Mrożenie barszczu czerwonego: Czy barszcz czerwony można mrozić?

Święta to nie tylko tradycje i spotkania z rodziną, ale także ogrom pysznego jedzenia. Niestety bardzo często zdarza nam się zgromadzić zbyt dużo spożywczych zapasów lub przygotować potrawy w zdecydowanie za dużych ilościach. W takim przypadku część jedzenia zostaje i pojawia się dylemat, w jaki sposób je zabezpieczyć, aby uniknąć marnowania i wyrzucania. Część trzeba koniecznie zjeść, ale niektóre dania można np. zamrozić i przechować dłużej w świeżości. Czy barszcz czerwony można mrozić? Sprawdź, jak mrozić barszcz czerwony.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nadmiar barszczu czerwonego można spokojnie zamrozić pod warunkiem, że nie został do niego dodany nabiał (mleko, śmietana).
  • Zupy mrozimy wyłącznie w specjalnie do tego przystosowanych plastikowych pojemnikach lub woreczkach. Nie wlewamy jednak zupy aż pod pokrywkę, ponieważ mrożona ciecz zwiększa objętość i pojemnik może pękać.
  • Zamrożony barszcz może nadawać się do spożycia nawet przez około 6 miesięcy.

Czy barszcz czerwony można mrozić?

Barszcz czerwony to zupa, bez której większość Polaków nie wyobraża sobie wigilijnej kolacji. Jest niekwestionowaną gwiazdą świątecznych stołów tuż obok pierogów z kapustą i grzybami, karpia czy piernika. Z okazji Bożego Narodzenia zazwyczaj przygotowuje się go w nieco większych ilościach niż na co dzień. W związku z czym zdarza się niestety, że po Świętach pozostaje jeszcze spory zapas. Nikt nie lubi wyrzucania jedzenia, ponieważ oznacza to de facto utratę nie tylko ciężko zarobionych pieniędzy, ale także marnotrawienie energii włożonej w przygotowania. Pojawią się zatem wówczas spory dylemat dotyczący tego, czy barszcz można zamrozić.

Dla wszystkich, którzy nie są już w stanie więcej zjeść, ale woleliby uniknąć marnowania jedzenia, mamy dobrą informację. Zupę spokojnie można zamrozić. Przechowywana w lodówce ulega zepsuciu po zaledwie 2-3 dniach, a przechowywanie w zamrażalniku przedłuży jej żywotności o kilkanaście tygodni. Warto jednak pamiętać, że do mrożenia nie nadaje się nabiał, w związku z czym barszczu z dodatkiem śmietany, mleka czy innego produktu mlecznego lepiej nie mrozić.

Zobacz: Mrożenie smażonej ryby – Czy można zamrozić smażoną rybę?

Barszcz czerwony – mrożenie. Jak zamrozić barszcz czerwony?

Odpowiednio przygotowany do mrożenia barszcz można przechowywać w zamrażalniku przez około sześć miesięcy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby zupę umieszczać w zamrażalniku ostudzoną, nie może być podgrzana ani ciepła. Barszcz mrozimy w specjalnie przystosowanych do tego plastikowych pojemnikach lub woreczkach. Lepiej jednak nie mrozić zupy, która została wcześniej “zabielona”, czyli wzbogacona o nabiał (mleko czy śmietanę), ponieważ produkty mleczne pod wpływem mrożenia zmieniają strukturę i zaczynają się rozwarstwiać.

Warto pamiętać, że mrożona ciecz znacznie zwiększa swoją objętość, w związku z czym nie wlewamy zupy do pojemnika aż pod samą pokrywkę, ponieważ pod wpływem temperatury może popękać.

Sprawdź: Ile może stać sałatka jarzynowa? Jak przechować sałatkę jarzynową?

W czym zamrozić barszcz czerwony?

Barszcz czerwony, podobnie jak inne zupy, mrozimy wyłącznie w specjalnie do tego celu przystosowanych plastikowych pojemnikach i woreczkach. Zup absolutnie nie wolno mrozić w szklanych pojemnikach czy słoikach, ponieważ mogą popękać, a ciecz rozleje się po całym zamrażalniku.

Zobacz: Mrożenie karpia: Czy można mrozić karpia i na jak długo?

Rodzice pytają, czy można zamrozić barszcz wigilijny

Czy można zamrozić barszcz czerwony?

Tak, barszcz czerwony można mrozić pod warunkiem, że nie został do niego dodany żaden produkt mleczny (mleko, śmietana). Można to robić wyłącznie w specjalnie przystosowanych pojemnikach plastikowych lub woreczkach.

Sprawdź: Mrożenie ciasta: Jak i jakie ciasta można mrozić?

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo