Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie z całego świata wspominają i przeżywają Mękę Pańską i śmierć Jezusa Chrystusa. Wszystkim wiernym towarzyszy wówczas głęboka refleksja i nastrój powagi. Ze względu na podniosły charakter wydarzenia w Kościele katolickim obowiązuje wówczas post ścisły. A co z nabożeństwami? Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Czy Wielki Piątek jest świętem nakazanym?
Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?
Uroczystości mające miejsce w Wielki Piątek zostały ustanowione na pamiątkę cierpienia i śmierci Chrystusa na krzyżu. Zgodnie z tradycją jest to dzień poświęcony, zadumie, refleksji i pokucie. Niepowtarzalny charakter tych wydarzeń znalazł odzwierciedlenie również w niezwykłej liturgii. Jest to bowiem jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się tradycyjnej mszy świętej. Zamiast tego wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, której głównym punktem jest adoracja krzyża. Po zakończeniu uroczystej celebracji często w kościołach trwają również Drogi Krzyżowe lub Gorzkie Żale. Wierni nie mają jednak obowiązku w nich uczestniczyć.
Zasady Kościoła katolickiego wyraźnie mówią, że w ciągu roku jest kilka szczególnie ważnych uroczystości liturgicznych, które zwane są również świętami nakazanymi. W takie dni wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej i – w miarę możliwości – powstrzymać się od wykonywania prac niekoniecznych. Chociaż uroczystości wielkopiątkowe mają niezwykły i bardzo podniosły charakter, to jednak nie należą do puli świąt nakazanych, co oznacza, że nie trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek.
Zobacz: Czy w Wielką Sobotę jest post? Kiedy należy powstrzymać się od jedzenia przed Wielkanocą?
Czy Wielki Piątek to święto nakazane?Święta nakazane w Kościele katolickim
Święta nakazane to pula dziewięciu specjalnych uroczystości liturgicznych, podczas których wierni powinni wziąć udział we mszy świętej. Co ważne jednak, taki sam obowiązek dotyczy każdej niedzieli w roku.
Święta nakazane – lista:
- 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
- Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc
- Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna
- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki)
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
- 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Sprawdź też: