Czy myć karpia przed zamrożeniem? Te triki pozwolą rybie dłużej zachować walory smakowe

Tradycyjnie przyrządzony karp to obowiązkowa potrawa na wigilijnym stole w milionach polskich domów. Zazwyczaj przygotowania do świąt zaczynamy nieco wcześniej i rybę należy zabezpieczyć przed zepsuciem, mrożąc ją. Czy tradycyjną świąteczną rybę również można poddać temu procesowi? Czy można mrozić karpia? Jak przygotować karpia do zamrożenia? Czy myć karpia przed zamrożeniem? Sprawdź w poniższym artykule.

Czy myć karpia przed zamrożeniem?

Zdania dotyczące mycia ryb przed mrożeniem są podzielone. Jeśli kupujemy gotowe, wypatroszone i oczyszczone kawałki ryb, to mycie nie jest konieczne, zwłaszcza, że wszelkie drobnoustroje, które mogą znajdować się na rybie i tak zginą w wysokiej temperaturze podczas obróbki termicznej.

W przypadku gdy kupimy całą rybę, wymagającą wypatroszenia w domu, po sprawieniu koniecznie trzeba ją dokładnie umyć. Przed włożeniem do zamrażalnika rybę należy jednak osuszyć, ponieważ dodatkowa woda nie sprzyja procesowi mrożenia i może doprowadzić do rozpadnięcia się karpia.

Przed mrożeniem rybę warto także natrzeć solą oraz innymi przyprawami i pokroić na mniejsze porcje, np. na dzwonki. Następnie kawałki można owinąć folią aluminiową i mrozić osobno. Jeśli umieścimy karpia dodatkowo w specjalnej folii do mrożenia, to inne mrożonki nie przejdą jego zapachem. 

Zobacz: Jak przechować karpia do Wigilii? Ile czasu może leżeć karp w lodówce?

Mrożenie surowego karpia. Jak długo można mrozić karpia?

Surowego karpia można przechowywać w zamrażalniku dosyć długo, nawet 2-3 miesiące. Jest to ryba tłusta, dlatego po upływie tego czasu ulega zepsuciu.

Sprawdź: Przesądy wigilijne w Polsce: dodatkowe nakrycie, łuska karpia, majtki i inne

Czytelnicy pytają, jak mrozić karpia

Czy solić rybę przed zamrożeniem?

Rybę warto przed zamrożeniem natrzeć solą oraz innymi przyprawami.

Jak zamrozić karpia na wigilię?

Karpia można pokroić na mniejsze porcje, np. na dzwonki, i zapakować w specjalną folię do mrożenia, osobno, aby w dzień Wigilii wyjąć tylko określoną liczbę porcji.

Karp mrożony jak przygotować?

Po wypatroszeniu i oczyszczeniu ryby powinno się ją dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, a następnie osuszyć, natrzeć solą i przyprawami i dopiero wtedy mrozić.

Ile może być zamrożony karp?

Surowy karp może być przechowywany w zamrażalniku przez maksymalnie 2-3 miesiące.

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo