Ból krocza po porodzie – jak długo trwa i jak sobie z nim radzić?

Poród wiąże się z wielką radością z przyjścia dziecka na świat, jednak okres połogu jest trudny dla kobiety z kilku powodów. Przede wszystkim, organizm jest zmęczony po dziewięciu miesiącach ciąży oraz po porodzie, a poza tym u wielu młodych mam pojawiają się poporodowe dolegliwości, takie jak ból krocza. Ból krocza po porodzie dotyka praktycznie wszystkich kobiet, które rodziły w naturalny sposób. Narażone są na niego szczególnie te mamy, których krocze podczas porodu zostało nacięte, ale nawet kobiety, u których taki zabieg nie był wykonywany, często skarżą się na poporodowe bóle.

Ból krocza jest dla kobiet w okresie połogu bardzo uciążliwy, ponieważ utrudnia wypróżnianie się, chodzenie, a nawet siedzenie. W związku z tym pewnie każda kobieta zastanawia się, jak długo będzie trwał poporodowy ból krocza i co można zrobić, żeby rany goiły się szybciej.

Ból poporodowy krocza: przyczyny

Ból krocza po porodzie to coś całkowicie normalnego i nie powinien być powodem do niepokoju. Jest on spowodowany naciągnięciem tkanek krocza podczas porodu. Tkanki te zanim wrócą do stanu sprzed porodu potrzebują czasu na zagojenie się. Ból krocza występuje szczególnie u kobiet, których krocze podczas porodu było nacinane, zszywane lub w jego obszarze były wykonywane inne czynności umożliwiające maluszkowi przyjście na świat. Wszelkie ingerencje podczas naturalnego porodu, takie jak nacinanie krocza czy poród kleszczowy, wiążą się bowiem z powstaniem rany, a często również z jej zszywaniem.

W niektórych przypadkach oprócz typowego bólu w kroczu spowodowanego rozciągnięciem albo pęknięciem skóry, pojawia się ból w okolicy łonowej, który jest skutkiem silnego parcia podczas akcji porodowej.

Ból krocza po porodzie: jak długo?

To, jak długo trwa ból krocza po porodzie, jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy to między innymi od predyspozycji organizmu kobiety, a także od przebiegu porodu. Jeżeli w czasie porodu nie wystąpiły żadne komplikacje, krocze nie było nacinane, a także po porodzie nie wystąpiły powikłania, ból krocza utrzymuje się zazwyczaj przez kilkanaście dni. Jeżeli podczas porodu dojdzie do niewielkiego pęknięcia skóry krocza i zaistnieje konieczność zszycia rany, szwy są zdejmowane zazwyczaj po 5 – 6 dniach, natomiast rana goi się około 10 dni. Z kolei jeżeli podczas porodu nastąpiło duże pęknięcie krocza lub inne komplikacje, ból może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

Bolące krocze po porodzie: sposoby na zmniejszenie dolegliwości

Ból krocza po porodzie jest dla wielu kobiet wstydliwą sprawą, o której mówią raczej niechętnie. Trzeba jednak pamiętać, że poporodowy ból krocza to jak najbardziej normalna rzecz i nie ma potrzeby się tego wstydzić.

Najważniejszą kwestią po porodzie jest higiena krocza. W czasie połogu najlepiej stosować podpaski, pieluchy przeznaczone dla dorosłych albo pieluchomajtki. Ich noszenie zdecydowanie zwiększa poczucie świeżości i higieny w czasie, gdy są wydzielane tak zwane odchody połogowe, czyli specyficzna wydzielina, która wydobywa się z pochwy przez około sześć tygodni po porodzie. Ważne jest, żeby podpaski lub inne środki higieny wymieniać regularnie, aby nie dopuścić do pojawienia się infekcji. Oprócz tego, przy każdej zmianie podpaski należy podmywać skórę krocza letnią wodą. Do podmywania najlepiej używać antybakteryjnych płynów lub preparatów o działaniu przeciwzapalnym.

Dla złagodzenia ran można stosować również napary z ziół (na przykład nagietka, rumianku czy arniki). Po podmyciu, krocze należy dokładnie osuszyć, najlepiej jednorazowym ręcznikiem albo ciepłym powietrzem suszarki. Przed rozpoczęciem higieny miejsc intymnych należy dokładnie umyć ręce. Nie bez znaczenia jest także noszona bielizna – powinna być bawełniana i przepuszczająca powietrze, aby utrzymać stały dostęp powietrza do rany.

Niekiedy ból krocza nie pozwala kobietom na normalne siadanie, dlatego można używać na przykład dziecięcego dmuchanego kółka do pływania albo specjalnej poduszki z otworem. Ważne jest również to, w jakiej pozycji kobieta się wypróżnia. Podczas oddawania moczu najlepiej jest kucnąć, natomiast podczas wypróżniania należy ściągnąć pośladki, żeby czynność ta była mniej bolesna. Dobrym sposobem jest również oddawanie moczu na stojąco, w trakcie brania prysznica.

Jeżeli ból jest bardzo silny, ulgę przynieść mogą okłady z lodu. Nie należy go jednak przykładać bezpośrednio do skóry, ponieważ może wywołać jeszcze więcej bólu. Najlepiej owinąć kostki lodu w wygotowaną i wyprasowaną szmatkę. Poleca się przykładanie lodu na około 10 minut, po czym należy zrobić 10 minut przerwy i ponownie przyłożyć zimny okład.

Raz na jakiś czas dobrze jest również położyć się z ugiętymi nogami, bez bielizny ani podpaski, tak żeby zapewnić dopływ powietrza do gojącej się skóry. Czasami konieczne może być zastosowanie leku przeciwbólowego, jednak przed jego spożyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem, żeby polecił najlepszy preparat, który nie zaszkodzi dziecku karmionemu piersią.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli ból krocza po porodzie nie mija, rana nie goi się prawidłowo, a w okolicach krocza występuje zaczerwienienie lub obrzęk, pomimo odpowiedniej higieny i dbałości, należy zgłosić się na konsultację lekarską. Do lekarza należy się udać również wtedy, gdy pojawią się hemoroidy, szwy boleśnie ciągną, pojawia się zaczerwienienie albo z okolic intymnych wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Podczas połogu warto zadbać o odpowiednią dietę i picie dużych ilości płynów. Dzięki temu zachowa się regularność oddawania moczu i wypróżnień. Co więcej, pokarmy powinny być bogate w błonnik, żeby wypróżnianie było łatwiejsze, a parcie na stolec mniejsze. By przyspieszyć gojenie i pobudzić krążenie w okolicy krocza, warto ćwiczyć mięśnie Kegla, czyli naprzemiennie zaciskać i rozluźniać mięśnie krocza, tak jakby chciało się wstrzymać oddawanie moczu.

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo