Endermologia – Co to jest? Na czym polega? Ile kosztuje zabieg endermologii?

Endermologia jest zabiegiem, który zdążył się już zadomowić w wielu salonach kosmetycznych. Jego popularność wynika zarówno z nieinwazyjnego i bezbolesnego przebiegu, jak i stosunkowo niskiej ceny. Wielu kosmetologów przekonuje, że pakiet sesji endermologicznych potrafi z powodzeniem zastąpić kosztowną operację plastyczną. W przeciwieństwie do tej ostatniej, proponowane zabiegi nie wymagają przygotowań czy późniejszej rekonwalescencji.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Endermologia to masaż podciśnieniowy, oddziałujący na zewnętrzne i wewnętrzne warstwy skóry.
 • Można ją stosować na twarz i niemal całe ciało, z pominięciem piersi w okresie karmienia.
 • Koszt pojedynczego zabiegu wynosi ok. 100-180 zł, w zależności od salonu kosmetycznego.

Endermologia – co to jest?

Endermologią nazywamy masaż podciśnieniowy, oddziałujący na wszystkie warstwy skóry. Jego działanie wiąże się z usprawnieniem metabolizmu tkanki tłuszczowej (odpornej na zwykłą dietę czy ćwiczenia fizyczne), a także ze stymulacją produkcji włókien kolagenowych. 

Masaż endermologiczny poleca się zwłaszcza osobom pragnącym pozbyć się cellulitu, a także wyszczuplić bądź wymodelować sylwetkę. Zabieg posiada również walory oczyszczające: pobudzenie metabolizmu pociąga za sobą szybsze usuwanie toksyn i tłuszczu z organizmu.

Warto wiedzieć, że endermologia znalazła także zastosowanie w leczeniu bólów kręgosłupa i mięśni oraz schorzeń o charakterze reumatycznym. Poddając się temu zabiegowi, możemy ponadto liczyć na zwiększone wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. W efekcie opuścimy gabinet odprężeni i zrelaksowani, w bardzo dobrym nastroju.

Zobacz też: Jak się pozbyć cellulitu? Skuteczne sposoby walki z pomarańczową skórką

Endermologia – na czym polega?

Zabieg endermologii nie jest bolesny, nie wymaga też od nas jakichkolwiek wcześniejszych przygotowań. Jego przebieg zależy w głównej mierze od tego, którą część ciała planujemy poddać masażowi. Przykładowo, endermologia twarzy odbywa się poprzez bezpośrednie zetknięcie urządzenia masującego ze skórą. Intensywność nacisku jest w tym wypadku umiarkowana, ale jednak na tyle wyraźna, aby przynieść oczekiwane efekty. Do tych ostatnich zaliczamy zaś poprawę (czyli złagodzenie) konturów twarzy oraz uelastycznienie cery.

Myliłby się jednak ten, kto utożsamiałby endermologię wyłącznie z zabiegami na twarz. W rzeczywistości masażowi można już dzisiaj poddać właściwie każdą partię ciała, choć jeszcze kilka lat temu istniały w tym zakresie pewne ograniczenia. Problematyczny obszar stanowiły przede wszystkim piersi: nie dysponowano po prostu sprzętem wystarczająco czułym i bezpiecznym, żeby zapewnić klientkom optymalne rezultaty. Obecnie jednak najnowocześniejsze masażery wyposażone są w specjalne przystawki próżniowe, przeznaczone do ujędrniania i powiększania biustu.

Postęp technologiczny przyczynia się również do zmian w sposobie przeprowadzania zabiegów endermologii. Do niedawna masaż całego ciała odbywał się poprzez specjalny kombinezon, który klientka nakładała na siebie tuż przed sesją. Kombinezon ściśle przylegał do ciała, chroniąc skórę przed niepożądanym działaniem masażera (zaciąganiem włosków,  podszczypywaniem czy mikrouszkodzeniami mechanicznymi). Jego zastosowanie wiązało się także z innym dużym plusem: zapewniał całkowitą intymność, nie obligując kobiety do leżenia w samej bieliźnie.

Część kosmetologów w dalszym ciągu korzysta z kombinezonu, widząc w nim gwarancję udanego i bezproblemowego zabiegu. Należy jednak wiedzieć, że najnowsze rozwiązania w dziedzinie endermologii umożliwiają rezygnację z wierzchniej odzieży ochronnej. Dzięki udoskonalonemu sprzętowi, klientka nie musi się już obawiać o stan swojej skóry. Osoba wykonująca zabieg używa wyłącznie specjalnej oliwki do masażu, ułatwiającej przemieszczanie się masażera po ciele.

Samo urządzenie do masażu endermologicznego ma postać sterowanej komputerowo głowicy, składającej się z dwóch ruchomych rolek oraz komory ssącej. Podczas zabiegu fałd skóry zostaje zassany pomiędzy rolki, a następnie zrolowany od wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu masażer oddziałuje na głębokie warstwy skórne, pobudzając tkankę do regeneracji i stymulując metabolizm. Intensywność masażu ustalana jest indywidualnie, w zależności od konkretnej partii ciała oraz wrażeń samej klientki.

Dobry krem na cellulit: który z nich jest skuteczny?

Endermologia – działanie

Zabiegi endermologii oddziałują z dużą intensywnością na skórną i podskórną tkankę łączną, składającą się w znacznej części z tzw. fibroblastów. Zajmują się one produkcją kolagenu i elastyny, a zatem białek, które wpływają na ogólną kondycję skóry. Podczas sesji endermologii dochodzi do “rozciągania” poszczególnych partii ciała pomiędzy rolkami, a to z kolei stymuluje fibroblasty do aktywniejszej produkcji włókien kolagenowych. Skóra jest zatem odmłodzona i zdecydowanie bardziej elastyczna.

Wśród najistotniejszych efektów stosowania masażu endermologicznego wymienić można zatem:

 • ujędrnienie skóry ciała oraz widoczną poprawę jej elastyczności,
 • złagodzenie konturów twarzy, oczu i ust,
 • wygładzenie niewielkich zmarszczek,
 • zdecydowaną redukcję cellulitu,
 • wyszczuplenie sylwetki poprzez eliminację tkanki tłuszczowej.

Rezultat zastosowanego zabiegu nie jest niestety trwały. Oznacza to, że dla podtrzymania optymalnych efektów powinno się go okresowo powtarzać.

Zobacz też: Czy można robić manicure hybrydowy w ciąży i czy to na pewno nie zaszkodzi dziecku?

Endermologia – przeciwwskazania

Chociaż endermologia jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezpiecznym, w niektórych sytuacjach odradza się jej wykonywanie. Z tego powodu przed pierwszą sesją pracownik salonu ma obowiązek przeprowadzić z klientem gruntowny wywiad oraz wypytać o szereg okoliczności uniemożliwiających masaż. 

Wśród głównych przeciwwskazań należałoby wymienić:

 • opryszczkę,
 • infekcje i stany zapalne skóry,
 • choroby nowotworowe,
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
 • żylaki,
 • okres ciąży bądź karmienia piersią.

Endermologia – cena zabiegu

Koszt jednego masażu nie jest przesadnie wygórowany. W zależności od salonu, wyniesie nas od 100 do ok. 180 zł. Należy jednak brać pod uwagę, że widoczne efekty pojawiają się dopiero po całej serii zabiegów, których powinniśmy wykonać przynajmniej kilkanaście. Na pocieszenie warto nadmienić, że wiele gabinetów kosmetycznych oferuje atrakcyjne zniżki przy wykupieniu całego pakietu usług określanych jako endermologia. 

Sprawdź: 7 trików, dzięki którym uda Ci się szybko schudnąć

Rodzice pytają:

Ile kosztuje zabieg endermologii?

Za pojedynczą sesję zapłacimy od 100 do 180 zł.

Endermologia – ile zabiegów?

Dla otrzymania optymalnych rezultatów zaleca się wykonanie kilkunastu (czasem nawet dwudziestu) masaży. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz konkretnej partii ciała.

Co lepsze: endermologia czy kriolipoliza?

Kriolipoliza to zabieg usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej dzięki niskiej temperaturze. Efekt wyszczuplenia osiąga się często już po pierwszej sesji, co zdecydowanie wpływa na atrakcyjność tego rozwiązania. Endermologia okaże się natomiast skuteczniejsza dla zapewnienia skórze jędrności i elastyczności. W przeciwieństwie do kriolipolizy, można ją także stosować na skórę twarzy.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo