Jak przechowywać piernik z powidłami? Sprawdź, ile może leżeć piernik.

Piernik to jeden z tych wypieków, które od razu przywodzą na myśl Boże Narodzenie. Trudno o bardziej charakterystyczny element kojarzący się z tymi Świętami niż korzenny zapach świeżego piernikowego ciasta, z nutką cynamonu. Niektórzy tradycyjną recepturę urozmaica się także powidłami lub dżemem. Piernik jest również jednym z tych ciast, które spokojnie można przygotować z wyprzedzeniem i uniknąć pieczenia na ostatnią chwilę. Jak przechowywać piernik z powidłami, aby zachował świeżość? Sprawdź, ile może stać piernik.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Upieczony piernik staropolski, z powidłami zachowa całkowitą świeżość przez minimum 4-5 dni lub dłużej pod warunkiem odpowiedniego przechowywania.
  • Po upieczeniu należy trzymać go w chłodnym i zacienionym miejscu, może to być lodówka lub nieogrzewana spiżarnia.
  • Piernik warto na ten czas owinąć folią aluminiową lub spożywczą.

Jak przechowywać piernik z powidłami?

Zapach świeżo upieczonego piernika to jeden z najbardziej charakterystycznych aromatów związanych z Bożym Narodzeniem. Jego pojawienie się w domu od razu wprowadza wyjątkową atmosferę i jednocześnie stanowi jednoznaczny sygnał, że Wigilia już niebawem. Bardzo często, poza tradycyjnym staropolskim piernikiem, na świątecznych stołach pojawia się także piernik wzbogacony powidłami lub dżemem. Ten niezwykły składnik nadaje ciastu naprawdę intensywny i wyśmienity smak, dodaje strukturze miękkości i delikatności.

Okres przedświąteczny to niekończące się przygotowania i długie godziny spędzone w kuchni. Aby uniknąć zbyt wielkiego chaosu i stresu, niektóre potrawy i wypieki warto rozplanować i wykonać nieco wcześniej. Jednym z nich jest zazwyczaj właśnie piernik z powidłami (lub tradycyjny), który swobodnie można upiec na kilka dni przed Świętami. Gotowy piernik spokojnie zachowa świeżość przez kilka dni, jeśli będzie odpowiednio przechowywany. Sprawdź poniżej niezawodne metody na przechowywanie piernika z powidłami (i bez!).

Sprawdź: Ile dni wcześniej można upiec sernik, szarlotkę, keks i nie tylko?

Przechowywanie upieczonego piernika z powidłami. Jak przechować piernik do Świąt?

Piernik przygotowuje się zazwyczaj na kilka dni przed Świętami, ponieważ wymaga on sporo pracy, a wykonanie wszystkich niezbędnych czynności i późniejsze pieczenie jest dosyć długotrwałe. Aby zatem oszczędzić nieco czasu na inne wigilijne obowiązki, dobrze jest załatwić wcześniej te potrawy i wypieki, które bez problemu zaczekają do świątecznego posiłku. Tutaj pojawia się pytanie: jak przechowywać piernik po upieczeniu?

Świąteczny piernik spokojnie może poleżeć jakiś czas, nie tracąc niczego ze swojego wyjątkowego smaku i aromatu. Odpowiednio przechowywany zachowa świeżość przez minimum kilka dni, a może nawet dłużej. Najważniejsze, aby w tym okresie trzymać go w suchym i chłodnym miejscu i zacienionym, może to być lodówka, ewentualnie nieogrzewana spiżarnia. Warto owinąć go folią spożywczą/aluminiową.

Sprawdź: Suszone pomarańcze: jak suszyć pomarańcze? Sprawdzone sposoby

Jak długo można przechowywać piernik?

Gdy już zdecydujemy się na wcześniejsze przygotowanie piernika, niemal natychmiast rodzi się pytanie, jak długo może leżeć po upieczeniu. Okazuje się, że odpowiednio zabezpieczony, czyli owinięty folią, np. aluminiową i pozostawiony w chłodnym miejscu (może być to lodówka), zachowa całkowitą świeżość przez minimum 4-5 dni lub nawet dłużej. Z czasem oczywiście zacznie powoli tracić swoje walory, chociaż ciasto bez polewy czy powideł może okazać się zdatne do spożycia nawet przez 2 tygodnie. Piernik z powidłami może się jednak psuć szybciej, więc lepiej aż tak nie zwlekać ze zjedzeniem.

Zobacz: Mrożenie ryby po grecku – czy można zamrozić rybę po grecku?

Gdzie trzymać piernik?

Jeśli chcemy, aby piernik z powidłami lub staropolski po upieczeniu zachował świeżość jak najdłużej, to należy przechowywać go w chłodnym i zacienionym miejscu – w lodówce lub w nieogrzewanej spiżarni. Najlepiej pod przykryciem np. z folii aluminiowej lub pod kloszem.

W czym przechowywać piernik? Kluczowe jest miejsce przechowywania – musi być chłodne i zacienione, dlatego w tym celu dobrze sprawdzi się lodówka.

Zobacz: 50 dag mąki: ile to szklanek? Jaki jest przelicznik wag kulinarnych?

Czy piernik trzymać w lodówce?

Lodówka to dobre miejsce do przechowywania piernika. Aby zachować świeżość przez minimum 4 dni albo nawet dłużej, powinien on bowiem znajdować się w chłodnym i zacienionym miejscu. W związku z tym lodówka może się w tym celu doskonale sprawdzić, szczególnie jeśli ciasto przekładane jest powidłami, dżemem lub oblane polewą. Można owinąć go dodatkowo folią spożywczą/aluminiową.

Sprawdź: Jak długo gotować pierogi – Poznaj idealny czas gotowania pierogów!

Ciasto piernikowe: jak przechowywać?

Według niektórych przepisów na piernik, zwłaszcza ten staropolski, przygotowanie ciasta powinno się rozpocząć już nawet 4-6 tygodni przed pieczeniem. Surowa masa powinna dojrzewać przez ten czas w chłodnym miejscu, może to być np. jedna z dolnych półek lodówki.

Zobacz: Ciasto na pierniki nie klei się lub rwie? Sprawdź, jak je ratować

Rodzice pytają, jak przechowywać piernik z powidłami

Piernik ile może leżeć?

Upieczony piernik może leżeć 4-5 dni, zachowując całkowitą świeżość pod warunkiem, że będziemy go trzymać w chłodnym i zacienionym miejscu.

Jak przechowywać upieczony piernik staropolski?

Upieczony piernik należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, może to być lodówka lub nieogrzewana spiżarnia. Warto owinąć ciasto dodatkowo folią aluminiową spożywczą.

Piernik jak przechowywać?

Piernik po upieczeniu warto owinąć np. folią aluminiową i trzymać w chłodnym miejscu, np. w lodówce, aby zachował świeżość na dłużej.

Ciasto piernik – jak długo może stać?

Piernik po upieczeniu zachowa pełną świeżość przez minimum 4-5 dni lub nawet dłużej, jeśli będzie przechowywany w chłodnym miejscu (może to być lodówka lub nieogrzewana spiżarnia). Warto na ten czas owinąć go np. folią aluminiową. Samo upieczone ciasto może nadawać się do spożycia nawet kilka tygodni, ale ze względu na obecność np. powideł, dżemu czy polewy, lepiej nie zwlekać z konsumpcją zbyt długo.

Jak długo można przechowywać pierniki?

Pod warunkiem, że będą odpowiednio przechowywane, tj. w szczelnie zamkniętych pojemnikach, np. metalowych puszkach, słoikach, mogą nadawać się do spożycia nawet przez kilka miesięcy.

Jak przechowywać pierniczki?

Pierniczki warto przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, np. puszkach czy słoikach, jeśli chcemy, aby nabrały miękkości.

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo