Przepuklina pępkowa [operacja, rokowania, rekonwalescencja]

Przepuklina pępkowa u niemowlaka to wada, z którą dziecko się rodzi. Jednak nie tylko noworodki miewają z nią problemy – przepuklina pępkowa u dorosłych może pojawić się po wzmożonym wysiłku. Nigdy nie należy jej bagatelizować – nieleczona przepuklina prowadzi do powikłań!

Jak powstaje przepuklina pępkowa?

Istnieje kilka rodzajów przepukliny. Przepuklina pępkowa jest odmianą brzusznej. Aby rozumieć, jak powstaje, należy poznać parę faktów anatomicznych. Wewnątrz jamy brzusznej panuje ciśnienie dodatnie. Zwiększa się ono w czasie wysiłku mięśni brzucha – niekoniecznie muszą to być ćwiczenia fizyczne. Niekiedy kaszel, intensywny śmiech, wizyta w toalecie czy podniesienie niewielkiego ciężaru może doprowadzić do pojawienia się przepukliny.

Narządy wewnętrzne podtrzymywane są w odpowiednich pozycjach przez m.in. mięśnie i ścięgna. Mięśnie płaskie, które pokrywają wewnętrzną warstwę brzucha, ułożone są w kilku warstwach, krzyżowo, pod różnymi kątami. Czasem zdarza się, że pomiędzy tymi mięśniami pojawia się miejsce, które jest osłabione. Kiedy ciśnienie w jamie brzusznej się zwiększa, w tym miejscu narządy wewnętrzne napierają na otrzewną – po pewnym czasie tworzy się uwypuklenie, które nazywamy przepukliną.

Przepuklina pępkowa u noworodka to wada wrodzona powstała ze względu na niewykształcone w pełni lub nieodpowiednio ukształtowane mięśnie brzucha. Należy pamiętać, że jelita niemowląt rozwijają się w łonie matki poza brzuchem dziecka. Z biegiem ciąży przechodzą one do jego jamy brzusznej przez tzw. pierścień pępkowy. W większości przypadków w naturalny sposób zamyka się on i zarasta. Jeśli jednak z jakichś przyczyn proces ten nie dojdzie do skutku lub nie powiedzie się w pełni, pojawia się przepuklina pępkowa. Wystający pępek u noworodka może, ale nie musi być objawem przepukliny.

Przepuklina pępkowa w ciąży związana jest podniesieniem się ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, połączonego z większym wysiłkiem i oddziaływaniem powiększającej się macicy. Poza kobietami w ciąży, u dorosłych najczęściej pojawia się przepuklina nad pępkiem, bardzo rzadko pojawia się wypukły pępek.

Sprawdź: Nie wyciągnięta drzazga. Czy drzazga wyjdzie sama?

Przepuklina pępkowa – objawy

Przepuklina u noworodka i niemowląt

Przepuklina pępkowa u niemowląt charakteryzuje się niewielkim wybrzuszeniem. Wystający pępek, który pod wpływem dotyku “cofa się”, to typowy objaw tej wady. Warto jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków, przepuklina u noworodka ustępuje samoistnie do końca 1. roku życia. Pomagają w tym odpowiednie ćwiczenia, np. układanie niemowlaka na brzuszku, a niekiedy także naklejanie specjalnych plastrów, które wspomagają naturalny rozwój mięśni i cofanie się zawartości jamy brzusznej do środka. W każdym jednak przypadku dziecko powinno być pod stałą obserwacją pediatryczną – lekarz zadecyduje, czy tego typu metody wystarczą, czy niezbędna okaże się operacja.

Wystający pępek u dziecka

Przepuklina pępkowa u dziecka kilkuletniego może pojawić się ze względu na intensywną zabawę lub po prostu być widocznym objawem przepukliny pępkowej jeszcze z okresu niemowlęcego. Rzadko kiedy jest większa niż ok. 2,5 cm – niekiedy jest widoczna tylko w konkretnych pozycjach (np. gdy dziecko siedzi lub oddaje stolec na nocniku). Podobnie, jak w przypadku przepukliny noworodkowej, często nie wymaga interwencji chirurgicznej i z biegiem miesięcy samoistnie znika. Jeśli jednak pojawią się wymioty, bolesność w miejscu przepukliny i podwyższona gorączka – niezbędna jest konsultacja lekarska.

Przepuklina pępkowa objawy u dorosłych

W odrobinę inny sposób przebiega przepuklina pępkowa w ciąży. Objawy tego schorzenia to pojawienie się niewielkiego guzka przy pępku lub w samym pępku – najczęściej w trakcie trzeciego trymestru, kiedy brzuch jest najbardziej powiększony. Należy jednak pamiętać, że przepuklina pępkowa u ciężarnych nie jest powodowana samą ciążą, ale prowadzi do niej szereg czynników. Najczęściej zapadają na nią przyszłe mamy, które mają predyspozycje do powstania przepukliny pępkowej już przed ciążą. Często wada powłok brzusznych jest tak niewielka, że kobieta nie zdaje sobie sprawy z faktu przepukliny, dopóki rozrastająca się macica nie zacznie napierać na wewnętrzną stronę powłok jamy brzusznej. Niestety, do typowych objawów przepukliny pępkowej w ciąży należy bolący pępek i duży dyskomfort w nadbrzuszu.

Predyspozycją do tego rodzaju przepukliny jest:

  • kolejna ciąża;
  • nadwaga;
  • nadmierny wysiłek (np. praca związana z dużymi obciążeniami).

Przepuklina pępkowa – operacja, rekonwalescencja, rokowania

Przepuklina pępkowa u dzieci najczęściej nie wymaga interwencji chirurgicznej. Jednak w niektórych przypadkach może się zdarzyć, że operacja przepukliny pępkowej jest koniecznością.

Zobacz: Metody Montessori – na czym polega i jak powinna wyglądać pedagogika według Marii Montessori?

Wskazaniem do operacji jest:

  • utrzymywanie się przepukliny u dziecka starszego niż 4-5 lat;
  • silny ból brzucha, także w miejscu występowania przepukliny;
  • wzdęcia;
  • zatrzymanie gazów, stolca;
  • objawy stanu zapalnego: podniesiona temperatura ciała i poziom leukocytów w krwi i/lub moczu.

Zabieg przepukliny pępkowej jest niezbędny u każdego dorosłego. Tego typu zalecenie związane jest z faktem, że u dorosłych osób istnieje minimalne prawdopodobieństwo samoistnego cofnięcia się przepukliny. Nieleczona przypadłość może prowadzić do uwięzienia zawartości przepukliny i odcięcia do niej dopływu krwi – to w rezultacie będzie skutkowało martwicą tkanek. Dlatego tak ważne jest niebagatelizowanie objawów, jakie niesie ze sobą przepuklina pępkowa. Operacja w większości przypadków nie jest klasyfikowana jako wyjątkowo skomplikowany zabieg chirurgiczny, jednak ze względu na otwarcie jamy brzusznej jest związana z pewnym ryzykiem.

Kobiety w ciąży chorujące na przepuklinę pępkową powinny być w stałym kontakcie z lekarzem, a operacja przeprowadzana jest przeważnie po rozwiązaniu. W skrajnych przypadkach przepuklina może prowadzić do podjęcia decyzji o wcześniejszym wywołaniu porodu.

Po operacji większość pacjentów nie obserwuje u siebie nawrotów. Jeśli takowe się pojawiają, niezbędna jest dalsza diagnostyka tkanek łącznych i rewizja sposobu życia (np. unikanie pracy z noszeniem ciężkich przedmiotów).

Rekonwalescencja polega na odpoczynku, spożywaniu lekkich posiłków nie obciążających układu pokarmowego  i stopniowego powrotu do normalnej aktywności.

Operacja przepukliny pępkowej – cena

Leczenie przepukliny pępkowej jest możliwe w Polsce w ramach świadczeń NFZ ze składek ubezpieczenia zdrowotnego. Hernioplastyka przepukliny pępkowej przeprowadzana jest także oczywiście w placówkach prywatnych – w takim przypadku cena zabiegu wynosi ok. 3 tysięcy złotych.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo