Prosty sposób na wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych kalendarz dni plodnych nieplodnych

Prosty sposób na wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych

Każda kobieta powinna znać dokładnie fazy cyklu menstruacyjnego. Wiedza, kiedy występują dni płodne oraz niepłodne to podstawa planowania ciąży lub naturalnego zabezpieczenia. O przebiegu cyklu menstruacyjnego, o tym, jak istotna jest jego długość do określenia dni płodnych i niepłodnych, ile trwają dni płodne oraz czy u każdej kobiety dni niepłodne występują zaraz po okresie dowiedzą się Państwo z lektury niniejszego artykułu.

Kalendarz dni płodnych i niepłodnych

Wiedza o przebiegu i etapach cyklu menstruacyjnego jest niezwykle ważna dla każdej kobiety. Pozwala nie tylko zaplanować czas, w którym najłatwiej będzie zajść w ciążę. Zmiany w czasie trwania lub przebiegu cyklu mogą być symptomami problemów ze zdrowiem. Choćby z tego względu każda kobieta powinna obserwować swój cykl menstruacyjny i prowadzić kalendarz dni płodnych i niepłodnych. Aby to jednak było możliwe, niezbędna jest wiedza na temat długości cyklu menstruacyjnego oraz jego poszczególnych etapów.

Długość cyklu menstruacyjnego liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem włącznie. Zakłada się, iż książkowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Należy jednak pamiętać, iż jest to tylko wartość książkowa, uśredniona i nie jest nieprawidłowością, jeżeli kobieta ma cykle dłuższe lub krótsze. Długość prawidłowego cyklu menstruacyjnego waha się w przedziale od 21 do 35 dni i zależy wyłącznie od organizmu danej kobiety.

Aby móc stworzyć kalendarz dni płodnych i niepłodnych niezbędna jest wiedza na temat tego, jakiej długości cyklami charakteryzuje się dana osoba. By to zrobić, należy po prostu spośród obserwacji cyklu z całego roku wybrać modalną, czyli najczęściej występującą wartość. W tym miejscu trzeba podkreślić, iż prawidłowe wahania długości cyklów wynoszą ±4 dni, a więc jeżeli kobieta w większości przypadków miała cykl o długości 28 dni, a zdarzyły jej się cykle 25, lub 29-dniowe, nie jest to niepokojące i nie oznacza, że kobieta ma nieregularne cykle.

Cykl: dni płodne

Następnym krokiem do stworzenia kalendarza dni płodnych i niepłodnych jest oszacowanie, w którym dniu występuje owulacja. Owulacja (jajeczkowanie) to moment, w którym pęka pęcherzyk Graffa i do jajowodu uwalniana jest gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Chcąc obliczyć dzień, w którym występuje owulacja należy od długości całego cyklu odjąć 14 dni, bowiem komórka jajowa jest uwalniana na równe dwa tygodnie przed zakończeniem cyklu. Właśnie to zjawisko warunkuje występowanie dni płodnych i niepłodnych u kobiety.

Komórka jajowa, żeńska gameta, żyje równe 24 godzinom. Oznacza to, iż już dwa dni po owulacji kobieta jest niepłodna, ponieważ jej komórka jajowa obumarła. Przykładowo, u kobiety, u której długość cyklu jest książkowa, ma 28 dni, jajeczkowanie występuje w 14 dniu cyklu, a dzień płodny trwa jeszcze 15 dnia.

Na ile przed jajeczkowaniem występują dni płodne?

Jest to, paradoksalnie zależne w dużej mierze od partnera mężczyzny, bowiem zależy od długości życia plemników. U mężczyzn, którzy są wysportowani, prowadzą zdrowy, aktywny tryb życia, nie mają problemu ze szkodliwymi używkami plemniki mogą przeżyć nawet 7 dni, co oznacza, że współżyjąc tydzień przed jajeczkowaniem, kobieta może zajść w ciążę. Takie przypadki się zdarzają i jeżeli para nie planuje w najbliższym czasie potomstwa powinna zabezpieczać się już nawet na tydzień przed jajeczkowaniem. Pozostałe dni podczas całego cyklu menstruacyjnego są niepłodne.

Dni niepłodne po okresie

Nie ma nic bardziej mylnego niż zakładanie, że 2 dni po okresie wypadają jeszcze dni niepłodne. Jak wyjaśnione to zostało powyżej, moment owulacji, która warunkuje występowanie dni płodnych i niepłodnych uzależniony jest od długości trwania całego cyklu. U kobiet z krótszymi cyklami i długimi krwawieniami, dni płodne występują od razu po zakończeniu krwawienia, a czasem rozpoczynają się nawet w jego ostatnich dniach!

Sprawdź: Czy mogę zajść w ciążę podczas okresu?

Ile trwają dni płodne?

Dni płodne, niezależnie od długości cyklu, u każdej kobiety trwają tyle samo. Zakłada się, iż zaczynają się 7 dni przed owulacją oraz trwają 1 dzień po jajeczkowaniu, co się równa 8 dniom. Jednakże dni te charakteryzują się różnym ryzykiem zajścia w ciążę – najbardziej płodne dni wypadają na dwa dni przed jajeczkowaniem do jednego dnia po.

Należy pamiętać, iż nigdy nie wiadomo, ile będzie trwał dany cykl (to wiadomo dopiero pierwszego dnia kolejnej miesiączki), wobec czego planując ciążę lub też chcąc jej uniknąć należy założyć pewien zapas. O ile założenie, że współżycie na 7 dni przed planowaną owulacją może przynieść oczekiwany skutek, tak współżycie nawet 2 dni po przewidzianym jajeczkowaniu może oznaczać zajście w ciążę. Wystarczy, by w danym cyklu miesiączka wystąpiła jeden lub dwa dni później.

Sprawdź: Pierwsze objawy ciąży – czy zobaczysz je po zapłodnieniu?

[Zdjęcie główne: Depositphotos]