Ile śpi niemowlę? Poznaj normy zalecane przez ekspertów!

Młodzi rodzice na całym świecie zadają sobie pytanie, ile śpi niemowlę. Początkowo, mogą martwić się nie tylko o odpowiednią ilość, ale i jakość snu. Małe dziecko nie jest w stanie powiedzieć, kiedy jest zmęczone. To na rodziców spada odpowiedzialność zapewnienia mu wszystkiego, co istotne. Czy istnieje prawidłowa liczba godzin snu, których należy przestrzegać? Nowo narodzone maleństwo wymaga troski, opieki i kontaktu z mamą. U tak małego dziecka sen jest niezwykle istotny, wpływa na jego prawidłowy rozwój, samopoczucie oraz zachowanie. Bez niego, noworodek jest płaczliwy i poirytowany, jak każdy człowiek, co jest całkowicie naturalne. Dowiedz się więcej o nawykach i potrzebach swojego dziecka. Odpowiedzi na kluczowe pytania znajdziesz w tym artykule.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Każde dziecko jest inne, jednak istnieją określone przez ekspertów normy, liczby godzin, które powinno przesypiać maleństwo w danym wieku.
  • Miesięczny bobas może spać nawet 18 godzin na dobę, ale rocznemu dziecku wystarczy zaledwie 14,5 godzin na dobę.
  • Drobne odstępstwa od normy przesypianych godzin nie są niczym niepokojącym.

Ile śpi niemowlę?

Mama i tata pytają, ile powinno spać niemowlę. Czy jest określony czas snu, który będzie optymalny dla wszystkich dzieci? Niestety, ale każdy maluszek jest inny, dlatego nie warto porównywać swojego noworodka z synem sąsiadki. Ludzie różnią się od siebie temperamentem, tempem rozwoju, predyspozycjami i apetytem, a także liczbą przespanych godzin czy drzemek w ciągu dnia. Ile śpi niemowlę? To zależy od dnia i sytuacji. Młodzi rodzice powinni skupić się przede wszystkim na obserwacji malca. Zwróć uwagę, o jakiej porze dnia zasypia najszybciej, jak długo śpi oraz ile drzemek w ciągu dnia lubi sobie robić, czy też, w jakiej pozycji lubi zasypiać.

Ile śpi miesięczne dziecko?

Ile powinno spać miesięczne dziecko? Istnieją normy, które mogą bardzo pomóc młodym rodzicom w rozpoznawaniu i przestrzeganiu określonych godzin, ram czasowych, przez które maluch powinien spać każdego dnia. Sen dla miesięcznego maluszka jest niezwykle ważny. Zapewnij mu najlepsze warunki do spokojnej, bezpiecznej drzemki. W tym wieku dzieci śpią od 5 do 7 godzin, w ramach 4 do 8 drzemek w ciągu dnia oraz około 11 godzin w ciągu nocy. Nie są to sztywne ramy, dlatego, jeżeli Twój noworodek śpi troszkę mniej lub troszkę więcej, nie ma powodów do niepokoju. Teraz już wiesz, ile śpi niemowlę 1-miesięczne.

Zobacz także: Niespokojny sen niemowlaka. Dlaczego niemowę wierci się przez sen?

Ile śpi 2-miesięczne dziecko?

Ile powinno spać dwumiesięczne dziecko? Młodzi rodzice mogą nie zdawać sobie sprawy, że taki maluch powinien przesypiać od 4 do 5 godzin w czasie od 3 do 5 drzemek dziennie, i nawet 11 godzin w ciągu nocy! Niektóre niemowlaki nie pokazują po sobie zmęczenia, nie płaczą, nie są marudne i ciężko utulić je do spania. Co wtedy zrobić? Jeżeli ciężko Ci wyciszyć bobasa, wypróbuj kilka ciekawych sposobów, takich jak biały szum. Wiesz już, ile śpi 2-miesięczne niemowlę? Nie zmuszaj dziecka do sztywnego przestrzegania tego czasu. To zalecane normy, jednak każdy dzień jest inny i stawia przed dzieckiem nowe wyzwania! Kiedy 2-miesięczne niemowlę dużo śpi, nie ma powodów do zmartwień.

Ile śpi 3-miesięczne niemowlę?

Ile powinno spać 3-miesięczne dziecko? Możesz nie zdawać sobie sprawy, jak długo potrafi spać taki mały bobas! Zalecane przez ekspertów ramy czasowe to od 3 do 4 godzin w ciągu dnia, podzielone na 4 krótkie drzemki, oraz nawet 12 godzin snu w ciągu nocy! Dowiedz się, ile śpi trzymiesięczne dziecko, aby prawidłowo zadbać o wszystkie jego potrzeby. Nie zdziw się, jeżeli maluch będzie bardziej senny lub aktywny niż zwykle. Tak jak dorośli ludzie, może miał ciężki i wypełniony zabawą dzień.

Zobacz także: Obturacyjny bezdech senny u dzieci – wspomaganie aparatem CPAP

Ile powinno spać 4-miesięczne dziecko?

Ile powinno spać 4-miesięczne niemowlę? W tym wieku dzieci śpią naprawdę sporo. Maluch powinien przesypiać od 2,5 do nawet 4 godzin w dzień, podzielone na 2-4 drzemki, a w ciągu nocy nawet 12 godzin! Sporo, prawda? W tym wieku sen jest ogromnie ważny, wpływa na prawidłowy rozwój młodego organizmu, pozwala się zrelaksować i nabrać sił do dalszego poznawania świata! Bliskość rodziców może znacznie pomóc maluchowi, który ma problemy z zasypianiem. Staraj się okazywać mu troskę i nie załamuj się po kolejnej nieprzespanej nocy. Będzie dobrze!

Ile śpi 5-miesięczne niemowlę?

Ile śpi 5-miesięczne dziecko? Godziny snu nie różnią się zbytnio od tych przeznaczonych dla dziecka 4-miesięcznego. Taki maluszek powinien przesypiać od 2,5 do 4 godzin podzielonych na 2 lub 3 drzemki w ciągu dnia, oraz od 11 do 12 godzin w nocy z przerwami na karmienie. Wspomagaj sen swojego bobaska, przytulając go i kołysząc na rękach. W ten sposób dziecko znacznie szybciej zapadnie w sen, a ty zajmiesz się innymi domowymi obowiązkami.

Zobacz także: Sprawdzone sposoby na bezsenność u niemowlaka

Ile śpi 6-miesięczne dziecko?

Maluszek w tym wieku powinien przesypiać do 3 godzin, podzielonych na kilka drzemek w ciągu dnia, oraz do 12 godzin w nocy. Przytulanie w ramionach mamy bardzo pomaga wyciszyć się i uspokoić dziecku, dlatego wypróbuj ten sposób, jeżeli malec ma problemy z zasypianiem i ciężko przychodzi mu przyzwyczajenie się do regularności snu. Bawełniany, miękki kocyk to coś, co przyda się wszystkim rodzicom. Otul nim malca, unieruchamiając w ten sposób jego kończyny.

Ile śpi 7-miesięczne dziecko?

Bobas, który ma już siedem miesięcy, powinien spać od 2 do 3 godzin, podzielonych na kilka krótkich drzemek. Za to w nocy, może przespać aż 12 godzin, z przerwami na posiłek. To zupełnie normalne, że taki maluszek może mieć kłopoty z zasypianiem, spać dłużej lub krócej niż ramy, podane przez ekspertów. Każde dziecko jest inne i drobne odstępstwa od normy nie powinny niepokoić rodziców. Jeżeli zauważysz większe problemy, nie zaszkodzi skonsultować swoich obaw z zaufanym lekarzem.

Ile powinno spać 8-miesięczne dziecko?

Dziecko, które ukończyło 8 miesięcy, powinno w sumie spać do 15 godzin na dobę. Co to oznacza dla młodych rodziców? Konieczne są drzemki w czasie dnia, najlepiej 3 lub 2, po około godzinę, półtorej każda. W ciągu nocy eksperci zalecają do 12 godzin snu, przerywanego porami karmienia bobasa. Malec nie chce zasnąć? Kołysanie i rytmiczne bujanie nieodłącznie przypomina dzieciom, że nastała pora snu. Wózek, kołyska, hamak czy ręce rodzica mogą okazać się najlepszym miejscem do spania.

Zobacz także: Bezdech senny u dzieci i dorosłych [przyczyny, diagnostyka i leczenie]

Ile powinno spać 10-miesięczne dziecko?

Ile śpią niemowlaki? W tym wieku dziecko powinno spać odrobinę krócej. Czas drzemek to w sumie tylko 2 do 2,5 godziny, podzielone na 2 części. Jednak spanie w nocy to standardowe 12 godzin. Ile powinno spać roczne dziecko? Okazuje się, że niewiele mniej, bo 13,5 godzin na dobę. Pamiętaj o karmieniu i zmianie pieluszki przed kołysaniem malca do snu. Teraz każdy rodzic wie, ile śpi niemowlę i starsze dziecko.

Rodzice pytają, o to ile śpi niemowlę:

Ile powinien spać noworodek?

Miesięczne dziecko powinno spać od 5 do 7 godzin, podzielone na 4 do 8 drzemek w ciągu dnia, oraz około 11 godzin w nocy.

Sen niemowlaka – ile godzin?

W zależności od wieku dziecka, zapotrzebowanie na sen się zmienia. W pierwszym miesiącu może wynosić nawet 18 godzin na dobę.

Ile powinno spać półroczne dziecko?

Półroczne dziecko powinno przesypiać do 3 godzin, podzielonych na 3 drzemki w ciągu dnia, oraz do 12 godzin w ciągu nocy.

Ile śpi roczne dziecko?

Roczne dziecko może spać do 14,5 godzin na dobę. Najlepiej podzielić to na 2 drzemki w ciągu dnia, po 1-1,5 godziny oraz 12 godzin w ciągu nocy.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Dziecko uzależnione od telefonu

Mamo, czy telefon już działa? Niedawno mój syn dostał szlaban na telefon. Niby normalna sprawa, tyle że Stasiek ma dopiero rok i dwa miesiące. Kilka miesięcy temu nie przeszłoby mi...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Siódmy miesiąc życia dziecka

Siódmy miesiąc życia dziecka to moment, gdy zaczyna ono zaczyna siadać i raczkować. Poznaje również nowe potrawy, a jego dieta nie składa się już wyłącznie z mleka. Wciąż bacznie obserwuje...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Ile powinno urosnąć dziecko w ciągu roku?

Prawidłowy rozwój dziecka to dla każdego rodzica priorytet, jednocześnie źródło satysfakcji oraz powód do zmartwień. Każdy z nas chce, by pociecha rosła zdrowa i odpowiednio przechodziła wszystkie fazy rozwoju. Jednym...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Ile powinno ważyć niemowlę?

Waga dziecka często jest powodem zmartwienia rodziców. Niektórym wydaje się, że maluch jest zbyt pulchny, a innym z kolei, że zbyt drobny. Najważniejsze jest jednak nie to, ile waży malec, ale...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Kiedy zanika odruch moro u niemowląt?

Odruch moro to jeden z automatycznych ruchów, które można zaobserwować u noworodków i niemowląt. Pojawia się już w 9 tygodniu życia płodowego i utrzymuje kilka miesięcy po narodzinach. Jego występowanie...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Dziesiąty miesiąc życia dziecka

W dziesiątym miesiącu życia dziecka maluch ciągle doskonali swoje umiejętności, ćwiczy koordynację ruchową, siadanie, przekładanie przedmiotów z rączki do rączki, chwytanie i wiele innych ruchów. Duża część dzieci w tym...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozwój niemowląt

Dr Karp: najszczęśliwsze niemowlę w okolicy

Rodziców i osoby pracujące z małymi dziećmi co jakiś czas elektryzuje wiadomość o nowej, rewolucyjnej metodzie, która pozwoli na szybkie uspokojenie płaczącego maluszka. Niektóre mody znikają tak szybko, jak się pojawiły,...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general