcje karpia umieszczamy w foli aluminiowej lub specjalnej folii do mrożenia po to, aby inne mrożonki nie przeszły jego zapachem. Dzięki temu także mięso naszej ryby nie ulegnie wysuszeniu.

Karpia możemy wyjąć z zamrażarki 23 grudnia wieczorem i umieścić w lodówce. Niektórzy wolą jednak smażyć jeszcze zamrożoną rybę. Smażenie jest wówczas dłuższe, ale karp się w tym czasie nie rozlatuje.

Zobacz też: Mrożenie krokietów – Czy krokiety można mrozić?

Jak odmrażamy karpia?

Najlepiej rozmrażać karpia w lodówce. Proces ten jednak trwa dłuższy czas, więc lepiej wyjąć rybę wcześniej – np. poprzedniego wieczoru, jeśli planujemy przygotowywać go następnego dnia. Nie zaleca się rozmrażania w mikrofalówce.

Co z mrożeniem karpia w galarecie?

Karp w galarecie nie nadaje się do mrożenia. Możemy go przechowywać w lodówce przez okres 5-6 dni.

Zobacz również: Pyszne krokiety z ciasta francuskiego – jak je zrobić i jak zawijać?

Czy można mrozić niewypatroszone ryby?

Wiele osób na naszym forum zadaje także pytania w stylu: “Czy można mrozić niewypatroszone ryby?”, “Czy można mrozić ryby z flakami?”, “Czy można zamrozić ryby z wnętrznościami?”. fW mojej opinii nie jest to dobry pomysł. Zdecydowanie polecam mrozić karpia (oraz inne ryby) bez wnętrzności. Najlepiej już wcześniej umyte i posolone, ewentualnie przyprawione w inny ulubiony sposób.

Poznaj: Przesądy wigilijne w Polsce: dodatkowe nakrycie, łuska karpia, majtki i inne

Czytelnicy pytają, czy karpia można zamrozić:

Jak długo można trzymać surowego karpia w zamrażarce?

Surowego karpia możemy przechowywać w zamrażarce 2-3 miesiące, ponieważ jest to tłusta ryba, a te szybciej ulegają zepsuciu.

Czy można mrozić karpia?

Można zamrozić karpia w każdej postaci z wyjątkiem karpia w galarecie.

Ile czasu może leżeć karp w lodówce?

Karp może leżeć w lodówce maksymalnie 5-6 dni.

Jak mrozić karpia na święta?

Mrożenie karpia przed Wigilią nie jest specjalnie skomplikowane, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim karpia trzeba oczyścić i wypatroszyć, a następnie umyć pod bieżącą wodą. Przed włożeniem do zamrażalnika można go jeszcze natrzeć solą. Następnie owinąć folią lub wsadzić do specjalnych woreczków do mrożenia i schować do zamrażalki.

Czy myć karpia przed zamrożeniem?

Tak, po wypatroszeniu i oczyszczeniu z łusek powinno się karpia wypłukać pod bieżącą wodą.

Poznaj: 11 najpiękniejszych wierszy na Boże Narodzenie dla dzieci i dorosłych

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo