Ile śpi niemowlę? Poznaj normy zalecane przez ekspertów!

Młodzi rodzice na całym świecie zadają sobie pytanie, ile śpi niemowlę. Początkowo, mogą martwić się nie tylko o odpowiednią ilość, ale i jakość snu. Małe dziecko nie jest w stanie powiedzieć, kiedy jest zmęczone. To na rodziców spada odpowiedzialność zapewnienia mu wszystkiego, co istotne. Czy istnieje prawidłowa liczba godzin snu, których należy przestrzegać? Nowo narodzone maleństwo wymaga troski, opieki i kontaktu z mamą. U tak małego dziecka sen jest niezwykle istotny, wpływa na jego prawidłowy rozwój, samopoczucie oraz zachowanie. Bez niego, noworodek jest płaczliwy i poirytowany, jak każdy człowiek, co jest całkowicie naturalne. Dowiedz się więcej o nawykach i potrzebach swojego dziecka. Odpowiedzi na kluczowe pytania znajdziesz w tym artykule.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Każde dziecko jest inne, jednak istnieją określone przez ekspertów normy, liczby godzin, które powinno przesypiać maleństwo w danym wieku.
  • Miesięczny bobas może spać nawet 18 godzin na dobę, ale rocznemu dziecku wystarczy zaledwie 14,5 godzin na dobę.
  • Drobne odstępstwa od normy przesypianych godzin nie są niczym niepokojącym.

Ile śpi niemowlę?

Mama i tata pytają, ile powinno spać niemowlę. Czy jest określony czas snu, który będzie optymalny dla wszystkich dzieci? Niestety, ale każdy maluszek jest inny, dlatego nie warto porównywać swojego noworodka z synem sąsiadki. Ludzie różnią się od siebie temperamentem, tempem rozwoju, predyspozycjami i apetytem, a także liczbą przespanych godzin czy drzemek w ciągu dnia. Ile śpi niemowlę? To zależy od dnia i sytuacji. Młodzi rodzice powinni skupić się przede wszystkim na obserwacji malca. Zwróć uwagę, o jakiej porze dnia zasypia najszybciej, jak długo śpi oraz ile drzemek w ciągu dnia lubi sobie robić, czy też, w jakiej pozycji lubi zasypiać.

Ile śpi miesięczne dziecko?

Ile powinno spać miesięczne dziecko? Istnieją normy, które mogą bardzo pomóc młodym rodzicom w rozpoznawaniu i przestrzeganiu określonych godzin, ram czasowych, przez które maluch powinien spać każdego dnia. Sen dla miesięcznego maluszka jest niezwykle ważny. Zapewnij mu najlepsze warunki do spokojnej, bezpiecznej drzemki. W tym wieku dzieci śpią od 5 do 7 godzin, w ramach 4 do 8 drzemek w ciągu dnia oraz około 11 godzin w ciągu nocy. Nie są to sztywne ramy, dlatego, jeżeli Twój noworodek śpi troszkę mniej lub troszkę więcej, nie ma powodów do niepokoju. Teraz już wiesz, ile śpi niemowlę 1-miesięczne.

Zobacz także: Niespokojny sen niemowlaka. Dlaczego niemowę wierci się przez sen?

Ile śpi 2-miesięczne dziecko?

Ile powinno spać dwumiesięczne dziecko? Młodzi rodzice mogą nie zdawać sobie sprawy, że taki maluch powinien przesypiać od 4 do 5 godzin w czasie od 3 do 5 drzemek dziennie, i nawet 11 godzin w ciągu nocy! Niektóre niemowlaki nie pokazują po sobie zmęczenia, nie płaczą, nie są marudne i ciężko utulić je do spania. Co wtedy zrobić? Jeżeli ciężko Ci wyciszyć bobasa, wypróbuj kilka ciekawych sposobów, takich jak biały szum. Wiesz już, ile śpi 2-miesięczne niemowlę? Nie zmuszaj dziecka do sztywnego przestrzegania tego czasu. To zalecane normy, jednak każdy dzień jest inny i stawia przed dzieckiem nowe wyzwania! Kiedy 2-miesięczne niemowlę dużo śpi, nie ma powodów do zmartwień.

Ile śpi 3-miesięczne niemowlę?

Ile powinno spać 3-miesięczne dziecko? Możesz nie zdawać sobie sprawy, jak długo potrafi spać taki mały bobas! Zalecane przez ekspertów ramy czasowe to od 3 do 4 godzin w ciągu dnia, podzielone na 4 krótkie drzemki, oraz nawet 12 godzin snu w ciągu nocy! Dowiedz się, ile śpi trzymiesięczne dziecko, aby prawidłowo zadbać o wszystkie jego potrzeby. Nie zdziw się, jeżeli maluch będzie bardziej senny lub aktywny niż zwykle. Tak jak dorośli ludzie, może miał ciężki i wypełniony zabawą dzień.

Zobacz także: Obturacyjny bezdech senny u dzieci – wspomaganie aparatem CPAP

Ile powinno spać 4-miesięczne dziecko?

Ile powinno spać 4-miesięczne niemowlę? W tym wieku dzieci śpią naprawdę sporo. Maluch powinien przesypiać od 2,5 do nawet 4 godzin w dzień, podzielone na 2-4 drzemki, a w ciągu nocy nawet 12 godzin! Sporo, prawda? W tym wieku sen jest ogromnie ważny, wpływa na prawidłowy rozwój młodego organizmu, pozwala się zrelaksować i nabrać sił do dalszego poznawania świata! Bliskość rodziców może znacznie pomóc maluchowi, który ma problemy z zasypianiem. Staraj się okazywać mu troskę i nie załamuj się po kolejnej nieprzespanej nocy. Będzie dobrze!

Ile śpi 5-miesięczne niemowlę?

Ile śpi 5-miesięczne dziecko? Godziny snu nie różnią się zbytnio od tych przeznaczonych dla dziecka 4-miesięcznego. Taki maluszek powinien przesypiać od 2,5 do 4 godzin podzielonych na 2 lub 3 drzemki w ciągu dnia, oraz od 11 do 12 godzin w nocy z przerwami na karmienie. Wspomagaj sen swojego bobaska, przytulając go i kołysząc na rękach. W ten sposób dziecko znacznie szybciej zapadnie w sen, a ty zajmiesz się innymi domowymi obowiązkami.

Zobacz także: Sprawdzone sposoby na bezsenność u niemowlaka

Ile śpi 6-miesięczne dziecko?

Maluszek w tym wieku powinien przesypiać do 3 godzin, podzielonych na kilka drzemek w ciągu dnia, oraz do 12 godzin w nocy. Przytulanie w ramionach mamy bardzo pomaga wyciszyć się i uspokoić dziecku, dlatego wypróbuj ten sposób, jeżeli malec ma problemy z zasypianiem i ciężko przychodzi mu przyzwyczajenie się do regularności snu. Bawełniany, miękki kocyk to coś, co przyda się wszystkim rodzicom. Otul nim malca, unieruchamiając w ten sposób jego kończyny.

Ile śpi 7-miesięczne dziecko?

Bobas, który ma już siedem miesięcy, powinien spać od 2 do 3 godzin, podzielonych na kilka krótkich drzemek. Za to w nocy, może przespać aż 12 godzin, z przerwami na posiłek. To zupełnie normalne, że taki maluszek może mieć kłopoty z zasypianiem, spać dłużej lub krócej niż ramy, podane przez ekspertów. Każde dziecko jest inne i drobne odstępstwa od normy nie powinny niepokoić rodziców. Jeżeli zauważysz większe problemy, nie zaszkodzi skonsultować swoich obaw z zaufanym lekarzem.

Ile powinno spać 8-miesięczne dziecko?

Dziecko, które ukończyło 8 miesięcy, powinno w sumie spać do 15 godzin na dobę. Co to oznacza dla młodych rodziców? Konieczne są drzemki w czasie dnia, najlepiej 3 lub 2, po około godzinę, półtorej każda. W ciągu nocy eksperci zalecają do 12 godzin snu, przerywanego porami karmienia bobasa. Malec nie chce zasnąć? Kołysanie i rytmiczne bujanie nieodłącznie przypomina dzieciom, że nastała pora snu. Wózek, kołyska, hamak czy ręce rodzica mogą okazać się najlepszym miejscem do spania.

Zobacz także: Bezdech senny u dzieci i dorosłych [przyczyny, diagnostyka i leczenie]

Ile powinno spać 10-miesięczne dziecko?

Ile śpią niemowlaki? W tym wieku dziecko powinno spać odrobinę krócej. Czas drzemek to w sumie tylko 2 do 2,5 godziny, podzielone na 2 części. Jednak spanie w nocy to standardowe 12 godzin. Ile powinno spać roczne dziecko? Okazuje się, że niewiele mniej, bo 13,5 godzin na dobę. Pamiętaj o karmieniu i zmianie pieluszki przed kołysaniem malca do snu. Teraz każdy rodzic wie, ile śpi niemowlę i starsze dziecko.

Rodzice pytają, o to ile śpi niemowlę:

Ile powinien spać noworodek?

Miesięczne dziecko powinno spać od 5 do 7 godzin, podzielone na 4 do 8 drzemek w ciągu dnia, oraz około 11 godzin w nocy.

Sen niemowlaka – ile godzin?

W zależności od wieku dziecka, zapotrzebowanie na sen się zmienia. W pierwszym miesiącu może wynosić nawet 18 godzin na dobę.

Ile powinno spać półroczne dziecko?

Półroczne dziecko powinno przesypiać do 3 godzin, podzielonych na 3 drzemki w ciągu dnia, oraz do 12 godzin w ciągu nocy.

Ile śpi roczne dziecko?

Roczne dziecko może spać do 14,5 godzin na dobę. Najlepiej podzielić to na 2 drzemki w ciągu dnia, po 1-1,5 godziny oraz 12 godzin w ciągu nocy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo