Czy można zajść w ciążę w czasie okresu?

Z ciążą w czasie okresu jest trochę tak, jak z możliwością zajścia w nią podczas karmienia piersią. Wiele osób uważa, że nie ma takiej opcji. Tym bardziej odpowiedź na pytanie: czy można zajść w ciążę w czasie okresu okresu wydaje się ważna.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Wbrew pozorom nie tylko osoby stosujące naturalne metody planowania rodziny zastanawiają się, czy można zajść w ciążę w czasie okresu okresu. To pytanie pojawia się również wówczas, gdy jako metodę antykoncepcyjną stosujecie prezerwatywy. Zanim odpowiemy, czy w trakcie miesiączki można zajść w ciążę, przeanalizujmy jak wygląda comiesięczny cykl menstruacyjny.

Jak wygląda prawidłowy cykl owulacyjny?

Za pierwszy dzień cyklu owulacyjnego zawsze przyjmujemy pierwszy dzień miesiączki. Prawidłowy cykl miesiączkowy ma 28 dni, jednak lekarze uważają za normę cykle trwające od 23 do 35 dni. Oczywiście istnieją kobiety, u których wahania długości cyklu pomiędzy poszczególnymi miesiącami wynoszą zaledwie 1-2 dni, ale są też takie, u których jest to kilka dni. Tak naprawdę wystarczy choroba, zmiana klimatu czy przyjmowanie określonych leków, by doszło do zburzeń cyklicznych zmian w obrębie jajników i błony śluzowej macicy.

Każdy cykl owulacyjny można podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich trwa około 13 dni, kiedy to w jajeczku wzrasta pęcherzyk z komórką jajową. Drugą fazą jest jajeczkowanie. Jajeczko może być zapłodnione przez około 12-24 godzin od momentu uwolnenia z jajnika. Po tym czasie obumiera i znika szansa na zajście w ciążę. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, to w ostatniej fazie cyklu następuje spadek progesteronu, co wywołuje menstruację. Przyjmuje się, że krwawienie trwa od 3 do 6 dni.

Czy można zajść w ciążę w czasie okresu okresu?

Jakie wnioski można wysnuć z przebiegu cyklu menstruacyjnego, jeśli dodamy do tego informację, że plemniki mogą żyć nawet do 7 dni? Jeśli stosunek ma miejsce w ostatnich dniach miesiączki, a owulacja na skutek zaburzeń cyklu wystąpi trochę wcześniej (lub nawet standardowo w 13 dniu cyklu), kobieta ma szansę na zajście w ciążę.

Sprawdź też: czy karmiąc piersią można zajść w ciążę? >>>>

[zdjęcie główne: Pixabay]

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Czy można zajść w ciążę w czasie okresu?

  1. z tego co wiem to można, jeśli ma si bardzo krótkie cykle, albo owulacja się przesunie. właśnie dlatego warto na bieżąco wyznaczać fazy swojeg cyklu. ja robię to przy pomocy komputera cyklu – cyclotestu.

    • 30 kwietnia dostałam okres. 3ciego dnia miesiączki kochaliśmy się bez zabezpiecze ia do samego końca. Cykle mam regularne okres co 25 dni a trwa 5 dni. Dni plodne zaczynają sie 7 maja u mnie. Jaka jest szansa na ciąże? I czy wogóle jest?

      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo