Sączenie wód płodowych: Jak długo mogą się sączyć wody płodowe?

Wyciek wód płodowych rzadko wygląda tak, jak na filmach. Zamiast gwałtownego jednorazowego odejścia płynów, większość przyszłych mam obserwuje powolne sączenie wód płodowych. Jak je rozpoznać? Kiedy udać się do szpitala? Co powinno Cię zaniepokoić?

Sączenie wód płodowych

Dużo kobiet, które po raz pierwszy mają zostać mamami, zastanawia się, jak wyglądają wody płodowe. Jak rozpoznać ten płyn, jaki ma zapach i czym różni się od śluzu czy moczu? Kłopot najczęściej wynika stąd, że dla niewprawnego oka ciężko określić, czy to wody płodowe czy upławy. Sączenie wód płodowych można także pomylić z nadmiarem śluzu, albo moczem (wiele kobiet w ostatnich tygodniach ciąży cierpi na nietrzymanie moczu). Dlatego zawczasu warto uzbroić się w odpowiednią wiedzę, która ułatwi ocenienie, czy pojawiający się płyn to sygnał o rozpoczynającej się akcji porodowej czy nie.

Jak rozpoznać wody płodowe: kolor

Wody płodowe zazwyczaj mają kolor bezbarwny, ewentualnie lekko żółtawy. Niekiedy zdarzają się różowe wody płodowe i jeśli kolor ten nie jest intensywny, nie ma powodów do niepokoju.

Wody płodowe nie powinny być zanieczyszczone – przez okres trwania ciąży cały płyn owodniowy wymieniany jest co około 3 godziny. Wody płodowe są wchłaniane do Twojego krążenia, a następnie wydalane; tymczasem produkcja “świeżych” nigdy nie ustaje. To wyjaśnia, dlaczego wraz z kolejnymi miesiącami ciąży (i przybywaniem wód płodowych) tak często musisz udawać się do łazienki oraz spożywać tyle płynów.

Sytuacja powinna Cię zaniepokoić, gdy wody płodowe, jakie obserwujesz na wkładce higienicznej mają kolor żółty, brunatny lub zielonkawy.  Zielony kolor może oznaczać, że dziecko oddało smółkę, czyli zalegającą w jego jelitach substancję zbierającą się w okresie ciąży, a wydalaną naturalnie do 48 godzin po porodzie jako pierwszy stolec. Do oddania smółki przed porodem dochodzi, gdy dziecko jest niedotlenione lub doświadczyło dużego stresu. W obu przypadkach grozi mu jednak zakażenie i bezsprzecznie od razu powinnaś udać się do szpitala. Jednolicie żółte wody płodowe może być oznaką konfliktu serologicznego, a brunatne – zakażenia lub obecności skrzepów krwi. To także wskazanie do natychmiastowego wyruszenia do szpitala.

Zapach wód płodowych

Płyn owodniowy ma zapach neutralny, ewentualnie lekko słodkawy. Powinno Cię zaniepokoić, jeśli wody płodowe bardzo nieprzyjemnie pachną – może być to objawem zakażenia.

Nietrzymanie moczu w ciąży czy wody płodowe

Jeśli zastanawiasz się, czy to wody płodowe czy mocz, możesz to sprawdzić na dwa sposoby. Mocz ma charakterystyczny zapach, który nie sposób pomylić z inną wydzieliną ludzkiego ciała. Dodatkowo ma zdecydowanie bardziej żółtawe zabarwienie, niż wody płodowe. Jednak jeśli przyjmujesz dużo płynów i spożywasz lekkie posiłki, kolor Twojego moczu może być bardzo jasny.

Zobacz też: Nietrzymanie moczu po ciąży i porodzie

Odejście wód płodowych: ilość płynu owodniowego

Niektórym przyszłym rodzicom może się wydawać, że wody płodowe odchodzą jednorazowym przypływem i są sygnałem, że dosłownie za chwilę rozpocznie się akcja porodowa. Tymczasem wody płodowe najczęściej sączą się przez dłuższy czas, nim dojdzie do pierwszych skurczów.

Ilość wód płodowych zmienia się na przestrzeni ciąży i jest pod uważną kontrolą Twojego lekarza ginekologa. Oznaczany na USG wskaźnik AFI (amniotic fluid indeks), określa, jak wiele płynu znajduje się w pęcherzyku ciążowym. Pod koniec I trymestru jest go zaledwie 100 ml, jednak na koniec ciąży to już 1,5 litra. Mniej więcej całość zostaje oddana przed porodem. Niekiedy jednak wody płodowe nie odchodzą, a dziecko rodzi się w tzw. czepku, czyli w pęcherzyku ciążowym, niekiedy dopiero położna lub lekarz przebijają pęcherzyk w trakcie akcji porodowej.

Sączenie wód płodowych: przyczyny

Generalnie przyczyny, dla których odchodzą wody płodowe mogą być różne – najczęściej jednak są sygnałem rozpoczynającego się porodu. Ważny jest termin odejścia wód płodowych – jeśli dzieje się to przed 38. tygodniem ciąży, należy udać się do szpitala od razu, ponieważ może dojść do urodzenia się wcześniaka.

Innym powodem, dlaczego sączą się wody płodowe, może być infekcja bakteryjna, uszkodzenie worka owodniowego, a także nieprawidłowości w budowie macicy czy szyjki macicy. Zdarza się, że z wyżej wymienionych powodów do odejścia wód dochodzi na wiele tygodni przed terminem. Ważne jest więc, aby każda przyszła mama dokładnie śledziła wydzielinę pochwową przez cały okres ciąży – w ten sposób łatwo wychwycić różne nieprawidłowości i szybko reagować.

Objawy sączenia wód płodowych: jak je rozpoznać?

W większości przypadków ciąż fizjologicznych, odejście wód płodowych poprzedza pęknięcie pęcherza płodowego, co kobiety często określają jako “uczucie mocnego kopnięcia dziecka”. Następnie dochodzi do odejścia czopa śluzowego, który przez całą ciążę zatykał szyjkę macicy, chroniąc pęcherz płodowy przed przenikaniem bakterii. Czop śluzowy jest to gęsta, białawo-żółtawa wydzielina o zbitym kształcie. Możesz przeoczyć jego odejście, jeśli np. w tym samym czasie oddawałaś mocz.

Potem następuje sączenie wód płodowych. Jak rozpoznać ten moment? Wody płodowe są ciepłe – podtrzymują stałą temperaturę wokół dziecka. Dlatego ich wypływanie można porównać do uczucia mimowolnego oddawania moczu cienkim strumieniem. Tylko w sporadycznych przypadkach wody “chlustają” – najczęściej ma to miejsce na sali porodowej, jeśli pęcherz zostanie intencjonalnie przekłuty przez położną.

Jak długo mogą się sączyć wody płodowe?

Ile czasu trwa odejście wód płodowych? Tutaj nie ma jednej reguły. Przyjmuje się jednak, że od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Jeśli zbliża się termin porodu, należy przygotować się na odejście wód płodowych. Ilość sączącego się płynu pozwala określić, jak długo będzie to trwało – do wydalenia z organizmu jest około 1,5 litra. Nie warto jednak starać się mierzyć odchodzącego płynu, a zamiast tego określić, czy wody mają prawidłowy zapach i kolor oraz zadzwonić do swojej położnej lub lekarza.

Co oznaczają sączące się wody płodowe w różnych tygodniach ciąży?

Każde sączenie się wód płodowych przed 38. tygodniem ciąży wymaga konsultacji lekarskiej i świadczy o nieprawidłowościach czy to w funkcjonowaniu organizmu matki, czy dziecka. Sączenie wód płodowych w 40 tygodniu ciąży jest już jak najbardziej normalnym zjawiskiem.

  • Sączące się wody płodowe w 20 tygodniu ciąży bezwzględnie wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Płód jeszcze nie jest gotowy na przedwczesny poród i z pewnością nie poradzi sobie poza organizmem matki. Dlatego należy zdiagnozować przyczynę sączenia się wód i doprowadzić do zatrzymania tego procesu. Często kobiety, które doświadczyły takiej sytuacji, są zmuszone do pozostania w łóżku do końca ciąży.
  • Sączenie się wód płodowych w 30 tygodniu jest często objawem infekcji bakteryjnej lub mechanicznego uszkodzenia worka owodniowego. Nawet, jeśli do tej pory ciąża była fizjologiczna i w pełni zdrowa, koniecznie należy udać się do szpitala.
  • Sączenie się wód płodowych w 37. tygodniu niekoniecznie musi być powodem do obaw. Należy pamiętać, że termin porodu określany jest na podstawie ostatniego dnia wystąpienia miesiączki – jeśli Twoje menstruacje były nieregularne, być może termin porodu nie został prawidłowo wyznaczony. Jeśli wody są bezbarwne i bezzapachowe, a ich odejściu nie towarzyszą żadne niepokojące dodatkowe dolegliwości – prawdopodobnie rozpoczyna się fizjologiczny poród. Warto zadzwonić do lekarza prowadzącego lub położnej i skonsultować z nimi dalsze kroki. Niekiedy od odejścia wód płodowych mijają nawet 2 dni do rozpoczęcia się akcji porodowej, dlatego nie zawsze udanie się do szpitala jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak sączenie się wód płodowych w 37. tygodniu poprzedzały różne komplikacje lub infekcje bakteryjne – jest to wskazanie do natychmiastowego udania się do szpitala.

Sączenie wód płodowych przed porodem jest fizjologicznym procesem i nie należy się go obawiać. W większości przypadków to po prostu sygnał, że czas szykować się na najważniejszy moment ciąży.

Sączące się wody płodowe – kiedy do szpitala?

Wskazaniem do udania się do szpitala jest:

  • przedwczesne odejście wód płodowych – za takie uważa się odejście płynów przed 38. tygodniem ciąży. Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych może sygnalizować zarówno rozpoczęcie się akcji porodowej, jak i infekcję, problemy z budową macicy, mechaniczne uszkodzenie worka owodniowego. W każdym z tych przypadków może dojść do niedotlenienia dziecka, a także jego przedwczesne przyjście na świat.
  • niepokojący kolor i/lub zapach wód płodowych – jeśli wody są w innym kolorze niż biały lub żółtawy, do tego nieprzyjemnie pachną, jest to oznaką zakażenia lub niedotlenienia dziecka. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe podjęcie akcji ratunkowej.

Sączenie wód płodowych przed porodem może pojawić się nawet na 2 doby przed rozpoczęciem się akcji porodowej. Dlatego jeśli ciąża jest donoszona, a wody mają prawidłowy kolor i zapach, niekoniecznie należy spieszyć się z wyjazdem do szpitala. Zdarza się, że jeśli nie występują regularne skurcze, przyszła mama jest proszona o powrót do domu. Dlatego jeśli zaobserwujesz  sączenie wód płodowych – zadzwoń najpierw do lekarza prowadzącego ciążę lub skonsultuj się z położną.

Rodzice pytają o sączące się wody płodowe

Czy wody płodowe mogą się sączyć kilka dni?

Wody płodowe zazwyczaj sączą się do kilku godzin. Z organizmu w tym czasie musi zejść około 1,5 litra płynów. Nie powinny one sączyć się przez kilka dni. Jeżeli przez kilka dni z rzędu obserwujesz sączenie się płynu, to prawdopodobnie jest to śluz, a nie wody płodowe. Czasami także wody płodowe mylone są z moczem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo