Opalanie w ciąży: Czy w ciąży można się opalać?

Opalanie w ciąży

Popularne jest powiedzenie, że ciąża to nie choroba i że w jej trakcie można funkcjonować, jak w innych momentach życia. Coraz więcej ciężarnych kobiet decyduje się na pracownie do samego porodu, uprawia sport, aktywnie podróżuje i uczestniczy w życiu towarzyskim. Generalnie nie ma w takim podejściu nic złego, o ile zachowuje się zdrowy rozsądek. Ciąża nie jest chorobą, ale jest wyjątkowym stanem i nie ma co ukrywać, że nie wszystko jest w niej wskazane, a przyszła mama powinna o siebie wyjątkowo dbać. Często pojawia się pytanie o opalanie w ciąży. Czy jest bezpieczne, czy można?

Czy w ciąży można się opalać?

Opalanie się w ciąży jest drażliwym tematem. Różnice zdań widać zwłaszcza na forach internetowych dla przyszłych mam, gdzie zagadnienie to potrafi rozgrzać do czerwoności uczestniki dyskusji. Wedle niektórych nie ma w tym nic złego, a jego przeciwniczki przekonują, że wpływa to bardzo negatywnie na malucha. Prawda, jak zawsze w takich przypadkach, leży pośrodku.

Czy można się opalać w ciąży? Tak, ciąża to okres, w którym można się opalać. Należy jednak do tego podchodzić rozsądnie. Wielogodzinne leżenie plackiem pod palącym słońcem nigdy nie jest dobrym pomysłem, nawet gdy kobieta nie jest w ciąży. Zwłaszcza ekspozycja na słoneczne promienie w momencie, gdy promieniowanie UV jest największe (czyli w godzinach 11-15) jest niebezpieczna. Najlepiej jest zażywać słonecznych kąpieli z rana lub w godzinach popołudniowych. Należy zawsze pamiętać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem, który ochroni skórę. SPF 30 to absolutne minimum.

Ciąża a opalanie

Promieniowanie UV jest jednym z aspektów, które w czasie ciąży nabierają większego znaczenia. W wyniku działania hormonów ciążowych, skóra kobiety ciężarnej jest bardziej wrażliwa na skutki tego promieniowania.

Opalanie w czasie ciąży może zaskutkować wystąpieniem na skórze brzydkich przebarwień, które będą znikały bardzo powoli lub nawet pozostaną na zawsze.

Zwiększa się również aktywność wpływu promieniowania na istniejące już przebarwienia, które mogą się pogłębić oraz na znamiona, która mogą się uzłośliwić.

Czy opalanie w ciąży szkodzi dziecku?

Opalanie brzucha w ciąży nie ma bezpośredniego wpływu na dziecko – promieniowanie nie przenika przez skórę mamy, worek owodniowy i płyny się w nim znajdujące. Ale wystawianie się na działanie promieni słonecznych ma pośredni wpływ na malucha. Podczas opalania wzrasta temperatura ciała, ciśnienie lekko się podwyższa, a organizm traci wodę w wyniku intensywnego pocenia. Nawet zdrowe, silne osoby po kilkugodzinnej sesji na plaży mogą czuć się zmęczone, osłabione. Obciążony organizm kobiety w ciąży reaguje gwałtowniej, a pamiętaj, że wszystko to ma wpływ na malucha.

Bezpieczne opalanie w ciąży

Podsumowując: będąc w ciąży nie musisz całkowicie rezygnować z rozkoszowania się słońcem i zażywania słonecznych kąpieli. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach, które sprawią, że będzie to bezpieczne i dla Ciebie i dla rozwijającego się w Twoim wnętrzu maluszka.

  1. Unikaj przebywania na słońcu w godzinach 11-15;
  2. Zawsze stosuj kremy z filtrem – im wyższym tym lepiej;
  3. Dużo pij, ponieważ opalanie może spowodować odwodnienie;
  4. Nie wystawiaj się jednorazowo na słońce na dłużej niż 15-20 minut;
  5. Resztę czasu na plaży spędź w cieniu pod parasolem;
  6. Pamiętaj, by osłonić głowę kapeluszem;
  7. Pamiętaj o zabraniu na plażę zdrowych przekąsek.

 

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo