Indukcja porodu

Zazwyczaj ciąża kończy się porodem, który przychodzi sam i silnymi skurczami zapowiada przyszłej mamie, że już niedługo pozna swojego maluszka. Stosunkowo rzadko zachodzi jednak konieczność, by akcję porodową wywołać sztucznie. Wskazania do tego są różne – jakie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Indukcja porodu
Pixabay

Co to jest indukcja porodu?

Indukcja porodu to nazwa określająca sztuczne wywołanie porodu. Polega ona na wzbudzeniu skurczy macicy, które rozpoczną akcję porodową prowadzącą do przyjścia dziecka na świat. Co ciekawe, nie jest to działanie, które pojawiło się wraz z rozwojem medycyny w stosunkowo niedawnym czasie. Sztuczne wywoływanie porodu praktykowano od tysiącleci. Nieświadomie wykorzystywano dwa hormony, które dzisiaj indukują poród w kontrolowanych warunkach: oksytocynę oraz prostaglandyny.

Indukcja porodu to nazwa określająca sztuczne wywołanie porodu.

Obydwa powiązane są ściśle z uprawianiem miłości cielesnej – taka była bowiem złota recepta na wywołanie porodu w ubiegłych stuleciach. Ciężarnym kobietom, które powinny już urodzić zalecano uprawianie seksu, ponieważ czynność ta potrafiła skutecznie wywołać poród.

Indukcja porodu: metody

Oksytocyna

Również dzisiaj jest to rozwiązanie rekomendowane przez lekarzy prowadzących ciąże, które powinny się już zakończyć z różnych względów. W czasie seksu wydziela się bowiem hormon nazywany oksytocyną. Nazywany jest również hormonem miłości, ale nie tylko ze względu na tę cielesną – odpowiada również za nawiązanie więzi pomiędzy matką a nowo narodzonym maleństwem.

Podczas stosunku płciowego występuje gwałtowny wyrzut oksytocyny, którego szczyt następuje podczas orgazmu. Oksytocyna z kolei daje sygnał macicy, że czas na akcję skurczową – i w przypadku kobiety ciężarnej tej mechanizm jest w stanie wywołać poród. Dodatkowo podczas wytrysku, gdy w kobiecej pochwie znajdzie się sperma, szyjka macicy zostaje poddana działaniu prostaglandyn, czyli męskich hormonów. Działają one na nią drażniąco, przez co zaczyna się ona rozszerzać. To również jest w stanie wywołać akcję porodową.

Jeśli stosunek płciowy nie przynosi pożądanych efektów, oksytocynę wykorzystuje się w mniej naturalny sposób. Podaje się bowiem ten hormon w rozcieńczonej formie wprost do układu krążenia przyszłej mamy.

Cewnik Foleya

Cewnik Foleya to mechaniczna metoda wywoływania porodu. Polega na „oszukaniu” mózgu, że przyszedł już czas na urodzenie dziecka poprzez przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy. Gdy ta jest już rozwarta na szerokość około jednego centymetra, umieszcza się w niej wspomniany cewnik. Następnie wypełnia się balonik cewnika solą fizjologiczną, co powoduje stopniowe rozszerzanie szyjki macicy. Wyrzut hormonów powinien szybko zaowocować rozpoczęciem akcji porodowej.

Indukcja porodu: kiedy?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie dotyczące tego, jakie są wskazania do wywołania porodu. Oczywiście jest ich bardzo wiele, a każda sytuacja powinna być indywidualnie oceniona przez lekarza prowadzącego ciążę. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega, by porodu nigdy nie indukować z powodu zwykłej wygody. Musi być to podyktowane konkretnymi wskazaniami ku temu. Do głównych należą:

Ciąża przenoszona

Za taką uważa się ciążę, która trwa 41 lub kolejny tydzień. Zdrowie i życia dziecka mogą być wtedy zagrożone. Rośnie ryzyko niedotlenienia malucha lub wystąpienia u niego smółkowego zapalenia płuc, które może wystąpić, gdy dziecko wydali smółkę do wód płodowych, a następnie zanieczyszczony płyn owodniowy wessie do płuc. Po 42 tygodniu ciąży zaczyna się również starzeć łożysko, przez co część jego naczyń krwionośnych zostaje zniszczona, a co za tym idzie, dziecko nie dostaje wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych.

Nadciśnienie u matki

Wysokie ciśnienie krwi może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, bardzo groźnego dla życia i zdrowia mamy i dziecka, a w jego efekcie również do rzucawki ciążowej. Polegają one na niebezpiecznych skokach ciśnienia krwi. Podejrzenie, że u ciężarnej może dojść do stanu przedrzucawkowego powinno zaskutkować podjęciem natychmiastowej decyzji o wywołaniu porodu.

Cukrzyca u matki

Cukrzyca ciążowa przyszłej mamy to kolejny powód, który może doprowadzić do decyzji o indukcji porodu. Jednym z powodów jest fakt, że w przypadku obecności tego schorzenia, łożysko zacznie szybciej się starzeć, czyli zaczną zamierać jego funkcje na wskutek obumierania naczyń krwionośnych. Dziecko nie tylko przestaje być zaopatrywane w niezbędne składniki odżywcze, ale również w tlen.

Inne wskazania do indukcji porodu to:

– przewklekłe choroby nerek ciężarnej

– przedwczesne odpłynięcie wód płodowych

– zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu

– pęknięcie pęcherza płodowego i jednoczesny brak akcji porodowej

1 komentarzy: Indukcja porodu

Anna Dodane ponad rok temu,

U mnie powodem do wcześniejszej indukcji (39 tydzień) była wielkość dziecka.

Dodaj komentarz

Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie: Jak wygląda? Skąd się wzięła ta nazwa?
Gdy siły natury zawodzą, na pomoc przychodzi cesarskie cięcie. To zabieg chirurgiczny, który pozwala maluchowi przyjść na świat. Skąd pochodzi jego nazwa i co ona ma wspólnego z cesarzami? Jak
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Wyprawka szkolna 2017 – kogo będzie mniej kosztowała?
Najwięcej, bo ponad 400 zł, za same podręczniki zapłacą rodzice uczniów szkół średnich. Dzieci uczęszczające do podstawówek i wygaszanych właśnie gimnazjów będą korzystać ze szkolnych książek za darmo. W tym roku
Czytaj dalej
Poród
Poród francuski – co to jest i na czym polega?
Poród francuski po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce 7 marca 2020 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Wcześniej był on wykonywany w placówkach na terenie Francji oraz Izraela. Metoda
Czytaj dalej
Poród
Poród: Oczekiwania a rzeczywistość. Co najczęściej zaskakuje przyszłą mamę?
Oczekiwanie na poród z pewnością jest ekscytującym, ale również i stresującym przeżyciem - szczególnie, jeśli czekasz na pojawienie się na świecie swojego pierwszego dziecka. Nie każda przyszła mama ma w
Czytaj dalej
Cesarskie cięcie
Wskazania do CC: Jakie są najczęstsze powody cesarskiego cięcia?
Już niemal 45% porodów w Polsce kończy się cesarskim cięciem. To zdecydowanie więcej, niż wynikałoby z częstotliwości występowania wskazań do CC. Jakie są wskazania do cesarki według najnowszych rekomendacji ginekologicznych? Wskazania do
Czytaj dalej
Poród
Poród chłopca boli bardziej niż dziewczynki? Naukowcy potwierdzają wpływ płci dziecka na przebieg porodu
Obawy przed bólem porodowym towarzyszą niemal każdej przyszłej mamie. Szczególnie, jeśli ma rodzić po raz pierwszy. Istnieje wiele przeświadczeń i mitów dotyczących tego, co wpływa na ból porodowy. Naukowcy sprawdzili,
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej