7 trików, dzięki którym uda Ci się szybko schudnąć

Perspektywa zbliżającego się wesela, Sylwestra czy po prostu wyjścia na plażę lub basen w stroju kąpielowym dla wielu z nas jest powodem, dla którego po raz kolejny stajemy przed pytaniem: jak szybko schudnąć? Czy w ogóle są sposoby na to, by w tydzień czy dwa schudnąć z nóg lub brzucha? O komentarz poprosiliśmy specjalistów.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Jedz regularnie, by uniknąć napadów wilczego głodu.
 • Wybieraj produkty, które są "duże" objętościowo, ale nie zawierają zbyt wielu kalorii.
 • Uwzględnij w diecie jak najwięcej owoców i warzyw.
 • Zastąp dotychczasowe śniadania białkowo-tłuszczowymi. Dzięki przedłużysz proces nocnego spalania i długo będziesz się czuła najedzona.
 • Unikaj węglowodanów prostych. Zamiast nich sięgaj po produkty z pełnego przemiału i inne źródła węglowodanów złożonych.
 • Lekarze zalecają, byśmy ruszali się nie krócej niż 30 minut dziennie.
 • Przed ważnym dla Ciebie wyjściem zrób masaż limfatyczny - dzięki niemu stracisz nawet do kilku centymetrów w obwodzie nóg!

Czy w ogóle da się szybko schudnąć?

Spójrzmy prawdzie w oczy: 9 miesięcy ciąży, brak czasu na aktywność fizyczną i nie do końca zdrowa dieta robią swoje. Do tego nie ma z kim zostawić dziecka, by wyskoczyć na fitness, a wszelkie diety jesteśmy w stanie ciągnąć nie dłużej niż 3 dni, bo która z nas ma czas na mozolne przygotowywanie posiłków i bieganie za składnikami wymienianymi przez znane trenerki, a niedostępnymi na żadnym z osiedlowych sklepów. Pod koniec dnia z maluchem brak nam sił na to, by dowlec się do łóżka, a co dopiero planować treningi na kolejne dni. Tymczasem nasza godzina “zero”, czyli dawno wyczekiwana impreza rodzinna lub jakiekolwiek inne wydarzenie, na którym chcemy się odpowiednio zaprezentować jest coraz bliżej. Jak szybko schudnąć? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że jest kilka trików, które warto zastosować. Oto i one…

7 sposobów na to, by szybko schudnąć

Jedz dużo, ale mądrze

Jeśli do tej pory dieta kojarzyła Ci się z głodówką i wiecznym odmawianiem sobie wszystkiego, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz jeść dużo i chudnąć. Jak? Wybieraj produkty, które mają bardzo mało kalorii, a są “duże” objętościowo. Dobrym przykładem są warzywa: możesz zjeść ich mnóstwo w postaci sałatki, a podaż kalorii będzie niewielka. Inny przykład? Truskawki lub arbuz! Sięgaj też po źródła białka, które sycą na długo. Na pewno zauważyłaś, że po zjedzeniu jajecznicy lub steka jesteś zdecydowanie dłużej najedzona niż po spałaszowaniu dwóch kanapek czy batonika. Podaż kalorii jest bardzo podobna, jednak po kolejny posiłek sięgniesz zdecydowanie później.

Unikaj węglowodanów (ale nie wszystkich!)

Dieta niskowęglowodanowa to jeden z ostatnich trendów w odchudzaniu. Prawda jest jednak taka, że nasz organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych, a pozbawiając go któregokolwiek z nich w dłuższym okresie czasu działamy na swoją szkodę. Dlatego zamiast wykluczać z diety ważne źródło energii, jakim są węglowodany, zwróć uwagę na to, po które z nich sięgasz i w jakiej ilości je jesz.

Węglowodany dostarczają organizmowi energii, której potrzebuje do wykonywania pracy umysłowej i fizycznej. Węglowodany, które nie zostaną od razu wykorzystane do wytwarzania energii, magazynowane są w mięśniach i wątrobie. – wyjaśnia trenerka z klubów sportowych dla kobiet Mrs.Sporty –  Po zapełnieniu tych magazynów, węglowodany odkładane są w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego powinny one pokrywać maksymalnie połowę dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Chcąc szybko schudnąć warto wiedzieć, że węglowodany dzielą się na proste i złożone. Różnią się one między sobą sposobem przyswajania przez organizm, a tym samym szybkością uwalnianej z nich energii. Węglowodany złożone zbudowane z długich łańcuchów cukrowych najpierw rozkładane są do cukrów prostych, a dopiero potem trawione. Dlatego czerpiemy z nich energię przez kilka godzin i istnieje mniejsza szansa, że niewykorzystana energia odłoży się w postaci tłuszczu. Co ciekawe wystarczy na 1-2 tygodnie całkowicie zrezygnować z jedzenia węglowodanów prostych, by zauważyć znaczący spadek wagi.

Sięgaj po dobre źródła białka

Białko jest budulcem, bez którego nasz organizm nie potrafi się obyć. Badania dowodzą, że odpowiednia ilość białka w diecie wspomaga odchudzanie. Będące m.in. źródłem białka mięso ryb dostarcza też ważnych podczas odchudzania kwasów omega 3.

Dzienne zapotrzebowanie na białko u dorosłego, niećwiczącego człowieka wynosi przeciętnie 0,8 g na każdy kilogram masy ciała. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej wzrasta zapotrzebowanie na białko, które może sięgać nawet ponad 2 g/kg masy ciała. – tłumaczy dietetyk Mrs.Sporty.

Większości z nas wystarczy białko pochodzące ze zbilansowanej diety, a po odżywki białkowe powinni sięgać głównie sportowcy. Jednak każda z nas może wykorzystać mały trik wspomagający odchudzanie. Jaki? Gdy zastanawiasz się, jak szybko schudnąć, zastąp dotychczasowe śniadania białkowo-tłuszczowymi. Dzięki temu zyskasz energię na pierwsze kilka godzin dnia, a jednocześnie przedłużysz proces tzw. “nocnego spalania”. Już po pierwszym tygodniu powinnaś zauważyć, że wskazówka wagi drgnęła w dół. Przy okazji przekonasz się, że po takim śniadaniu świetnie się czujesz. Co jeść? Oto kilka pomysłów na banalnie proste śniadania:

 • jajecznica z 3 jajek z pomidorami (bez chleba!)
 • omlet z szynką i warzywami
 • sałatka z łososiem i warzywami
 • serek wiejski z tuńczykiem i suszonymi pomidorami

Rusz się!

Czy wiesz, że wystarczy 30 minut dziennie? To niewiele, prawda? Rób to, co kochasz i chudnij. Spaceruj, jeździj na rowerze albo wykonaj szybki trening interwałowy, który podkręci metabolizm na kolejne 48 godzin, a Twoje mięśnie będą pracować znacznie dłużej niż Ty. Niezależnie od tego, co robisz, zwiększa się Twoje zapotrzebowanie kaloryczne, a organizm dodatkową energię będzie czerpał ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Pod warunkiem, że nie przesadzisz z jedzeniem.

Bilans kalorii musi się zgadać

Podczas umiarkowanego treningu spalisz od 200 do 400 kcal. Bardzo intensywny trening oznacza ubytek ok 600 kcal. Wniosek? Po powrocie do domy z biegania lub siłowni nie możesz zjeść przysłowiowego “konia z kopytami”. 200 kcal to równowartość jednego batonika, a 400 kcal to dwie kanapki. Niedużo, prawda? Dlatego pamiętaj, że nawet gdy ćwiczysz, nie możesz zjeść wszystkiego, na co masz ochotę.

Głodówka? Nie taka zła jak ją malują, ale…

Głodówka cieszy się złą sławą – ma spowalniać metabolizm i ograniczać ilość dostarczanych organizmowi składników odżywczych. Jednak, gdy chcesz szybko schudnąć i łatwo przyjść na mniej kaloryczną dietę, zastosuj na początek przez 1-2 dni niskokaloryczną dietę opartą głównie na owocach i warzywach. Trudno Ci wytrwać przez cały dzień? Pomyśl, jak niewielką część Twojego życia stanowią te 24 godziny, a jak bardzo zależy Ci na tym, by szybko pozbyć się kilku centymetrów w obwodach. Prawda, że włożony wysiłek w zestawieniu z wymarzonym efektem wypada dość blado?

Zapomnij jednak o wielotygodniowych dietach cud opartych na 500 kcal dziennie. Zamiast tego na co dzień stosuj zbilansowaną dietę, która w czasie odchudzania powinna pokrywać o 200-300 kcal mniej niż wynikałoby z Twojego zapotrzebowania kalorycznego. Dzięki regularnym posiłkom nie będziesz też miała ochoty na podjadanie.

Jak szybko schudnąć? Zastosuj masaż limfatyczny!

Jeśli chcesz w naprawdę błyskawicznym tempie schudnąć z ud i łydek, wystarczy, że zastosujesz buty do masażu limfatycznego lub wykonasz taki masaż u specjalisty.  Na skutek drenażu limfatycznego dochodzi do szybszego usuwania zbędnych produktów przemiany materii, usunięcia obrzęków i likwidacji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. W efekcie cellulit staje się mniej widoczny, a obwód nóg potrafi zmniejszyć się nawet o kilka centymetrów!

Na rynku można spotkać się z masażami wykonywanymi manualnie, jak i poprzez maszyny endermologiczne. Najnowszy trend pojawia się w klubach fitness o wysokim standardzie, m.in. w klubach Mrs.Sporty, gdzie można znaleźć specjalne rękawy czy buty do drenażu limfatycznego. – mówi trenerka i dietetyk, Anna Wawrocka z Mrs.Sporty – Mają one swoich zwolenników wśród światowej kasy sportowców, osób czynnie uprawiających sport. Przyciągają także osoby, które mają zmniejszone możliwości ruchowe i są w trakcie procesów rehabilitacyjnych.

Źródła:
 • Artykuł napisany we współpracy z ekspertami sieci klubów sportowych dla kobiet Mrs.Sporty.

Dodaj komentarz

Mama, Zdrowie rodziców

Endometrioza: choroba, która dotyka co 5 z nas!

Endometrioza, czyli gruczolistość macicy, to choroba polegająca na pojawianiu się elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jest to przewlekłe schorzenie, ciężkie do wyleczenia. Poznaj różne objawy endometriozy oraz sposoby...

Czytaj dalej →
Mama

Dlaczego nie mam orgazmu po porodzie?

Problemy z seksem po porodzie nie należą do rzadkości. Spadek libido, dolegliwości ze strony układu rozrodczego, strach przed zbliżeniem, brak możliwości osiągnięcia rozkoszy – przyczyn łóżkowych problemów jest wiele. Jak...

Czytaj dalej →
Mama

Jak uzyskać gęstsze włosy?

Szukasz sposobów na uzyskanie gęstszych włosów? Nie jesteś sama. W świecie, w którym jesteśmy bombardowani obrazami idealnych włosów, nic dziwnego, że tak wiele z nas szuka odpowiedzi na pytanie jak...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general