Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? To dla wiernych jeden z najważniejszych dni w roku

Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie z całego świata wspominają i przeżywają Mękę Pańską i śmierć Jezusa Chrystusa. Wszystkim wiernym towarzyszy wówczas głęboka refleksja i nastrój powagi. Ze względu na podniosły charakter wydarzenia w Kościele katolickim obowiązuje wówczas post ścisły. A co z nabożeństwami? Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Czy Wielki Piątek jest świętem nakazanym?

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?

Uroczystości mające miejsce w Wielki Piątek zostały ustanowione na pamiątkę cierpienia i śmierci Chrystusa na krzyżu. Zgodnie z tradycją jest to dzień poświęcony, zadumie, refleksji i pokucie. Niepowtarzalny charakter tych wydarzeń znalazł odzwierciedlenie również w niezwykłej liturgii. Jest to bowiem jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się tradycyjnej mszy świętej. Zamiast tego wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, której głównym punktem jest adoracja krzyża. Po zakończeniu uroczystej celebracji często w kościołach trwają również Drogi Krzyżowe lub Gorzkie Żale. Wierni nie mają jednak obowiązku w nich uczestniczyć.

Zasady Kościoła katolickiego wyraźnie mówią, że w ciągu roku jest kilka szczególnie ważnych uroczystości liturgicznych, które zwane są również świętami nakazanymi. W takie dni wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej i – w miarę możliwości – powstrzymać się od wykonywania prac niekoniecznych. Chociaż uroczystości wielkopiątkowe mają niezwykły i bardzo podniosły charakter, to jednak nie należą do puli świąt nakazanych, co oznacza, że nie trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek.

Zobacz: Czy w Wielką Sobotę jest post? Kiedy należy powstrzymać się od jedzenia przed Wielkanocą?

Czy Wielki Piątek to święto nakazane?Święta nakazane w Kościele katolickim

Święta nakazane to pula dziewięciu specjalnych uroczystości liturgicznych, podczas których wierni powinni wziąć udział we mszy świętej. Co ważne jednak, taki sam obowiązek dotyczy każdej niedzieli w roku.

Święta nakazane – lista:

  • 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
  • 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
  • Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc
  • Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna 
  • Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki)
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
  • 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo